jE&UkJUUU No. 474. Woensdag 28 Januari 1801. 6° Jaai'^. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc li - V I aa n d e r e n, F. DIELEMAN, AXEL. Binnenlandse!] Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS* per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag;- en Vrijdagnamiddag; TWEE uren. In den nacht van 22 op 23 Januari is Prins Boudewijn, de zoon van den graaf van Vlaanderen en troonopvolger van Belgie overleden. Alhoewel in deze met enkele woorden uitgedrukte mededee- ling als 't ware genoeg gezegd is, willen wij het voornaamste meedeelen, wat de N. R. Crt. daar omtrent te lezen geeft. Prins Boudewijn had wegens gevatte koude se dert enkele dagen het bed gehouden, waarna den 22sten Januari de toestand plotseling ernstig werd. Niets liet intusschen een droevigen afloop vreezen, tot 's avonds te 11 7« uur de toestand hopeloos werd. Te 1uur overleed de prins. De geheele stad Brussel is als verbijsterd, zoo meldt men vandaar op 23 dezer. Overal vormen zich groepjes, die zich over het vreeselijk bericht onderhouden. Het is een nieuwe slag voor de reeds zoo zwaar beproefde Koninklijke familie. De ge heele bevolkieg deelt in hare smart. Op prins Bou dewijn, met zoo schitterende gaven van geest en gemoed bedeeld, waren terecht groote verwach tingen gebouwd, en plotseling slaat nu de dood aan al die verwachtingen den bodem in. In den omtrek van het paleis heerscht eene a- kelige stilte. Politieagenten waken dat er geen gerucht gemaakt wordt, want men verbergt zorg vuldig het vreeselijke nieuws voor prinses Hem iette, die zoo wonderbaarlijk van den dood is gered en nog uiterst zwak is. Het droevig bericht verspreidde zich als een loo pend vuurtje door de stad. Het nieuws van den dood des prinsen Boude wijn, werkte als een donderslagniemand wist zelfs dat hij ongesteld was. De prins heeft zelf veel aan het ziekbed zijner zuster gewaakt, die hij buitengewoon liefhad. Daarna heeft hij eene ver koudheid gekregen, waarom hij zich weinig bekom merd heeft, en deze is plotseling overgegaan in eene hevige longontsteking. Maandag is de prins zelfs nog uit geweest, maar Dinsdag is hij toch te bed gebleven. Naar het heet heeft etterafscheiding bloed vergiftiging ten gevolge gehad en deze gisteren middag den toestand ernstig en gisteren avond te 6 uren hopeloos gemaakt. Daarna zijn den prins de laatste sacramenten toegediend en hedennacht tusschen half twee en twee uur is hij bij volle kennis overleden. Hij dankte allen, die om zijn sterfbed stonden, voor hunne toewijdende liefde, waarvan zij vooral in deze laatste ziekte hem blij ken hadden gegeven, waarna hij met de hand alle aanwezigen ten afscheid wenkte. De gravin van Vlaanderen was der wanhoop nabij. Toen haar zoon den laatsten adem uitblies, viel zij voorover en men heeft haar met kracht moeten vasthouden om haar te beletten, in bare droefheid eene daad van wanhoop te begaan. De Koning en de Koningin hadden zich gisteren middag naar den koninklijken grafkelder in de kerk te Laeken begeven, ter, einde aan het graf van hun eenigen zoon, den hertog van Brabant, die den 22en Januari 1869 overleed, te bidden toen bij het verlaten van de kerk hem eene dringende depêche aan het ziekbed riep van prins Boudewijn, den tweeden troonopvolger die overlijdt, bijna op denzelfden dag, waarop de eerste hem voor 22 ja ren in den dood is voorgegaan. Algemeen is de droefheid, en in het legor heeft de plotselinge dood van den jongen prins, die zich daarin slechts vrienden had verworven, een ver pletterenden indruk teweeg gebracht. Officieel is aan de Kamer van afgevaardigden bij de opening der zitting mededeeling gedaan van het overlijden van prins Boudewijn. De heer Beernaeit. minister president, heeft ^uit drukking gegeven aan de gevoelens en de smart, welke de regeering. de Kamer en het geheele land bezielen. De heer De Lanisheere, voorzitter dei Kamer, sloot zich vervolgens hierbij aan, waarna de heeren Frère-Orban in naam van de linkerzijde, Nothombe in naam der rechterzijde en graaf De Mérode in naam der onafhankelijken hulde brach ten aan de nagedachtenis van den diepbetreurden prins. De zitting der Kamer is daarna ten teeken van rouw opgeheven. Ook in deze week zal de Kamer geene zitting houden. Het verloop der ziekte van den prins was zoo snel, dat de geneesheeren te 6 ure verklaarden, de komst van den geestelijke noodzakelijk te achten, terwijl zij te ruim elf ure den toestand hopeloos verklaarden. De prins was, hoewel zeer zwak, blijkbaar bij volle bewustzijnbij richtte zich in bed eenigszins op om zijne ouders het voorhoofd te kussen en legde zijne hand op de hoofden van prinses Josephipe en prins Albert, die aan het sterl- bed van hunnen broeder neergeknield waren. Toen hij het snikken zijner bloedverwanten hoorde, zei- de hij „O, het is niets morgen zal het beter zijn." Op den raad der geneesheeren verwijderden de graaf en de gravin van Vlaanderen en hunne bei de kinderen zich van het ziekbed. Van dit oogen- blik maakte de prins gebiuik den geneesheer Mé- lis de hand te drukken en te zeggen „Ik dank u, docter, voor al de toewijding die gij ons in de laatste dagen bewezen hebt," doelende op de zorg I voor zijne zuster Henriette. Dit waren 's prinsen I laatste woorden. Te één uur wenkte hij nog zijne ouders te naderen en gaf hun met het hoofd een teeken van afscheid en te 1 'u ure zeide de ge neesheer Mélis met door tranen verstikte stem tot de diepbedroefde moeder: Madame, Monseigneur est mort! Onbeschrijfelijk is de deelneming, welke geheel Belgie betoont in de smart der Koninklijke familie. De soldaten der eerste compagnie karabiniers, wier kapitein de prins was, zullen een krans doen ne- derleggen op het doodsbed. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en burgerlijke ledenen hunne plaatsvervangers, in de militieraad voor de lichting der nationale militie van 1891, in de provincie Zeelandtot voorzitter W. E. graaf van Lynden, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger mr. C. Lucasse, lid der Prov. Statentot lid W. J. Sprenger lid van den ge meenteraad van Middelburg; tot zijn plaatsvervan ger mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den ge meenteraad van Middelburg. De heer mr. H. C. Verniers van der Loeff. lid van de Tweede Kamer der Staten - Generaal voor Rotterdam, een der bekwaamste leden der li berale partij in het parlement, is jl. Vrijdag och- ten overleden. Uit Katwijk aan Zee wordt gemeld De ijsdam is door den feilen dooi, niet weinig geholpen door een hevigei, golfslag, voor een groot gedeelte opgeruimd. Nog zulk een zee en het na- tuurgewrocht behoort tot de geschiedenis. De schui ten zullen deze week in gereedheid gebracht wor den voor de vangst van vorsche visch. Door de ongeregelde verzending der laatste dagen ontbreekt nog veel vischtuig. Bij gunstig weder vertrekken in den loop der week wellicht eenige schuilen naar zee. Door den plotseling ingevallen dooi is hier veel verwoesting aangericht. Vele woningen wer den door dammen tegen het instroomen van het water beveiligd. Sommige bewoners moesten hun ne huizen verlaten in een stal stond een paard tot den buik in het water. Den geheelen nacht was men druk aan het hoozen, om het van de dpinen stroomende water uit de huizen te krijgen. Een gedeelte van het dorp was in een meer her schapen. Van de 650 leerlingen der openbare la gere school waren Zaterdag ochtend 2 aanwezig. De tram, die door lofwaardige ijver in het verkeer bijna geen vertraging bracht, moest op haren tocht naar Leiden telkens langzaam rijden, daar anders do vuren der machines door het water werden ge doofd. Men meldt aan hot U. D. uit Apeldoorn Een goederentrein, van Amsterdam naar Zutfen, geraakte Zaterdag ochtend te 5 uren bij Asselt in het water, dat door den dooi van de bergen was gestroomd. De trein, die met kracht stoomde, de railleerde. Er staat daar ongeveer anderhalve me ter water, waardoor moeilijk hulp kan worden ver leend. Ongelukken zijn er niet bij voorgekomen. Men gelooft, dat die toestand zeker wel drie da gen zal duren. De reizigers van Deventer en Zutfen vervolgden de reis naar Amsterdam over Hattern of Dieren. Van Hilversum tot Apeldoorn is de dienst gestaakt, zoo ook op den Centraalspoorweg. Apeldoorn is nog met Deventer en Zutfen in communicatie, doch men vreest meer verzakkingen. Bjj Apeldoorn en Beekbergen en e'ders komen stroomen van de bergen, Enkele huisjes zijn ver laten. Vele plaatsen staan blank. De beken zijn gelijkgronds gezwollen. Enkele papierfabrieken ver- keeren in gevaar. Het Hbl. meldt. Op de lijn Bnssum Hilver sum wordt een plek gevonden, waarde spoorbaan aan één zijde berijdbaar is en verderop een plek waar de baan aan den anderen kant kan worden bereden. Enkele treinen liepen van Amsterdam met passagiers in de richting Amersfoort Nijme gen en Utrecht en uit deze richting naar Amster dam. De reizigers stapten op het bedoelde punt uit den trein en namen plaats in een anderen.

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1