(iemengd Nieuws. nadat een der geestverwanten verklaard had, hetgemaakt en we kunnen hier gerust verklaren, dat I middellijk naar de Loreleyrqts nut van dergelijke motion aiet in te zien. daarin niets voorkomt, dat ergerlijk is voor het lijke punten te kunnen uitruk (lm- niftt S/V».iniiVit 1Qr»h O illA Vqn Iriaontl .Trrt\r/-\^1 non txriö V»H r\r\\-r <.r.nK^ - 1U. Een der niet socialistische bezoekers, die Van Emmenes op één punt tegensprak, had den moed en de vaderlandsliefde om telkenmale wanneer in dit gezelschap van opruiers en blinde onderwurpe- nen eenige schimpende tiraden met gejuich begroet werden, daarboven luide een „Leve de Koningin Leve Oranjete doen weerklinken. Alle hulde aan dezen kloeken Nederlander Steeds lokt de ijsdijk te Katwijk aan Zee, vooral des Zondags, tal van bezoekers, die per schaats, te voet, per tram of per tijtuig aankomen. kiesch gevoel van wie hij ook zijn moge, aan be veling te meer om op den bedoelden avond zich een toegangskaart voor een gering bedrag te ver schaften. ZAAMSLAG. 22 Jan. Heden werd door de ver eeniging „In 't Belang der Landbouwers" alhier, aanbesteed, de levering van 510,500 K.G. Ammo niak Superphosphaat en 120.100 K.G. Chili Salpeter Voor het eerste perceel werd ingeschreven dooi de beeren Vaasen Steinbaus te Rotterdam voor /8.?9, Coenen Schoenmakers te Uden voor/ 8.28 Sedert de vorige eeuw moet dan ook een dam van j en 8,32, J. A. van Breen te Rotterdam voor zulke afmetingen hier niet gezien zijn. Vooral bij 7,99', J. A. Pateer te Hontenisse, voor 7,81, lagen waterstand biedt het strand de laatste dagen Gebr. Hermans te Brugge voor 7,70, H. J. Viae - prachtig gezicht aan. Door den dooi in hetminck te St. Jan Steen voor 7,42s, Ad. Standaert begin der vorige week en den hevigen golfslag is de dijk (2 meter hoog) op vele plaatsen ondermijnd, zijn geheele brokken weggeslagen, die nu er voor liggen, en vertoont hij zich in de grilligste vormen Klotst bij vloed het water tegen den dijk, bij ebbe te Balgeroecke (B) voor 7,39s, en J. J. Kortmari te Rotterdam voor ƒ7,37. Voor het twbede perceel werd ingeschreven dooi de heeren Ad. Standaert, als voren voor 9,70, P. A. Adriaansens te Groenendijk, voor ƒ9,43, P. [in plaats van een huwelijks vierde men een ver strekt zich 30 40 M. er vooreene vaste ijsmassa F. Adriaansens te Walsoorden voor ƒ9.39, A. Die i lovings-feest. De goede verstandhouding leed nie- uit, die, begaanbaar, duidelijk de rimpels der gol leman te Axel, voor 9,35, P. J. Scheele te Ter mendal door het gebeurde, de verlaten bruid danste ven vertoont, en volkomen eene eenklaps bevroren Neuzen voor 9.33, en P. Adriaansens Goedhart tot in den vroegen morgen en schertste met haar andere gevaar ukken wanneer bij de werking van het ijs hare hulp aldaar wordt noo- dig geacht. Dien dag hebben er by Kastel reeds oefeningen plaats gehad in het doen springen van het ijs. - Een jong grondeigenaar uit het dorp C., in de nabijheid van Koningsbergen, was met de doch ter van een anderen grondeigenaar verloofd en daar alles voor het trouwen geregeld was, werd de dag voor het huwelijk bepaald. Reeds was zelfs het bruidsmaal aangericht, toen de bruidegom de ou ders zijner bruid mededeelde, dat hij zich had be dacht en hij toch eigenlijk liever de jongere zuster van zijn verloofde tot vrouw wilde hebben. Hij had met zijne verloofde over de zaak gesproken en deze was bereid van hem af te zien. Het bleef immers alles in de familie De oudere gaven zonder veel tegen te spartelen, hun toestemming en in een oogwenk had de ver andering plaatsde trouwpartij werd afbesteld en zee gelijkt. In de holten van den dijk zijn hier en te Walsoorden voor 9,24s, alles per 100 KG. daar de golven binnengedrongen en vertoonen hun ne krullende kruinen in gaten en spleten. Hiervoor vindi men een ongeveer 20 M. breeden strook drijf ijs door de golven zachtjes bewegen, terwijl in de verte een tweede dijk boven bet water uitsteekt. Wanneer de zon dit tooneel beschijnt en het ge heel schittert met duizenden tinten, staart men met bewondering op dit zeldzame natuurgewrocht, dat velen als eene schoone herinnering aan een „oaderwetschen winter" zal bijblijven. Aan de laagste inschrijvers is de levering ge gund. A XE li, üeu £3 .Januari 1891. De 'loting voor de nationale militie in het loo- pende jaai zal in Zeeuwsch-Viaanderen plaats heb ben te Hulst, op Donderdag 12 Febr., des voorm. te 9 uree voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Honte nisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clingeen St. Janstc-en. Axel, op Vrijdag 13 Febr., des voorm te 9lhad Zondag het volgend ongeluk plaats. L. 1. Zondag avond werd te Raamsdonk de bekende vechter C- A. wegens dronkenschap door den brigadier der maréchaussees bekeurd, naar aanleiding waarvan een twist ontstond, die zóó hoog liep, dat de brigadier zijne karabijn afschoot. In plaats dat C. A. geraakt werd, trof het schot den arbeider C. P. die op het geraas naar buiten was gekomen, drong de kogel door het been van den oudsten zoon van dion arbeider, terwijl ook diens dochtertje in den arm gewond werd. Hoewel niet gevaarlijk, is de toestand van den zoon toch zeer ernstig. - Onder de gemeente Oestgeost nabij Leiden Toen de uren voor Axel en Westdorpe, te 10,30 u. voor Ter Neuzen, Hoek en Zuiddorpeen des namiddags te 1,15 voor Sas van Gent, Philippine, Overslag, Koewacht en Zaamslag. IJ z e n d ij k e. Maandag 16 Febr., des voorm. te 9 uren voor Groede, Breskens, Nieuwvliet, Wa- terlandkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervlieten IJ zend ij ke. Sluis, op Woensdag 18 Febr., des voorm. te 9,SU uur voor Sluis, te 10,30 voor Cadzand, Oost- burg en Zuidzande en te 11,45 voor Aardenburg, Retranchement, St. Kruis en Eede. - Door de commissie tot het doen eener extra- bedeeling aan de armen, is gisterenavond aanbe steed de levering van 10,000 K.G. steenkolen. In gekomen waren 3 biljetten, als van de Wed. L. Rolff voor 13,—, M. Loof voor 12,— en A. Schieman voor ƒ11,95 per 1000 K.G. Aan den minsten inschrijver is de levering ge gund. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat op Maandag 2 Februari a. s. ten huize van Mej. de Wed. Rolff alhier aan allen, die daarvoor iets over hebben, de gelegenheid zal gegeven worden een genoegelijken avond door te brengen. Niet minder dan drie tooneelstukjes zullen alsdan worden opgevoerd door dilettanten, waarvan we reeds vooruit weten te oordeelen Daar hetgeen zij vroeger ten beste gaven, dat zij met recht aan spraak mogen maken op een talrijk en aandachtig publiek. Om eene goede uitvoering hunner stukjes mo gelijk te maken, hebben zij zich een stel nieuwe tooneelscherman aangeschaft en de opbrengst van deze voorstelling moet dienen tot bestrijding der daarvoor gemaakte kosten. Moge daarom een groot aantal ingezetenen door hunne opkomst toonen dat zij de pogingen der uitvoerders om in de stille winteravonden eene genoegelijke atwisseiing te ver schaffen, willen steunen. Katwijkscbe stoomt ram bij aankomst het empla cement opreed, werd de machine, zooals dit altijd geschiedt, door een wissel wachter van den trein afgekoppeld om de machine zoo doende op een an der spoor te doen loopen, hoewel de tiein nog in beweging was De man viel en werd door de tram overreden, en wel zoodanig hy onmiddellijk over leed. daar zijn hoofd geheel verbrijzeld was. De ongelukkige deed wegens den Zondag dienst voor den gewonen wissel wachter, en was daartoe uit Rijnsburg overgekomen. Blijkens de rivierbei ichten uit Duitschland is er 11. Zondag avond uit Coblentz een bataljon van het korps genietroepen op weg gegaan om ijs in den Rijn te doen springen. Het bataljon ging in drie afdeelingen, eene naar St- Goar, eene naar de Moesel en eene naar Unkel. Andere manschappen van genoemd korps zijn aangewezen voor hetzelfde werk op den Beneden-Rijn. In de streek van Mainz tot Worms zit het ijs op vijf plaatsen zoo vast dat het kan worden ge passeerd. Daar er tusschen Maintz en Mannheim geen vaste bruggen zijn, moet het geheele verkeer van de provincie Rijn-Hessen naar den kant van het Odenwald over Maintz en Ludwigshafen plaats heb ben. De postverbinding tusschen verscheidene kan toren is verbroken. Terwijl de scheepvaart geheel stil staat, heerscht er op de Hössische-Ludwigsbaan eene buitengewone drukte. De directie heeft het echter zoodanig aangelegd, dat op het traject Bin- gen - Maintz Worms - T ud wigshafen de overal op stapelende goederen geregeld worden verzonden. Over de dikte van het ijs zal men kunnen oor deelen wanneer men weet, dat bij de opmetingen, welke de Pruisische regeering door beambten uit Dusseldorf heeft laten doen, op verschillende plaatsen eene dikte van 2 a 3, op eenige zelfs van 4 30 M. is gevonden. Eene afdeeling van het garnizoen te Kastel, te genovei Maintz, heeft Zaterdag bevel ontvangen Met den inhoud der stukjes hebben we kennis 'om zich marschvaardig te houden, ten einde on- voormaligen bruidegom, thans aanstaanden zwager, alsof er niet het minste of geringste was voorge vallen. Enkel de schoonouders hadden 'teen oo genblikje met den veranderlijken jongenheer aan den stok, toen de kosten van 't feest ter sprake kwa men die zaak werd echter ook ten slotte in alle vrede en vriendschap geschikt, doordien de jonge man zich bereid verklaarde de helft der kosten te dragen. Te Londen zyn thans uitvoeriger berichten ontvangen omtrent het gebeurde met de „Namoa." Den lOn Dec. 11. verliet/deze boot Hongkong, met bestemming naar Canton, met 5 kajuitpassagiers en 220 tusschendekspassagiers, Chineescbe emigranten, die na in de Straits eenig geld oververdiend te heb ben, naar hun geboorteland terugkeerden. Te 8 uur in den morgen vertrokken, was men 's mid dags te kwart over een uur ter hoogte van het eiland Ping Hoi, toen eensklaps een gedeelte der Chineescbe passagiers, omstreeks 40 of 50 man op het dek verschenen, niet in de kleeding, die zij bij het aan boord komen gedragen hadden, maar in een soort uniform, niet ongelijk aan die der Chineesche soldaten. Allen waren gewapend met revolvers en groote sabels. Voordat bet scheepsvolk begreep, wat hot doel van deze onverwachte verschijning was, had de bende zich volgens een wèl overlegd plan in vier groepen gesplitst, die tegelijkertijd een aanval deden op het salon, waar de kapitein met de pas sagiers zaten, op 't officieren verblijf, op de brug en op de machinekamer. Zoo snel ging alles in zijn werk, dat weerstand onmogelijk was, te min der, daar de zeeroovers de voorzorg hadden geno men alle wapens en de ammunitie, die op 't schip waren, in beslag te nemen. Verscheidene officieren werden gewond, bij hun pogingen, om hun aanval lers te ontkomen, terwijl andere ïoovers hun re volvers door bet vallicht op den kapitein richtten en hem gelastten boven te komen. In gebroken Engelsch deelde een der Chineezen hem mede, dat zij de passagiers gingen berooven en eerst met hem wilden afrekenen. Kapitein Po- cock sprong van tafel en ijlde naar de deur van het salon, maar nauwelijks had het dek bereikt of een der zeeroovers, die aan de deur stond, schoot op hem. De kogel, die in de rechterborst drong, had niet oogenblikkelijk den dood ten gevolge. Ka pitein Pocock waggelde naar zijn hut, waar hij stervende op zijn bed neerviel, terwijl een breede straal bloed uit de wonde vloeide, zoodat hij een halt uur later overleed. Onderwijl zetten de zeeroovers hun werk voort. De passagiers in het salon waren eveneens van tafel opgesprongen om zich in hun hutten te ver bergen waarin zij door kogels achtervolgd werden. Een kajuitsjongen werd door goed gewapende roovers omsingeld en toen gedwongen in het salon te gaan, teneinde den passagiers te zeggen, dat, als zij naar de groote kajuit gingen, hun leven ge spaard zou worden. Aan dezen eisch werd vol daan, en weldra waren zij in de kajuit, waar ka pitein Pocock op sterven lag. Daar weiden zij op-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2