No. 4TV2. Woensdag Januari 181)1. 0' Jaarg. J Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wseh- Vlaand er en. F. DIELEMAV, AXEL. Staatkundig Overzicht Itiiniailandscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bij gebrek aan nieuws wordt tegenwoordig door velen geliefhebberd op het gebied der veronder stellingen. Zoo wordt druk besproken de kwestie eener algemeene en evenredige ontwapening. En dan wordt er liefst nog bij verteld, dat keizer Wil helm in deze zaak het initiatief zou nemen en dat hij zelfs reeds het voorstel zou hebben gedaan om de zaak op eene internationale conferentie ter spra ke te brengen, als biet de keizer van Oostenrijk hem daarvan had teruggehouden. Tijdens Sir Charles Dilke, de Engelsche staats man, te Parijs verbleef, heeft een redacteur van den Gaulois hem gevraagd hoe hij dacht over de waarschijnlijkheid eener algemeene ontwapening. Hij meende dan, dat overwegingen van financiee- len aard den keizer er misschien toe zouden kun nen brengen, met een plan tot ontwapening voor den dag te komen, maar dat het zeer twijfelach tig zou zijn of het wel ooit kan ten uitvoer ge bracht worden. Hij zag niet in, op welken prak- tischen grondslag zulk eene ontwapening zou kun nen berusten. Het bedenkelijke is, dat zulke voor stellen altijd zijn gericht tegen de mogendheden die iets te reclameeren hebben. Frankrijk intue- schen zou een dergelijk voorstel kunnen aanne men, zonder voor goed de hoop op het herwinnen der geannexeerde provinciën op te geven. Want al werd eene algemeene vermindering der leger sterkte aangenomen, dan zou Frankrijk dadelijk zijn oude legerwet weer kunnen invoeren en daar door een wel is waar minder talrijk, maar langer en beter geoefend leger kunnen verkrijgen. Doch van de ontwapening zou niets kunnen komen, om de eenvoudige reden dat Rusland er nooit in zou toestemmen, Rusland heeft geen reserve; het on derhoudt op voet van vrede een leger, waarvan de sterkte grooter is dan dié van het Duitsche en het Oostenrijksche te zamen, en het is daartoe genoodzaakt door de onvermijdelijke langzaamheid eener mobilisatie in een gebied, dat betrekkelijk arm is aan spoorwegen. Sir Charles Dilke deelt de algemeene meening, dat de vrede voorloopig nog wel zal bewaard blij ven, „maar dat een groote en beslissende strijd niet kan 'uitblijven. De Fransche chauvinist Déroulède, dit laatste eveneens op den voorgrond stellende, komt in zijne brochure Désarmement tot het be sluit, dat het voor Frankrijk zaak is, den onver- mijdelijken oorlog hoe eer hoe beter te beginnen. Op dit oogenblik kan Frankrijk dit doen in den- zeltden tijd en met betere wapenen dan Duitsch- land. Gelijkheid in aantal, superioriteit in bewa pening, gelijkheid wat den tijd voor demobilisatie betreftziedaar de toestand van onze krachten te genover die van den tegenstander. In 1870 en 71 waren de Duitschers ons te talrijknu zijn wij even talrijk als zij. Maar zullen wij dat nog kun nen wezen, als wij een voorstel tot evenredige ontwapening aannemen Deroulède antwoordtDe ontwapening zal öf e- venredig zijn aan het bevolkingscijfer öf aan dat van het effectief van het leger. In beide gevallen zullen wij er bij verliezen en Duitschland er bij win nen. Duitscbiand heeft, in ronde cijfers, 45 milli- oen inwoners, en wij 35 millioen. Het zou dus het recht hebben op een leger van 450,000 man, als wij slechts een leger van 350,000 man moch ten hebben en dus in eene definitieve numerieke minderheid zouden komen. Voert men de vermin dering in voor het effectief van het leger, dan krijgen wij een grooter aantal reservisten; onze mobilisatie wordt dus langzamer, langduriger en omslachtiger, terwijl Pruisen, dat driemaal eene ernstige proef heeft genomenaltijd op ons de meerdere voortreflel ijk beid der militaire machinerie vóór zal hebben. De Franschen, zegt Déroulöde, hebben op het oogenblik beter kruit en betere kanonnen dan de Duitsche] s, maar in een of twee jaren kan dit voordeel verdwenen zijn. En met het oog daarop wil hij zoo spoedig mogelijk den oorlog met Duitsch laud in plaats van eene ontwapening. Fiankrijk is voor eeuwig Duitschlands vijand, daar gaat niets af en waar Fiankrijk op een te genstander stuit, zal Duitschland dien tegenstander ondersteunen. Een Duitsch schrijver wil, dat de triple allian tie met Frankrijk een traktaat zal sluiten, krach tens hetwelk geen der drie betiokken mogendheden gedurende vijf jaren een der anderen zal aantas ten, ook niet wanneer een haier met eene buiten het tractaat staande mogendheid in ooi log mocht geraken. Binnen deze vijf jaren zou men bij wij ze van proefuemiug belangrijke verlichtingen van het handelsverkeer tusschen de contracteerende mogendheden moeten invoeren en inmiddels zou, naar men mag verwachten, aan beide zijden de wensch levendig worden om de grens en handels kwestie in den geest van een duurzamen vrede te regelen. Dit voorstel ziet er niet kwaad uit. De schrijver wil zijn artikel ook in het Fransch uitgeven om te weten wat de Franschen er van zeggen. Onge twijfeld verdienen alle pogingen om den vrede te verzekeren onverdeelde toejuiching. Aan de Tweede Kamer is een afschrift toege zonden eener schikking tusschen Nederland en Duitschland betreffende het wederkeerig tegengaan van gevallen van hondsholheid in de wederzijdsche grensdistricten, welke schikking deor de Nederland sche en door de Duitsche regeering is goedgekeurd. De sociaal-democraten, die de vorige week in Den Haag als werkloozen door de stad wandel den hadden borden bij zich met de opschriften Gedenk de werkloozen. - Wij eischen werk en brood. Besmettelijke ziekte, armoede. De schoot hondjes hebben kleeren aan, onze kinderen loopen naakt, - De politie te 's Hage heeft de voi ige week aangehouden de moeder van het pasgeboren kind, waarvan het lijkje onlangs op het ijs nabij een bijt werd gevonden. Zij was onlangs uit Zeeland in den Haag gekomen en in een slaapstede in het Jagerstraatje bevallen. Verdacht van kindermoord is de jonge dochter naar het huis van bewaring overgebracht. Voor eenige weken meldt de „Arnb. Ct." had een veehandelaar de onvoorzichtigheid een aantal levende kalveren ter verzending aan de spoorwegmaatschappijen toe te vertrouwen. Er werd een waggon mede gevuld en deze in een trein ingeschakeld. De waggon bleef zoolang onderweg voor hij zijne bestemming bereikte, dat de meeste dieren bezweken. De maatschappij is thans in rechten aangesproken. Uit Peize wordt gemeld Onze korenesch en die der omliggende dorpen werd de vorige maand en ook in het Jiegin van dit jaar bezocht door honderden wilde ganzen, die dan de uitgezaaide rogge vrij wat schade veroor zaakten. Ton einde die dieren te kunneu bemaoh tigen, werd, in December door eenige landbouwers, vooral in de^nabijheid van hen esch wonende, bij den Commissaris des Konings in deze provincie eene kostelooze vergunning aangevraagd, om met schietgeweer op schadelijk gedierte, speciaal op wilde ganzen, te mogen schieten. Tot nog toe is het hun niet mogen gelukken de vergunning te erlangen, ofschoon aan de vijf houders van groote jachtakten 11 Donderdag die vergunning werd ver leend terwijl de boeren, belanghebbenden, kunnen toekijken <iat de jagers de ganzen, evenals ander wild dat tie landbouwers moeten voeden, hun voor den neus wegsnappen. De heer A. Pelt, te Oudkarspel, heeft een nieuwe manier gevonden om zaagsel te persen en er meeröere£hardheid aan te geven dan hout. Ofschoon elders reeds voorlang deelen van meube len worden vervaardigd van gepeist en gekleurd zaagsel, onderscheidt zich dit fabrikaat door een haidheid, die steen nabij komt. Het is onaantast baar voor vocht en lost zich zelfs in water niet op. De uitvinder vervaardigt er nu reeds lijsten van, die bij den buitengewoon lagen prijs der grondstof- ten ver beneden de gewone kosten blijven. Het is te voorzien, dat bij het aanbrengen van doelmatige machinerien, deze vinding een grooten invloed zal uitoetenen op de voortbrengselen der nijverheid op dat gebied. Op den lsten Januari jl was de sterkte der bevolking van de rijks werkinrichtingen Veenhuizen 3052 mangedurende 1890 zijn 2204 personen opgenomen. 1857 ontslagen en 100 overleden. Aan de Zaterdag te Amsterdam gehouden internationale hardrijderij voor beroepsrijders, op de baan van 1609 meters, uitgeschreven door de Am- sterdamsche IJsclub," werd door 24 rijders, waar onder geen enkele buitenlander, deelgenomen De prijzen werden gewonnen als volgt Maarten Kingman, van Grouw, in 3 m. 10 V# sec. f 300R. "Wester, van Eernewoude. in 3 m. 18 76 sec. ƒ100; Wybe de Vries, van Leeuwar den, in 3 m. 20 sec. 50Arie van den Berg, van Benthuijzen, in 3 min. 21 sec. 25. De winter begint pas zoo schrijft eene ge achte hand aan het U. D. Niet voor half Februari kunnen wij staat maken op een doorgaanden dooi..

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1