No. 471. Zaterdag 17 Januari 1891. 0e Jaar#. it t rii Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, F. DIELEMA.Y, AXEL. Staatkundig; Overzicht Itiiiiinilaiidsch Nieuws. AXIISCIIIi Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nurnm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiteHijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TH EE uren. Zooals men weet bestaat reeds enkele jaren de bepaling, dat ieder die uit Frankrijk naar Elzas— Lotharingen kwam, moest vooizien zijn van een paspoort. Dat deze maatregel belemmerend werk te op het personenverkeerlaat zich begrijpen. Thans echter schijnt de Duitsche overheid tot de overtuiging te zijn gekomen, dat er wel op andere wijze toezicht op de vreemdelingen kan gehouden worden. Onlangs ten minste werd uit Straatsburg ge meld, dat er niet meer zoo streng de hand werd gehouden aan de bepalingen op het verplicht bezit van een paspoort, ja dat zelfs de marktbezoekers uit verscheidene Fransche grensplaatsen reeds ge heel en al van die verplichting waren vrijgesteld. Men begreep toen reeds, deze afwijkingen te moe ten beschouwen als eene proefneming, op grond waarvan er misschien zóu kunnen worden over gegaan tot eene officieelo verzachting, of geheele afschaffing van deze voorschriften. Een paar dagen geleden kwam er bericht, dat er werkelijk eene verandering ophanden was. Dit wordt thans be vestigd in eene officieuse mededeeling, waaruit blijkt dat het plan der regeering hierop nederkomt Alle vreemdelingen, die in Elzas Lotharingen zijn gevestigd, of er voortdurend verblijf houden, zullen moeten zijn voorzien van eene verblijfkaart, die bij elke verhuiring naar eene andere gemeente moet worden vernieuwd en anders geldig zal zijn voor den tijd van een jaar. Daardoor wordt voor de overheden een voldoend toezicht op het vreemde lingenverkeer mogelijk gemaakt Voor de vreem delingen zal deze regeling veel gemakkelijker val len. Zij zullen echter ook dan nog steeds in het oog moeten houden, dat zij slechts in het land ge duld worden, zoolang zij van het hun toegekende recht op gastvrijheid geen misbruik maken, en dat zij dus ook voortaan ieder oogenblik, zoodra zij het lastig maken of de veiligheid des lands in gevaar brengen, aanzegging kunnen ontvangen om naar eene andere verblijfplaats uit te zien. Ten slotte wordt er nog gezegd„Door dezen nieuwen maatregel zal misschien mettertijd de ver plichting omtrent het bezit van een paspoort on- noodig worden, misschien langzamerhand geheel en al kunnen verdwijnen. Aan alle hierbij belang hebbenden behoort nu te worden voorgehouden, dat er tusschen Duitschland - Elzas-Lotharingen en Frankrijk eene grens bestaat, en dat die grens ,moet worden geëerbiedigd. Naardien men zich hieraan reeds begint te gewennen, kan misschien de exceptioneele maatregel worden afgeschaft, die om vela reden ten eenenmale onvermijdelijk was, onvermijdelijk voor de veiligheid van het Duit sche rijk. Of en wanneer die geheel en al kan worden afgeschaft, dit zal de tijd leeren." Prins Nicolaas van Montenegro is te Parijs aan gekomen. De president der republiek heeft kolonel Lichtenstein naar het station gezonden om hem uit zijn naam te begroeten. De prins heeft daarna een bezoek aan den heer Carnot gebracht, dat deze spoedig met een tegenbezoek heeft beantwoord. Te Milaan hebben na dé eerste samenscholingen der in nood verkeerende arbeidsklasse eenige on lusten plaats gehad. Omstreeks een 4000 perso nen hebben bet gebouw, waar de commissie van het armbestuur hare vergaderingen houdt, belegerd en de deuren ingetrapt. De penningmeester heeft nauwelijks den tijd gehad om door eene verborgen deur met de kas te ontkomen. De gewapende macht is toegeschoten om de orde te herstellen De commissie van het armbestuur, zich niet bij machte gevoelende om de behoeftigen tevreden te stellen met het weinige dat in kas is, heeft haar ontslag genomen. Maar de prefect en de burge meester hebben haar vorklaard, dat zij vast beslo ten zijn de orde te handhaven en zich niet door bedreigingen zullen laten weerhouden hunnen plicht te doen. Naai' aanleiding daarvan zal de commis sie nu misschien haar ontslag intrekken. De officieele Spaansche Gaceta bevat thans een besluit betreffende het vierhonderdste eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Er is eene commis sie benoemd tot organisatie der feestviering, waar in ook Portugal en Amerika vertegenwoordigd zijn. Het Amerikaansche congres zal te Huelva worden geopend op den dag. waarop vóór 400 jaren Co lumbus vertrok ter ontdekking der Nieuwe wereld. Twee tentoonstellingen zullen in September te Madrid plaats hebben. De eene zal van histori- scben aard zijnde andere zal de werktuigen te aanschouwen geven, die in Amerika ten tijde van Columbus' ontdekking in gebruik waren. Ook in Italië zal het vierde eeuwfeest der ont dekking van Amerika plechtig gevierd worden. Er is met dat doel een comité gevormd, dat den ko ning het eere-voorzitterschap heeft aangeboden. De ze heeft met veel ingenomenheid zich bereid ver klaard het te aanvaarden. Zooals men weet maakt de Italiaansche stad Genua aanspraak op de eer, de geboorteplaats van Columbus te zijn. Als een bewijs, dat het getal der behoeftige oud strijders van Waterloo steeds kleiner woidt, kan dienen dat zich tot heden slechts vier zilveren kruis-ridders tot de koningin-regentes hebben ge wend, om metd9 gratificatie van 15u per jaar te worden begiftigd. Blijkens nader bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, is de invoei van Nederlandsch vee in Frank rijk over zee slechts toegelaten op voorwaarde dat het rechtstreeks van eene der Nederlandsche ha vens naar eene Fransche haven is vervoerd, d. w. z. dat op de reis geene haven van een ander land is aangedaan. Overigens moeten de zendingen vergezeld zijn van een certificaat van de overheid der plaats van herkomst, inhoudende dat de dieren gezond zijn, en dat op gemelde plaats op het oogenblik der ver zending, noch gedurende de zes daaraan vooraf gaande weken eenige besmettelijke ziekte onder runderen, schapen, bokken, geiten of varkens heerscb- te. St-Ct. De minister van financien heeft to kennen gegeven, dat leeftijd alleen nog geen reden is om commiezen bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen van bevordering uit te sluiten en ook ambtenaren boven de 55 jaar daarvoor in aanmer king kunnen komen, wanneer zij wat gedrag en ijver betreft, als „goed" staan aangeschreven en hun lichaamsgestel en hunne geschiktheid van dien aard zijn, dat zij kunnen gerekend worden nog minstent een tweetal jaren hun dienst op dezelfde wijs te kunnen vervullen. - De Nederlandsche Heidemaatschappij doet eens weer van zich hooier., door een besluit dat allen lof verdient. Zij is nl. voornemens aan elk harer afdeelingen een aantal uit Amerika ingevoerde stek- kon van den zoogenaamden Canadaschen populier aan te bieden ter uitdeeling onder de leden. Het bestuur werd daartoe in staat gesteld door het de partement van landbouw te Washington, dat 500 zulke stekken aan de maatschappij ten geschenke zond' terwijl de directeur over eenigen tijd nog 50' 0 stekken bovendien hoopt te ontvangen, die voor rekening der maatschappij in Amerika zijn aangekocht. Het toenemende versterf, dat zich sedert gerui- men tijd onder de populieren in ons land openbaart, zal wellicht door dezen invoer van nieuw pootsel kunnen worden bestreden. Voor zoover de voorraad strekt, zullen de stek ken. op aanvrage van den directeur te Wugeningen, kosteloos ter beschikking voor dê leden der Heide maatschappij werden gesteld, terwijl voorts aan de besturen der groote landbouwmaatschappijen een beperkt aantal ten geschenke zal worden aange boden. De stekken zijn verkregen door de welwillende tusschenkomst van onzen consul-generaal te New- York. Bij het op 23 December door den raad van ministers aan de Tweede Kamer ingediend wets voorstel tot regeling van het inkomen der Kroon wordt het bedrag voorgesteld „op eene som van zes honderd duizend gulden, alzoo op hetzelfde cij fer, hetwelk bij de wet van 19 Augustus 1849 aan wijlen Koning Willem den Derde was toege legd." Raadpleegt men do wet van 1840, dan kloppen de cijfers volkomen; maar zoo men de zaak wat nauw keuriger bekijut is de aangehaalde zinsnede uit de mem. van toelichting niet geheel juist. Feitelijk stelt de Regeering eene verhooging van het in komen der Kroon met tweemaal honderd duizend gulden in het jaar voor. Het geheele inkomen van de Kroon afgescheiden van de renten van het persoonlijk particulier vermogen, waarmede de wet gever niets te maken heeft bestaat uit twee elementende inkomsten van de kroondomeinen en het rechtstreeks inkomen uit 's lands kas. waar van hier de regeling wordt voorgesteld. In 1849 is, bij het voorstellen van dezelfde regeling, als uit gangspunt aangenomen, dat het geheele inkomen van de Kroon één milloen gulden zou moeten be dragen. Men had dus het gemiddeld opbrengstcijfer van de kroondomeinen te onderzoeken, om te weteu welk bedrag uit 's lands kas gevorderd werd om dit totaalcijfer vol te maken. In de mem. van beantwoording van het wetsontwerp van 1849 deel-

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1