(■emeiigd Nieuws. Warm, maar buiten komende, riep bij: „ik wil mij riet laten slaan", grijpt in zijn broekzak, en haalt daaruit een revolver, waarmede hij in dolle woede benedenwaarts schiet en noodlottigerwijze, het elf jarig knaapje ir. het hoofd trot. De dader werd door de politie gearresteerd en door den commissaris van politie in vei hoor ge nomen.- AXEL. den 6 Januari 1S»1. Zaterdagochtend viel alhier een paard dat voor <eene chais gespannen was. door de buitengewone gladheid van de straat, tengevolge waarvan de zich ir, het rijtuig bevindende personen, man, vrouw en twee kinderen er uit vielen Een der kinderen dat tusschen de pooten van bet paard was gevallen, liep groot gevaar door het -dier ernstig bezeerd te worden, doch door spoedig toegeschoten hulp werd het meisje gelukkig nog ■tijdig verwijderd. De overige personen die gevallen waren, hadden zich een weinig bezeerd en een treem van het rij tuig was gebroken, maar het liep anders vrij wei met den schrik af. Vooral de man moet erg ge schrikt zijn, wat opgemaakt kan worden uit de omstandigheid dat hij dadelijk een paar borrels «aar binnen sloeg en daarbij in zijne verstrooid heid er niet aan dacht, de personen die hem zoo goed geholpen hadden, een welverdiend woerd van dank toe te spreken. De heer C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, thans vice-consul, is benoemd tot consul van Belgie .aldaar. Uit Tor Neuzen wordt gemeld Ten einde de vaart uit zee tot het spoorweg station alhier open te houden, worden dagelijks 80 100 man gebezigd tot wegruiming van het ijs in de haven en op het kanaal. Nog geregeld varen de stoomschepen af en aan. KOEWACHT. De loop der bevolking dezer ge uneente over 1890 is als volgt: De bevolking vermeerderde dool' geboorten met 36 m. en 46 vr. samen 82 en door vestiging met 40 m. en 25 vr. samen 65. Totaal nut 147 zielefi. De bevolking verminderde door overlijden met 23 m. en 27 vr. samen 50 en door verhuizing met 48 m. en 43 vr. samen 91. Totaal met 141 zielen. Bevolking 31 Dec.'89: 1196 m. 1057 vr. totaal 2253 Bevolking 31 Det,'90: 1201 m. 1068 vr. totaal 2259 alzoo vermeerderd met 5 tn. 1 vr. totaal 6 Als levenloos werden aangegeven 2 m. en 2 vr. totaal 4. In het geheel werden 22 huwelijken gesloten, als 20 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe en 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter. Men schrijft uit St. Jansteen aan de M. Ct. Wetende, dat de rijksveldwachter overleden was, waren de stroopers zoo brutaal om langs de be bouwde Kommen van Kapellebrug en St. Jansteen te komen jagen, en, wijl het maneschjjn was, zet ten zij de jacht tot eif uren of nog later voort. Over de treurige geschiedenis zelve zal ik maar niet meer schrijven. De slagen, die Adriaansen ■ontving, moeten met een knuppel toegebracht zijn, welke dan ook ter plaatse gevonden is. Dinsdag hebben de dokters Callenfels en Martin het lijk ge schouwd en Woensdag is het begraven. Een der oogen was geheel weggeslagen. Verder moet bij de lijkschouwing nog gebleken zijn, dat de getrof fene aan longontsteking leed. Eene goede combinatie van kunst meststoffen voor ooftboomen is de volgende 75 kilo chilisal peter, 150 kilo superphosphaat, 75 kilo chloorkali «m en 300 kilo gips, samen 600 kilo., goed samen vermengd; men neemt daarvan, in den omtrek van •den stam, 400 gr. of 4 ons per M2. De daling van de Chili salpeter Schijnt hare grens bereikt te hebben. Men noteert te Antwer pen frs. 18,40 tot 18,60, naar den termijn van le vering. De groote cultuur zendt hare orders reeds op, de kleine boeren wachten, naar gewoonte, tot dat de prijzen, om de een of andere reden, weer .zuilen stijgen. Er wordt onlweeds druk suiker peeën zaad verkocht. Men haaste zich daarmede niet, want dit artikel kan nog aanmerkelijk dalen. Nn reeds wordt Duitsch zaad verkocht tegen fr. 0.90 en fr. 1.15 per kilo. en Fransch zaad tegen fr. 0.75 en fr. 0,85. Het vorige jaar waren de prijzen respectievelijk fr. 1 25 tot lr. 1.50. De vorige week is een huzaar uit Deventer te Vaassen gearresteerd, vei dacht van zijn vader in drift te hebben vermoord. Te Aalbergen vond men in eene boerenschuur een bedelaar, die daar zijn nachtverblijf hack geko zen, doodgevroren. Zoo is ook dezer dagen te Reu teren een kindje, dat naar de kerk werd gebracht om gedoopt te worden, onderweg dóór kou bevan gen en gestorven. De 26jarige dochter van de wed. C. K. te Hoogvliet is bij het schaatsenrijden ip een bijt ge reden en verdronken. Jl. Dinsdag middag had te Eindhoven een droevig voorval plaats. De brievenbesteller Van Bakól, die als gewoonlijk zijn karretje met postpa- ketter, wilde ontladen in den trein, welke te 1 uur Eindhoven moet passeeren, geraakte met zijn kar retje en al onder een anderen aankomenden trein. De man was onmiddellijk een lijkhet karretje vloog aan splinters over den weg: enkele postpak ketten werden beschadigd. Een daad, een tweede Kenau Simons Has selaar waardig, werd op Nieuwjaarsdag te Roer mond door de dochter van den herbergier Richel le verricht. Terwijl de familie vroolijk tot nieuwjaars viering bijeen was zag de dochter in de herberg kamer een vreemdeling, die bij hare komst een aalmoes vroeg. Zij zag echter spoedig, dat de buf fetlade openstond en een dubbeltje nog op het buf fet lag, waaruit zij opmaakte, dat de man de lade had gelicht. En werkelijk, voordat zjj aan haar gedachte had uiting gegeven, was de man reeds het huis uit gespoed en liep hy zoo hard hij maar kon de Maasbrug over. Het meisje gaf echter den moed niet op. maar ijlde hem na. Op de Maas brug ontdeed zij zich van hare pantoffels en zoo werd de vluchteling door haar verder vervolgd. Over de Maasbrug naar de zijde van den Donck nam hy thans over het ijs de vlucht. Doch ook zij volgde hem, totdat eindelijk van den anderen kant een aantal heeren ter hulp kwamen, waardoor de vluchteling zijn heil op de ijsschotsen der Maas zocht. Gelukkig was de Maas echter aan eene zijde open, zoodat de flinke dochter eiudelyk den man te pakken kreeg, hem aanhield en toen aan eenige andere personen overgaf. Daarna kwam de politie, die hem een veilig onderkomen bezorgde. Het bleek te zijn een zekere Valentijn Hinzman, tal- weer een Pruis), die slechts 2 dagen geleden uit de gevangenis te Breda was ontslagen, en het Hol landsch gevangenis-brood dus scheen op prijs te stellen. De 87jarige Hendrik Schimmel is in zijne hut te Stadskanaal, blijkbaar tengevolge van koude en gebrek, omgekomen. Er was bijna niets meer aanwezig. Uit Slikkerveer wordt gemeld Hoewel zich op het ijs op de rivier alhier da gelijks honderden schaatsenrijders bewegen, en het genoegzame draagkracht schijnt te bezitten om met paard en slee er op te arren, heeft het toch Za teldagmiddag nog een offer gekost. P. Visser van Bolnes, van een der etablisse menten, alwaar hij werkzaam was, met een prik sleedje huiswaaits gaande, had het ongeluk op eene zwakke plaats door het ijs te zakken en te verdrinken. Zaterdagavond omstreeks elf uur ontstond er te Amsterdam een felle brand op den hooizolder van eene der fraaiste stalhouderijen uit Amster dam, die van de firma De Groot in de Govert Flinckstraat 83. De brandweer werd terstond ge alarmeerd en bluschte, onderwijl de paarden, rij tuigen en arresleden in veiligheid gebracht werden, den brand in korten tijd. Aan het zeer beleidvol optreden der bevelvoeren de brandmeesters Ver bruggen en Herder was het te danken dat de brand spoedig beperkt was. Al les was verzekerd. Men leest in de „Deli Qt." Met leedwezen hebben wy bemerkt, dat aan de uitnoodiging der regeering om den dag van de be grafenis des Konings als een rouwdag te beschou wen, waarop behalve de gouvei nements-bureau's, ook de kantoren en handelshuizen der ingezeten zouden zijn gesloten, te Medan zulk eene overdre ven uitlegging is gegeven, dat er het rouwbetoon eenvoudig belachelijk door is gemaakt. Tot zelfs het kleinste winkeltje van Chinees of inlander was potdichtvleesch was er niet te krijgen, brood evenmin, de passer was gesloten, een rijtuig of dos dos mocht zich niet op straat vertoonen, ja zelf3 de Klingaleesche barbiers deden geen dienst. Wan neer dit alles eene vrijwillige uiting van rouw ware geweest, dan ware er niets op aan te merken, maar dit overdreven vertoon was niets als „aan stellerij," veroorzaakt door het bekende „vriende lijk bevel tot sluiting" aan de inlanders direct, of door hunne hoofden. Die bedoeling heeft de re geering te Batavia gewis niet gehad toen zjj de uitnoodiging deed. In verband met het bovenstaande deelen wij nog mede, dat een der politie oppassers overtuigd scheen dat, wanneer bakkers en vleeschver&oopers hunne winkels gesloten moesten houden, er zeker eene algemeene vaste was voorgeschreven. Hij kwam ten minste een Chinees tegen die een eend gekocht had om bij gebrek aan wat anders daaraan ziin honger te stillen en ging dien man dadelijk te lijf, om hem met, de hemel mag weten, welke straf te dreigen, en de zoon van het Hemelsche rijk werd zoo benauwd, dat hij den oppasser een dollar gaf om met de eend zijns weegs te mogen gaan. In de nabpeid van Cannes (Frankrijk) zijn twee kinderen (meisjes) geboren, die met den rug aan elkander verbonden zijn. Het zijn voor het overige goedgebouwde kinderen. Hoe licht men te Parijs opzien wekken kan, bewijst de volgende geschiedenis, die een corres pondent van de „Wiener Neue Freie Presse" pei telegraaf mededeelt. Een vroolijk incident bracht de politie en zeker ook het ministerie van buiten- Iandsche zaken in opschudding. Op 28 Dec. 11. stap te aan het Grand Hotel een heer af, by was van vrij groote gestalte, had een gewelfd voorhoofd, sterke wenkbrauwen, vele rimpels onder de oogen, een korten neus en een witte afhangende snor. De heer giug nadenkend, met voorovergebogen hoofd, wandelen. Een medewerker van le „Radical" meen de in hem prins Bismarck te herkennen en daar er gezegd was, dat graaf Herbert Bismarck kort ge leden naar Parijs vertrokken was, om te onder zoeken of de vorst, zonder aan onaangenaamheden blootgesteld te zijn, voor een langdurig verblijf naar Cannes reizen kon. hield dat blad het bericht voor waarschijnlijk. Tengevolge hiervan begaven zich ook leden van de geheime politie naar het hotel. Te vergeefs verzekerde een beambte van het Grand Hotel, dat hij dezen gast kende; deze had reeds vroeger in 't hotel gelogeerd, en was mijnheer H. uit Petersburg. De geheime agenten bleven er bij, dat het vorst Bismarck was, en in dezen zin werd ook den prefect van politie er kennis van gegeven. Toen mijnheer H. den salon bmnentraJ, liepen de lieden bijeen, om hem te bekijken. Zij bevonden, dat hij niet zoo groot en niet zoo oud was als zij gedacht hadden, een te kleinen kop en nog te veel bruine haren had, toch hielden zij hem een tijd lang voor vorst Bismarck. Mijnheer H. was daarvan niet bewust en liep pijn- zend heen en weer. Eindelijk overtuigden zich ook de geheime agenten van hunne dwaling. Op het ministerie van buitenlandsche zaken werden in- tusscben tallooze aanvragen gedaan, of het bekend was, dat Bismarck te Parijs vei toefde. Hier wist men aanvankelijk niets zekers en kon men eerst uitlegging geven, nadat het misverstand was op gehelderd. Als Nieuwjaarsgeschenk zond de koningin van Spanje een wandejstok aan den paus. Nau welijks vatte deze den stok aan ofhy barstte open en een regen van goudstukken viel op den grond. Veertig stuks vee werden dezer dagen afge maakt bij den heer Lefebvre, pachter te Gesves, provincie Namen. Het was een prachtige koppel

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2