6' Jaarg. 1*0. 468. Woensdag 7 Januari 1891. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaand ere n, F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht Biiiiicnlaiidsch Nieuws. AXELSWIE EOLItAXÏ. Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afionderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. En zoo zijn we dan weer dapper bezig om het jaar 1891, zoo pas aangevangen, den weg van al zijne voorgangers te doen volgen. Ik had verge ten een scheurkalender te koopen in het oude jaar, of liever, ronduit gezegd, was het moedwil van me. Een zuinigheidsmaatregel zou men zoo iets kun nen noemen. Ik dacht, als ik het jaar eerst een paar dagen laat marebeeren, dan zullen de scheur kalenders wel wat goedkoopei worden, want de raenschen die ze nog in den winkel hebben mogen op stuk van zaken blij zijn als ze hun resteeren de kalendertjes geld om geld van de hand kunnen doen. Vandaag ben ik tot de ondervinding gekomen, dat deze mijne redeneering niet opgaat, althans nu nog niet. ik heb me nu zoo'n onmisbaar wand- versiersel aangeschaft, net zoo duur of goedkoop als een ander. En ik moest er nu vier blaadjes gelijk aftrekken. Reeds vier dagen zijn er dus weder vervlogen, de vijfde is ver gepasseerd en als de geachte lezer dit blad in handen krijgt, schrijven we al 6 of 7 Januari. Zoo zien we hoe snel de tijd vliegt en hoezeer het ieders dure plicht is een zooveel mogelijk nut tig gebruik daarvan te maken. En bet is daarom onbegrijpelijk hoe sommige of liever vele regeerin gen zoo weinig met den tijd woekeren er zijn landen waar zoo goed als niets wordt uitgevoerd. De nationale tijd wordt, letterlijk verknoeid met het houden van redevoeringen en bespiegelingen, het doen van op- en aanmerkingen en het te kennen geven van wenschen en begeerten. Maar weinig of niets wordt er tot stand gebracht dan in spoed- eischende gevallen. En dan komt het ook wel voor zooals in Engeland, waar door de ontsteltenis en de verdeeldheid onder de tegenstanders der re geering, geen critiek werd gevoerd op de regee- ringsontwerpen, de menschen dachten er eenvou dig niet aan, zoodat in enkele wekbn door het par lement meer werd afgedaan dan anders in even zooveel maanden. Hieruit zou men de gevolgtrek king kunnen maken, dat de regeeringen dikwijls dooi- toeval ieis uitvoeren. Dit toeval was bij de Engelsche regeering de vrijerij van Pamell met mevrouw O'Shea, want daardoor is de ruzie onder de Iersche partij aangekomen. Doch der regeeringen mag men er niet steeds een verwijt van maken, wanneer niet alles afge daan wordt wat men wel gaarne wenschen zou. De breedsprakigheid van sommige leden, de lief hebberij van anderen om over alles mee te willen spreken en dan de eigenschap van derden dat zij zichzelven zoo gaanre hooren praten, ziedaar zoo vele omstandigheden waarmede men rekening dient te houden bij het beoordeelen van de werkzaam heid eener regeering. De kamerverslagen zijn daar om zulks te bewijzen. Een gelukkig verschijnsel evenwel is, dat bij het begin van een nieuwjaar alle gemoederen kunnen gerust gesteld worden met de verzekering dat alle regeeringen den vrede wenschen t® behouden. Vrede en rust alomme doen heerschen. Schoone taak voor elke regeering, over hoe klein een land zij ook het bewind in handen heeft. En waar vrede den scepter zwaait, daar kunnen welvaart en volksgeluk gedijen, daar kan gearbeid worden in het eigen gezin, daar werkt men met en voor broeders van hel zelfde huis, voor landgenooten, wier wel en wee gelijken tred houden met onze lusten en lasten. De regeeringen en vorsten, zich niet behoeven de te bekommeren om datgene wat huiten hun gebied voorvalt, zij kunnen rustig samenwerken aan de opvoering tot eene zoo groot mogelijke hoogte van het ware volksgeluk en de beschaving en ontwikkeling van die onderdanen, welke daar aan behoefte hebben. En deze laataten zijn voor zeker in ieder i&nd velen. En wanneer dan de volkeren van hunne zijde zich bereid verklaren met monarch en regeering samen te werken om het gemeenschappelijk doel welvaart en beschaving te bereiken, och, lieve lezer, laat ons u niet zeggen wat het dan zal zijn, want zoo optimistisch zijn wo niet om te geiooven, dat het ooit zoover zal komen. bootdienst van Middelburg op Zierikzee, zelfs ..ach terom", d. w. z. langs de noordzijde van Noonlbe veland, gestaakt moet worden, zooals thans het is, Jl. Donderdag kwam een man op het perron van het Centraal station te Amsterdam in aanra king met een der lifts, terwijl deze in beweging geraakte. De ongelukkige weid nagenoeg verplet terd. Terwijl hij op een ra der baar naar het gast huis werd vervoerd, blies hij den laatsten aderin uit. Men schrijft aan de N. R. Ct Nu er telkens gesproken wordt over het ver- koopen van sterken drank op het ijs, is het niet onaardig te vernemen, hoe sommigen de bepalin genader drankwet ontduiken. Op den Rijn, van Leiden naar Bodegrave, wordt door de tenters geen sterken drank verkocht, maar zij bieden den schaatsenrijders een kop warme melk aan voor 6 cent, en geven daarbij een bran- dewijntje cadeau. Te Naaldwijk is ten gevolge van de strenge koude een 3 jarig kind in zijn bedje doodgevroren. Woensdagavond werd onder de gemeente Oegst geest, nabij het station Leiden, een van Rotterdam komende personentrein ter zijde aangereden door een mngeerende locomotief met enkele wagens. Twee der wagens van den personentrein zijn uit het spoor geworpen en een ligt geheel op zijde, ter- wjjl tamelijk veel schade aan materieel enz. is toe gebracht. Twee reizigers werden een weinig gekwetst, ter wijl het treinpeisoneel ongedeerd bleef. Te Bergen op Zoom zijn bij eene militaire oe fening van een sergeant de ooren bevroren. Hij is ter vei pleging in het hospitaal opgenomen Aan kader en manschappen worden, ter voorko ming van dergelijke ongelukken, de verschijnselen medegedeeld, welke zich bi] het bevriezen van neus en ooren voordoen, alsmede de middeien welke toe gepast moeten worden om dat te voorkomen Vrijdagmorgen had te Wijk hij-Duurstede een ernstig ongeval plaats. Twee kinderen van den arbeider P. Rijksen bevonden zich btf de nadering van de stoomtram op de trambaan. Terwijl het oudste, een meisje, toesprong om haar broertje van de baan te verwijderen schijnt zij zelve gevallen te zijn, met het ongelukkig gevolg, dat zij onder de locomotief geraakte en weldra overleed. De machinist, stokei en conducteur hebben terstond een vooi loopig verhoor ondergaan. Een elfjarige knaap H. B. te Roermond speel de op Nieuwjaarsavond op de straat toen het eens klaps door een revolverkogel aan d6 linkeizjjde van het hoofd werd getroffen en binnen enkele minuten overleed. De aanleiding tot dit treurig feit was als volgt Een zekere H. v. L. had zich eenige uren te vo ren een revolver gekocht en kreeg in een herberg twist met een aldaar vertoevend persoon. De ove rige gasten en het v. L. vergezellend meisje vonden dit niet aangenaam en wendden toen alle pogingen te doen verlaten. H. M. de Koningin-Regentes heeft de bijzondere afgevaardigden der vreemde vorsten en vele leden van hun gevolg, die hij de begrafenis van Z. M. den Koning tegenwoordig warenbenoemd tot grootkruis, commandeur of ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. - Wegens den grooten hofrouw had Donderdag geen nieuwjaarsreceptie ten hov6 plaats. Vele autoriteiten en stadgenooten hebben zich ingeschreven in het register dat dien dag ten pa leize was nedergelegd voor hen, die op deze wijze hun nieuwjaarsgroet aan beide Koninginnen wensch ten te brengen. - Naar wij vernemenzijn de dignitarissen hoofd- en verdere ambtenaren en beambtenbe- hoorende tot den hofstaat en de diensten van wij len Z. M. den Koning, voorloopig tot 1 Moi a. s. in hunne functiën en betrekkingen bestendigd. (N. R. Ct.) - Men meldt uit Vlissingen van Donderdag aan de N. R. Ct. Hoewel de thermometer heden ochtend slechts 4 it 5° Celsius vorst aanwees, bleef de vaart op Antwerpen nog gesloten en kwamen een viertal stoomschepen hier binnen. De Harwicbboot „Ipswich" vertrok gisteren avond naar Ostende, om daar de lading te lossen. De rivier is aan deze zijde geheel met ijs bedekt. Eenige stoomschepen liggen op de rivier geankerd. De provinciale boot is heden van Ter Neuzen af gekomen. De mailbooten komen op t\jd aan. - Uit Wolfertsdijk meldt men aan de N. R. Ct Op oudejaarsavond gingen drie personen te voet over de Zandkreek bij het veer van Kortgene naar deze plaats. Ook de post ging per ïjsslede over. Sedert Januari 1855 is zoo iets niet voorgekomen. I aan om hem m vrede het huis Het is oolv eene groote zeldzaamheid, dat de stoom-1 Zij kregen hem dan ook zoo ver, dat hij op straat

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 1