KiiiiH'iiiaiidscli Nieuws. (■cmeiigd Nieuws. ion Is sterk aan het dalen. Jammer voor Ierland ■doch andere mannen hebben reeds de hand aan ■den ploeg geslagen om jen arbeid van Parnell voort te zetten. Andere groote staatsmannen, dikwijlsin gevaar veikeer-ande te zinken, r.ijn er weder bovenop ge komen, enkelen oak weder hebben het staatkun dig toaneel voor altijd verlaten. Groote verande ringen eehter hebben over 't algemeen niet plaats gehad, tenminste wat ons weielddeel betreft. Zuid -Amerika heeft op de puinhoopen van het Keizer rijk Brazilië een republiek zien verrijzen, doch •deze verandering had plaats zonder noemens waardige ongeregeldheden. De opstand in Mid den Amerika, alsmede in de Argentijnsche repu bliek mogen hier evenmin onvermeld blijven. Bij on*e Zuidelijke naburen, de Belgen, doet •de arbeiderspartij meer en meer, luider en luider -den eisch weerklinken om algemeen stemrecht, «terwijl ook in andere landen deze beweging hand •over hand toeneemt. Het afgekjnpeo jaar was rijk aan werkstakin gen met al de treurige gevolgen daaraan verbon •den en de socialistische volksmenners hebben daarvan menigmaal met vrucht gebruik gemaa k «om aanhangers te winnen en tot verzet tegen de gestelde machten aan te sporen. Dit laatste is een treurig verschijnsel op het laatst onzer eeuw. Laat ons echter hopen, dat <le weidenkenden en goedgezinden zoolang alomme •de meerderheid moge uitmaken, totdat de sociaal •democratische onrustzaaiers geheel van hunne dwa lingen zijn teruggekeerd. En hiermede sluiten we ons nieuwjaarsartikel. We hopen van harte dat God geve, dat onder Zijn zegen overal rust en welvaart moge heer- schen, dat kunsten en wetenschappen mogen bloeien, handel, landbouw en nijverheid welig mogen tieren, in één woord, dat het jaar 1891 een rijke bron van voorspoed zij. Door eene Staatscommissie wordt een on derzoek ingesteld omtrent de maatschappelijke toe standen der arbeiders, de verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders in de verschillende be drijver., en den toestand van fabrieken en werk plaatsen met het oog op de veiligheid en de ge zondheid der arbeiders. De Commissie zal thans een aanvang maken met baar onderzoek ten aanzien van de stoom- en paardentram wegen. Allen, die over hiermede verband houdende toe standen uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven, worden verzocht, uiterlijk Donder dag 15 Januari a. s. bij ongefrankeerdeu brief, on der het adres„Staatscommissie van arbeidsen- quete, 's Gravenhagehunne namen en woon plaatsen mede te deeien, met beknopte opgave van de onderwerpen, waaromtrent zij de Commissie meenen te kunnen inlichten. - De Provinciale Staten van Zuid Holland heo ben gisteren tot leden der Eerste Kamer gekozen voor de vacature-Huydecoper de heer mr. E. Cremers. lid van de Tweede Kamer voor de vacature-Blussé de heer H. A. Nebbens Sterling, burgemeester van Dordrecht. AXKI.«leu 1 Januari 18»1. Te Ter Neuzen circuleert onder de landbouwers eer, adres ter teekeniug, gericht aau de Tweede Kamer der Staten Geueraal, ter bestrijding der hooge suiker accijnzen en waarin uitvoerig het na deel der ingediende wet op den suikeraccijns voor de suikerbietenvej bouwers wordt aangeduid. HULST. Zondagochtend is tusschen Belgisch- Clinge en St. Gillis een jongeling, die in een heul onder een brug naar vogels zocht, door jachtop zieners in de bil geschoten ZAAMSLAG. De opbrengst van de Nieuwjaars collecte alhier, bedraagt 575,25 en T/t Vlaam- sche zak tarwe. De voerman L. P. H., die Maandag met een sleeperswagen met twee paarden bespannen in de Wijnhaven te Rotterdam geraakt is. is Dinsdag nacht in het Ziekenhuis overledeu. De man was eerst 14 dagen gehuwd. Uit Wamel wordt van 29 Dec. gemeld Heden middag omstreeks 3 uur heeft de Waal zich tusschen hier en Tiel vastgezet. Ruim 80 per sonen, die zich van morgen naar Tiel hadden be geven, konden niet meer worden overgezet en over Nijmegen of Zalt-Bommel den terugreis aannemen Blijft de vorst aanhouden, dan is het te verwach ten dat reeds morgen of overmorgen de Waal te voet kan gepasseerd worden. Dinsdagavond te 8.45 nur brak te Amster dam een hevige brand uit in een perceel 266 in de Spuistraat. Het huis bevatte drie verdiepingen, waarvan de heide bovenste door huisgezinnen ieder met drie kinderen bewoond waren. De brand ont stond op de eerste verdieping, doordat de eenige mannelijke bewoner eene petroleumlamp vallen liet, waardoor weldra het bed vlam vatte. Aan zijne waarschuwing aan de bovonhuren om zich te redden is het te danken, dat geen menschenlevens te betreuren zijn, aangezien de vlam zeer snel om zich heensloeg en veel voedsel vond in de meubel fabriek, die beneden was. Onmiddellijk rukten 4 stoomspuiten aan en ga ven de brandkranen al zeer spoedig water, zoodat de brand te 10 uur gebluscht en tot het eene per ceel beperkt bleet. De sectie-brandmeester Herder voerde het commando. Uit den brand is niets gered. Alles was veizekerd. De tramdienst ondervond veel vertraging. Twee kinderen, onder Havelte woonachtig, zijn donderdagnacht doodgevroren wegens onvol doende dekking. - Te 's Hage op den Z. O. Binnen singel is vrijdagmorgen eene vrouw in haar kamertje dood gevonden. Zij was door de kou et. ontbering be zweken. Een van de twee orgeldraaiers, die 11. woensdag den wedstrijd op schaatsen te Berg ambacht opvrooliikten, is donderdagochtend tus schen Stolwijk en Gouda doodgevroren gevonden. In den trein, die te vijf uur uit Rotterdam naar Arnhem vertrekt, had Zaterdagavond eene jonge dame. zekere A. F. uit Arnhem, plaats ge nomen, die te Gorinchem den conducteur verzocht, bij haar in de coupé plaats te nemen, wijl zy zich zeer onwel gevoelde, aan welk verzoek door den conducteur werd voldaan. Reeds eenige malen had zij het hoofd buiten het portierraampje gestoken, daar zij neiging tot bra. ken gevoelde, toen. dit even voorbij Hemmen Doo dewaard weer willende doen, plotseling het por tier opensprong en de dame uit oen waggon stort te. Na eerst het sein tot stoppen gegeven te heb ben, sprong de moedige conducteur uit den nog in volle vaart zijnden trein, aan welk heldhaftig ge -rag de dame haar leven te danken heeft, daar juist uit de richting Arnhem een trein op de rails aankwam, waartusschen de dame gevallen was. De conducteur, het gevaar in zijn geheelen omvang overziende, riep een wisselwachter van wachtpost 12 nog toe rood licht te makbn, om zoodoende den trein uit Arnhem te doen stoppen, waaraan deze echter niet kon voldoen, daar de lantaarn, die hij bij zich droeg, niet van rood glas was voorzien middelerwijl had de conducteur de dame echter ge vonden en haar nog juist uit haar benarde positie verlost, toen de trein uit Arnhem voorbij stoomde. Ter prooi aan de hevigste pijn, werd de dame in een afdeeling van den trein naar Nijmegen ver voerd, waar bij aankomst in het katholieke zie kenhuis bleek, dat zij bet rechter dijbeen had ge broken. Een treurig ongeluk overkwam verleden week te Hoorn oen zesjarig meisje. Al spelende viel zij voorover, waarbij een groote gepunte griffel, dje zij in 't bandje had, haar tot diép in een der sla pen van het hoofd drong. Ofschoon een der tot boden geneesheei en de griffel in stukjes wist''te verwijderen, is het kind Maandag jl. aan de volgen bezweken. Opmerkelijk is het, dat het ongelukkige meisje na het treurig voorval niets meer genuttigd evenmin geluid gegeven heeft. Laatstleden Vrijdag kwam de Duitsche barlc Maria, onder bevel van den eersten stuurman, in zeer treurigen toestand in de Engelsche haven Queenstown aan. De kapitein was dood, drie matrozen leden scheurbuik en de bemanning was half verhongerd aangezien de proviand op was geraakt. Bovendien was het schip, tengevolge eeuer botsing, zwaar be schadigd. De Maria had den zesden Juni de reis van Pun- ta Arenas, op de westkust van Amerika, met eene lading cederhout naar Bremerhaven aanvaard. Te genwinden vertraagden de reis en de bemanning moest zich geruimen tijd met kleine hoeveelheden voedsel behelpen. Ten gevolge daarvan ontstonden ziekten. Ten slotte waren alle levensmiddelen ver bruikt en de mannen werden zoo zwak, dat zij haast niet konden werken. Zondag der vorige week kwam een Italiaansche bark in zicht, die, op het gegeven noodsignaal, op lien afzeilde en de Maria van levensmiddelen voor zag. Ongelukkig genoeg botsten (ie schepen tegen elkander. Daarop veranderde de Maria het reisplan en zette koers naar Queenstown. De kapitein stierf, toen de lersehe kust in gezicht was. De koude te Sint Petersburg is zoo groot, dat men wel degelijk moet zorgen op straat niets van zijn gelaat onbedekt te laten. Allen doen hun ne pelsen over het hoofd heen. De vrees om oo- gen, neus of lippen door de vorst te verliezen, houdt ieder bezig, en daar het bevriezen van ee- nig lid zich niet door het minste onaangename ge voel te voren aankondigt, moet men steeds bedacht zijn de ledematen nu en dan goed warm te wrijven. „Vadertje, uw neus!" roept de eene voorbijgan ger den anderen toe en wrijft hem zonder compli menten den witten neus met sneeuw. Een Itali aan, die geen Russisch verstond, en wiens neus gevaar liep, diende den man, ^die zoo beleefd was hem den neus te wrijven, een flink pak slaag toe. Doch de Rus hield dapper vol, tot een Duitscher toeschoot uci den Italiaan uit te leggen, voor weik gevaar tie Rus hem en zijn neus had behoed. Het is moeilijk te zeggen, hoeveel personen door de speelhel te Monte-Carlo, dat lustoord van Europa, door zelfmoord den dood in de armen val len, want de prinselijke politie .zorgt zooveel rao- gelijk, dat nasporingen deswege vruchteloos blijven en om ontdekkingen te voorkomen, wordt er geen geld gespaard. Zij heeft echter niet kunnen be letten, dat een geval van zelfmoord, hetwelk voor een paar dagen heeft plaats gehad, in nauwen en wijden kring, bij hen die de hartstocht naar de speelzaal drijft, zoowel als bij de buitenwereld is hekend geworden. Het is een jong Engelschman, een ingenieur, dien de speelwoede tot de wanhopige daad heeft gebracht. Hij was van Zuid-Amerika gekomen, waai hij 50,000 fr. had overgegaan!. Hij kwam t,e Nice en ging van daar dagelijks naar Monte Carlo om ei te spelen Aanvankelijk won hij, doch, gelijk het meermalen gebeurt, het verlies volgde op het gewin. Hij verloor al meer en meer totdat zijne laatste vijffrankstuk door den croupier binnengehaald was. Toen verpandde hij wat hij aan waarde bezat, tot zelfs zijne kleederen, ten einde te beproeven of de kans zou keeren. Maar het laatste overschot ging denzelfden weg. Nu schreef hij 's avonds eenige letteren aan zijn lief je te Nice, waarin hij haar berichtte, dat zy hem niet levend zou wederzien. En inderdaad, men vond slechts zijn lijk. Hij had zich een kogel door het hoofd gejaagd. Men schrijft uit Londen „De laatste week heeft zich te Londen door bui tengewone koude gekenmerkt. De warmtemeter stond in den regel vijf tot tien graden beneden 't vriespunt, en dé parken droegen voor het eerst sedert '87 eene ijskorst, die veilige beoefening voor Wintersport toeliet. Dit is te jonden een uiterst

Axelsche Courant | 1891 | | pagina 2