Nieiwjaars-Adïertentien iVo. 466. Woensdag 51 December 1890. 6e Jaarg. BERICHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laan deren. F. DIELEMAN AXEL. tStmitkiindig Overzicht Itiniienlaiidsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nurum. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het nummer dat in plaats van Vrijdag, Donderdagmorgen 1 Jan. verschijnt kunnen worden opgenomen a 25 events, welke worden ingewacht tot uiterlijk Woensdag namiddag 4 ure. DE UITGEVER. Parnell heeft door de verkiezing te Kilkenny eene geweldige nederlaag geleden. Zijn kandidaat, Vincent, Scully, behaalde slechts 1356 stemmen, terwijl de kandidaat der Patriotten, Sir John Pope Hennessy bijna tweemaal stemmen bekwam. Dat de uitslag van deze stemming niet gunstig voor Parnell zou wezen, was te voorzien. De gees telijkheid was tegen hem en ook eenige der Iersche dames te Kilkenny was niet op hem gesteld, ge tuige het manifest dat zij tegen hem gericht heb ben. Trotsch zijn wij er op, zoo staat er in het stuk dat wij een oorlogsverklaring tegen u kunnen uit vaardigen, tegen u, die. na jaren lang een goed overlegd bedrog gepleegd te hebben, thans ontmas kerd is. En verderGelijk den gesluierden profeet gingt gij door het land, ontheiligdet den grond door uw tegenwoordigheid maar nu komt gij, evenals dat oude monster, toen het zijn zilveren sluier oplicht te, tot zijn afgedwaald gevolg zeggen Gij, wijze heiligen, aanschouwt uw licht, uw ster; gij wilt bedrogen zijn en gij zijt het. Oordeelt zelf, uf de hel met al haar kwalen voor mij nog een vloek isHet ongelukkige IerlandDat gij het nog een nieuwen slag moest toebrengenIn zijn met tranen versierde kroon schittert een sieraadde reinheid zijner dochters en de heiligheid van zijn huiselijken haarden gij, de onbarmhartige des poot. de onderdrukker der openbare meening, de schaamtelooze bedrieger van een vriend, de val- sche, de onteerde, gij zijt juist de man, dien wij tot leider zouden kiezenNooit, en duizendmaal nooitLiever onderdrukking door onzen doodsvij and, liever slavernij, liever den dood Een kras stukje niet waar En waar de vrouw tjes aldus spreken, daar zullen de mannen niet licht aan het voorwerp van der wederhelften haat de zege helpen verwerven. Parnell hield na het bekend worden van den uitslag der verkiezing eene scherpe redevoering en trok toen naar Engeland. Misschien zal hij door dezen voor hem zoo on- gunstigen uitslag eerder te vinden zijn voor eene schikking met zijne vroegere vrienden en zulks ware in het belang van Ierland wel te wenschen. Thans is hij naar Parijs vertrokken om een arts te raadplegen over zijne oogen. Mevrouw O'Shea vertoeft reeds eenige dagen te Parits, het is dus niet te verwonderen, dat Parnell naar een Parij- schen dokter uitziet. Men zegt, dat mevrouw Shea eene verstandige, ontwikkelde vrouw is, die door beleid en doorzicht bij politieke onderhande lingen, waarbij zij herhaaldelijk gebruikt werd, zich onderscheidde. Als dit waar is, dan kan hare schranderheid Parnell ten goede komen, wanneer zij hem den wijzen raad geeft, zich terug te trek ken en de zaak verder aan zijne vrienden over te laten. In Schotland hadden de vorige week 4500 spoor wegbeambten het werk gestaakt, waarvan alleen in Glasgow 1600. Het goederenvervoer staat stil. De werkstakers zijn besloten de baanwachters bij het uitsf ellén der signalen te verhinderen. Pele tons bewaken daartoe de hoofdlijnen binnen 6 mij len in den omtrek van Glasgow De geëmployeer den te Edinburgh en Dundie hadden het vaste voornemen om zich bjj de grève aan te sluiten. Daar de arbeiderstreinen tusschen Glasgow en Kilbowie opgehouden hebben te loopen, staat de groote machinefabriek van Singer en Co. stil, waar door 4000 personen zonder werk zijn. Een trein bleef midden op de lijn stil staan, omdat er niemand was om de signalen te stellen. Meer en meer breidt de werkstaking zich uit en doet zich ook op het passagiersvervoer gevoelen. De Paus heeft aan den aartsbisschop van Flo rence een brief geschreven, waarin hij hem mede deelt, dat bij weldra eene encycliek zal uitvaar- digen over de sociale kwestie. Na herinnerd te hebben aan de voorschriften van den heiligen Thomas en zijne gedachten ken baar te hebben gemaakt over de ongezonde de magogische theorieën, tegen welke noodzakelerwijs een dam moet worden opgeworpen, vermaant Leo XIII den aartsbisschop te volharden in zijn apos tolaat ten gunste van het welzijn der maatschap pij, waaraan de souverein-opperpriester zelf al zij ne liefde geeft, zooals blijken zal uit de voor schriften, die hij weldra aan de katholieke wereld zal doen geworden. Leo XIII juicht vei der de beweging ten gunste van het proletariaat toe, aan wier hoofd keizer Wilhelm, de kardinaal Manning, graaf Albert de Mun en de Zwitsersehe afgevaardigde Decurtins zich geplaatst hebben. Hij hoopt dat de pogingen van al die mannen met goed gevolg zullen worden bekroond. Bismarck begint zich weer met de politiek in te laten. In de Hamb. Nachr. is ten minste een ar tikel voorgekomen dat aan hem wordt toegeschreven. In dit artikel wordt verlangd, dat de Pruissische regeering den Landdag zal ontbinden, ten /einde de gelegenheid te stellen een oordeei uit te spreken over de hervormingen, welke de regeering voor stelt. Omtrent de onderhandelingen over het han delsverdrag tusséhen Duitschlend en Oostenrijk ver langt het blad, dat de regeering duidelijker haar meening- kenbaar maakt; het verbond met Oosten l ijk zou in Duitschland minder op prijs gesteld worden, indien het Duitsche volk zich daarvoor op offeringen moest getroosten. "Velen betreuren het, dat de oude man de pen weer opgenomen heeft en zeggen, dat het wijzer vanlghem was, te zwijgon, daar voor hem vooral zwijgen goud is, want, door zich weer op politiek terrein te begeven zal hij zicbzelven meer onaan genaamheden op den hals halen, dat reeds het ge val|is geweest. De Haagsche briefschrijver aan de ZwolscheCrt. zegt in zqn jongsten brief Er moesten inderdaad bergen verzet worden, om de maatschappij te genezen, en bij die taak moe ten allen meewerken. Daarom beschouw ik 't als een goede tijding, dat een der eerste groote zaken waaraan de Koningin-regentes hare aandacht wijdt de enquênte is. Zij heeft zich de verslagen doen voorleggen, want ook zij wil persoonlijk we ten hoe 't er werkelijk uitziet in de onderste la gen der maatschapp. Men mag er op rekenen, dat hare belangstelling klimmen zal, naarmate zij lee- ren zal hoe de toestand is. Blijkt dan van hare vorstelijke deelneming aan pogingen tot verbetering, dan ligt hierin een prikkel om menigeen, die te traag was om zich het maatschappelijk vraagstuk aan te trekken, te nopen niet langer ijdel toeschou wer te blijven. Ook voor de ministers is het een aansporing, om althans te beramen wat er uitvoer baar is van regeeringswege ter bevordering van goede voorwaarden voor den arbeid. Rn als eon loopend vuurtje moet 't voortgaan, totdat niemand meer koud blijft bij deze onmetelyke maar schoone taak, Blijkens bericht van Harer Majesteit* gezant te Londen is een Order of council uitgevaardigd, waarbij het Nederlandsche vee wederom in Enge land wordt toegelaten, op voorwaarde dat het een tiendaagsche quarantaine zal ondergaan, wanneer het niet aan de losplaats geslacht wordt. H. M. koningin Wilhelmina deed Vrydag een sledetocht door het Haagsche Bosch en passeerde op den terugweg het Voorhout. De slede was bespannen met de vier ponney's van de jeugdige Voistin. De heer Q. Belgaars gemeen te-secretaris te Tilburg heeft met 1 Januari e. k. zijn eervol ont slag uit die betrekking gevraagd. Hij heeft den ouderdom van 86 jaar bereikt, waarvan hij 53 jaren aan het hoofd der gemeente administratie heeft gestaan, terwijl het in de maand Februari a. s. 60 jaren geleden zou zjjn, dat hij in dienst der gemeente trad. Men leest in de „Haagsche kout" der Prov. Gron. Ct. Als een staaltje van de goede opvoeding, die de jeugdige koningin van haar moeder ontvangt, ver- I telt men dat op zekeren dag op Het Loo. 't prin- i sesje, aan de deur van haar moeder kloppende, 'koningin Emma lachend vroeg: „Wie is daar?" „De prinses van Oranje", luidde het antwoord der 10 jarige. „Als Willemientje er is", riep de koningin, „mag I ze binnenkomen, maar de prinses van Oranje kan

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1