A(). 464. Zaterdag 20 December 1800. 6' Jaar^j. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e ii w s c h - V I a a n d o r e ii, F. DIELEMAlY, AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!] Xieuws. WHSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N US P R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TW RE uren. Volgens bericht aan den „Temps" zou koning Leopold van Belgie de tusschen komst van den Paus ingeroepen hebben om de Belgische katholie ken te bewegen den algemeenen dienstplicht goed te keureu. De koning zou herinnerd hebben aan 's pausen bemoeiingen ten gunste van het' septen- naat voor het Duitsche rijk. In naam van Leo XIII moet kardinaal Rampolla geantwoord hebben, dat de Heilige Stoel zich verplicht zag zich buiten alle kwesties te houden, waarbij de belangen van den godsdienst en de kerk niet rechtstreeks betrok ken waren. Bovendien zou de kardinaal aan den Belgischen koning opgemerkt hebben, dat het Vatikaan geen oorzaak heett zich te verblijden over het resultaat van den steun, voorheen aan het Duitsche rijk ver leend. Bij gelegenheid dat zijn jongste neef, prins Al- bert, tweede zoon van den graat van Vlaanderen, als kadet aan de militaire school is opgenomen, hield koning Leopold opnieuw eene demonstratie ten gunste van den algemeenen dienstplicht. Hij verklaarde door zijn neef persoonlijk aan het lee raai s|iersoneel voor te stellen onder andere zijne instemming te kennen te geven met het beginsel, krachtens hetwelk alle Belgen geroepen zijn mede te werken tot de verdediging van bun geboorte grond. Het vaderland heeft behoefte aan krachti ge en geoefende burgers. In het leven der men- schen komen dager, van beproeving voor, op welke zij voorbereid behooren te wezen, en evenals de menschen. zoo doorleven ook de volken hun tijd perken van beproeving. Slaat de ernstige ure waarop hun bestaan in gevaar verkeert, dan is een goed ingericht leger een bolwerk van de vrije in stelling eener natie. „Ik zou mij gelukkig achten - zeide de koning verder alle jongelingen in het leger te zien en op vorstenzonen rust de plicht aan allen het voorbeeld in het vervullen dier roe ping te geven". Vooral verdient bij onze Zuidelijke naburen de aandacht eene beweging, die steeds grootere uit gebreidheid verkrijgt. Het is de beweging ten gun ste van grondwetsherziening en algemeen stem recht. Algemeen stemrecht of de algemeene werk staking dat is de leuze welke de Belgische ar beiders dagelijks luider doen weerklinken. Te La Louvière heeft het congres der mijnwer kers plaats gevonden. Jan Callewaert werd tot voorzitter benoemd. Op dit congres zijn voorna melijk behandeld het algemeen stemrecht en de algemeene werkstaking, eene manifestatie op 1 Mei 1891 ten gunste van een werkdag van acht uren en een internationaal mijnwerkerscoDgres in Maart 1891. Wat eene algemeene werkstaking in de Belgi sche steenkolenmijnen zou kosten, kan men eenigs- zins uit de volgende cijfers opmaken. De ongeveer 100.000 arbeiders van elk geslacht en allerlei soort, in de mijnen werkzaam, verdienen gemiddeld 4 francs daags. Het verlies aan loonen zou dus per dag 400.000bedragen, dat is voorde 12 dagen van twee weken 4.800.000 francs, in geval de werk staking veertien dagen duurt. Een aantal Brusselscho studenten hebben iu eene gehouden vergadering besloten zich bij de arbei derspartij aan te sluiten. Volgens bericht uit Sint Petersburg aan de Köl- nische Zeitung zou de Czaar, die slechts ongaarne en alleen uit persoonlijke welwillendheid jegens onzen koning het scheidsrechtersambt in zake het grensgeschil in Suriname tusschen Frankrijk en Nederland"niet direct afgeslagen had, thans na den dood van koning Willem III opnieuw-aarzelen het aan te nemen. Dientengevolge öntvingen de Rus sische bladen eenige dagen geleden het bevel over deze aangelegenheid niets te melden. Naar men uit Rome meldt zou de Paus eene commissie benoemd hebben, belast met de organi satie der politiek-katholieke beweging in Italië. Men .beschouwt dit als den eersten stap tot de officieele deelneming der katholieken aan de poli tieke verkiezingen. Uit die stad wordt aan de „National Zeitung" bericht, dat er op het Vatikaan groote bezorgd heid heerscht ten opzichte van 's Pausen gezond heid, daar de buitengewone koude der laatste da gen zoo nadeelig is voor diens gestel, dat men volgens verklaring van den lijfarts Cesserelli ep het ergste voorbereid moet zijn. Bij eene verkiezing voor een lid van den Pa- rijschen gemeenteraad is een Boulangist gekozen. Hoe dikwijls reeds van alle zijden beweerd is, dat het Boulangisme dood is, blijkt hieruit toch, dat er nog een vonkje dezer partij smeult. Laat ons hopen, dat ook dit vonkje weldra moge ge- bluscht zijn. Door den minister van justitie is de volgende circulaire aan de commissarissen des Konings ver zonden Mijne aandacht is er op gevestigd, dat de arti kelen 1 en 8 der wet van 28 Juni 1881 (Staats blad no 971). gewijzigd bij de wet van 16 April 1885 (Staatsblad no 85), in vele gemeenten wor den overtreden. Immers |in verscheidene gebou wen wordt sterke drank in het klein verkocht door pachters van die gebouwen of van de zich aldaar bevindende buffetten, terwijl niet die verkoopers zeiven de daarvoor vereischte vergunning bekomen hebben, maar deze verleend is, hetzij van de di rectie of van commissarissen van een of ander ze delijk lichaam, in dat gebouw gevestigd. Ik acht zulks in strijd met art. 8, le lid, in ver band met art. 1 der drankwet, volgens hetwelk, behalve in geval van de uitvoeringen, vermeld in het 2e lid van genoemd art., de vergunning uit sluitend geldt voor den persoon des verzoekers, zoodat de pachters-verkoopers zich schuldig maken aan overtreding van art. 15 lo der wet. Die pach ters toch zijn niet gelijk te stellen met zoogenoem de zetbazen, die op last en voor rekening van hunne principalen sterken drank verkoopen. zoodat deze laatste als het bedrijf uitoefenende moeten worden aangemerkt. Ik heb mitsdien de eer U.H.E.G. uit te noodigen de gemeentebesturen in uw gewest met een en ander in kennis te stellen, met verzoek, de ver koopers van sterken drank.in hei klein in hunne gemeente, die als pachters (niet als zetbazen) het bedrijf uitoefenen en niet zelf de vereischte ver gunning hebben bekomen, opmerkzaam te doen maken op de door hen gepleegde overtreding en hun, ter voorkoming van strafvervolging, in over weging te geven, het volgende vergunningsiaar, indien zij alsdan nog het bedrjjf wenschen te blijven uitoefenen, zelf vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein aan Burgemeester en 'Wethouders aan te vragen. Als een bewijs van wijlen 's Konings scherp geheugen kan het volgende staaltje dienen Op zekeren dag zag de Koning op de door hem gestichte Koningsschool te Apeldoorn een jongen in een klasse zitten, waarin hij dien echolier het vorige jaar niet gezien had. De jongen was name lijk in eene lagere klasse teruggebracht. Hezei de Koning, waarom zit die iongen nu hier, terwijl hij 't voiige jaar aldaar zat Het was een jaar geleden, dat de Koning dien jongen eenmaal gezien had, maar toch bespeurde Z. M. met zijn scherp geheugen onmiddellijk de verplaatsing. Zeer dikwijls bezocht de Koning zijne boerderij en eens, toen hij daar met een vrij groot gevolg,- inliep, voDd hij daar een boer uit Epe. die den Koning vertelde, dat hij zooveel van 'f v; e van Z. M, gehoord had en nu zelf' eens wilde komen kijken. „Dat kon best." antwoordde de Koning goedge mutst en liep zelf met den boer rond. terwijl de heeren van het gevolg achteraan kwamen. Toen de boer alles ter dege gezien en opgeno men had, zonder er zich nog met een woord over uit te laten, vroeg de Koning ten slotte: „Hoe vind je nu die beesten?" „Ja, Sire," antwoordde het leuke boei Ije. zonder eenigen zweem van beschroomdheid, "dat is nu wel mooi vee, en dat hebt u in Engeland mis schien duur moeten betalen, maar ik heb toch nog veel mooier vee en dat lang zoo duur niet is, daar kan je op aan, Sire!" „Wat een lomperd!" mompelde in 'tFransch een der heeren van het gevolg. Dit fluisterend woord werd echter door den Ko ning gehoord en zich onmiddellijk tot zijn gevolg wendende, zeide Z. M.„Die rnan spreekt waar heid tegen mij, 't ware te wenschen, dat mer, het altijd deed. 1" - Door den minister van justitie is eene circu laire uitgevaardigd, waarbij zonder eenig voorbe houd wordt gelast aan alle onder zijn departement ressorteerende ambtenaren, in wier handen eeden plegen te worden afgelegd, om voortaan, in plaats van trouw aan den koning, te doen zweren trouw aan de koningin. Het bedrag der percentsgewijze belooning van her ontvangkantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Temeuzen c. a. kan op 2540 gesteld worden, terwijl daaraan vermoede.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1