lm Woensdag 17 December -1890. 6° Ja*»'??- voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. - en Advertentieblad Nieuws F. MELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Binm'iilandscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdaff- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De gebeurtenissen der laatste dagen zijn niet be vorderlijk geweest om de zaak der verdrukte Ie ren tot een gunstig einde te brengen. Er is door de houding van Parnell een scheuring in de lersche partij ontstaan, die niet dan nadeelig kan werken op het verkrijgën van Home Rule, een eigen bestuur voor Ierland. Van de 89 geestverwanten hebben zich slechts 31 verklaard voor het behoud van Parnell als voorzitter; de overige 58 hebben hem als lei der afgezet en vervangen voor Justin Mac Carthy, op grond dat zij, door Parnell te behouden, meer kwaad dan goéd zouden doen aan de zaak waar voor z\j strijden, ja, dat zij daardoor aan die zaak verraad zou hebben gepleegd. Een hevige strijd wordt thans gevoerd tusschen de Parnellisten en de aanhangers van Mac Carty welke tot de zonderlingste voorvallen aanleiding geeft. Van de „United Ireland", een partijblad verschenen op éendag twee oplagen, de eene Pai- nellistisch, de andere van Mac Carthy. De aanhan gers van Parnell deden al het mogelijke om het debiet van Mac Carthy's courant te belemmeren. Gemaskerde mannen poogden den trein, waarin het blad verzonden werd, te overrompelen, om zich van de exemplaren van het blad meester te maken. Dit word echter verhinderd door de politie. Beter slaagden andere gemaskerde en gewapende diena ren van Parnell, die eene groote hoeveelheid van Mac Carthy's blad, op weg naar het zuiderstation te Dublin, onderschepten en in de rivier wierpen, na de begeleiders gedwongen te hebben, hen be hulpzaam te zijn. De aanvallers verdwenen spoor loos. Het Parnellistisch exemplaar werd onder strenge bewaking afgedrukthet andere verscheen op det bureau der „Nation" eu was een afdruk van het door Parnell in beslag genomen nommer met een schrijven van den plaatsvervangenden hoofdredacteur Bodkin. I 'Onder de Ieische leden van het Engelsche pai-j lement zijn er 44, die tot nog toe van Parnell een jaargeld ontvingen om hen in staat te stellen in i Lor.den te leven, daar de Engelsche parlements-1 leden, zooals misschien bekend is geen presentie gelden ontvangen. Van deze 44 hebben er 3opai- tij gekozen tegen Parnell. Onder de aanhangers van Mac Carthy zijn ei 18, die voor de lersche zaak op velschillende tijden gevangenisstraffen ondergaan hebben. Onder de drie protestantsche parlementsleden, die Parnell getrouw bleven, behoort W AMac- dónald, het eenige blinde lid van bet Engelsche la- 86 Op'reis naar Cork hield Parnell op verscheidene I plaatsen toesprakeneen paar malen gaven deze tot rumoerige tafereelen aanleiding. Te Mallow ging de menigte op het rijtuig van Parnell met stokken en parapluies gewapend los, doch het ge- 1 lukte Parnell door te rijden. Bij zijne aankomst te Cork werd hij met groote geestdrift ontvangenhij hield 's avonds in eene talrijke bezochte vergadering eene rede, waarin bp herhaaldelijk verzekerde, dat hij besloten was zijn post als leider der lersche partij te handhaven. Daar Barry O' Brien, evenals een tweede can- didaat zijne candidatuur bij de verkiezing van een lid van het parlement te Kilkenny heeft ïngetioK- keu, zal als Parnells candidaat optreden Vincents LlDe'geestelijken fee Kilkenny hebben zich tegen Parnell verklaard. Volgens de berichten zpn Wil liam O, Brien en Gall met de Obdam van de Ned. Amerik. stoomvaartmaatschappij uit New Yoik naai Rotterdam vertrokken. De lersche afgevaardigden in Amerika hebben thans ook een manifest uitgevaardigd waarin zy hunne instemming met dat der Mac Carthy gioep verklaren. Te Londen is eene vergadering gehouden van de Aborigines Society ter behandeling van de beken de schandalen in het kamp van Yambona. Nadat de voorzitter het parlementslid Tromler de houding der regeering, die een enpuête weigert, had ver dedigd, nam de vergadering een motie aan, deie- geering uitnoodigond om voortaan geen expedities meer te steunen zooals de laatste van Stanley, welke de inboorlingen meer schaden dan baten. Scherp werd in deze motie de Emin-expeaitie ge hekeld, wijl zij den handel en het Christendom zou hebben geschaad zonder de aardrijkskundige kennis veel te vermeerderen. Verdedigers van Stanley werden met gesis en gefluit begroet. Een tweede motie werd aangenomen, waarin de regeering uitgenoodigd werd, aandrang mt te oefe nen, opdat de algemeene akte van het Brusselsche anti-slavernijcongres spoedig worde aangenomen en ten uitvoer gelegd. Uit Hansweerd wordt gemeldHet kanaal van Zuid-Beveland is voor stoombooten nog be vaarbaar. Er liggen ongeveer 100 zeilschepen]in gevroren. Van verschillende havens in Zeeland moeten de schepen met suikerbieten naar de fa brieken gesleept worden. Hier op de Wester Schel de is weinig ijs. De dienst op Walsoorden woidt ,van hier door de passagierboot nog geregeld waai i ^OnTe'is naar Antwerpen is de aak „Alberdina" schipper Van Alem, door eene zeeboot aangevaren en gezonken, de opvarenden zijn gered. I - Te Ophemelt overleed dezer dagen de heer I Formijne. Hij was het oudste raadslid, waar- I schijnlijk wel van geheel NederHnd want sedert 1823, dus 67 jaar lang, had bij in dat college zit ting, waarvan hij gedurende vele jaren eerst as sessor, daarna wethouder was. AXEL den 16 December 1890. Zaterdagnamiddag hadden alhier op het ijs eeni ge wedstrijden plaats waarbij prijzen waren uitge loofd ten bate van de behoeftigen in onze gemeente. Die wedstrijden hadden eene menigte volks naai de kampplaats gelokt. Menig lief hebber van schaat senrijden zweefde langs de ruime, flinke baan en menig nieuwsgierige waagde een kijkje te /oet op het ringsteken voor de schaatsenrijders, waarbij slechts vier deelnemers naar de uitgeloofde prijzen dongen. Vervolgens had de harddraverij op prik sleden plaats en wel in vier afdeelingen, namelijk voor mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Het was een vermakelijk schouwspel, die men- scbenmassa, beschenen door een helder en vrfen delijk winterzonnetje, op de uitgestrekte ijsvlakte door elkander te zien wemelen en daartusschen de ijverige mededingers naar de prijzen, elk om het zeerst hun best doende om de zege te behalen in dit vreedzame strijdperk. Al de namen der overwinnaars met de behaalde prijzen te vermelden, zou te veel plaats vereisct.en. Alleen zij aangestipt, dat die prijzen bestonden in kledingstukken, eetwaren en biandstoffen, welke zaken in dezen barren wintertijl den behoeftigen zoozeer te stade komen, Geen wonder dan ook, dat ieder tevreden en dankbaar was met het ver overde. De prijzen zijn aangekocht uit de opbrengst van de contributie der leden van de vereeniging „De IJsclub." Deze vereeniging heeft thans tot loon van haar ijver en edelmoedigheid den dank der mingogoeden mogen inoogsten. En waar zij zulk een edel doel beoogt, daar durven wij allen in onze gemeente die iets willen afzonderen om het leed van behoeftigen te verzachten, ten zeerste aanbevolen als lid tot. de IJsclub toe te treden. Door uw lidmaatschap doet gij ongemerkt wel en waar gij een blij gelaat ziet, dat van vreugde straalt over een behaalden prijs, daar hebt gij dan het uwe bijgediagen om dien afmen drommel een gelukkigen dag te bezorgen. Eene contributie van minstens 50 cent per ïaar kan toch voor de raeesten geen bezwaar opleveren om als lid tot de vereeniging toe te treden. Door een kleine somme, een luttel bedrag jaarlijks te offeren op het altaar der menschenliefde, stelt ge eene vereeniging, die met een goed doel is opge richt, in staat, op ruime schaal werkzaam te zijn, door aan een zoo groot mogelijk aantal minder met aardsche goederen bedeelde natuurgenooten de ge legenheid te verschaffen een degelijk stuk kleeren, een stevig maal of een warmen haard voor eeni ge dagen te verdienen in een tijd waarin helaas zoo weinig te verdienen valt en tevens de behoef ten het grootst zijn. Ten slotte eene enkele opmerking over het ijs- feestie van Zaterdag. We hebben gezien, dat de deelnemers aan de wedstrijden dikwijls door het publiek gehinderd werden, zoodat de menschen niet behoorlijk konden doorrijden, ja zelfs vaak voor ve le toeschouwers onzichtbaar waren, bij wijze van maansverduistering, als wanneer een groote don kere bol het weldadig licht der zon zulks met on derschept. Had men de baan afgemaakt, dan zou zulks niet mogelijk zijn geweestmaar dergelijke dingen worden dikwijls vermeden om met noodeloos geld te besteden voor zaken die bij een verstandig toeschouwend publiek kunnen gemist worden, op dat de gelden zooveel mogelijk voor den aankoop van prijzen kunnen worden aangewend. Is de kas flink voorzien, dan kan de IJsclub ook flink voor Uivmg o Ti I 111111^- V \JVJ1. /JlUU uum -- de spiegelgladde ijsvlakte. aen <jag komen, eene reden te meer dus voor on- Te ruim 2 ure werd een aanvang gemaakt met aeu u*ë iw

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1