(jemengd Nieuws. begreep de ongelukkige. da* bij met den Koning zeiven te doen had, en was zichtbaar verlegen over de vrijmoedigheid, waarmede hij tot tem ge broken had; doch de Koning greep zijn hand, sprak hem moed in, overhandigde hem eene som gelds en aeide niet te willen, dat hij weder te voet met ziin iongen naar Deventer zou terugkeeren. De blinde Ossewald is reeds veel jaren dood, maar de zoon meende in den geest zijns vaders te han delen door ook deze edelmoedige handeling van Willem de Goede aan de vergetelheid te ontrukken. En die daad van pieëteiten dankbaarheid sti ekt hem tot eerel AXEL deu 12 December 1*90. Morgennamiddag ongeveer te 2 ure. zullen van wege de vereeniging „de IJsclub" alhier, op het ijs eenige wedstrijden ten bate van behoeftige ingezetenen, plaats hebben. Tot onderwijzer aan de Rijks Normaallessen te Axel is benoemd de heer H. R Karstel, hoofd der school te Zuiddorpe, en aan die te Oost buig, tot leeraar in het teekenen de heer M. M. Blanken hoofd der school te Zuidzande en tot leeraar in de gymnastiek de hear G. Wit, hoofd der school te Sluis. HONTEN1SSE. De Hnrfst, die bijna ten einde is. heeft zich, zooais algemeen bekend is, geken merkt door veel regen. Nauwelijks was evenwel December in aantocht of daar kwam de vorst en hoe die zich bij ons amuseert kunnen we nog da gelijks aan onze tintelende vingers en teenen voe len. De Wintermaand is met streng weder be gonnen en, mogen we de voorspelling gelooven, Jan zal zij niets anders dan streng weder hebben meegebracht. Trouwens de Datuur voorspelt ons zelf' een harden winter. In Zuid-Limburg hebben zich volgens de nieuwsbladen wilde zwanen vei- toont, die daar hoogst zelden te zien zijn en, naai het zeggen van oudeD van dagen, daar alleen ver schijnen in buitengewoon strenge winters. Y\i* weet staat met het voortdurend vriezend weder ook bet groot aantal vriesganzen in onze streken niet in verband Want iu jaren zijn er van die coort van vogels niet zooveel herwaarts gekomen als thans. Dagelijks kom ik voorbij een akker die met knollen bezet is, maar het is ongelooflijk hoe snel het groen daarvan verdwijnt. Nader ik den akker dan vliegt er eene vlucht ganzen op, .-die soms uit honderden exemplaren bestaat Het behoeft niet gezegd te worden, welke schade deze dieren den lanbbouwers aanbrengen. Op een anderen akker met ver van den vongeu gelegen -stenden in het afgeloopen najaar paarden- neeën Ook hier was veel schade aangebracht, met door de ganzen, maar door hazen. Aan een der de deel der wortels was geknaagd; sommige waien tot bii den grond afgegeten. In den polder, waar genoemde akkers gelegen zijn is dan ook overvloed van wild. In de aatste iaren is er namelijk weinig gejaagd, zoodat het 'wild zieh ongestoord snel kon vermenigvuldigen. De boeren, die vroeger wel eens een hoos ge •zicht zetten, omdat de jagers bier en daar een oeè" vertrapten, zonder dat daarvoor ooit een haas •als vergoeding werd gegeven, wenschen dan nu oök van harte, dat er het volgend jaar eens flink iaebt op bet schadelijk wild moge gemaakt worden. Dat bier en daar nog al eens een haasje in stilte gestropt wordt, is bij zoo 'n uitstekende ge- legwiheid te^ (ms gericllt verzoek dee- len wij mede, dat de aan den rijks-veldwachter Koene te Zaamslag toegekende gratificatie heeft nlaats gehad op voorstel van den heer Van Vessem. Blijkens gisteren bij den Raad van State, af deeling voor de geschillen van bestuur ingekomen koninklijke besluiten, is o. m. gehandhaafd het be sluit van Ged. Staten van Zeeland van 18 Juli jl. betreffende de benoeming van een ontvanger-gnff. van den 'Van Alsteinpoldermet verklaring van het daartegen door F.C.O.M, Hom- bach te Hulst ingestelde beroep. Den BOscen Nov. jl. was bet 25 jaar geleden dat de heer J. A. van Boven optrad als burgemees ter van Ter Neuzen en Hoek. Zoo die dag met een dag van rouw was geweest voor gansch Ne derland, dan zou die heugelijke dag niet ®n°Pë®" merkt voorbii zijn gegaan. Tbans is dit feest jl. Maandag te Ter Neuzen gevierd. In eene opzettelijk daartoe belegde vergadering van den gemeenteraad werd den jubilaris Damens de gemeente door den oudsten wethouder, den heei Jac. de Feijter een prachtig geschenk aangeboden. Dinsdag is te Hoek hetjubileum des burgemees ters met veel opgewektheid gevierd. Des namid dags te ruim 2 ure werd de burgemeester met de zijnen door de jongelingschap opgewacht en by mon de van den heer M. Kaan verwelkomd. In de net versierde raadzaal werd door ds. Van 't Hoff eene hartelijke rede gehouden, die op even hartelijke wijze door Z.E.A. werd beantwoord. Ook werd hem namens de gemeente een traai cadeau als blijk van erkentelijkheid aangeboden. Des avonds werd een vuurwerk ontstoken, waar na men nog geruimen tijd in feestelijke stemming bijeenbleef. Eergisteren namiddag zakte op de Streng, een water in de nabijheid van Lobit, een jongmensch uit Herwen onder het schaatsemijden door het ijs en verdronk. Op de Kralingsche plas is zekeren A. S. van Rotterdam door het ijs gezakt en verdronken Ook zelfs bij de treurigste plechtigheden kun nen comische voorvallen plaats hebhen. Voor de distilleerderij der firma van Meerten te Delft ston den 11. Donderdag aan den walkant eemge tonnen die natuurlijk door enkelen uit het kijkend publiek bii gelegen beid der begrafenis werden in beslag ge nomen. Een kort dik ventje was de eerste die zich boven op een ledige ton posteerde. Ongeluk kig brak de bodem en zakte de man in de ton* Hij was te klein om er alleen uit te komen en het gedrang liet het niet toe hem de behulpzame hand te bieden. Er bleef dus niets anders over dan hem te laten waar bij was en hem er u:t te halen a s de stoet voorbij en de drukte over zou zijn. Al dus geschiedde. Onze reiziger was echter te ver geefs naar Delft gekomen, en had letterlijk mets van den stoet gezien. Dezer dagen was een jongmensch, de heer Werdmuller von Elgg in de omstreken van Trawas (Passaroean. Java) jagende en rustte een weinig uit bij een bron toen onverwachtteen groote konings tijger op 3 meter voor hem verscheen en hem zoo vlug besprong, dat hij nauwelijks den tijd had op te staan. Zich verwerende met zijn jachtmes, bracht hij den tijger een ïorschen stoot toe, doch deze be sprong hem terstond weer en kreeg toen een twee den stoot, waarna hij zich met een hevig gebiul ten derden male op hem wierp en hem met een klauwslag het been openreet. De koene jager, hierdoor op den grond gewoi- pen stiet hem nu het jachtmes zoo diep in de borst, dat het monster zich verwijderde. Dien dag kon men het dier niet terug vinden Eenige da^ gen later evenwel vond de bevolking het dier dood op bijna een uur afstand van de plaats waai de bloedige strijd gevoerd was. Zij kwamen van vei om dien moedigen Blanda te aien die alleen een tiiger wist te weerstaan want zij zyn zeer gevoe lig voor daden van moed en hebben zelf groote vrees voor tygevs. Weinige dagen later werd een paard uit de dessa door de tijgers gedood en me- Zaterdag werd te Berlijn het concours der zwaariijvigen gehouden. Er waren 5u liefhebbers opgekomen, die allen meer dan 200 pd. wogen. De orbs een halve ton Beiersch bier, werd toegekend aan zekeren Berg, een employe in een bierbrouwe rij te Stralnu, die 399 pond woog, Men maakt de opmerking' dat de dikke mannen te Berlijn niet in de schaduw kunnen staan van die der Vereenigde Staten. Men kan daar geen lid van de club der zwaariijvigen te New York wor den als men geen 500 pond weegt en de New- York Herald bevatte onlangs de levensbeschryving en het portret van een gentleman, die het kollos sale gewicht van 912 pond bereikt had. - Het bericht der ontdekking van een levend diermenseb" in een oer-woud, 't welk zich in de nabijheid van het stadje La Grimilla in i» Argen lijnsche Republiek, over eene oppervlakte van ee nige honderden vierk. mijlen uitstrekt, heeft in wetenschappelijke kringen in Buenos-Ayres groot opzien verwekt. Naar hetgeen een Argentijnsch clad mededeelt, kan het gevonden wezen alleen wegens zijn uitwendigen vorm tot het menschelyk geslacht gerekend worden te behooren. Duitsche kolonisten vonden hem in een hol in een boom stam, waarin hij zich een leger van mos had ge maakt. 't Kostte groote moeite, zich van dit oer- mensch, naar schatting circa 12 jaar oud, meester tö niskftn Uit zijné rust opgeschrikt, wilde hij vluchten en toen hem dit werd belet, trachtte hij. zich met alle kracht tegen de mannen, die hem wilden me devoeren, te verweren. Met zijne lange kromme nagels sloeg en krabde hij uit alle macht van zich af en toen krachtige vuisten hem einde yk stevig vasthielden en bonden, beet hij een der kolomsten zóó hevig in de hand, dat het bloed er langs stroomde. Met groote moeite werd men hem ein delijk meester en voerde hem mede naar La Gia- milla waar hij voorloopig in het politiebuieau werd' gehuisvest. Het onderzoek, daarop naar het diermensch" ingesteld, was zoowel voor natuur- vorschers als philosophen hoogst interessant. Na een vetblijf van eene week in het politiebureau moest hij, zooals men had kunnen verwachten, neer het ziekenhuis worden overgebracht. Het gemis der vrijheid en de veranderde levenswijze, vooral wat het gebruik van voedsel betreft, sche nen sterken invloed op zijn gestel uit te oefenen. Men trachtte hem langzamerhand aan het gebiuik van kleedingstukken te gewennen en slaagde ei eindelijk, hoewel met groote moeite, in, hem vleesch en andere gekookte spijzen te doen eten. Brood wilde hij niet eten, welke pogingen men ook aan wendde, daarentegen viel hij, toen men hem na zijn herstel weder eenige meerdere vrijheid liet, met gretigheid op allerlei rauwe groenten aan. Het liefst loopt hij op handen en voeten en laat zich met moeite bewegen, eene rechtopgaande hou ding aan te nemen. Zijn geluid heeft mets men- scheiijks; slechts onverstaanbare, bij niets te ver gelijken kreten stoot hij uit. Het hoofd naar hangt hem over de schouders; de huid is mede geheel behaard; de nagels gelijken veel op scherpe klau wen. De huidkleur is zwart met witte vlekken, de gelaatstrekken zijn grot. Heeft men hier wer kelijk met een geval van atavisme te zou men wellicht mogen aannemen, dat het wijs is geleverd, dat de mensch uitternature gee a „vleeschetar" maar een „vegetarier is. Miss Louisa Repsdorpd, een jonge dame van Hostonia, in North Carolina, bleef onlangs op een morgen wat langer te bed dan gewoonlijk, waarop haar moeder de kamer eens binnentrad om te zien wat daarvan de reden was. Toen de moeder de deur opengedaan had, zag zy dat haar dochter nog te bed lag, en tot haar vreesehjke ontsteltenis- bemerkte zij, dat een reusachtige ratelslang opge kruld op haar borst lag, In het eerst dacht men, dat het meisje dood was daar haar blik, waarmede zij bet monster dat op haar boist lag, aanstaarde, de blik was vaneen lijk Toch bemerkte men, dat zij nog ademde en niet dood was. en op 't oogenblik rees nn de vraag, hoe men de ratelslang van haar borst kon krijgen, daar zij zekerlijk het meisje zou bijten, indien men haar in den toestand waarin zij toen lag, trachtte meester te worden. Na verschillende pogingey te hebben aangewend, zette men eindelijk een scho tel met melk, in het gezicht der slang, op den vloer en binnen weinige minuten zag men de slang' van 't bed kruipen naar den met melk ge- vulden schotel, waar zij toen onmiddellijk door den vader gedood werd. Na de slang afgemaakt te hebben, beproefde men het meisje weer tot oewust- zijn te brengen, maar uit alles bleek duidelijk, dat zij krankzinnig was geworden. Spreekt men haar toe dan geeft zij niet alleen geen antwoord, maar toont zelfs dat zij er in 't geheel niets van bemerkt en verontrust men haar, door ze eens oveiemd in het bed te doen zitten, dan uit zij een scherp sis send geluid, hetwelk veel overeenkomst heeft met het sissen van de ratelslang en naar alle waar schijnlijkheid veroorzaakt werd door het geluid, het welk de slang maakte, indien zij zich in haar angst om van het monster verlost te worden, iets in

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2