JL Xo. 462. illlilJLllJIlU Zaterdag 13 December 1896. 6' Jaarg Nieuws- e ii Advertentieblad voor Z e e ii w s c li - V I a a n d e r e n. F. DIELEMANi AXEL. Staatkundig Overzie lit. Biiiiieiilan«lsch Xieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B ON NEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE men. Het overlijden van onzen Koning trekt nog steeds de aandacht der buitenlandsche pere, zoodat ver schillende beschouwingen over de Nederlandsche toestanden en wat daarmede in verband staat, ge leverd worden. De Figaro, die zich tot nu toe nogal goed hield in zijne berichten over den dood en de begrafenis van Koning Willem III, die zelfs Den Haag, Apel doorn en Hei Loo niet naar Denemarken liet ver huizen, zooals vroeger wel gebeurde, bevat echter een telegiam uit Den Haag, waaraan weder geen touwen zjjn vast te knoopen. Vooreerst weet het blad te melden, dat de her togin van Albany, de zuster van Koningin Emma „die in Den Haag grooten invloed oefent" geduren de de minderjarigheid van haar nicht, Koningin Wilhelmina, elk jaar twee maanden in Nederland zal vertoeven. Voorts wordt gezegd, dat de her tog van Cumberland, de zoon van den onttroonden koning van Hanover, zich metterwoon zal vestigen te Amsterdam, volgens sommigen om den keizer van Duitschland onaangenaam te zijn, volgens an deren, om aldaar een telegram af te wachten waar in hem de restitutie zijner goederen door de Prui sische Regeering zal worden meegedeeld. Ten slot te dat de hertog van Clarence, de oudste zoon van den prins van Wales, plotseling zoo groot belang begint te stellen in de meesterstukken der Vlaamsche schilderschool, dat hij weldra een kunstreis door Nederland zal doen. Hoe komen de menschen aan den onzin, mag men wel vragen. Een Nederlandse!) dichter wil hebben, dat de eer ste daad der Koningin, of liever der Koningin-re gentes zal wezen, de onderteekening van het Con go traktaat, waarover reeds zooveel is geschreven en waarbij, zooals we weten, Nederland de eenige j Staat is, die weigert te onderteekenen. De wensch j wordt geuit in de volgende regelen Geen vorst, geen volk der aarde, of heeft op 't (wanklend heden,1 In spanning 't oog gericht naar 't noordsche Ne-! (derland i Nu 't wrevelig uit de lij der volken is getroden, Die uit Zuid-Nederland heel Afrika omspant. De sluitsteen van 't gewelf werd van Oranjes hand Verwacht, en werd wellicht den Koning afgebeden Door't Edelhartder Gade en beider huwelijks-Pand, Hadd' Hem 't graf niet ontrukt aan 't koor der (Mogendheden. Heil U, o Koninginne, ons door God uitverkoren 1 Gods Engel leide U op als Neeplancis gloriezon Op Uw woord worde een heil- en vrijheidszon ge (boren Uw eerste KoniDgsdaad, voor 's werelds volkreo- (koren Bekroon 't verlossingswerk dat Belgie begon. Word' Sabas Koningin voor 't Hof van Salomon. Het blijft de vraag of aan dien wensch zal wor den gehoor gegéven. Erg duidelijk kan men niet zeggen dat ze is uitgedrukt. Men' weet 'hoe slecht Parnell, de leider der Ier- sche afgevaardigden in het Engelsche lagerhuis, het er heeft afgebracht bij het tegen hem ingestelde rechtsgeding ter zake ven overspel. De vraag werd toer. dadelijk gedaan of Parn6Ü niet moest aflre den als leider. Ter beantwoording daarvan is me nige vergadering gehouden. Dikwijls vielen deze ten gunste van Parnell uit, doch van de 84 lersche afgevaardigden hebben 53 verklaard dat de aftre ding van Parnell onvermijdelijk moet geacht wor den. Parnell is een trotsch en ijdel mensch en voor hem zal dus eene aftreding zwaar vallen, zeer zwaar zelfs, evenwel zal hij door aan te blij ven de zaak waarvoor hij zoolang met hait en ziel ijverde zeer benadeelen. Eiken dag verwacht men te Sint Petersburg de terechtstelling van Sophie Günsburg en de drie andere nihilisten, onlangs ter dood veroordeeld. De executie zal in de Peter en Paul vesting plaats hebben. Nog twintig andere revolutionairen moeten in gevolge het Parijsche nihilistenprucea gearresteerd zijn en zullen binnen kort door een geheim ge rechtshof gevonnist worden. Nieuws van eenig gewicht valt overigens weinig of niet mede te deeien. Over het algemeen kan men zeggen dat de toestaDd van Europa ruslig is, wat vooral in dezen tijd een gelukkig verschijnsel mag genoemd Worden. Op de rivier van Rotterdam is tot in zee veel licht drijfijs, dat de buitenlandsche scheepvaart, vooral ijzeren schepen, nog weinig hindeit. Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. Ct. In het kanaal is venl en zwaar ijs. Alleen ijze ren schepen kunnen nog passeeren. Beperkte vaartregeling is ingesteld, zoodat er 's nachts niet wordt geschut, en slechts van ééne zijde tegelijk het kanaal mag opgevaren worden. De rivieren voor Dordrecht waren Woensdag namiddag nog zoo goed als vrij van ijs, zoodat de vaart tot ongeveer Willercsdorp, Gorinchem, en Alblasserdam nog geen belemmering ondervond. Niettemin zijn alle riviervaartuigen woensdag in de havens gevlucht, omdat het zich laat aanzien, dat de gansche vaart donderdag gesloten zal zijn. De meest e stoom booten hebben den dienst reeds ge staakt. Het Holland8ch Diep is vol drijfijs, dat van het Bergsche Veld afkomt; het ijs van boven wordt door den N. Oostenwind de Nieuwe Merwede op gedreven, terwijl dat van de Lek komende de vaart naar Rotterdam belemmert. De passage aan het Katerveer geschiedde woens dag geregeld met pont en boot. Er is op de rivier een weinig licht drijfijs. Woensdag namiddag 3 uur ging in de Lek te Ameide over de helft zwak drijfijs. De stoombootea varen nog. De scheep vaart is gestremd, 's Avonds 5 uur. De Maas te Woudrichem is over de geheele breedte bedekt met drijfijs; het stroomt langs den zuidelijken Mer- weoever en verdwijnt in de Nieuwe Merwede. Op de Waal boven Gorinchem vertoont zich nog geen drijfijs. De scheepvaart heeft opgehouden. De stoom booten varen nog geregeld door. Uit Tessel wordt aan de N. R. Ct. getiteld Op Tesselstroom en langs de kust was het jl. Woensdag vol drijfijs. Eenige bakentonnen, door het ijs meegesleurd, heeft-men zien voorbij drijven. Met groote moeite onderhield de stoomboot „Ada van Holland" nog driemalen de gemeenschap mei Helder. De stoomboot „Onderneming", van Mid- delharnis, woensdagavond aangekomen, had in het Spui en de Oude Maas met zwaar ijs te kampen, zoodat de dienst is gestaakt. Ook heeft de ree- derij „Estafette" den dienst gestaakt en haar ma terieel in de Oude haven geborgen. De Lek is voor twee derde met drijfijs bedekt. De pont is aan de leep. Overtocht geregeld met roeibooten. De vaart op de kanalen van Maastricht op Luik en 's Herlogenbosch is door de vorst gestremd. Zoolang het ijs in de Zuiderzee sterk genoeg is, ziet men in den winter tal van visschers langs de kust van het Gooi bezig met spiering te vangen. Dat deze zware en weinig loonende arbeid ook gevaarlijk is, bleek j.l. Woensdag. Een der visschers liep in eene bijt, door een ander gehakt, zonder dat het bemerkt werd. Zijn lijk werd nog denzelfden dag gevonden. Zijn zoon tje had zoo lang den vader gezocht, dat hij geheel verkleumd op het ijs was neergevallen. Men wan hoopt aan het behoud van zijn leven. Als een bewijs van de goedhartigheid van onzen overleden Koning wordt uit Deventer aan De Tijd gemeld In 1854 woonde hier een blind oud militair, An dreas Ossewald genaamd, met zijn twee kinderen van respectievelijk 9 en 4 jaren. Sinds twee ja ren had hij zijn oppassende vrouw, die het dage- lijksch brood voor het gezin verdiende, door den dood verloren en tobde hij voort, voor het onder houd van zich en de kleinen geen andere midde len hebbende dan zijn pensioen ten bedrage van ƒ136 's jaars, dat is nog geen 40 cent daags, het maximum dat destijds in dergelijke gevallen werd toegekend. Door den steeds meer nijpenden nood gedrongen, wendde Osseveld zich tot den toenma- ligen buigemeester, den heer G. Dumhar, dib hem den raad gaf, pogingen aan te wenden om zich in een militair gesticht te doen opnemen. Dit denk beeld lachte zeker den ongelukkige toe, maar hij kon het niet van zich krijgen te scheiden van zijn kinderen. Op zekeren dag, ten einde raad, liet hij zich door zijn oudsten zoon naar Het Loo geleiden. Z| M. reed toevallig het tweetal voorbij, doch zag den armen blinde na en ontving hem later zeer vriendelijk, zich houdende alsof hij niet de Koning, maar een hofbeambte was. De blinde deed op echt militaire wijze rapport van het smartelijk verlies, dat hem door het sterven van zijne vrouw had ge troffen, en van den treurigen toestand, waaiin hij en zijn kinderen, ten gevolge daarvan zich bevnn den terwijl hij ten slotte met beklemd hart me dedeelde, dat hij niet gaarne van zijne kinderen zou scheiden. Nadat de Koning, die belangstellend de lijdens geschiedenis had aangehoord, den man nog een paar vragen in verband met zijne blindheid had gedaan,

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1