Gemeenteraad van Axel. Achter de lijkwagen reden twee aan twee de adjudanten van 'Zijne Majesteit den Koning in ge wonen dienst, daarna volgden de luitenant-generaals en de generaal majoors, die aanwezig waren in de koninklijke residentie, «o de adjudanten des Ko nings in buitengewoner) dienst. Achter het Koninklijk lijk volgden in twee hofrij- traigen, ieder met vier paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier: de opperkamerheer grootmeester van het buis des Konings en van Hare Majesteit de Koningin-Regentes mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, de opper jagermeester J. W. baron van Pallandt van Oud- Beijerland, de opper-schenker K. J. G. baron van Hardenbroeb van 's Heeraatsberg en Bergambacht, de grootmeester J C. E. graaf van Lynden, de op per-stal meester, mr. J. E. H. baron van Nagell van verloren gaan. AXELden 2 December 1890. - Ds. F. W. J. Wolf, predikant bij de Ned- Ger. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Gapinge (Walcheren.) Met het oog op het aanstaande St. Nicolaas feest en de verzending van postpakketten willen wij onzen lezers die daarvan gebruik maken, wij zen op het volgende le. de pakjes stevig te verpakken 2e. de pakjes en de adreskaarten vooral van vol ledige en duidelijke adressen te voorzien, ter voor koming van verliezen ot vertraagde bestellingen 3e. de adressen door middel van stijfsel of gom op de pakjes te hechten, vooral niet met lak, daar in dit geval de adressen zeer licht los laten en Ampsen, en de luitenant-generaal, adjudant-geuerftal des Konings A. R. J. baron Klerck. De vier en twintig onderofficieren van 's Konings zee- en landmacht, dragers van het Koninklyk Lijk volgden te voet. Tot sluiting van den trein twee escadrons van het 3de regiment huzaren. De orde en regeling der plechtigheid aan het station van den Staats spoorweg en de orde bij den aldaar gevormden stoet was opgedragen aan den kapitein adjudant var. Zyne Majesteit den Koning J. E. N. Baron Sirtema van Grovestins, die gedu rende de beweging van den stoet werd bijgestaan door twee wachtmeesters der huzaren te paard. Onder bevel van den generaal majoor, comman dant der eerste divisie infanterie, werd de weg, dien de stoet volgde, bezet door het regiment der dienstdoende schutterij en het garnizoen der ko ninklijke residentie, met eene rij aan weerszijden. De trein nam den volgenden weg: Rijnstraat - Bezuidenhout - Princessegracht - Korte Voorhout - Vijverberg Plaats - Noord -einde. Aan het koninklijk paleis bevond zich eene com ■pagnie grenadiers of jagers. Bij aankomst van het Koninklijk Lijk aan het .paleis in het Noordeinde werd het op de stoep van het paleis afgewacht en ontvangen door den hof maarschalk en door de heeren aan het paleis van •dienst zijnde bij Hare Majesteit de Koningin Regentes Een half uur te voren vereenigden zich aldaar de leden van het dienstdoende civiele en militaire huis, voor zoover zij zich niet in den stoet bevonden. Voorafgegaan door de dienstdoende kamerheeren, de groot-officieren, den opper ceremoniemeester en den hofmaarschalk, gevolgd door het militaire huis, zoomede door de hoofd-officieren, die van af het station den stoet hadden begeleid, werd het Ko ninklijk Lijk door de vier en twintig onderofficieren van 's Konings zee- en landmacht uit den lijkwa gen genomen en door dezen naar de daartoe be stemde estrade gebracht. Zoodra het Koninklijk Lijk op de estrade ge plaatst was verwijderden zich allen, met uitzonde ring van hen, die bestemd zijn daarbij dienst te doen. Van dit oogenblik tot den dag der plechtige be grafenis zal de wacht gehouden worden bij bet Koninklijk Lijk door een groot-officier, een adju dant, een kamerheer en een ordonnans-officier. Gedurende den tijd dat de rouw estrade voor het publiek toegankelijk is, zal eene dubbele civiele en militaire dienst bij het Koninklijk Lijk aanwe zig zijn, en de orde bij den toegang tot de rouw estrade handhaven. Voor het paleis zal de eerewacht worden be trokken door afdeelingen van de schutterij en het leger, op nader te bepalen uren. De groot-officieren en kamerheeren van het ko ninklijk huis waren in groot costuum, met zwarte pantalon, zwarte handschoenen, en eenen rouwstrik om den linkerarm. Officieren en manschappen tot de schutterij, de vloot en het leger behoorende, in groot tenue, in Jen rouw volgens de dienaangaande gegeven voor schriften. Hof bedienden en lakeien waren in gala, gekleed, met eenen rouwstrik om den linkeiarm. Bij het vervoeren van het Koninklijk Lijk van het koninklijk paleis „Het Loo" naar de residen tie, werden de klokken geluid in iedere gemeente, waardoor de rouwtrein Uep. Éij de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag is beroepen de heer R. Torenbeek candidaat te Kol- lum, (provincie Friesland.) Niet zoodra heeft de strenge wintervorst, de wateren in een ijsvlakte herschapen, of zij heeft voor de zooveelste maal hare offers opgeeischt. In onzen omtrek heeft men weder getuige kun nen zijn, van een dier droeve tooneelen. Een tweetal jongelieden, van 18 en 19 jaar in Antwerpen het beroep van suikerbakkei uitoefe nende, kwamen jl. zondagmorgen van daar om hunne grootmoeder, de wed. Poppe, wonende op de Roode Sluis, gemeente Overslag, te bezoeken. Niet ver van de woning dier vrouw ligt eene gioote kreek, die dicht gevioren was, en waarop zij zich waagden doch niet sterk genoeg bleek om hen te kunnen dragen, want Dauwelijks eenige schreden voorwaarts gegaan zijnde, zakten zy er door en verdronken. Niemand in de nabijheid zijnde moesten zij hun ne waaghalzerij met deD onverbiddelijken dood be koopen. Het mag een voorbeeld zijn voor velen, die zich daar wagen, waar men noch noodig heeft noch bekend is met de sterkte. Jl. Zóndag is te Koewacht een 14-jarige knaap, die zich op het jjg waagde, er door heen gevallen en, ondanks alle aangewende pogingen om hem te redden, verdronken. Zitting van l.eden, Dinsdag 2 December. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Tegenwoordig al de leden en de Secretaris. Alvorens over te gaan tot de werkzaamheden, houdt de Voorzitter, terwijl de leden van hunne zitplaatsen opstaan, de volgende toespraak Mijne Heeren! De lang gevreesde slag is gevallen. Onze be minde Koning is niet meer. Waar het koninklijk gezin en het geheele Ne derlandsche volk door dezen zwaren slag in diepen rouw is gedompeld, voegt het zeker van deze plaats een woord van weemoed te doen hooren over dit voor ons dierbaar Vaderland zoo smartelijk verlies. Moge de Almachtige God de droefheid van onze geliefde Koningin en Hoogstdeszelfs dierbare Moe der, onze beminde Koningin-Regentes, genadiglijk lenigen, en moge ook Je innige verknochtheid van een trouw volk hen tot troost en sterkte zijn. Ik stel voor, namens den Gemeenteraad een adres van rouwbeklag aan de bedroefde Vorstinnen toe te zenden." Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt I. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, de heer Lamaitre. De Voorzitter benoemt tot leden der commissie van onderzoek, tie heeren Wolfert, Jansen van Rosendaal en Dieleman, terwijl hij de zitting voor een wijle schorst. De schorsing opgeheven zijnde, rapporteert de commissie, bij monde van den heer Wolfert tot goedkeuring daarvan, waartoe wordt besloten. II. Mededeeling van ingekomen stukken, als: een 3tal missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de toelage in de verplegingskos ton van G. dep Deurwaarderidetq vaq de subsi die aan het alg. burg. Armbestuur voor 1891 toe zending van de bij kon. bes!, van 7 Nov. goedge keurde invordering op de heffing en invordering van schoolgelden. kennisgeving van den Minister van Wat., Hand. en Nijv., dat het aandeel der gemeente Axel inde kosten van aanleg der telefoonlijn ƒ88,72 bedraagt, met verzoek deze som bij een betaalmeester te storten en kwitantie van ontvangst op te zenden naar genoemd departement. een schrijven van Burg. en Wetli. van Zaam slag, (ingevolge art. 3 der overeenkomst) houdende een afschrift van voornoemden Minister, dat be doeld aandeel voor die gemeente ƒ348,41 bedraagt. Worden voor kennisgeving aangenomen. III. Verkoop der straatmest. De Voorzitter deelt roede, dat door Abr. van der Hooft eene mondelinge aanvraag is gedaan om de straatmest voor 3 jaren te koopen, voor ƒ60 per jaar. Daar het in de gegeven omstandigheden eene goede gelegenheid is om die mest van de hand te toen, stelt hij voor, het verzoek in te willigen. Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen. IV. Rekwest van C. J. L. Ruijsch van Dugte ren, houdende verzoek om teruggave van te veel betaalde gelden, wegens hoofdelijken omslag. De Voorzitter deeit mede, dat dit „te veel" ƒ1,79 bedraagthij stelt voor tot inwilliging van het verzoek. De heer Dieleman stemt hiermede in, „ieder het zijne" dan heeft niemand iets te zeggen. De heer Van Dixhoorn vindt liet kinderachtig. De heer Van Hoeve zou om zoo'n kleinigheid, in vergelijk van het groote traktement, niet dur ven vragen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen- V. Af en overschrijving vnn posten op de be- grootir.g van 1890 De Voorzitter zegt, dat zulks noodig is gewor den, door de teruggave van het door Ruijsch van Dugteren gevraagde bedrag ad ƒ1,79 en de kosten van overbrenging van G. den Deurwaarder naar Delft. Zonder beraadslaging aangenomen. VI. Rekwest van J. Vinke c. s., houdende ver zoek tot aankoop van grond in den Eglantierpolder tot het leggen van een voetpad. De Voorzitter deelt mede, dat Jac. Koster ge negen is om met de gemeente in onderhandeling te treden. Daar deze wel handzamer zal zijn dan Zegers met het stoofpad. en de Raad in vorige zittingen het nut van een dergelijk voetpad heeft uitgesproken, vraagt hij of de Raad nog bereid is tot aankoop over te gaan. In dat geval kan de Raad - zoo hij zulks goedvindt - eene commissie uit zijn midden benoemen, om met Koster eene schikking te treffen. De heer Jansen van Rosendaal kan zich hiorme de niet volkomen vereenigen, want wanneer de Raad besluit in den zin van den Voorzitter, dan zou Koster wel ƒ1000 kunnen vragen en het gaat toch maar niet aan om daarin te berusten. De Voorzitter merkt den heer Jansen op, dat bij allereerst moet weten of de Raad zicb nog bereid verklaart, dien grond te willen koopen, alvorens met Koster in onderhandeling te treden. Daarop lran de Raad een definitief besluit nemen. Deze vraag in stemming gebracht zijnde wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Wolfert. Daarop wordt overgegaan tot benoeming eener commissie waarin benoemd worden de heeren R. van de Ree met 9, S. van Hoeve met 8 en P. Koster met 6 stemmen. Deze commissie zal van hare onderhandelingen met Koster rapport bij Burg. en Weth. uitbrengen, waarop door deze een voorstel zal worden gedaan. VII. Rekwest van P. J. B. van Vooren c. s., houdende verzoek om den weg loopende van af de le verkorting over den Armendijk, die in een slech ten toestand verkeert, dermate te verbeteren, dat een goed voetpad daar langs komt. De Voorzitter zegt dat de gemeente geen onder houdsplichtige is. Als zoodanig is de polder Beoostenblij-Benqordep voor eene verbetering aangewezen De heer Koster zegt hiermede geep gepqegpn te kunnen pepiep. Aapgezien het een gemeenteweg

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2