,\o. 4-58. Zaterdag 29 Not ember 1899. *iaan>. mampi Nieuws- en Advertentieblad Staatkundig Overzicht. Bmnenlandsch Nieuws. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAN, a x E L. I De verkiezingen die verleden zondag in Italië behouden ziin, hebben een zoodanig verloop gehad, als algemeen mocht verwacht weiden. De regeerings- lartij heeft eene zeer schitterende overwinning be haald. Het aantal gekozen regeeringsgezinden bedraagt koor zoover we weten op dit oogenblik 372 ter pijl dat der oppositie 136 bedraagt. Die oppositie bestaat uit zeer verschillende elementen, liberalen, radicalen, clericalen, socialisten, kortom uit alle ontevredenen met de regeering en het beleid van den minister-president Crispi en de vijanden van de triple alliantie, het drievoudig verbond Duitsch and - Oostenrijk - Italië In het noorden des lands is de oppositie tegen Diispi het grootst en toch leden de opportunisten te Milaan eene gevoelige nederlaag. Deze stad zond tot heden vier radicalen, vijanden van het drievoudig verbond naar de kamer en thans zijn daarvan drie vervangen door liberale vrienden van Crispi terwijl de vierde radicaal herkozen is. Crispi zelf is op vier plaatsen gekozen, wel een blijk van bijzonder vertrouwen. De ministers van marine, iustitie en landbouw benevens de onder secietaris van het departement van buitenlandsche zaken zijn ook gekozen. Op enkele plaatsen gaven de verkiezingen aan het volk aanleiding om voor de woningen der ge kozenen betoogingen te houden, zoo ook te Rome bij den afgevaardigde Itnbriani, die door de me nigte werd toegejuicht zoodra hij zich vertoonde. Te oordeelen naar den uitslag hebben de socia listen weinig of niet aan de stemming deelgeno men. Tiouwens over het algemeen is er niet druk gestemd. Te Milaan waren ingeschreven 40.712 kiezers en daarvan hebben slechts 19.136 hunne stem uitgebracht, dus nog niet de helft. Men was zeker over het geheel zoo vast overtuigd van de overwinning, dat velen een gang naar de stembus onnoodig achtten. Onder de gekozenen telt men de leiders van alle partijen, waarvan enkelen in twee of drie districten gekozen zijn. i Was men belangstellend te weten hoe de uit slag der Italiaansche verkiezingen zou zijn, niet minder was zulks het geval met de verkiezing van een afgevaardigde te Brussel. AHaar is de heei Graux, de liberale candidaat gekozen met eene meerderheid van 1611 stemmen. Deze verkiezing is een wenk aan de vertegenwoordiging ten gunste van de grondwetsherziening. In den Congo-staat had in September jl. een [incident plaats. Volgens te Rotterdam ontvangen berichten zouden ambtenaren van dien staat de Ljïngelsche vlag hebben neergehaald. Volgens door de N. R Ct. ingewonnen berichten (.werd den lben September jl. te Leopoldville de Utoomboot Peace, var, de Baptist Mission, door den Etat in beslag genomen. Men had vooraf, zonder bekende aanleiding danger public geproclameerd, en gaf bij het in beslag nemen voor, dat men de stoomboot noodig had ter bestrijding van^den sla ven handel op den Kassai. De heer Grenfell, het hoofd der missie te Leo poldville, weigerde de stoomboot goedschiks over te geven, doch moest aanzien, dat de Engelsche vlag neergehaald en in de plaats daarvan de vlag van den Etat, blaauw met geie ster, geheschen werd. De machinist en de neger-bemanning wer den genoodzaakt aan boord te blijven en hunne diensten te verleenen aan eenen kapitein van den Etat. op het uogenblik dat de Peace gerequireerd werd lagen er drie stoom oooten van den Etat te Leo poldvilïe voor anker. De heer 'Grénfell is sedert dien naar Engeland teruggekeerd, waar hij zich reeds moet bevinden. Door deh agent van deNederlandsch-Afrikaansche- Handelsvereeniging zijn onmiddellijk maatregelen genomen, dat de Etat niet dergelijke handelwijze met haar schepen pleegt. De schepen der veree mging zullen voortaan te Beazzaville gedomicilieerd zijn en onder bescherming van het Fransch gou vernement staan. De dood van onzen Koning heeft in alle hoofd steden van het beschaafde Europa een diepen in druk gemaakt. De buitenlandsche bladen bevatten deze week artikelen vol waardeering over onzen overleden vorst. De laatste oogenblikken des Konings, meldt het „N. v. N.," moeten blijkbaar weinig pijnlijk zijn geweest. Hij is zacht ontslapen. Ookin zijne laatste levensdagen was hij be trekkelijk kalm en rustig. Na den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is de Koning niet meer bij kennis geweest; maar dat laatste oogenblik gaf nog getuigenis van den sterken wil en van de onverzettelijkheid, die altijd het kenmerk van 's Konings karakter is geweest. Ook toen waakte Van den Bosch ('s Konings trouwe Kamerdienaar) aan zijne sponde. Verscheidene uren achtereen had de Koning stil en rustig neergelegen. Eensklaps begon hij zich I te bewegen en aanstalten te maken om op te staan. Van den Bosch schikte het dek terecht en tracht te den Hoogen Lijder tot kalmte te brengen. Maar dit baatte niet. Met een forscben greep wierp de Koning de dekens terzijde en voordat de kamei dienaar er op bedacht was, stond hij recht overeind voor het ledikant. Zelfs loen maakte' zijn f'orsche gestalte nog indruk. De koning was weinig vermagerdzijn voeten echter waren gezwollen en belemmerden hem in de poging tot loopen, die bij toen aanwendde. Van den Bosch schoot toe en wilde den Koning beduiden, dat hij zich weer rustig neer moest leg gen. Met een krachtig gebaar wees de Koning hem terug. „Wie beveelt hier, gij of ik?" Dit zijn de laatste woorden geweest die de Ko ning gesproken heeft. Schuchter gaf Van den Bosch ten antwooid: „Uwe Majesteit, en djen alleen," terwijl hij den Koning ondersteunde. Toen, ziende, dat de pogingen om te gaan ijdel waren en dat de Koring gevaar liep te vallen, voegde Van den Bosch er bij „Maar uwe kamer dienaar weet, dat een koning niet vallen mag," en een lakei wenkende legde hi), met behulp van de ze, den inmiddels weder willoos geworden Lijder neder op het ziekbed, waar deze onmiddellijk in sluimerde. De eerste verschijnselen var, zijne ontbinding, die Dr. Vlaanderen aanleiding gaven om nog Za terdagavond hulp te ontbieden, waren een kalm zweet, dat zich om den mond des Konings begon te vertoonen Dr. Roessingh, te 10 uur 's avonds ontboden uit Deventer, kwam te half 2 des nachts aan, waar hij bij den steeds bewusteloozen lijder bloedver giftiging constateerde en verklaarde dat het einde nabij was. Toch kon dit nog wel eenige uren duren en toen te 4 uren in den morgen zich geen onmiddel lijke verandeiing in 's Konings toestand bleek voor té doen, besloot de Koningin, wakensmoede, zich eenige uren ter rust te begeven, haren gemaal toe vertrouwende aan de beproefde zorgen van den trouwen kamerdienaar Van dbn Bosch. Ook de geneesheeren verwijderden zich van het ziekbed, en begaven zich naar een aangrenzend vertrek, van waar dr. Roessingh af en aan liep om naar den lijder te zien. Zonder dat er eenige merkbare verandering in 's Konings toestand kwam, ging de tijd voorbij. Van den Bosch bespiedde met angstige blikken het gelaat zijns meesters. Eensklaps begon dit te vertrekken. Een pijnlijke uitdrukking teekende zich op het gelaat. Haastig riep Van den Bosch de beide genees heeren. Toen dezen aan het ziekbed kwamen steeg van de lippen van den stervenden een dof gerochel een zucht Koning Willem de Derde was niet meer. Verslagen staarden de drie mannen elkander aande zoo lang vooiziene gebeurtenis was nu nog gekomen als een donderslag bij onbewolkten hemel, onverwacht schielijk, zoodat men zelf den tijd niet had gehad om de Koningin te waarschuwen. Van den Bosch begaf zich naar het nabij gele gen vertrek van freule Wichers en deelde haai den dood des Konings mede. Freule Wichers stond onmiddellijk op en begaf zich naar de vertrekken der Koningin die enkele oogenblikken later, in Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent vc<fr eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Adveitentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DRUKKER - UITGEVER Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1