(jemt'iigd Nieuws. «te half twee, constateerde hij eveneens het bestaan van uraenie, terwijl alle aangewende pogingen om verbetering in de» toestand te brengen, helaas ■vruchteloos bleten. Z. M. bezweek na een 'kalmen «doodstrek Zondagmiaflag te 1 uur zijn de ministers van ko •Ionian en van justtitie op Het Loo aangekomen, te twee uur begaven de heeren der hofhouding en de beide ministers met den hofarts zich naar de kö- «ninklijke apartementèn. waarna het dienstpersoneel nr. de gelegenheid werd gesteld het lijk van Z. M. te zien liggende op hot tied door palmtakken bedekt. Algemeen vond men dat in H. D. trekken weinig verandering was gekomen; het aangezicht is niet •vermagerd en geeft niet den indruk van doodstrijd. De toestand der Koningin is vrij kalm. Door de beide ministers is aan den burgemeester van Apeldoorn van het overlijden aangifte gedaan voor den burg. stand. In de sterfkamer houden 2 kamerheeren de wacht. De 4 geneesheeren hebben het lijk geschouwd, dat heden is gekist. Het lijk wordt niet gebalsemd dech zal op andere wijze tegen ontbinding worden gevrijwaard. li. M. heeft Zondagavond een palmtak gelegd op bet lijk van Haren gemaal Van alle publieke gebouwen te Apeldoorn is de rouwvlag uitgestoken en het stadhuis is gesloten. Bet telegraafkantoor te Apeldoorn behandelde 'Zondag 500 telegrammen. Het stoffelijk overschot Zal in militaire uniform -worden gekleed en naar eene bijzonder daarvoor ingelichte rouwkamer worden overgebracht. Zeer treffend was het afscheid, door het hofpersoneel en de bedienden, van den hoogen afgestorvene geno men. De burgemeester van Apeldoorn was hierbij tegenwoordig. Prinses Wilhelmina wordt sedert gisterochtend aangesproken betiteld als koningin. Zij is niet bij het lijk van haren koninklijken vader toegelaten, om haar gemoed niet te zeer te schokken, maar -als bewijs van kinderlijken eerbied zijn op baar verzoek 'bloemen uit haar eigen tuintfe vergaard en op het doodsbed gespreid. De kunstschilder De Josselin de Jong nam heden •een afbeeldsel van het lijk. De jeugdige koningin Wilhelmina heeft gisteren an een rijtuig, vergezeld door miss Winter, eene korte poos in de open lucht doorgebracht om haar gemoed tot kalmte te stemmen. De koningin en de hofdames hebben gisteren «den zwaren rouw aangenomen. Aanstaanden Maandag zal het vorstelijk lijk naar •de residentie worden overgebracht, terwyl de kon. familie en de hofhouding zich ook daarheen begeven. Onmiddellijk is van wege de hoofden der depar tementen van algemeen bestuur mededeeling van 's konings overlijden aan de besturen en autoritei ten gedaan. Ook de land en zeemacht is hiervan •kennis gegeven. Aan de kazernes is de driekleur half-stole geheschen De koninklijke lijkwagen wordt, voor het over brengen van Zr. Ms. lijk, dooreen geheel nieuwen vervangen. Zoodra te 's Hage de doodstijding bekend werd, is het Paleis aan het Noordeinde gesloten, terwijl alle openbare vermakelijkheden tegen 's avonds werden geschorst. De vlag werd van deh grooten toren halfstoks geheschen, en het dof gelui der klokken deed zich hooren. Toen dr Vinkhuyzen de tijding ontving, toog hij naar Het Loo. Alle paleizen en departementen zyn gesloten, terwijl, evenals van de gezantschapshotels, de vlag halfstoks waait. Ten paleize in het Noordeinde lag een condoleance hoek, tot inschrijving van hen, die hunne deelr.e ming betuigen. Een aantal auroriteiten, hoogge plaatste personen en burgers teekenden in het boek. De vlag van het paleis op Het Loo is vervangen door den kon. standaaul, die, ter halverwege aan den stok bevestigd, aan de omgeving mededeelde, dat Z. M. overleden was. Dit rouwieeken wekte eene sombere stemming. De vensters van het pa leis werden gesloten, en weldra volgden zij, die op paleis of domein werkzaam zijn, aan hunne wo ningen dit voorbeeld. Ook op de lijst in de hofkapel teekenden vele personen. Sedert gisterenmiddag wordt de wacht voor het paleis door huzaren betrokken. De Groothertog van Saksen Weimar wordt op Het Loo verwacht. Z. M. de koning van Belgie zal misschien tegenwoordig zijn by de plechtige begra fenis. De keizer van Duitschland zal zich doen ver tegen woordigen door prins Albrecht van Pruisen. Het lijk is nedergelegd in eene looden kist, aan de binnenzijde met matrassen van witte zijde ge capitonneerd. Deze wordt geplaatst in eene zwaar eikenhouten kist, die weder om. oten is door een kist van prachtig gepolijst mahoniehout met zilveren garnituur. De kist wordt gedragen door 8 zilveren leeuweiiklauwen. Zij bevat nog een glazen dek plaat zoodat het gelaat zei zichtbaar zyn. Een buitengewoon nummer vau de „Staatscou rant bevat de volgende proclamatie In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, by de gratie Gods, Koningin der Nedeilanden, Prinses van Oranje-Nassan, enr,., en8., enz. Wij Emma, Koningin-weduwe, regentes van bet Koningrijk: Het heeft Gode behaagd mijnen geliefden en ge eerbiedigden Gemaal koning Willem den Derden, tot Zich te nemen. M Ruim een en veertig jaren schaarde zich het Ne derlandsche volk om zijnen troon, en gedurende dit tijdvak we,den. onder V Heeren zegen, rust, vrede en welvaart aan bet vaderland geschonken. Dc Kroon is door zyn afsterven, dat ons allen met diepen ïouw vervult, overgegaan op mAne. benil"°" dochter Wilhelmina Helena Pauline Mana. Haar Troon vinde zijnen hechten stenn ,n de innige trouw en verknochtheid van het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje. Moge de Almachtige God de gebeden verhoeren, die tot Hem opgezonden worden voor cnze komngin Wilhelmina: Hij reme haar onder zyne heilige hoede 611 Krechtensde wet ben ik gedurende jarigheid geroepen als regentes van het komnkryk het koninklijk gezag voor haar waar te neman Vertrouwende op Hem. in w,ens hand het lot is der vorsten en volkeren, neem Ik My toevertrouw- de regeeringstaak op Mij, met de bede, dat hare ve vulling in allen deele moge stiekken tot hed wl land en volk en tot bevestiging van het koningrijk Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in al de gemeenten des rijks zal worden aangeplakt en alge kondigd ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, en dat zij in het Staatsblad zal worden geplaatst Paleis Het Loo, den 24sten November 1890. Emma.. De proclamatie draagt de mede-onderteekening van al de ministers. voor Herder en gemeente. Mozes nam zijn wonderstaf en Recmerstaf op door Gods genade, op Gods last. in Gods eei, tót heil van zijne naasten en tot zaligheid van zich I zei ven. Spreker kwam tot de slotsom, dat de leeraar zijn herderstaf en de gemeente haven Ie* vensstaf zoo in dé hand behoort te nemen. AXELden 25 Xovember 1*90. De Proeikmatie van H. M. de Koningin Regentes is hedennamiddag van de pui van het Stadhuis plech tig afgekondigd door den Burgemeester dezer ge meente. Aan de heden gehouden herstemming voor epn lid van den gemeenteraad alhier, hebben van de 313 kiezers. 271 deelgenomen. Tot Hoofd der school te Sint Andries (gem. Koewacht) ia benoemd de heer V. J. Borm. onder- wijzer aan de school bjj den Onden Molen aldaar. Tot onderwijzer te Ter Neuzen is benoemd de heer P. C. Maat, 'te Ellewoutsdijk. ZAAMSLAG, 24 Nov. Tot. notabele der Ned. Herv. gemeente alhier. - vac. C. J. van Vessem - is ge kozen de heer F. Stoffels J.F.z. Zondagvoormiddag is de weleerw. heer ds. U. J. L. Ruijsch van Dugteren, door zijnen ambtgenoot ds. C. de Wilde te Schiedam, in zijn dienstwerk bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Stnjen, naar aanleiding van Hand. 4 20, „Wij kunnen met na laten te spreken over hetgeen wij gezien en gehooi d hebben." Spr. bepaalde zijne toehoorders by het volgende: Het geloof noopt hen, de liefde dringt hen en de hoopt wekt hen tot getuigen. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijne in trede met de woorden van Exod. 4 206 „En Mo zes nam de staf Gods in handen." Z,weleerw. wees de gemeente op: Mozes den staf Gods ter hand nemende als een voorbeeld - Dezer dagen werd te Trier een dertienjarig, knaapje wegens diefstal veroordeeld om naar een verbeterhuis te worden opgezonden; het werd dan»;' ook hoog tijd, want datzelfde jongetje was reeds - 41 maal wegens dergelijke vergrijpen vproordeelffijLjj gewéést. - Uit I.it wordt gemeld Maandag 11. vertoonde alhier eêh arm goochelaar- ,f tje zijne kunsten in eene herberg. Hij kreeg woor- den met een paar bezoekers over een glas bier en verliet de herberg om elders zijne kunsten te ver- toonen. De bewuste liezoekers volgden hem in die t weede herberg. Vermits de goochelaar echter daar gen kans zag om wat te verdienen, verliet hij deze. De twee gasten volgden hem. Een oogen- blik later hoorde men, „hulp t" en „moord!" roepen, en werd de ongelukkige goochelaar half dood opgenomen en onder politiegeleide vervoerd naar het raadhuis, alwaar hij door dep plaatselijken geneeskundige werd onderzocht. Het bleek dat hij met stokslagen zeer ernstig op het hoofd werd gewond, zoodat hy buiten kennis was geraakt, Den volgenden morgen wes hij zoover hersteld, dat 1 hij zich naar Osch kon begeven, om verslag te doen aan den brigade-commandant der marechaus- sée aldaar. Twee man dier brigade hebben daar op een ondeizoek ingesteld. Dozer dagen overleed te Marseille een onder- wijzer, Liebermanu genaamd, die over een zeldza- i me veelheid van talen beschikte. Hij onderwees Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Portugeesch, Nederlandsch en Zweedsch, gaf les in de eerste beginselen van het Russisch, Servisch. Bukaarsch, Czechisch, Turksch, Arabisch, Hon- I gaarsch, alsook van de Oostersche talen Chineesch. Hindostansch en Maleisch. Daarbij onderwees hij ook Latijn, Grieksch, Hebreeuwsch en Sanscriet. 1 Liebermann was een Saksor van geboorte. Hij werd in 1848 uit. Duitschland verbannen en woon de sedert dien tijd in Frankrijk. Omtrent den grootsten soldaat van het Duit scho leger wordt gemeld: Kapitein von Plüskow van het 1ste garde regiment te Potsdam was. zoo als bekend is, sedert jaren de grootste soldaat van het Duitsche leger. Sedert eenige dagen is dit echter veranderd, want bij de lijfcompagnie van het 1ste garde regiment te voet is thans een vrij williger aangekomen, die belangrijk grooter is dan kapitein von Plüskow. Terwijl laatstgenoemde de lengte heeft van 2 M. 5 cM-, heeft de nieuwe vrij williger, een Rhtjnlander, de reuzengrootte van 2 M. 25 cM. Sedert het jaar 1850 beeft het eerste garde-regiment niet weer zóo'n grooten soldaat ge had. Destijds was daar een houtvestersleerling, die naar de oude maat de grootte van 26 Zoil had. Wegens de lengte kwam de man niet bij het garde-jagersbatailton, maar in het 1ste garde- regiment, maar moest nu 4 jaren dienen. Men moest voor hem niet enkel een extra monteering laten maken, maar ook een bijzonder ledekant, eigen bank, eigen gereedschap enz. De reuzen laarzen van den man worden nu nog in de roon- teeringkamer van het 1ste garde regiment bewaard. Gewoonlijk werd de reus slechts voor ordonnan- cedienstgebruikt, en enkel bij parades trad bij mee in het gelid en maakte, op den rechtervleugel staande, met den hoogen historisehen helm, ver bazend opzien. Op eene parade in den slottuin te Potsdam gebeurde, het eens, dat de groote man de opmerkzaamheid van den keizer van Rusland trok. Deze liet zich hem voorstellen en prins Ka- rel van Pruisen lichtte daarbij den voet van den man in de hoogte, om den Czaar de verbazende grootte daarvan te toonen. Daarhij verloor de reus het evenwicht, sloeg achterover en sleurde ook zij ne beide achtermannen met zich mee, want des tijds stonden bij parades de troepen nog in drie gelederen. Trots die zorgvuldigste verpleging - dfi

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2