i\o. 457. Woensdag 26 November 1860. 6e Jaai'i». Rust in Vrede. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN. AXEL. Staatkundig Overzicht. Biiiiieiilandsch Nieuws. wiiscin: COIIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER A 4 vr t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De slag is gevallen. Onze laatste Oranjevorst is niet meer Reeds lang was de koning lijdende, zoodat het bericht van het overlijden niet onverwacht kwam De ouderdom en de verheffing van de kwaal had don het ijzersterke gestel zoozeer ondermijnd, dat geen herstel meer te hopen was, al verlangde eene heele natie dat nog eenmaal de zieke vorst de teugels des bewinds weder in handen zou kun nen nemen. Het vonge jaar, toen de regeering door andere handep moest wqrden aangegrepen, herstelde Z. M. bnilen aller verwachting zoo spoedig, dat Hij weer in weinig tijds in staat was zelve het roer van den staat in banden te nemen. Enkele weken geleden was het weder noodza kelijk geworden, dat in 's lands regeering werd voorzien, daar de toestand des Konings weder van dien aard was, dat aan het afdoen van zaken niet meer te denken viel. Hand over hand nam de ziekte toe; buiten ken nis, onverschillig voor al wat er rondom Hem voor viel, lag de grijze vorst aan het krankbed gekluis terd. Het voedsel moest worden toegediend, van zélf nemen was geen sprake. Het door de dokters gegeven dagelijksch verslag omtrent den toestand van den hoogen Lijder ver meldde steeds dat de krachten voldoende bleven, met het oog daarop zal de dood des konings voor velen nog plotseling geweest zijn. Wij ten minste hadden den slag zoo spoedig niet gewacht, ofschoon we wel overtuigd waren, dat die binnen weinig tijds vallen moest. In den morgen van Zondag 23 November 1890, te kwart voor zes ure is onze geliefde koning zacht en kalm ontslapen op Zijn buitenverblijf Het Loo bij Apeldoorn. Geboren den 19 Februari 1817, bereikte Willem III dus den leeftijd van 73 jaar, 9 maanden en 4 dagen. Van 12 Mei 1849 af heeft Nederland het voor recht gehad te worden geregeerd door dezen Vorst, door deze laatste krachtige figuur uit den edelen Oranjestam. Wat er onder het bestuur van Koning Willem III a! voor goeds tot stand kwam, daarvan zijn \yij allen de getuigen geweest, we plukken er da gelijks de vruchten van. De Koning vatte zijne taak als regeerder steeds ernstig op, de welvaart van land en volk hingen hem na aan het hart. Het Nederlandsche was zijn volk. Lief en leed deelde hij met zijne onderdanen. Meermalen heeft Wiilem bewezen, waar een ramp ons land of een deel daarvan trof, te helpen waar het noodig was, de smart te lenigen waar het mogelijk was. Het „wie spoedig helpt, helpt dubbel" was ook Zijne leuze. Zijn volwassen zonen Willem en Alexander, zij ne begaafde verstandige gemalin, zijn broeder Hen drik, benevens zijn oom Fiederik, die ontvielen hem sedert 1877 door den dood. Van 's werelds leed heeft Willem III ook ruim zijn deel gehad, even min als ieder gewoon sterveling was de Vorst daarvoor gespaard. Door het huwelijk met onze tegenwoordige Ko ningin in het begin van 1,87$, braken voor Willem blijde dagen aan, terwijl de geboorte van het lieve Princesje eene gelukkige bladzijde te meer vormde in het boek Zijns levens. En thans staan we aan het begin van een nieuw tijdvak. Nederland mag zich verheugen in liet bezit van goede wetten, zoodat we met gerustheid de toekomst te gemoet kunnen gaan. Alles is bij wettelijke bepaling geregeld, zoodat de Nederland sche natie voor willekeur gewaarborgd is. Eene jeugdige koningin, bijgestaan en voorgelicht door eene feeder liefhebbende moeder, haar voog des en tevens koningin-regentes, staat thans aan het hoofd van den staat. Door alles is reeds bewezen, dat deze beide vrou welijke personen zich zoozeer de liefde van het Nederlandsche volk hebben waardig gemaakt, dat nog altijd de harten warm zullen kloppen voor dat Huis, hetwelk reeds zoolang met de innigste banden aan ons Land en Volk was gehecht. In het Hotel de Bade, gelegen aan den Bou levord des Italiens, te Parijs, heeft Maandag een moordaanslag plaats gehad op den Russischen ge neraal Seniwetsteff, gewezen generaal-adjudant van den Czaar, vroeger bevelhebber van de gendarme rie en van de 3e sectie, d. i, van de geheime po litie in Rusland. De generaal bevond -zich sedert een dag of 14 te Parijs, met het doel geneeshee- ren te raadplegen over zijne verzwakte gezondheid. Hij had kamers betrokken in het genoemde -hotel, en was vergezeld van een kamerdienaar, die meer dan een jaar in zijnen dienst was Te omsrreeks 11 uren in den morgen, verzocht een, tot dusver onbekend gebleven, persoon, bij den generaal te worden toegelaten, om hem een kaartje, dat hij vertoonde, te overhandigen. Aan den kamerdie naar zijnen naam genoemd hebbende, werd hij binnengelaten bij den generaal, die zich alleen in het vertrek bevond. Weinige oogenblikken daar na vertrok de persoon, zonder tot eenigerlei ver moeden aanleiding te geven. De kamerdienaar, eenigen tijd daarna zich naar den generaal bege vende om diens bevelen te ontvangen, vond hem in een stoel ineengezonken liggen, met bloed be dekt, en ternauwernood ademhalende. Op het hulp geschrei van den kamerdienaar, kwamen de be dienden van het hotel; men haalde een docter, er, waarschuwde den commissaris van politie van de wijk. De generaal stierf spoedig daarna. De procureur der. Republiek Banaston beeft on middellijk met een gerechtelijk onderzoek een aan vang gemaakt Het parket bewaart intusschen vol maakte stilzwijgendheid en geheimhouding. In het vertrek is geen wapen gevonden, en de kamerdie naar beweert geen schot gehoord te hebben. In tusschen heet het dat er uit de wond, aan het hoofd, een revolverkogel gehaald is. De aanslag wordt toegeschreven aan nihilisten waarmede men in verband brengt dat de generaal, des morgens vóór den aanslag, in stede van zijne gewone wandeling te maken, eenige lieden, be- hoorende tot de Russische kolonie te Parijs, bij zich ontvangen had. Sommigen meenen dat de daad niets met de politiek te maken heeft; anderen zijn van oordeel dat zij een antwoord is op de jongste veroordee lingen van nihilisten te St. Petersburg. De vrouw, die in het jongste nihilistenproces te Sint Petersburg ter dood veroordeeld is, Marie Grünzberg smacht sedeit 1887 in de gevangenis; zij werd toen na een mislukten aanslag op den czaar gearresteerd. In een winkel had zij eene portemonnaie verloren, waarin men behalve eeu aanzienlijke som gelds een revolutionnaire procla matie vond. Een der bedienden kon de politie over de dame, van wie de portemonnaie was, in lichten en Marie Grünzberg werd in hechtenis genomen. Op Russische manier werd zij in den kerker vergeten, tot het Parijsche nihilisten proces de her innering ook aan haar wakker schudde. Men ge looft, dat de czaar haar doodvonnis, evenals dat der vier andere veroordeelden, in verbanning naar Siberie zal veranderen, wat nog wel zoo verschrik kelijk is als den dood op het schavot te vinden. Gelijk wij Zondagmiddag te 2 ure aan onze ge- abonnèerden binnen de stad mededeelden, is onze koning Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk dien ochtend te 5,45 op zijn buitenverblijf „Het Loo" bij Apeldooorn, zacht en kalm ontslapen. Aan de hand van de M. C. ontleenenwij eenige nadere bijzonderheden. Volgens een verklaring van den hofarts J. van Vlaanderen Cz., in een buitengewoon no. der Stct. opgenomen, was er plotseling een zeer ongunstige wending in Zr. Ms. toestand gekomen. De twee laatste dagen was hij zeer ourustig geweest, en Zaterdagavond deden zich verschijnselen vour van uraemie, waardoor de toestand hoogst zorgelijk werd. In afwachting van de komst van prof. Ro- senstein en dr. Vinkhuijzen, liet H M. dr. Roes- singh uit Deventer ontbieden, om den heer Vlaan deren in deze erestige omstandigheden ter zijde te staan. Bij zijne komst op het paleis, des nachts

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1