I I\o. 430. Zo Ier dog 22 November 1890. 0*' Jaai'i». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIEUAIW, AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiniieulaiidscli Nieuws. AMiLSCi.,, Uit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertèutidn van 1 tot. 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Toen we in ons vorig nummer eenige staaltjes meedeelden van de wreedheden door een paar En- gelsche bevelhebbers in Afrika gepleegd, vermeld den we ook een geval, waarbij een meisje werd vermoord en opgegeten, aan welk geval een ze kere Jameson het meest debet was. De weduwe van Jameson heeft thans een brief openbaar ge maakt, waarin haar echtgenoot de juiste toedracht der zaak lieschrijft. Ziehier het relaas „Bij mijne terugkomst uit Kassongo, den dag na onze aankomst te Riva-Riva, ontving ik eene uitnoodiging van het hoofd en was bij hem getuige van eenige merkwaardige dansen, uitgevoerd door slaven van Mpwapwa. Volgens de verklaring van het hoofd waren deze lieden, toen een aantal hunner gewond waren, naar de bosschen getrokken en men had hen se dert twee maanden niet meer gezien. Thans wa ren zij teruggekomen, daar zij met het bereiden hunner geneesmiddelen gereed waren. Tippo Tib, die tegenwoordig was, voegde hier aan toe Deze dans wordt gewoonlijk gevolgd door een maaltijd van menschenvleesch." Hij verhaalde een geheele reeks van histories over de menscheneters, Ik lachte hem uit en zei de. dat ik, sedert ik in het land was. wel zulke vertelseltjes had gehoord maar er niet aan ge loofde. Een ander Arabier, die mij te Kassongo altijd met groote heuschheid behandelde en ook thans aanwezig was, deed op zjjn beurt een afschuwe lijk relaas. Kortaf verklaarde ik het voor onmo gelijk geloof te slaan aan het bestaan van derge lijke gruwelen in eenig land ter wereld. De Aiabier begon te lachen: Geef mij een stuk katoen en gij zult zien." Ik dacht met een van hun gewone listen om mij een paar geschenken te ontfutselen te doen te hebben; daar de man goed voor mij was zond ik mijn b o ij om een vijftal zakdoeken en gaf ze den man. Onmiddellijk daarop was ik getuige van het vree sehjkste. dat ik ooit in mijn leven aanschouwde. Alles was spoedig afgeloopen; had ik het gewild, ik had zelfs geen schetsen kunnen nemen; ik had niets bij mij om te teekenen. Alles was in mijn woning. De kleine teekenin gen maakte ik daar 'savonds. Geen enkele blik van het meisje smeekte om hulp- Zij scheen te begrijpen, dat dit haar lot was. Zij gaf geen teeken, zij verroerde zich niet." Met dit verhaaltje zou men nu Jameson willen schoonwasschen. doch wie een klein beetje nadenkt, kan heel goed uit het bovenstaande opmaken, dat mijnheer Jameson wel degelijk verlangend was een staaltje van kannibalisme bij te wonen. Uit de woorden van den Arabier was gemakkelijk op te maken wat er gebeuren zou, als men hem een stuk katoen gaf. Arme zwartjesmoet gij door zulke philantro pen beschaafd worden Parnell zit in de knel. De Ierscbe leider was aangeklaagd dpor een kapitein wegens overspel met de vrouw van dezen laatste. De jury heeft het schuldig over Parnell en de kapiteins vrouw uitgesproken en beider, veroordeeld tot betaling der gerechtskosten. Reeds in 1881 was Parnell uitgedaagd door den kapitein wegens diens verhouding tot zijn vrouw, die hij in alle badplaatsen nareisde, maar het duel werd toen verhinderd. Bij het proces werden verscheidene brieven voor gelezen. Van den 17 jarigen kapiteinszoon, die voor zijn vader partij trok weid een schrijven voorge lozen, waarin stond, dat hij in een der vertrekken de stem gehoord had van den „afschuwelijken schurk" Parnell en dezen gaarne zon vertrapt heb ben, doch het liet om onverkwikkelijke scènes met zijn moeder te vermijden. Parnell is niet ter terechtzitting verschenen Daarvoor kunnen twee redenen gezocht worden óf hij was zoo onschuldig, dat hij het beneden zich achtte een enkel woord ter verdediging in her, midden te brengen, öf hij was onmachtig zich te veidedigen. Als hij het eerste motief aan zijne getrouwe Ieren kan wijsmaken, zal hij ongetwijfeld hun man blijven; is echter het omgekeerde waar. wie weet of dan de ongekroonde koning van Ierland niet binnen korten tijd van allen zal verlaten zijn, in welk geval hij met recht kan zingen „De liefde, de liefde heeft mij zoover gebracht." Aanstaanden zondag worden in Italië de ver kiezingen gehouden, waarover zooveel geschreven en gesproken wordt. Volgens de voorteekenen zal de partij van Crispi de bovenhand hebben en alles blijft dan bij het oude. Bovendien zijn naar het algemeen gevoelen db opposanten niet eens in staat de regeering op zich te nemen, daar de vij anden der regeering bestaan uit eene vereeniging van alle mogelijke en onmogelijke partijschappen, wier eenige gemeenschappelijke leuze op dit oogen blik is: Weg met Ciispi! Maar daarmee houdt ook alle overeenkomst op. Een Parijsch bankier heeft 100.000 francs geschonken om bet radicaal kieseomilé te Rome te steunen en vooral om de candidatuur van Crispi te Palermo te bestrijden. Gisteren is door Hare Majesteit de Koningin in vereenigde zitting van de beide Kamers der Sta ten—Generaal, de eed als Koningin-regentes afge legd. Te kwart voor 12 kwam H. M. te 'sHageaan. Op het perron werd Zij opgewacht door de minis ters van koloniën, buiter.landsche zaken en justi tie, de commissaris des konings in Zuid Holland, de burgemeester en de gouverneur der residentie en groot-officieren van het koninklijk huis. H. M. drukte den ministers, den commissaris en den burgemeester de hand en begaf zich in een gesloten rijtuig naar het paleis, waar de fiofmaar schalk baron De Constant Rebecque haar opwachtte. Aan het station en het paleis was eene groote menigte volks' bijeen, die H. M. eeibiedig groette. De koningin neeg vriendelijk terug De zaal der Tweede Kamer, die een schitteren1- den aanblik opleverde, was reeds te 12 uur ge vuld door de leden der kamers, schier allen irl1 galacostuum. De loges en tribunes waren gevuld: met alle gezanten en attachés met hunne dames- en verdere hooggeplaatste personen. Later kwa men ook de ministers, de kanselier der orden en1 de leden van den Raad van State. Des middags te 1 ure reed H. M. van het palèis af naar het gebouw van de Tweede Kamer der Staten—Generaal, met eer. trein, bestaande uit 1. een commando cavalerie, tot opening van den trein 2. een hoffourier en 2 rijknechts te paard 3. de Kamerheer Ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, bespannen met 2 paarden, gaande 1 lakei naast elk portier4. de Kamerheeren waren ge zeten volgens hnnne rang vau benoeming; 5. de groot-officieren van het Koninklijk huis, gezeten in 2 rijtuigen, ieher met 4 paarden bespannen, gaande 2 lakeien naast elk portier6. een com mando cavalerie7. de opper-ceremonie meester, gezeten in een rijtuig met 4 paarden bespannen, gaande 1 lakei naast elk portier8. de waarne mende grootmeesteres van Hare Majesteit en eene dame du palais van Hare Majesteit, gezeten in eem rijtuig met 4 paarden bespannen, gaande 2 lakeien naast elk portier9. Hare Majesteit de Koningin- Regentes, gezeten in een rijtuig, bespannen nït* 6 paarden, gaande 1 rijknecht naast elk paard en 3 lakeien naast elk portier. De luitenant-generaal,, adjudant generaal des Konings jonkheer Verspeijck, en de generaal-majoor baron Taets van Amemngen waarnemend gouverneur der residentie1 te paard. Eerstgenoemde reed rechts, de waarnemende gouverneur der residentie reed links van de koets, waarin Hare Majesteit de Koningin gezeten was. Hierop volgden de officieren van het militaire huis van Zijne Majesteit den Koning, aangewezen voor den dienst bij Hare Majesteit de Koningin Regentes, welke twee aan twee reden, waarvan de oudsten vooruit; 10. een commando cavalerie welke den trein sloot. De trein reed door het Noordeinde, de Hoogstraat, de Gravenstraat, over het Buitenhof naar hot Bin nenhof. Toen de trein gekomen was aan het gebouw van van de Tweede Kamer, werd H. M, ontvangen door eene commissie uit. de vergadering, die,, voorafge gaan door den kamerheer ceremoniemeester, de ka merheeren en de groot officieren van het konink lijk huis, H. M. naar de zaal der Staten Generaal geleidden. Hierop volgden onmiddellijk de waar nemende grootmeestei es en de dame du palais, achter en ter zijde van H. M. De groot officieren van 'sKopings huis en de waarnemende gouver neur der koninklijke residentie plaatsten zich ach ter den koninklijken zetel. De kamerheeren rechts en de bij H. M. dienstdoende officieren van het militair huis links van den Troon. Na enkele oogenblikken noodigde de voorzitter de heer mr. A. van Naamen van Eemnes, de ko ningin uit den eed af te leggen, met de volgende toespraak „Mevrouw „Ik heet Uwe Majesteit welkom in dit plechtig

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1