J JXo. 4o5. Woensdag 19 November 1899. 6e Jaai'o*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAJV AXEL. Staatkundig Overzicht. IliiiHciiliiiidsch Nieuws. i mum. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Op welke wijze de Europeanen dikwijls te werk gaan, bij het verspreiden hunner beschaving in an dere werelddeelen, leeren ons de in den laatsten tijd bekend geworden gruwelen door deEngelschen in Afrika gepleegd. De achterhoede van Stanley's expeditie stond on der bevel van majoor Barttelot. Deze half krank zinnige bevelhebber heeft het al heel erg gemaakt. Zijne ongelukkige zwarte volgelingen hadden het kwaad te verduren. Met stok- en zweepslagen werden velen afgemaakt, bij wijz9 van aardigheid boorde hi] bun met de stalen punt van een knup pel gaten in het lijf, een ongelukkigen negerjongen schopte hij dood in een oogenblik van razende driftvrouwen werden door hem getrapt en ge- beton. Geen dag verliep zonder dat er 12 tot 24 lieden wegens kleine misgrepen in het kamp ge- geeseld werdeneen geschiedenis wordt verhaald van gegeeselde soldaten, die twee maanden zwaar geboeid lagen, in wier wonden de maden zich ont wikkelden, en die ten slotte wegens desertie wer den neergeschoten. De officieren hadden alles in overvloedgevogelte, geiten, eieren, rijst, olie, ter wijl de manschappen naast hen tot geraamten ver magerden. Een ander officier, zekere Jameson, was er op uit, alles in zijn schetsboek te teekenen wat hij merkwaardigs te zien kreeg. Hij wilde zich over tuigen, dat er werkelijk nog menscheneters bestaan. Voor twaalf bonte zakdoeken, zegt men, kocht hij een ongelukkig negermeisje van tien of elf jaar; het slachtoffer werd in zijne tegenwoordigheid aan een paal gebonden en met messteken gedood. Een wilde troepiijt het lijk vaneen en verdeelt destuk ken onder elkander om ze daarna te verslinden en terwijl dit alles voorvalt, zit de beschaafde Engelsch- man rustig in zijn schetsboek de verschillende too- neelen, welke bij deze menschenslachterij plaats hebben, op te teekenen. Zonder deze gruweldaad zouden Barttelot en Jameson nog in leven zijn. Barttelot, wiens geest vermogens reeds verstoord waren, werd krank zinnig, wijl hij als bevelhebber der achterhoede voor dit afschuwelijk feit de verantwoordelijkheid droeg. Zoodra Jameson, die zich door wetenschap pelijk enthousiasme had laten medesleepen, zich van het onmenschelijke d6r óp zijn verlangen ge pleegde daad bewust werd, haastte hij zich naar de kust, om te verhinderen dat het bericht er van tot daar doordrong of het geheele geval te loo chenen- In zijn opgewonden toestand kreeg hij koorstaanvallen en stierf. Laguerre en Deroulede hebben bij Charleroi ge duelleerd. Het aantal duels door het Boulangisme veroorzaakt, is dus weder met een vermeerderd. Deze schoot in de lucht. Na het duel zeide hij tot zijn getuigen, ik heb den voormahgen Boulan gist gevonnist, maar ik wilde niet den vroegeren vriend tot doelwit kiezen. Tot eene verzoening kwam het niet. Ongelukkig zijn de beide dappe ren gevangen genomen en naar de cellulaire ge vangenis gebracht. Bij het |vertrek der getuigen uaar Parys badden aan het station ongeregeldhe den plaats. De getuigen werden door de menigte uitgefloten en uitgescholden voor comedianten. De Italiaansche minister-president, de bekende heer Crispi heeft eene verkiezingsi ede gehouden waarin bij zeide Mijne tegenstanders trachten mijn karakter en mijne handelingen in een valsch dag licht te stellen. Ik kan met die beschuldigingen geen rekening houden, maar moet, het te bereiken doel niet uit het oog verliezend, recht daarop af gaan, niettegenstaande alle beletselen. Mochten de tijden voor Italië moeilijk worden, dan zal ik mijn leven niet ontzien, om mijn vaderland en mijn koning te verdedigen. Op eene kiesvergadering van arbeiders te Rome zochten drie anarchisten de orde te verstoren. Toen zij buiten de deur werden gezet, schoot een der drie een revolver op de verzamelden af. niemand werd getroffen. Twee der rustverstoorders werden opgepakt, de derde ontsnapte. Te Ravenna vochten socialisten en radicalen met elkaar. Er werd druk van de revolver gebruik gemaakt. Een man werd gedood en twaalf ge kwetst. Zoo hoog loopt bij ons de twist nog niet wat het punt verkiezingen betreft. Het bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning luidt, dat daarin noch verbetering, noch achteruitgang is te bespeuren. Slapen en waken wisselen elkander op onregelmatige wijze af, ter wijl de krachten dezelfde blijven. (Staats-Courant.) H. M. de koningin zal aanstaanden Donder dag den eed afleggen als regentes. H. M. komt kwart voor twaalf uur te 's-Graven- hage aan en vertrekt te kwart voor drie weer naar het Loo. De minister van financiën heeft geantwoord op het kamerverslag omtrent de wijziging der wet op de personeele belasting ten behoeve van land- bouwpaarden. Deze gedeeltelijke herziening zal een algeheele herziening niet vertragen, maar kan zoolang niet wachten. Verder te gaan met wijzi gingen, zou zijn op de algemeene herziening voor- uitloopen. De minister bestrijdt de door leden ge- wenschte wijzigingen, maar brengt alleen deze wij zigingen in het ontwerp, dat de minister wordt bevoegd verklaard voor jonge paarden de belasting niet te verhoogen als ze afgericht worden voor af rijwagens met hoogen bok. Er zal dan behoorlijk toezicht worden uitgeoefend op het gebruik van die voertuigen. De verlande arm van den Braakman tusschen den vasten wal van Biervliet en Philippine en het eiland de Angelinapolder, is rijp om bedijkt te wor den. Een polder van ruim 290 hectaren zal daar door ontstaan, waarvan ongeveer 260 aan den staat toebehooren. De bedijkingskosten zijn op ƒ360, de waarde van den bedijkten grond op ƒ1000 per hectare geraamd, zoodat de bedijking den staat eene zuivere bate van ongeveer 166,000 zoude kunnen opleveren. Naar aanleiding van een nader bericht va» Zr. Ms. gezant te Parijs. wordt nog ten overvloede ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat het in Frankrijk uitgevaardigd verbod van invoer uit Belgie en Nederland zoowel den invoer langs de- landgrens als den invoer over zee geldt. Woensdag is een locomotiefpoetser te Tem loo tusschen de buffers van den tender en den achtersten wagen bekneld geraakt, zoodat hem- de- geheele borstkas werd ingedrukt. De machine stond namelijk een meter achter den trein om dien op te drukken. Hij wilde de lantaren uitdooven, die achter op- den tender brandde, en terwijl hij de buffers pas seerde, zette de trein achteruit en veroorzaakte dit doodelijk ongeluk. Bij de opgravingen van de ftmd'eeringen van den Burcht te Leiden, is een Romeinsche geelko peren munt gevonden, van keizer Yespasianus of Titus, en iets hooger een steenen kogel. AXEL den 18 lovember I8!W. In de jl. Zondagnamiddag gehouden godsdienst oefening nam de weleerw. beer da. C. J. L. Ruijscb van Dugteren afscheid van zijne gemeente alhier, naar aanleiding der woorden van 1 Petrus 1. vers 25. Na het uitspreken van den herderlijken zegen-, werd den scheidenden leeraar door de gemeente van Psalm 121 het 4de vers toegezongen, waarop tot besluit het laatste vers van Psalm 72 werd aangeheven. Het ruime kerkgebouw was overvol; van alle zijden uit den omtrek en vooral van die gemeen ten, waar Z.weleerw. bij het vervullen der vacan te beurten, zich eene algemeene achting heeft ver worven, waren belangstellende vrienden opgekomen, om de afscheidsrede van den talentvollen leeraar te hooren uitspieken. Ongetwijfeld zal door de Ned. Herv. gemeente alhier, het heengaan van den door velen gewaar- deerden predikant diep gevoeld worden. De ring bestaat nu slechts uit drie predikanten, die een gedeelte van het tractement hebben afge staan, voor het vervullen van spreekbeurten door predikanten van Antwerpen, Brussel en Gent. In de hedennamiddag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Ouden Eglantier"is tot ontvanger-griffier benoemd de heer P. Dregmans, notaris alhier. Op de voordracht voor hoofd der school te Sint Andries (gemeente Koewacht), komen alpha- betisch voor, de heeren V. J. Bormte Koewacht, Hakfoort te Zevenbergen, Keyzer te Rozendaal, E. Lauret te Overslag en J. F. Peuleman te Bosch- kapelle. De heer P. de Haan, ontvanger bij 's rijks dir. bel., invoerr. en acc. te Ter Neuzen, is als zoodanig benoemd te Strijen. Bij het schoonmaken van eene revolver had de postbode V., te IJzenbijde, het ongeluk dat het schot afging, waardoor zijne moeder in het hoofd werd getroffen. De kogel kon niet verwijderd l worden, maar de vrouw is bij kennis gekomen.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1