No. 454. Zaterdag 15 November 181)0. 0° Jaarg. n /i U IJ Nieuws- en Advertentieblad vóór Zeenwseli-Vlaanderen. F. DIFM.MIY AXEL. Sta atkmulig Overzicht. Biiiiicnlaiidscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B e l o i 80 cent. Afzonder!, nutnm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie'n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In verschillende Belgische steden hebben optoch ten plaats gehad ten gunste van het algemeen stemiecht. Te Bergen had onder de negatieve be gunstiging van regenbuien een optocht plaats van eon paar dnizend werklieden, die roede dassen en cocardes droegen, de Marseillaise zongen en Leve het algemeen stemrechtriepen. Te Charleroi kre gen de toeschouwers dezelfde vertooning te zien, maar de stoet was hier wel twintigduizend man sterk. Te Luik werd een talrijke optocht gehou den van mijnwerkers, waaronder vele vrouwen en meisjes. Aan de kamerleden die te Verviers op het stadhuis aanwezig waren, werd eene petitie aangeboden. Door het slechte weder is er te Ant werpen weinig of niets gebeurd. De politie had verboden de Fransche driekleur, roode vlaggen of andere republikeinsche of socia listische zinnebeelden te vertoonen. In plaats daar van werd nu de Belgische, te Charleroi ook de Zwitsersche Vlag rood met het witte kruis - londgedragen. De grootst mogelijke orde heerschte hij al deze vertooningen. In de hoofdstad heeft de manifestatie met groote deelneming plaats gehad 's Avonds om 6 uur begonnen de manifestanten zich te verzamelen op de „Place du grand Sablon" Banieren, vlaggen en transparenten ontbraken natuurlijk niet. Opschrif ten waren te lezen als Place anx pauvres Par- tie ouvrierPlace au Peupleen dergelijke. Te ongeveer zeven ure zette de stoet zich in bewe ging. Uit zoovele duizenden kelen als waaruit de stoet bestond weerklonk voor het paleis van den graaf van Vlaanderen de Marseillaise. De Belgi sche vlag werd in den stoet rondgedragen doch deze was zoodanig met rouwfloers omwonden, dat alleen het rood zichtbaar was. Meer dan honderd verschillende groepen namen aau den optocht deel De geleerden zijn het er niet over eens hoeveel deelnemers de stoet telde. Som migen zeggen 4000, terwijl een ander zonder overdrij ving het aantal manifestanten op 12000 schat. Wie gelijk heeft valt moeilijk te zeggen, doch uit de genoemde cijfers valt genoeg op te maken, dat de manifestatie eene reusachtige moet zijn geweest. En ondanks deze geestdriftige mensohenmassa werd de orde niet verstoord, wat zoowel is toe te schrij ven aan de ingenomenheid van het Brusselsche pu bliek met deze beweging, als aan de kalme hou ding der manifesteerenden zelve. Burgemeester Buis, de afgevaardigde Janson en de senator De Broukère waren op het raadhuis om de deputatie der werklieden te ontvangen. Vol ders las het adres der manifestanten voor, hield daarop eene kleine toespraak en dankte de drie leden van 's lands vertegenwoordiging voor de plech tige ontvangst der afgevaardigden van het Belgi sche volk. Lauvergue las toen het adres voor der Brusselsche liga voor algemeen stemrecht. Nadat de bovengenoemde heeren de deputatie hadden geantwoord in min of meer bevredigenden zin -verwijderde deze laatste zich na dankbetui ging voor de gedane beloften. Do Boulangisten schijnen veroordeeld tot den laats', en man afgemaakt te moeten worden. Naar aanleiding van een onderhoud, dat Naquet met een redacteur van den Siëcle zou gehad hebben, waarbij hij zich weinig loffelijk over den generaal I moet hebben geuit, worden Naquet en Laguerre J door Déroulède de huid volgescholden. Déroulède stelt Laguerre alleen verantwoordelijk voor deCou l lisses du Boulangisme en betuigt voorts zijne on- i wankelbare trouw aan den grooten generaal. J Terwijl de Duitsche kanselier Caprivi eene ont- j moeting met den Italiaanschen premier Crispi houdt, om aan de wereld te toonen hoe goede maatjes zij zijn, hebben de Duitsche keizer, de koning van j Saksen en de keizer van Oostenrijk eene samen j komst bepaald op het landgoed van den vorst van I Plesz, om aldaar in den loop dezer maand eens I prettig ter jacht te gaan. De Russische troonopvolger is nog maar even J uit Weenen vertrokken. Weenen en Berlijn, Ca privi en Crispi. Wilhelm en Frans Jozef, hoe dik wijls worden deze namen tegenwoordig niet alleen in verband met elkander, maar ook in nauwe be trekking tot den Europeeschen vrede uitgesproken. Moge het nog lang zoo blijven. Zelfs de Grieksche koning in zijn troonrede twijfelde deze week nog niet aan het behoud van den vrede in ons we relddeel. En waar een koning aldus spieekt, daar dienen wij gewone menschenkinderen onvoorwaar delijk te gelooven. Ook in Engeland heerscht de ze meening omtrent den vrede, getuige de rede van lord Salisbury. Jl. Woensdag bood de minister Mackaly de ver- eenigde vergadering der Staten-Generaal 'het wets ontwerp aan, waarbij de koningin wordt benoemd tot regentes, daar geen verbetering merkbaar is in [den toestand des konings, en de hoop dat daarin eene gunstige wending zal komen voortdurend ge ringer wordt. J Met diepe smart wordt geconstateerd de verkla- j ring der geneesheeren van gister, die het onver mijdelijke van deze voorziening bevestigt. Niet minder dan in 1889 wordt thans mei volle ver trouwen voorgesteld het regentschap aan de ko ningin op te diagen. Dit is vooral gewenscht nu de band, zoo moge lijk, nog hechter is geworden, die Hare Majesteit aan ons volk bindt door de zelfopofferende liefde waar mede onze geliefde vorstin waakt bij de sponde van onzen kranken vorst, en door de ongeëven- aarde trouw en teedere moederzorg, waarmede zij zich wijdt aan de opvoeding van Nederlands prinses. „Moge'' zoo eindigde de minister zijne bood schap „God ons geliefde vorstenhuis en het va derland in deze treurige dagen, waarin beiden zoo zwaar beproefd worden, in Zijne heilige bescher ming nemen - De vorige week is op een nacht in de R. C. Kerk te Teteringen eene brutale diefstal gepleegd, waarvan de N. B. C. het volgende mededeelt I De bovenruit der kerkdeur is door de dieven - ook hier waren er meer dan éen stukgeslagen. Waarschijnlijk door op de schouders van een an- j der te gaan staan, heeft een der dieven daarna de j grendels weggeschoven, zoodat zij door de alzoo geopende deur in de kerk zijn gekomen. Zij heb ben daarop eene kaars aangestoken - ook hier vond men lucifers, en waien vetvldkken te be- I speuren op verschillende plaatsen. De drie offer- I blokken in de kerk werden door hen geopend en [geledigd, daarna op den grond geworpen. Die in I houd zal hun niet meegevallen zijn, daar de bussen .een paai' dagen te voren door eerlijker handen waren leeggestoit. Op het altaar in de kerk werd j het slot van den tabei nakel met geweld geopend. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen, als eene zilveren ciborie, doosjes enz. werden ontvreemd. Het was hun echter nog niet genoeg. De deur 1 der sacristy - eene driedubbele houten deur. met plaatijzer beslagen - werd vernield, door plank voor plank uit te breken. Door een op deze wijze gemaakt gat hebben zij zich heengedrongen en hebben in de sacristy het slot van de tabernakel- I kast geforceeid. Uit deze kast en uit die, welke zich daaronder bevond, werden eveneens tal van I zilveren voorwerpen gestolen, waarvan sommige reedr door hunnen ouderdom alleen eerbiedwaardig j waren. Zij stalen miskelken, eene ciborie, de sie raden van het Lie ve-Vrou wen beeld, een zwaar, massief zilveren wierooksvat, enz, enz. De gewijde olie was uitgestort. In het geheel werd naar schatting voor eene j waarde van 1000 a 1500 medegenomon. Personen uit de gemeente meenden laat in den avond meer licht dan gewoonlijk in de kerk te I hebben gezien. Andere personen hebben even na I middernacht een onbekend persoon ontmoet in de nabijheid der kerk. Hij stond waarschijnlijk op I den uitkijk. Zondagavond omstreeks 11 uur werd hij de rond- te in de kazerne van de kazerne van het straf- depol op de kamer der 2e categorie te Vlissingen [een soldaat vermist, die bij nader onderzoek bleek .uitgeklommen te zijn tusschen de trahen boven aan het gebouw, met behulp van drie ranselriemen. Hoe hij zich door de smalle opening heeft kunnen heenwerken, is onbegrijpelijd. Zijn hoofddeksel en broek verwisselde hij met een boerenbroek en pet. Zoo werd hij ontdekt te OostSouburg, waar hij zingende en bedelende den I kost zocht. j De politie aldaar tracht hem geboeid naar hier terug, waar hij in het cachot zijn straf zit af te j wachten. Hij is nog geen 20 jaren oud. Men ver moedt dat kameiaden hem in zijn vlucht zijn be- hulpzaam geweest. Toen de 13-jarige zoon van dewed. R.,krul- lejongen bij den heer G., te Vlissingen, de vensters wilde sluiten van een aan de Waalsche kerk straat staand pakhuis had hij het ongeluk van boven neer op de straat te vallen. In het huis van S. ingedragen, werd hem geneeskundige hulp verleend door dr, Callenfels die de wonden van het hoofd verbond en herschenschudding consta teerde. De ongelukkige kon niet naar de ouderlij ke woning worden vervoerd. Men vreest vooi zijn leven.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1