J i\o. 453. Woensdag h2 November 1800. »1 Nicïiiws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN. AXEL. Staatkundig Overzicht. Iliiiiicnlniulscli ATieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nurnm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie'n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWIT uren. Sedert ongeveer eene maand is in de Verebnig- de Staten van Noord Amerika eene tariefwet van kracht, gewoonlijk de Mac-Kinley-wet genoemd, waarvan het gevolg is geweest, dat de prijzen der eerste levensbehoetten aanmerkelijk zijn verhoogd. Deze wet, door de republikeinen ingevoerd, moet alleen dienen om enkele groote fabrikanten schade loos te stellen, of liever ruim te beloonen voor de geldelijke opofferingen welke zij zich gedurende den verkiezingsstrijd hebben getroost. Het laat zich begrijpen, dat deze wet zich niet in de algemeene gunst mag verheugen. Do in de vorige week plaats gehad hebbende verkiezingen zijn er het be wijs van. Deze verkiezingen stelden de bevolking in staat om een oordeel uit te spreken over het tegenwoor dig regeeringsstelsel, over het bestuur van presi dent Harrison en vooral over de bovengenoemde tariefwet. De republikeinsche president blijft nog twee jaren aan het bewind en de republikeinsche meerderheid in den senaat kan voorloopig onmo gelijk door eene democratische vervangen worden. In het huis der representanten is dit echter anders. Dit bestond bi] het samenkomen van het congres uit 169 republikeinen en 161 democraten. Deze meerderheid is versterkt door het ongeldig verkla ren van eenige verkiezingen van democraten. Het nieuwe representantenhuis moet 332 leden tellen en alles samengenomen, zouden de democraten een twintigtal zetels,moeten winnen, om de meerder heid te verkrijgen. In het eerst zag het er voor de republikeinen tamelijk gunstig uit. De staten Vermont, Oregon, Maine, Wyoming en Idaho verkozen republikeinen en in Maine verkreeg de heer Thomas Reed, de eigenliike leider der regeeringspartij eene meerder heid, grooter dan hij ooit te voren had gehad Doch weldra bleek, dat de vreugde van korten duur zou zijn. In Vermont en Oregon was do republi keinsche meerderheid veel geringer dan vroeger. In Ohio was de strijd het hevigst. Deze staat was vroeger vertegenwoordigd door 5 democraten en 16 republikeinen, waaronder ook de bekende Mac Kinley. De uitslag der stemming bracht de mededeeling dat deze afgevaardigde met eene meer derheid van ongeveer 300 stemmen door de demo craten was verslagen. Er wordt gemeld, dat de democraten 85 zetels gewonnen hebben, waardoor zij eene reusachtige meerderheid in het congres hebben verkregen. De wet is dus hierdoor scherp genoeg veroordeeld. De vorige week toen te Berlijn een deel der re cruten vertrok, hebben ongei egeldheden plaats ge had door het opdringen van kennissen en bloed verwanten, die hunne vertrekkende geliefden op het perron een laatsten afscheidsgroet wilden bren gen. De politie dreef hen terag, waarbij enkelen gearresteerd werden. Een paar dagen daarna toen weder een afdeeling recruten vertrok had men waarop door een aantal recruten geantwoord werd Ons vaandel blijft het roode, wij blijven sociaal democraten Tusschen de menigte en de gendarmes kwam het tot eene botsing, daar het volk de personen, door de gendarmes gearresteerd,, zocht te bevrijden. De Duitsche hofprediker Stöker heeft zijn ont slag genomen en ook van den keizer ontvangen. Aanleiding daartoe moet gegeven hebben de na drukkelijke wensch van keizerin Frederik, dat de onverdraagzame hofprediker niet het huwelijk ha-1 rer dochter Victoria zou inzegenen. De keizer be noemde den gematigden predikant Drysander tot i prediker ten hove. Hierover gekrenkt, besloot Stö ker heen te gaan De Russische troonsopvolger heeft zich van Wee nen naar Triest begeven om zich aldaar voor zijne Indische reis in te schepen. In Frankrijk hebben de middelen gedurende de maand October ruim 8,5 millioen francs meer dan de raming opgebracht en over de 10 millioen francs meer dan verleden jaar in dezelfde maand. Bij de behandeling der begrooting in de Fran- sche kamer werd een voorstel gedaan om het ge zantschap bij het vaticaan af te schaffen. Dit werd verworpen met. 317 tegen 205 stemmen. Met de verzoening der beide partijen in het Zwitsersche kanton Tessino wil het nog maar niet vlotten. Telkens wanneer men meent op den goe den weg te zijn, stoot men weer op nieuwe moei lijkheden. Uit Apeldoorn meldt men van Zaterdag middag aan het U. D. In 's Konings toestand wordt merkbaar ach teruitgang waargenomen. Het toegediende voedsel wordt meestal zonder bewustzijn gebruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waardoor de hooge lijder, als aan angst ter prooi, voordurend van en op de legerstede wil ge holpen worden. In de Vrijdag voortgezette zitting der Prov. Staten van Zeeland is o.m. behandeld, het verzoek van de Zeeuwsche spoorbootmaatschappi] om ver hooging van subsidie tot uitbreiding van den dienst en na langdurige discussie, overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten, goedgekeurd met 30 te gen 8 stemmen. Eene motie van den heer Wagtho om de beslis sing aan te houden tot de zomervergadering wordt alvorens met 22 tegen 15 stemmen verworpen, en een amendement van den heer Hammacher om het tarief te onderwerpen aan de goedkeuring van Ged. Staten met 34 tegen 3 stemmen aangenomen. Een amendement van den heer Van der Have, om het subsidie te verminderen met 50 in plaats van 70 ten honderd van de netto overwinst, be baaid boven de som welke vereischt wordt om o- hetzelfde tooneel. De bloedverwanten en vrienden ver het maatschappelijk kapitaal 4 ten honderd als werden weder teruggedreven. Zij riepen den re- dividend uit te keeren wordt verworpen met 34 cruten afscheidswoorden toe als deze: Vergeet tegen 3 stemmen. het oude vaandel niet! Uw vaandel is rood! Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot regeling van den stoombcotdienst op de Westei-Schelde wordt door den heer Van Woelde- ren oen ander voorstel gedaan, luidendede ver gadering noodigt Ged. Staten uit een plan te ont werpen tot uitvoering van het denkbeeld om te trachten de exploitatie van den dienst aan parti culieren te besteden. Na langdurige discussie wordt het voorstel van den heer Van Woelderen met 27 tegen 15 stem men verworpen. Het voorstel van Ged. Staten tot aanschaffing van een raderstoomschip naar het type „Walche ren'" wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men en het voorstel om den bouw en de levering aan de maatschappij „De Schelde" op te dragen, goedgekeurd met 25 tegen 12 stemmen. Het ge- heele voorstel, daarop in stemming gebracht, wordt met 25 tegen 11 stemmen aangenomen. Het in de vorige vergadering aangehouden ver zoek van A. W. den Doop te Middelburg om eene provinciale toelage van ƒ1200 voor een door hein uit te geven kaart van Zeeland, wordt ingewil ligd met 17 tegen 10 stemmen. Een verzoek van J. Wisse c. s. te Terneuzen, om wijziging van art. 3 van het reglement ter uit voering van art. 6 der wet van 13 Juni 1857 om de grootte der mazen van het prang-, praam- of schrobnet van 30 op hoogstens 25 Mm. te bren gen, wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming ingewilligd. Aangenomen wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming het voorstel van Ged. Staten om den termijn tot in exploitatie stelling van de stoom tram van Schoondijke naar de Belgische grens nog maals te wijzigen en thans te bepalen op 1 Mei 1891. Het besluit tot het aangaan eener geldleening ad ƒ198,000 wordt ingetrokken en goedgevonden ee ne geldleening aan te gaan ad hoogstens ƒ295,000. In de provinciale begrootingen van 1890 en 1891 worden eemgo wijzigingen gebracht. Aan het eind der ziuing wordt door den heer Snijders mededeeling gedaan van de stappen, door hem en do heeren Huvers en Van Schouwen gedaan bij den minister van waterstaat enz., in zake den Sophia polder. Nog wordt door den heer Wagtho voorgesteld eene wjjaiging te brengen in art. 38 van het re glement van orde dezer vergadering. De behandeling daarvan wordt aangehouden tot de zomervergadering en daarop de vergadering dooi den Voorzitter in naam des Konings gesloten. Het wetsontwerp op het regentschap wordt Woensdag ingediend en zal Donderdag in de ver- eenigde afdeelingen en Vrijdag in de openbare zit ting behandeld worden. De wet wordt Zaterdag afgekondigd. De beeediging blijft op 18 November bepaald. De rechtbank te Amsterdam heeft geen ter men gevonden om Aafje Ku ij pers gerechtelijk te vervolgen en stelde haar Zaterdagavond op vrije voeten. De officier van justitie heeft verzet aangetee- kend. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben be- paald dat de verkiezing voor een lid der Provin-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1