ticmcngd Nieuws. Burgerlijke Stand. bewustzijn kannen zijn. Na die vlagen van opgewondenheid, welke soms lang aanhouden, vervalt Z. M. in een toestand van volslagen gevoel loosheid. Naar het Vad. verneemt, wordt reeds een en -ander voorbereid in verband met de komst van H. M. de koningin naar de residentie, op Woensdag 12 November, ten einde den ■eed af te leggen als regentes ïn eene vereenigde ■zitting van de kamers der Staten Generaal. Onder voorzitterschap van den Commissaris des konings is Dinsdagavond ten half acht de na- jaarjzitting der Provinciale Staten van Zeeland ge opend. 38 leden waren tegenwoordig. De voorzitter sprak de volgende rede uit: „Mijne Heeren 1 Bij het openen van deze vergadering, zijn wjj allen onder den indruk van de treurige omstandig heid, dat Z. M. de koning, door eene ernstige on gesteldheid aangetast, buiten staat is om de re geering waar te r.emen. Het Nederlandscbe volk. op de ervaring vaneen vorig jaar steunende, voedt .nog altijd de boop dat de kwaal slechts voorbij gaand zal blijken en dat onze beminde vorst we der zal herstellen. Het is ons allervurigste wensch dat die hoop niet zal worden beschaamd. God geve dat de koning nog lang moge leven en bin nen korten tijd, tot heil van Nederland, weder zelf de teugels der regeering zal kunnen overnemen. In uw midden worden vijf leden gemist, die de zomervergadering nog hebben bijgewoond. Twee hunner, tot een anderen werkkring geroe pen, heblien de provincie metterwoon verlaten. Terwijl het ons leed doet dat zij niet meer in het belang van Zeeland kunnen werkzaam zijn, hopen wij van harte dat ook in het vervolg voor spoed en gezondheid hun deel moge zijn. Droeviger is de oorzaak, welke drie andere ze •tels in deze vergadering heeft doen openvallen. De heeren Hoogenboom, Van der Vliet en Van Schouwen zijn door den dood aan bun gezin ont rukt. Laatstgenoemde was slechts korten tijd lid uwer vergadering. Wij betreuren het dat het dezen ijve rigen, eenvoudigen man niet gegeven is geworden zijne krachten gedurende langer tijd aan de belan gen onzer provincie te wijden. Het heengaan van de heeren Hoogenboom en Van der Vliet zal u allen, evenals mij, diep heb ben getroffen. Beiden behoorden tot de oudste le den der staten. De heer Hoogenboom had daarin 37, de heer Van der Vliet 28 jaren zitting. In onze voorstelling maakten zij een onafscheidelijk, onmisbaar deel der staten uit, waar zij steeds ge trouw op hun post werden gevonden. Nooit word te vergeefs een beroep gedaan op hunne toe wij ding, hun werkzaamheid en hunne liefde voor Zee land. Hunne nagedachtenis zal steeds bij ons in eere bljjven." De vergadering gaf blijk van hare instemming met het gesprokene. Daarna wordt den heeren Van der Have, Van Waesberghe-Janssens en Lucasse opgedragen de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden te onder zoeken. Overeenkomstig het advies dier commissie wordt besloten tot toelating der heeren mr. J. C. van der Lek de Clercq, mr. J. A. Bolle, M. Noordijke en A. Moerdijk, die in handen van den voorzitter de vereischte eeden afleggen, door dezen geluk gewenscht worden en daarna zitting nemen. De ingekomen stukken worden deqls aangeno men voor kennisgeving, deels ter griffie nederge- legd. Aan de orde kwam, de interpellatie van den heer mr. P. C. J. Hennequinbetreffende den stoombootdienst op de Wester-Schelde. De heer Hennequin wijst op de onregelmatige dienstverdeeling van de bemanning en de booten, op de mogelijkheid tot beperking van den Zondag dienst voor de equipage, nl. door het stellen van plaatsvervangers en eindelijk op de wenscbe- lijkheid tot pensioenregeling van het dienst personeel. Hij behoudt zich voor op het laatste punt zeker en op de eerste punten misschien later terug te komen. Hierop is de vergadering gesplitst in afdeelingen, waarna de openbare zitting werd gesloten. De commissie van voorbereiding voor de le- genvet uit de Tweede Kamer zal eerstdaags het voorloopig overzicht van het afdeelingsverslag op maken. Het eindverslag is echter op zi]n vroegst in het begin van Januari te verwachten, wijl evenals b(j de onderwijswet voorl. verslag en men v. antw. tegelijk het licht zullen zien. - Men meldt aan de „Avondpost" van Het Loo De toestand van Z. M. den Koning wordt on gunstiger. De krachten nemen merkbaar af. De Koning verkeert sinds gisteren ochtend in nog al opgewonden toestand. AXELden 7 November 1890. MIDDELBURG, 7 Nov. In de heden morgen ge houden zitting der Piovinciale Staten van Zeeland is het voorstel van Ged. Staten tot aanschaffing van eene nieuwe stoomboot (type Walcheren) ten behoeve van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, aangenomen met 24 tegen 11 stemmen. HULST. Met het oog op het buitengewoon slecht weder mocht men evenals de voorgaande week geen vee verwachten. Evenwel waren aan gebracht 10 stuks rundvee, 17 biggen en eenige jonge hanen en konijnen, een en ander werd aan goede prijzen verkocht, met uitzondering van een 4tal runderen en 3 biggen. Het bestuur van de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paarden-stamboek heeft de prijzen voor de best ingevulde deklijsten o. m. toegekend: Eerste piijs a ƒ5,— aan den hengstenlijder L. de Kuiper, hengst „Max", no 80 N. P. S., eigenaar J. Vogelvanger te Hulst. Nog werd een aanmoedigingsprijs a 1,— uit gereikt aan den hengstenlijder Jacobus van Gies, hengst „Prosper", no 38 N. P. S., eigenaar Pr. J. Thomaes te Hoofdplaat. De heer N. Hoenderdos te Schoondijke heeft de betrekking van Evangelist te Amsterdam aan genomen. Woensdag namiddag werd door het bestuur der christelijke school te Aardenburg die school geopend. Een 30tal leerlingen zullen aan het on dei-wijs deelnemen. Twee en twintig kinderen ver lieten daartoe de openbare school. Hoofd der school is de heer C. Jansen. Een van do twee heilsoldaten te Ierseke, die voor eenige weken zoo deerlijk mishandeld wei den, een ongeveer 21jarig jongeling, die nog niet geheel hersteld was. ondervindt daarvan op het oogenblik naweeën, die nog erger zijn dan licha melijk ljjden. Verleden week op reis zijnde, meen de hij plotseling beterschap in zijn zieken arm te bespeuren; geen hall uur later deden zich verschijn selen voor van bersenkrenking. Sedert zijn deze dermate verergerd, dat men voor volslagen krank zinnigheid vreest. Van tijd tot tijd krijgt hij vlagen van ijlhoofdigheid, waarbij hij zijne aanvallers meent te zien, en waarbij zoodanige zenuw agita tie ontstaat, dat zes man nauwelijks in staat zijn hem in bedwang te houden. Te Rotterdam is 11. Dinsdag een jongen die van een wagen wilde springen, gevallen en kreeg het achterwiel over het lijf; zoodat hij ernstig ge kwetst werd, en binnen eenige uren overleden is. Te Delft op den Haagweg is een voerman met zijn paard en wagen te dicht in aanraking gekomen met de rails van den tram. De wagen werd gegrepen; de voerman werd er afgeslingerd en geraakte tusschen de locomotief en een boom bekneld, zoodat hem het hoofd verpletterd werd en hij bijna terstond den geest gaf, een jeugdige weduwe nalatende met drie kindertjes, van welke het jongste slechts 3 dagen oud is. Onder do paarden van de staatsspoorwegmaat schappij te s' Gravenhagö is de influenza uitge- i broken Een zonderlinge© roovergeschidenié wordt door Rumaansche bladen verhaald. Zekere heer Chiriac wandelde onlangs, 's mor gens te 7 uren, in het bosch van Varahico, toen een man, met een geweer, een revolver en een dolk gewapend, op hem toetrad en beleefd om zijn beurs •erzocht, na het overgeven waarvan hem een plaats werd aangewezen om te gaan zitten. „Ge kunt gerust ontbijten met wat ge bij u hebt, zoodra ge trek daarin krjjgt. Wij wachten hier op uwe vrienden" zei de rooverhoofdman. Nadat Chiriac, onder bewaking van twee ande re gewapende roovers. een uur in het gras had gezeten, kwamen een viertal dames, aan wie de roovers hetzelfde verzoek deden en die daarna bij Chiriac moesten gaan zitten. Onder het wachten op verderen buit, gebruikten nu de roovers de helft van Chiriae 's ontbijt, dat zij zich goed lieten smaken. Tegen 12 uren kwam er de leeraar in de wis kunde, Jtóaoesko, met zijne twee zusters. Zij wer den evenzoo behandeld als de vorigen. Manesc, moest zijn portefeuille met een bedrag van 130 afgeven, maar aan de roovers niet zoo onbescheiden waren zijn zakken te onderzoeken, behieid hij een beurs met eenig goudgeld. Een der dames verborg een brief je van 2u fr., dat zij bij zich had, in haai keursje. De hoofdman merkte het op, maar hij verklaarde, dat hij niet zoo onkiesch zou zijn het te gaan zoeken, waar het verstopt was Tegen 1 uur kwamen een armelijk gekieede boer en eene boerin den boschweg langs. Zij moes ten bij de heeren en dames plaats nemen. „Ge begrijpt zeiden de roovers, dat wij hen alleen gevangen nemen, opdat zij geen alarm nullen gaan maken. Wij berooven aileen hen, die wat kun nen missen." Te 2 uren, toen er niete meer kwam verklaar de de hoofdman „de zitting gesloten." Hij stelde al de gevangenen in vrijheid, met een handdruk, eu nadat hij den heer Manesco 10 als „zakgeld" had gegeven, verzocht hij de dames tot afscheid de hand te mogen kussen, wat hij met veel gra tie deed. In een operette kon het niet mooier! In Zuid Hampstead te Londen werd Vrij dagavond tusschen 7 en 8 uur het lijk ontdekt van een omstreeks 30jarige vrouw die blijkbaar vermoord was. Het hoofd, waarvan de schedel was verbrijzeld, was bijna van den romp geschei den. De vrouw, die tot dezelfde soort behoort als de slachtoffers van „Jack the Ripper", was naar het oordeel van de personen, die het lijk het eerst zagen, waarschijhlijk in den rug aangevallen. De moordenaar had haar belet geluid te geven, door haai' onmiddellijk een diepe messuede in den hals toe te brengnn, juist als bij de slachtoffers van Whitechapel geschied was In Amerika is een patent gevraagd op een mechanieke kat; zij is van ijzer vervaardigd, wordt van binnen verlicht, zoodat haar oogen schitteren en bevat een speelwerk, waardoor zij op de be drieglijkste wijze het geluid nabootst, waarop de kat in de maand Maart op de daken onze ooren vergast. Men plaatst deze kat op het dak, zij oefent nu een onweerstaanbare aantrekkingskracht op alle katten van den omtrek uit, dat zoodra deze in hare nabijheid komen, slaat de mechanieke kat haar met zijn klauw dood en op deze wijze is men zeer spoedig van het nachtelijke concert bevrijd. Van 16 tot en met 31 October. Hoek. Geboorten. 17. Fijgje, d van Jan Klaassen eD Janneke Klaassen. 22. Martina, d van Daniel Meeu- sen en Martina Dees, Overlijden. 28. Paulina Pladdet 1 j. d van Hen drik en Jannetje de Nooijer. 31. Margaretha van de Kerkhove wed. van Pieter van Pienbroek, Koewacht. Huwelijks Aangiften. 17. Alphonsius Steenaert 28 j. jm. eu Hortense Duijm 25 j, jd. Geboorten. 15. Augustinus Livinus, z van Hjj-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2