Jaarcr. No. io2. Zoterdag 8 November 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAV AXEL. Staatkundig Overzicht. Biiiiicnlaiidscli Nieuws. AXELSC Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groot# letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Ierland is weder een agrarische moord ge pleegd. Een pachter in het district Clare had vier jaar geleden eene hoeve gepacht, waarvan de voor malige bezitter wegens het niet betalen zijner pacht was afgezet. Hij werd geboycott, zijn paarden en koeien verminkt en hem het leven ondragelijk ge- gemaakt. Niettegenstaande hij onder bescherming der politie stond, drongen verleden week op een nacht eenige moonlighters zijn woning binnen, scho ten hunne geweren in zijn slaapkamer af en trof fen daarbij zijn twintigjarige dochter, die onmid dellijk dood was. De heer Balfour heeft eene reis door Ierland ge maakt, om zelf te zien hoe en waar de buurt spoorwegen moeten aangelegd worden, waarmede hij den hongerenden Ieren werk en brood wil ver schaffen. Deze reis van Balfour heeft zich door geen enkel buitengewoon voorval gekenmerkt, hij werd overal door de Ieren goed ontvangen en daar door hebben de Engelschen zich kunnen overtui gen, dat het niet waar is, dat de Iersche bevol king most beschouwd worden als een bende ellen delingen en wraakzuchtigen, die slechts door ge weld kunnen geregeerd worden. Voor de onge lukkige miskenden is het te hop6n, dat de heer Balfour in de hem bereide ontvangst het bewijs ziet dat het Iersche volkskarakter ontvankelijk is voor goedheid er. eenvoud. De heeren Willam O'Brien en Dillon zijn te New-York vol geestdrift door de aldaar wonende Ieren onthaald. Bjj de aankomst in hun hotel las O'Brien de hen begroetenden een adres voor, waar in het doel van hun reis werd uiteengezet. Dat doel is de oprichting van eene nationale kas ter bestrijding der Engelsche regeering der Iersche land lords. Hij verklaarde voorts, dat hun zending de volle goedkeuring van Parnell droeg. De schepenen der stad Luxemburg hebben in eene bekendmaking de ingezetenen uitgenoodigd den regent, hertog Adolf van Nassau, evenals ver leden jaar met erkentelijkheid en eerbied te ont vangen, wegens zijne bezorgdheid voor 's laLds belangen, die hem voor de tweede maal heeft doen besluiten zijne constitutioneele roeping ie komen aanvaarden. Aangezien de hertog, met het oog op den toestand van den koning-groothertog, voor eene officieele ontvangst bedankt heeft, worden de in gezetenen verzocht de vlaggen uit te steken. De reis van den Russischen troonopvolger trekt in staatkundige Europeesche kringen zeer de aan dacht. Aanvankelijk zou hij Konstantinopel be zocht hebben, doch de Russische gezant De Neli- doflf heeft den sultan meegedeeld, dat het program ma voor de reis gewijzigd is tengevolge van om standigheden, onafhankelijk van diens wil. Men ziet hierin een bewijs van de minder hartelijke verhouding tusschen het Russische en Turksche hof. De heer De Nelidoff bracht verder den dank over van den Czar en den czarewitch voor de vriende lijke uitnoodiging van den sultan. In naam van den troonopvolger verzekerde bij, dat diens bezoek aan Konstantinopel slechts was uitgesteld. Na een dag te Woeneu te zijn gebleven, waar hij zijn verblijf in de Hof burg zal nemen, zal de Russische troonsopvolger zich te Triest voor zijn j reis om de wereld inschepen. Of de czarewitch op zijne reis een bezoek zal brengen aan de pestho- len van Siberie, waar de ongelukkige bannelingen verblijf houden, wordt niet gemeld. Italië zit midden in de verkiezingscampagne. „Voor of tegen Crispi" is de algemeene leus. Bij een groot deel der Italiaansche bevolking heeft de regeering van d6zen premier niet weinig misnoegen verwekt. Men legt het er op aan om al de der regeering vijandig gezinde elementen te vereeni gen om den heer Crispi te verjagen. De Belgische arbeiderspartij maakt toenereidselen om overal in het land groote betoogingen te hou den ten gunste van eene wijziging der grondwet in zake het kiesrecht. Eene proclamatie is opge steld welke in 50.000 exemplaren zal worden aan geplakt en verspreid. De regeering heeft militaire voorzorgsmaatregelen op groote schaal bevolen. Aan het leger zijD instructies gezonden, welke zouden doen denken, dat Belgie op het punt staat een oorlogsverklaring de wereld in te zenden en zijne armee wil mobiliseeren. De houding der werklie den is echter van dien aard, dat zij zelf vermoe delijk voor de handhaving der orde het best zorg zullen dragen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een uit 87 artikelen samengesteld wetsontwerp ter uitvoering van de wet tot regeling van den krijgsdienst. Dit bevat tevens bepalingen omtrent een overgang van den, met betrekking tot de nationale militie en de schutterijen, bestaanden tot den nieuwen toestand Behoudens noodzakelijke uitzonderingen, vervalt de militiewet op den dag van in werking treding der wet op den krijgsdienst. Voor de invoering der nieuwe wet wordt als tijdstip 1 Januari 1892 voorgesteld. De schutterijwet blijft tot 1 Januari 1898 in werking, ten einde de schutterijen tusschen 1 Ja nuari 1893 en 1 Januari 1898 geleidelijk te kun nen opheffen. Na 1892 zou dan de jaarlijksche aanvulling van de schutterijen niet meer plaats hebbendaaren tegen zal in 1893 tot en met 1897 de overgang naar de reserve, van de werkelijk gedienden als het verleenen van finaal ontslag, na 5jarigen re- servedienst: op de gewone wijze geschieden. De schutterij-lichtingen, reserve inbegregen, zal in laatstgenoemde jaren telkens met één vermin deren en alzoo dalen vae tien tot vijf. De vijf overbiijvende lichtidgen der reserve zouden op 1 Januari 1898. zoomede de vrijwilligers bij de schut terij gezamenlijk in eens van verderen dienst worden ontheven. Daardoor blijft het mogelijk, gedurende het 5ja rig overgangstijdperk, waarin jaarlijks eene lich ting dienstplichtigen van het leger voor de land weer beschikbaar komt, van de in de schutterijen aanwezige krachten voor 's lands verdediging par tij te trekken voor zooveel daaraan behoefte be- bestaan zal. Eene opheffing van de schutterijen in haan' ge heel op 1 Jan. 1893, acht de reg. niet raadzaam uit vrees aan gebrek aan beschikbaar personeel voor de verdediging te land. Daarom is de reg. tegen het voorstel der staats commissie om de schutters, die oud-militairen zijn, en de geoefende schutters beneden de 32 jaar naai de zee en landweer te doen overgaan, zoomede tegen het denkbeeld dier zelfde commissie om alle overige Nederlanders, daartoe door hun leeftijd aan gewezen, beschikbaar te stellen voor de aanvul- lingsreserye, afd. bijzondere diensten der met-die nenden. De geleidelijke opheffing der schutterijen zai bevorderlijk kunnen zijn aan de vrijwillige dienst- nemiug bij de zee- en landweer, bij laatstgenoem de wapenmacht in den door de leden der schut terij bekleeden rang of graad, behoudens voldoe ning aan te stellen eischen, onder welke niet die van militairen dienst gedurende ten minste één jaar. Zij, die. na invoering der nieuwe wet, hun mi- litiedienst voortzetten, worden zoover zij niet als plaatsvervangers dienen, niet ontslagen bij het einde van den militiedienst, doch hun wordt nieuwe dienst opgelegd. Aan de plaatsvervangers, die tot geen langer dienst dan die ingevolge de militiewet kunnen worden verplicht, wordt geen nieuwe dienstplicht opgelegd. De nummerverwisselaar evenwel wordt gelijk gesteld met den loteling, die zelf in dienst is op getreden. De overige voorzieningen betreffen de regeling van den overgang van den ouden tot den nieuwen toestand iu verband met de geschillen over de inlijving, de aangifte tot inschrijving, het ontslag uil den dienst, de strafbepalingen enz. Een belangrijke beslissing nam dezer dagen de minister van binnenlandsche zaken. Art. 24 dei schoolwet schrijft voor, dat op geen school meer dan zes hondeid kinderen gelijktijdig mogen worden toegelaten, tenzij daartoe om bij zondere redenen de koninklijke vergunning wordt verleend. Om zulk een vergunning voor een harer scholen te erlangen, heeft nu voor eenige maanden het bestuur der „Vereeniging voor lager onderwijs op Gereformeerden grondslag" te Amsterdam een ver zoek bij de regeering ingediend. Op dit verzoek heeft de minister, daartoe gemachtigd bij kabinets beschikking van 23 Augustus 1890 no. 20, namens den Koning aan de vereeniging te kennen gegeven dat voor gelijKtijdige toelating van meer dan zes honderd kinderen op eene bijzondere school voor lager onderwijs de vergunning des konings niet wordt vereischt. Al moge van dag op dag schijnbaar geen verandering te constateeren zijn, meldt het N. v. d. D., zoo nemen toch de kraehten des Konings, hoewel niet in ernstige mate, langzamerhand af. Z. M. is nog dikwpls eenigszms opgewonden en j brengt dan onduidelijk uitgesproken klanken voort, I voor een enkele maal afgebroken door gezegden. die het gevolg van momenteelen terugkeer van

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1