No. 451. Woensdag 5 November 18JM). C>' Jaar», Nieuws- en Advertentieblad LWi 1 I voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. liiiincnlanriscli Nieuws. ixelschiï Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Ons kleine Nederland verkeert tegenwoordig, zooals ieder zal erkennen, in moeitevolle omstan digheden. De toestand van onzen bejaarden mo narch is van dien aard, dat op herstel weinig of niet meer mag gehoopt worden. Buiten staat het koningschap waar te nemen, ligt onze laatste "Willem aan het ziekbed gekluisterd, onbewust van al het geen er om hem voorvalt. De buitenlandsche pers houdt zich, door de om standigheden er toe geleid, met ons en onze staat kundige vooruitzichten bezig. De „Times" verklaart in een artikel over de jong ste bijeenkomst der Nederlandsche Staten Generaal, waarin mededeeling werd gedaan over den toestand des Konings en het besluit der Staten ingevolge de bepalingen der grondwet, dat er geen twijfel kan bestaan, wie binnen eene maand tot regent zal worden gekozen. Gelijk de uitstekend geschikte vrouw, die un in Spanie regeert, heeft koningin Emma het zoo weten aan te leggendat haar aangenomen volk hare vreemde herkomst vergat. Zij is gelukkig in het bezit van eene algemeene populariteit. Als prinses Wilhelraina in het leven blijft, zooals iedereen moet hopen dat het geval zal zijn, tot volwassen leeftijd komt en gelukkig huwt, is de directe op volging van het koninklijke huis verzekerd. Drie jaren geleden zijn voor minder gelukkige omstan digheden de meest nauwkeurige voorzorgsmaat regelen genomen bij eene wet, die de mogelijk heid van verschil omtrent de troonsopvolging bui tensluit. Van Luxemburg zegt de „Times" dat daar de hertog van Nassau het regentschap zal aanvaar den, als erkenning van zijn recht op volle souve- reiniteit, wanneer het overlijden van den koning van Nederland de nieuwerwetsche en kunstmatige verbinding van het groothertogdom met de Neder landen zal verbreken. Luxemburg vervolgt het blad wordt nooit zeer geroemd door het Neder landsche volk of hun souverein dientengevolge is er ook geen verlangen om de onvermijdelijke schei ding uit te stellen. Wordt eenmaal de hertog van Nassau groothertog van Luxemburg, dan is het mogelijk dat er kwestie zal zijn van eene vereeniging met het Duitsche keizerrijk. In dat geval zouden er misschien „dynastieke argumen ten" in overvloed worden opgeroepen, maar in het tegenovergestelde geval zullen zij kalm blijven rus ten. Wat er ook gebeure zoo eindigt het ar tikel die kwestie zal ook het volk van Neder land niet raken, dat blijkt al het mogelijke te hebben gedaan om in den vreedzamen en voort- durenden overgang van de kroon der Nederlanden te voorzien. Griekenland heeft weer eene verwisseling van ministerie ondergaan De verkiezingen voor de kamer zijn ongunstig uitgevallen voor het minis terie Trjkoepis; de candidaten der regeeringspartij zijn voor een goed deel verslagen en de meerder heid van dezen premier is gemetamorpboseerd in eene minderheid. In een dusdanig geval blijft er ■voor een minister niets anders over, dan zijn ont slag in te dienen en dat heeft Tnkoepis gedaan ook en koning George heeft het aangenomen. Als Trikoepis aftreedt is het de beurt van De- lyannis om op te treden, dat is reeds sedert een reeks van jaren het gebruik. Had Trikoepis het niet verpeuterd, misschieo ware hij nog minister, want hij heeft Griekenland op goeden voet gebracht met de Europeesche mo gendheden, die een poosje geleden verre van gun stig omtrent dat land gestemd waren. Maar er zit iets anders achter. De Grieken droomen nog steeds van een grooter Griekenland, gebouwd op de puinhoopen van het Turksche rijk in Europa en zij dringen steeds op eene spoedige verwezen lijking daarvan aan, zoodra zich daarvoor eene gelegenheid aanbiedt. Nu heeft Trikoepis een en kele maal zoo'n soort gelegenheid laten voorbijgaan en daarom waren ze boos op hem geworden. De- lyaunes zal zich op den duur ook niet staande kun nen houden, als hij aan der Grieken wensch geen gehoor geeft. Laat hij zich echter meeslepen, dan komt hij vanzelf met de Europeesche mogendhe den in conflict, want als Griekenland zich uitbreidt, dan moet dit toch ten koste geschieden van ande ren en wie laat zich ongestraft zijn grondgebied ontnemen Evenmin de sultan van Turkije als ieder ander gewoon sterveling. In de Franscbe kamer hebben een paar leden beproefd het Boulangisme nog een beetje op te warmen, dcch het is hun vrij wel mislukt. Het gold eigenlijk de vraag of den Boulangistischen kamerleden een proces zou worden aangedaan of niet. De regeering antwoordde kalmpjes dat het de moeite niet waard was. Het Boulangisme is werkelijk dood en men kan er volkomen op toepassen hetmortelabête, mort le venin De heer dr. C. W. Vinkhuyzen, Zr. Ms. lijfarts, genoot Zaterdag het voorrecht zijn OOjarig jubileum als geneeskundige te gedenken, van welk tijdvak hij nu sinds 43 jaren als doctor in de genees en heelkunde is gepromoveerd. Hoewel de hoogge achte en eenvoudige grijsaard geen eigenlijke of- "ficieele receptie hield, hadden toch talloozen het zich tot een plicht en eene eer gerekend van hun ne gevoelens van erkentelijkheid en waardeering op dezen dag te doen blijken jegens den man, die zoo groote reeks van jaren het koninklijk ver trouwen genietende, in zoovele familiekringen schier onmisbare vraagbaak en raadsman was geworden; meermalen niet enkel aan het ziekbed, door zijn talenten als kundig arts en psycholoog en door de voortreffelijke eigenschappen van zijn hart, welke ook zoovele minder bedeelden ten zegen zijn ge weest. In des doctors woning, waar zijne geliefde en in de maatschappij ook hooggeachte kinderen den uitnemenden vader op dezen dag nabij waren, was de salontafel al$ een bloembed herschapen, van de collega's had geen verzuimd dr. Vinkhuijzen de band te komen drukken; en van hen die niet per soonlijk in de gelegenheid waren hem te komen begroeten, in de eerste plaats natuurlijk van de koninklijke familie, stroomden de sympatiebetui- gingen toe in den vorm van verrassende souve nirs en schriftelijke en telegraphische gelukwen schen. Naar men verneemt, is den heer P. Rei man n directeur der Rotterdamsche manege, de eer te beurt gevallen aan het Koninklijk Stal-departemenr een rijpaard te leveren, bestemd voor H. K. II. prinses Wilhelmina. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres ingediend door het hoofdbestuur der „vereeniging van landbouwers, die suikerbieten vei- bouwen. Daarin geeft het te kennen dat het met leedwezen heeft kennis genomen van het wetsontwerp nadere bepalingen bevatten de omtrent den accijns op de suiker, door Z. E. den minister van financien bij de Staten Generaal ingediend dat deze regeling, mocht zij wet worden, op den landbouw een nieuwen ongemotiveerden druk zal leggen dat toch de suikerfabrikanten, bij de thans be staande vei houding tusschen hen en den suiker bietenverbouwer, de meerdere opbrengst van den suikeraccijns geheel of voor een groot deel op hem zullen verhalen, door den prijs der beetwortelen te verlagen dat alzoo deze belasting indirect zal geheven worden van den landbouw, die in de tegenwoordi ge gedrukte tijdsomstandigheden eer op verminde ling dan op vermeerdering van lasten aanspraak vermeent te mogen maken. Redenen waarom het hoofdbestuur der „veree niging van landbouwers, die suikerbieten verbou wen,Uedelhoogmogenden eerbiedig maar dringend verzoekt, uwe goedkeuring aan bovenbedoeld wets ontwerp te willen onthouden. Hetwelk doende. Eenzelfde adpes is ook door de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw aan de Kamer opge zonden. Naar men aan de N. R. Ct, mededeelt, wa ren er ongeveer 800 stukken en besluiten, welke op de handteekening des Konings wachtten, en thans door den Raad van State, waarnemende het koninklijke gezag, zijn en nog moeten worden af gedaan. Op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is gisteren eene tentoonstelling van een bijzonder eigenaardig karakter geopend en wel van speelkaarten uit verschillende tijdperken. Uit vroegere tijden is er een zeer eigenaardig spel, waarvan de in het papier uitgeknipte figuren ingelegd zijn met zijde van diverse kleuren; deze kaarten munten uit door artistieke behandeling. Een humoristisch spel uit het begin dezer eeuw en een miniatuurspel werden door den heer Mun tendam ingezonden. Uit den tegenwoordigen tijd is er een spel, waarvan het origineel voor nu wijlen keizer Fre- derik van Duitschland vervaardigd werd.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1