iGiiitiiitd Nieuws. Rechtsznken. Verkoopmee». ■gratie Gods, Koning doi Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau. Groot-Hertog van Luxemburg, enz., -enz., enz. De Baad vao State, krachtens artikel 45, 2°. van ■de Grondwet, waarnemende het Koninklijk gezag Op de voordracht van den Baad van Ministers ■van 29 October 1890 Gezien het besluit van de vereenigde vergadering 4er Staten-Generaal van 29 October '1890, dat te dien zelfden dage is afgekondigd (Staatsblad no. 155); Gelet op de artt. 40 en 45 van de Grondwet Brengt ter algemeene kennis, dat hij de waar neming, in naam des Konings, van het Koninklijk gezag aanvaard heeft. Last en beveelt, dat dit besluit in het Staatsblad zal worden geplaatst en afschrift daarvan zal wor den toegezonden aan de beide Kamers der Staten Generaal, aan ieder der Ministerieels Departemen ten, aan de Hooge Colleges van Staat en aan het Kabinet des Konings. 's-Gravenhage, den 30sten October 1890. De Minister van Staat, Vice-President van den Raad van State, Van Reenen. De Minister van buitenlandsche zaken, H ARTSEN. De Minister van justitie, BUYS VAN BEERENBROEK. De Minister van binnenlandsche zaken, DE SAVORNIN I.OHMAN. D? Minister van marine, DYSERINCK. De Minister van financiën, GODIN DE BEAUFORT. De Minister van Oorlog, J. W. BEROANSIUS. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid, HA VELAAR. De Minister van koloniën, MACKAY. Uitgegeven den dertigsten October 1890. Dp Minister van iustitie, RUYS VAN BEERENBROEK. AVEI., den 31 October 1S»0. Aanstaanden Zaterdag 1 November des voor middags ten 10% ure, veigadert de Gemeenteraad alhier ter behandeling van het volgende Aanvraag om subsidie van het rijk en de pro vincie in de verplegiugskosten voor de plaatsing van een krankzinnige in het gesticht te Delft. Heden avond laatste muziekuitvoering van Concordia in de maand October. ZAAMSLAG, SI Oct. In de hedennamiddag ge houden raadszitting is o. m. medegedeeld, dat. Ged. Staten den Koning vernietiging hebben voor gedragen van ïiet raadsbesluit tot verhuring van openbare schoollokalen voor het Chr. onderwijs; dat het aandeel der kosten van de telefoondienst voor deze -gemeente 348.41 bedragen. Wordt besloten de kosten van het materieel en den inventaris van den telefoondienst a ƒ53.98 voor rekening der gemeente te nemen; tot heffing ■eener belasting op de telegrammen binnen de kom der gemeente a 10 cent. Verder wordt goedgekeurd het kohier der school gelden voor 189© tot een bedrag van 96 60. Vrijdagnacht tussehen 12 en 1 uur OLtstond or een felle brand in eene schuur van den tuin- iman 'Bijkhoorn te Hillegersberg, bestemd tot ber ging van rietmatten, broei ramen en tuindersge- >reedschap. Aangewakkerd door de vele brandbare stoffen, was de schuur spoedig in asch gelegd. Door het 'flinke optreden van de brandweer werd het huis, ongeveer 2 meter van de schuur staan de, behouden. Vermoedelijk is de brand door kwaadwilligheid ontstaan. Alles was tegen brandschade verzekeid. Den 2den September woonde een ooggetuige ■de onthoofding bij van elf chineezon te Amoy. In de „Deli Crt."' schrijft hij daaromtrent „De terechtstelling van de elf zeeroovers vond plaats op het tegenover ons huis gelegen strand. Er was een vrij groote menigte op de been, doch slechts een zestal .Europeanen, daar de meesten j niet tegen zulk een afschuwwekkende scene ziel) j bestand achtten. Te tien uur waren wij op het terrein dat omringd v\as duo- een massa volk en door een troep Chineesche soldaten in potsierlijke kleederdracht en nog dwazer bewapening als ge- I weren, lansen, pieken, drietanden enz. Voor den rechter stond op het vlakke zand een tafeltje zon der eenig kleed en eeu eenvoudige bamboestoel. Te kwart over elf kwamen de scherprechters op het tooneel, elk met een japansche sabel gewapend. Met en na hen successievelijk eenige officieren te paard. De meesten stegen afin een nabijgelegen ijss, een soort tempel. Eindelijk verschenen de slachtoffers, allen in gewone alledaagsche kleeding de handen met touwen op den rug gebonden en elk geleid door twee mannen. Sommigen mar cheerden recht naar de plaats toe, anderen moesten er met de haren naar toe gesleept worden. De groote volksmassa vormde een gesloten cirkel of liever drievierde cirkel, de zeezijde openlatendeeen officier te paard en enkele soldaten waren voldoen de om allen op behoorlijken afstand te houden en de meest volmaakte orde te doen heerschen. Geen geluid werd vernomen, noch van de zijde der slacht offers, noch van die der menigte. Ik stond op geen tien pas afstands van het teirein, zoodat ik alles behoorlijk kon overzien In het geheel kwamen 15 gevonnisten op het tooneel. Bij eiken man een scherprechter met het ontbloote zwaard. Allen werden gedwongen te knielen zonder vastgebonden of aan een paal of zoo iets bevestigd te zijn. De staart werd om het hoofd gewonden, ten einde den hals behoorlijk te ontblooten. Sommigen stribbel den geweldig tegen en wilden zich niet rechtop stellen, klaarblijkelijk door vrees bezield, waardoor zij eigenlijk den doodstrijd voor zichzelven en hun ne lotgenooten verlengden. Op een gegeven toe ken werden de zwaarden in de hoogte geheven, éen seconde en de meeste koppen rolden in het zand, terwijl de rompen langzaam ineenzakten. Deden de meeste beulen het werk zeer handig en kelen waren niet zoo bedreven, deels tengevolge van minder oefening of kracht, deels ook wel ten gevolge der houding van hun slachtoffer. Sommi gen moesten tien of twaalfmaal hakken alvorens het werk wa6 volbracht en dit was een afschuwe lijk gezicht. Had de voorbereiding tien minuten genomen, de onthoofding zelve liep in bijna even veel seconden af. Eenige geweerschoten, een soort ketelmuziek en allen, rechters, officieren, soldaten en 't volk liepen zonder eenige orde of regelmaat van het terrain, de lijken eenvoudig aan hun lot overlatende. Wij telden elf koppen. Aan vier ge vangenen was het leven gespaard, teneinde hun verder getuigenis af te dwingen, in zake lieden, die bij het beroep van de zeeroovers als helers of anderszins betrokken waren geweest. Teen we echter nog ter plaatse waren, kwamen verscheidene kerels, die zwaarden, sabels of mes sen in het bloed der slachtoffers doopten; anderen weer koekjes, vruchten of dergelijke eotbare voor werpen. Nieuwsgierig naar wat dit te beduiden had, vernam ik bü onderzoek dat sommige kwaad- gezinden de gewoonte hadden dit na elke onthoof ding te doen en dan met de bebloede voorwerpen de stad ingingen, om de slagers en andere winkels te dreigen h6t bloed op de ten verkoop uitgestalde waren te strijken, ten einde door dergelijke bedrei gingen geld van de eigenaars af te persen. Onder de nihilisten, wier aanslag op het le ven van den vorigen keizer van Rusland indertijd gelukte' bevond zich ook eene vrouw' Jesse Heif- mann geheeten. Zij werd, evenals haar mede plichtigen, ter dood veroordeeld, maar was geluk kiger dan zij en ontkwam aan den beul. Zij deelde i haar rechters mede dat zij moeder moest wordenj waarop de terechtstelling tot na haar bevalling! werd uitgesteld. In een Russische vesting bracht de veroordeelde j een knaapje ter wereld, waarvoor de keizerin zorg I droeg, die bij haren echtgenoot ook de voorspraak werd voor de moeder, tengevolge waarvan dier straf in levenslange verbanning naar Siberie werd veranderd. Tot zoover was het lot der zamenzweerster be kend. Tien jaar lang hoorde men niets meer van j baar, lotdat thans een Duitsch Mad 'merkwaardige berichten omtrent haar geeft. Tot belooning voor haar voorbeeldig en berouwvol gedrag weid zij. uit haar onherbergzaam oord waar zij zich bevond, naar Tomsk ovei gebracht. Hier vond zij eene betrekking als huishoudster bij een ongehuwd ad vocaat. Ongeveer een jaar gelenen Wierf die man en vermaakte Jesse, die hem drie kinderen ge schonken had, zijn geheele vermogen. De gewe zen nihiliste, die sedert lang het Joodsche geloof had afgezworen en tot de Staats kerk was over gegaan, wei d in Tomsk een zeer begeerde per soonlijkheid. Tot groote verbazing van allen wilde zij van de meer voorname personen die aanzoek deden om haai haüd, niets weten en trouwde met den koetsier van den overleden advocaat. KANTONGERECHT TE HULST. Vrijdag 25 October zijn veroordeeld G. B., J. C. B. en L. v. H. te Clinge, wegens strooperij ieder tot, 2 boete of 2 dagen hechtenis. Ph. v. H. en C. B. te Clinge. ter zake als vo ren tot ƒ5 boete of 2 dagen hecht. F. v E. te St. Jansteen wegens het toedienen van sterken drank tot ƒ2 boete of 2 dagen hecht. P. S. te St. Jansteen wegens het verwekken van nachtrumoer tot f2 boete of 2 dagen hecht. P. ,T. F. en E. F. te Hulst wegens vischover- treding tot ƒ0.50 boete of 1 dag hecht. Ch. v. B. te Graauw ter zake als voren tot 2 boeten van ƒ3 of 2 dagen hecht, voor elke boete. A. O. te Axel wegens openbare dronkenschap tot ƒ3 boete of 3 dagen hecht. P. V. te Clinge (B.) wegens het niet muilkorven van honden tot ƒ2 boete of 2 dagen hecht. F. S. en Ch. L. J. te Stekene (B.) wegens stroo perij tot ƒ1 boete of 1 dag hecht. J. V. Pz. te Stekene (B.) wegens vischovertre- ding tot ƒ0,50 of 1 dag hecht. L. F. v. F. te Ter Neuzen wegens spoorweg overtreding tot ƒ15 boete of 7 dagen hecht. J. F. te Hontenwse wegens het laten loopen van pluimgedierte op beplanten grond tot ƒ1 boete of 1 dag hecht. P. V. te Clinge (B.) wegens het niet muilkor ven van honden, tot ƒ1 boete of 1 dag hecht. A. S. te Stoppeldijk, wegens vischovertreding, tot ƒ0,50 boete of 1 dag hecht. M. A. teZuiddorpe, wegens strooperij, tot ƒ0,50 boete of 1 dag hecht. Th. G. en H. F. beiden te Koewacht, wegens vischovertreding, ieder tot 0,50 boete of 1 dag hecht. S. K. te Hontenisse, wegens bet niet betalen van een tol, tot ƒ0,51» boete of 1 dag hecht. P. C. te Stekene (B.), ter zake als voren, tot ƒ1 boete of 1 dag hecht. A. d. 1. R. te Axel wegens het maken van mu ziek tot ƒ0,50 boete of 1 dag hecht. J. K. te Stoppeldijk wegens openbare dronken schap tot ƒ2 boete of, 1 dag hecht. J. R. te St. Jansteen en A. d. L. te Luik (B.) ter zake als voren tot ƒ1 boete of 1 dag hecht. A. W. te Moetbeke (B.) wegens het invoeren van rundvee tot ƒ10 boete of 3 dagen hecht. Vrijgesproken zijn A. B. te Hontenisse en A. v. E. te Stekene (B.) Op Donderdag 4 Dec., des nam. ure, door not. Fercken te Terneuzen, voor de Wed. en Erven Johannes de Bruijne, in leven landbouwer te Ter- neuzen, van eeno Hofstede, eene partij Bouwland, Zijkantweg, Grond en eene partij Schorverdeeld in 10 perceelen. Op Dondeidag 6 Nov., 's nam. 2 uren, van on geveer 40 olmen en 150 kanada's, staande aan den Molendijk te Hoek, door not. FerckeD te Ter Neuzen voor de wed. en erven Petrus Dieleman Jz. Op Vrijdag 7 Nov., des voorm. 10 ure, door den Deurw. W. A. de Ridder, voor den heer A. Boeijé, advocaat te Brussel, van bet hout van 2 heet. 9jarig Eikenkaptosch, gelegen in den Ferdi- nanduspolder. Op Woensdag 12 Nov., des voorm. 10 ure,

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2