r. JÜ L N h IIL No. 448 Zaterdag October 1890. 6e Jnarj>. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaandereii. F. DIELEMAlY AXEL. Staatkundig Overzicht. Biimenlaiidsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maknden 50 centfranco per post 60 cent voor B e i. g x 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent-, voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Verleden zondag hebben in Belgie de gemeente raadsverkiezingen plaats gehad. Ofschoon bij ons te lande in den laatsten tijd een grootere belang stelling in zake verkiezingen valt waar te nemen, toch staan we hierin verre ten achter bij onze zuidelijke buren, waar bijna al wat leeft aan de politiek doet. De verziekingen dan zijn gehouden en hebben vooral aan de liberalen menige zegepraal bezorgd. Brugge is de eenige provinciale hoofdstad welke niet in hunne handen is. Te Brussel werden 16 liberalen gekozen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen 3 candidaten der Association libé rale en 3 der Ligue libérale. Te Antwerpen zege vierden de liberalen met eene meerderheid van 1800 tot ruim 2000 stemmen. Te Gent, waar bij het be gin der stemming de uitslag twijfelachtig scheen, verkregen de liberalen eveneens de meerderheid. In de provincie Luik was de uitslag voor het mee- rendeel dezelfde. Te Verviers is herstemming noo- dig tusschen clericalen, liberalen, progressisten en socialisten. In Mechelen leden de liberalen de ne derlaag. Van ongeregeldheden wordt niets verno men, ofschoon daarvoor op enkele plaatsen vrees bestond. Het socialistencongres te Halle is Zaterdag ge ëindigd. Door eene na-vergadering is de te dier stede verschijnende „General Anzeiger" geboycott, wijl het blad had gemeld, dat er te Halle tusschen eenige Duitsche leiders der partij en de Fransohe afgevaardigden geheime afspraken gemaakt waren. Singer heeft dit met verontwaardiging tegengespro ken. Door 2000 socialisten is daarop besloten dat de „Anzeiger" dood verklaard moet worden. Nie mand zal er zich op abonneei en, niemand er in ad- verteeren of op andere wijze van het blad gebruik mogen maken, of ook zaken doen met iemand, die er in adverteert. Een gedelegeerde uit Hamburg, Baumgarten, is op het congres plotseling overleden. Te Berlijn begint de oppositie tegen Bebel en Liebknecht, die de nederlaag leed op het congres, zich uit te breiden. Een zeer rumoerige meeting werd Vrijdag ge houden, die verklaarde alleen vertrouwen in Wer ner te hebben. De Zwitsersche radicalen hebben Zondag eene vergadering gehouden te Olten, waar zij inzake de gebeurtenissen in Tessino hun vertrouwen in de bondsregeering uitspraken Voorts verlangde de vergadering amnestie voor alle politieke misdrij ven gedurende het oproer in Tessino. Besloten werd stappen te doen tot oprichting van een groote vrpzinnige partij in geheel Zwitserland. Verder be sliste men, zich tot de bondsregeering te richten met verzoek om herziening der grondwet en in deze laatste de bepaling op te nemendat het hoofd der gemeente door deze laatste zelf en niet zooals thans, door de regeering gekozen wordt. Onder de trambeambten te Weenen is weder eene beweging ontstaan. Zij verlangen loonsver- hooging en eene andere dienstregeling ter vermin dering van de arbeidsuren. Zondag staakten velen den arbeid, doch alles bleef rustig. De directie liet den werkstakers weten, dat zij ontslagen zouden worden, indien zij niet spoedig het werk hervatten. De magazijnen der tramweg- j maatschappen worden door sterke .detachementen cavalerie bewaakt. Naar vernomen wordt heeft de Portugeesche re geering de zitting der cortes gesloten om de op-1 hitsende redevoeringen te vermijden. Overigens zal het ministeiie beproeven van Engeland conces sie te krijgen op de meest veroordeelde punten j van het tractaat. Mermeix, de schrijver van de „Coulisses du Boulan-1 gisme," die onlangs in een duel vrij ernstig gewond is, schijnt weder hei'steld te zijn, ten minste hij zet zijne onthullingen weder voort: Het laatst j heeft hij behandeld het verblijf van Boulanger te Brussel en te Londen. Daaruit blijkt, dat de graaf van Parijs eens twee en een half millioen gaf voor verkiezingen en dat deze door andere partijgenooten tot 5 millioen ge- biaclit werd. De generaal wist goed weg met al dat kostelijke geld doch de meerderheid der Fransche bevolking is gebleken voor de verleiding van den mammon doof te zijn gebleven Het voortbestaan der republiek is hiervoor het beste bewijs De Staatscourant van jl. Dinsdag bericht omtrent den toestand van den Koning het volgende De toestand van Zijne Majesteit den Koning is sedert het laatste bericht bijna dezelfde gebleven, j Toch toont Zijne Majesteit nu en dan eenige meer- dere belangstelling in Hoogstdeszelfs omgeving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren j en de eetlust blijft goed. Voorts bevat zij de mededeeling, dat de Raad van I ministers, samengesteld uit de hoofden der minis- I terieele departementen, van oordeel, dat Zijne Ma jesteit de Koning buiten staat geraakt is de regee-1 ring waar te nemen; gezien bet advies van den Raad van State van den I8den October 1890; en gelet op de artikelen 38 en 39 van de grondwet heeft goedgevonden en verstaande Staten-Gene raai m vereenigde veigadering bijeen te roepen op Dinsdag 28 October a. s. des namiddags ten twee ure, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers, zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver- i eenigen. In de najaarsvergadering der Provinciale sta ten van Zeeland zullen Gedeputeerde staten eeni-j i ge mededeelingen doen, o. a. i betreffende de Damespolder, naar aanleiding van den in handen van Ged. staten gestelden brief van burgemeester en wethouders van Steenbergen om jtrent het maken ven een keiweg over den Slaak- dam. I Voorts komen in behandeling de volgende voor- stellen van Ged. staten het in de zomervergadering aangehouden voor stel van Gedep. staten omtrent het verzoek van het bestuut van het waterschap Cadzand om ren teloos voorschot voor wegsverbetering idem van een gelijk verzoek van burg. en weth. van Eede dat tot wijziging yan art. 3 van het reglement ter uitvoering van art. 9 der wet van 13 Juni'57 (Staatsblad no. 87), voor wat betreft de grootte der mazen v; n het prang-, praam- of schrobnet In velband met een verzoek van Jac. Wisse en 20 andere visschers te Ter Neuzen, Axel, West- dorpe, Hoek, Sas van Gent en Zaamsiag, stellen Ged. staten voor deze grootte te brengen van 30 op 25 m.M. tot uitkeering eener toelage ad 1200 aan A. W. den Doop voor de door hem uitte geven nieu we kaart van Zeeland omtrent het verzoek van de IJzendijksche stoonx- ham-m'j aldaar om verlenging van den termijn tot 1 Mei 1891 vooi het in exploitatie brengen van de stoomtram van Schoondijke naar de Belgische grens; tot gunstige beschikking op bet adres van den gemeenteraad van Ter Neuzen, om eene tweede stoomboot (type „Walcheren") aan te schaffen j voor den stoombootdlenst op de Wester-schelde. I Ten slotte zullen Ged. staten beantwoorden de I interpellatie van den heer mr. P. C. J, Hennequiu betreffende den stoomboot-dienst op de Wester- schelde. Algemeen heeft men zich in de afdeelingen der Tweede kwner ingenomen verklaard xnet de voorgestelde wijziging der personeele belasting ten opzichte van de landbouwpaarden, omdat men er in ziet eene tegemoetkoming aan de landbouweis zonder nadeel voor de schatkist. Vreesden som migen dat deze partieele wijziging eene zoo wen- schelijke, meer algemeene herziening van de per soneele belasting te veel op den achtergrond zou schuiven, van andere zijde werd die vrees niet ge deeld en wilde men, in 't vertrouwen op een vol lediger herziening, deze merkelijke verbetering dank baar aanvaarden. Intusschen werden enkele punten ter sprake ge bracht die bij eene wijziging in de wetgeving op het personeel wenscheiijk worden geacht. Vooreerst wilde men den landbouwer ontheven izien van de verhooging der belasting die verschul- |digd is voor werkboden van landbouwers, omdat deze rijtuigen op veeren houden welke belasting I tegenwoordig een oneigenaardig element is gewor- den van die op paardtm en op dienstboden. Deze verbetering is eigenlijk, meende men, een onrnis- baar aanhangsel van de thans voorgestelde wijzi- I ging. Voorts wilde men ook vrijstelling van alle paar- I den, wier laatste melktand nog niet door snijtand is vervangen, en van hengsten, als dekhengsten gebruikt. Ten derde wilde men dat ook paarden in de 3e klasse konden worden aangegeven door dengene, die boomgaarden, bosch- of tuingrond in eigen ge- ibruik heeft. i Wijders wilden sommigen in het belang van kooplieden, fabrikanten, enz. dat nog een zevende i klasse voor paarden werd ingevoerd voor die, wel- 1 ke in gemengd gebruik worden gehouden door per sopen, die geen landbouwers zijn.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1