<i('nifin;<l Nieuws. teiijen en telegraphïe met 4en aanvang van bet volgend jaar neer te leggen. Naar men verzekert, zal de vereenigde ver gadering van de Siaten-Generaal bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 28 dezer. 4\F,I„ den 21 OctnlM-r 1 Onze gemeente werd heden vereerd met een be zoek van Zijne Excellentie den Commissaris des Konings in Zeeland, den lieer jhr. mr. W. M. de Brauw. Als ingenomenheid met dit hooge bezoek wap perde van openbare en particuliere gebouwen de ■nationale driekleur. Met. den trein van 9.02 arriveerde Z.Exc. uit Hulst, en werd aan het station opgewacht en ver- welkomd door den E.A. heer Burgemeester. Onmiddellijk begaf Z.Exc zich inet gevolg naari het Raadhuis tot het doen der gewone inspectie. Hierna werd eene wandeling door de stad ge maakt en de openbare en bijzondere scholen, als mede de verschillende kerkgebouwen bezocht. Z.Exc. verleende uog audiëntie aan de ingezete nen ten Raadhuize, waarop 's Konings vertegen woordiger onze gemeente verliet, ten einde de ge meenten Zuiddorpe, Overslag en Koewacht te be zoeken. Met ingang van 1 Nov. a s. worden verplaatst de volgende rijks ambtenaren 1§. J. G. J. Vaags 4e kl. van Axel naar Malden (Geld.)2e. J. S. Bondewel 3e kl- van Rossum (Geld.) naar Axel. De rijksbijdrage, vermoedelijk in 1891 aan de bijzondere scholen uit te keeren, zal voor de on dorstaande bedragen, als volgt Ohr. school te Aardenburg /50u, id. te Axel ƒ633.33, id te Groede ƒ500, R. K. meisjesschool te Hontenisse ƒ400, Chr. School te Oostburg ƒ250, R. K. meisjesschool te Sas van Gent ƒ250, Chr. school te Sluis ƒ700, id. te Ter Neuzen ƒ1000, R. K. meisjesschool te IJzendijke ƒ400 en chr. school te Zaamslag ƒ400. Naar men ons mededeelt moet onze regeering door de Belgische zijn geïnterpelleerd over den on - voldoenden staat waarin de verdedigingswerken aan de Schelde verkeeren - o. i. zeer terecht. Het is toch zelfs voor den domsten leek duide lijk, dat onze veste, al waren ook de kanonnen niet uit elkander genomen, in den staat waarin zij verkeert zeer weinig zal kunnen bijdragen om ge durende eenigen tijd de neutraliteit van do Schelde te helpen handhaven. Of men bi enge Neuzen weer in behoorlijken staat van verdediging öf men slechte de vestingwerken, wij wezen er vroegen- reeds op, het moest in het belang der plaats zoo zijn. Dit laatste zou natuur lijk gepaard moeten gaan met den bouw van een of meer forten en dit kost een schat van geld. Daaiom zal onze regeering er vermoedelijk toe overgaan onze vesting weer op te tuigen. Althans men deelt ons mede dat hier reeds met 1 Mei 1891 een geheele compagnie in garnizoen komt. (T. N. V ZAAMSLAG, 20 Oct. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid- Beijerland, heeft voor het op hem uitgebrachte be roep naar deze gemeente bedankt. Met ingang van 1 November a. s. zijn be noemd tot kommies der 4e. klasse A. J. W. Korff van Vlissingen te Overslag, (tijd.) en H. Keuning van Haasterland en J. Smid van 't Zandt (N. H.) te Koewacht. pen van Zeeland" weder eene vergadering plaats I van landbouwers, tot aankoop van een hengst Daar nagenoeg alle aandeden geplaatst zijn, werd besloten, een voor den landbouw geschikten, zwa j ren hengst aan te koopen. Dit is opgedragen aan eene commissie van drie leden, bestaande uit de landbouwers F. Koole te Hontenisse, C. Vereecken te Stoppeldijk en J. van Wesemael te Hengstdijk. HULST, 21 Oct Gisteren voormiddag kwam alhier per extra trein te lu,4ö ure ZExc. de Com missaris des Konings aan. Door het muziek en I zanggezelschap opgewacht, werd hij tot aan het1 stadhuis geleid, waar door ZExc. audiëntie werd j verleend. Daarna bezichtigde hl) de scholen en I j kerken en vertrok te 2 ure naar de dorpen St. j Jan Bleen en Clinge. Heden avond brengt het I muziek en zanggezeischap ZExc. eene serenade) met fakkellicht aan het huis van den Burgemees j ter. - Dr. Schaepinan. lid der Tweede Kamer, zal aanstaanden Maandag met eene politieke rede op treden in de R.-K. Kiesvereeniging te Hulst. - Het zevenjarig meisje van S. G.. te St. An dries, dat zulke hevige brandwonden heeft beko men, is aar, de gevolgen overleden. - Te Arnhem is voor het litterarisoh-mathema- tisch examen geslaagd de heer W. van der Linden van Groede. In de afdeeling van den ïaad van state voor geschillen van bestuur bracht Donderdag de staats raad mr. Van Vladeracken verslag uit nopens het beroep van F. C. O. M. Hombach te Hulst, tegen eene beschikking van Gedep. Staten van Zeeland van 18 Juni jl., betreffende de benoeming van een ontvanger-griffier van den Van Alsteinpolder. Ook hiei werd beweerd dat de benneming onwettig was, wijl daaraan door onbevoegden was deelgenomen. Gedep. staten adviseeren tot niet-ontvankelijkver- klaring, omdat in c a s u geen beroep op den ko ning zou openstaan, en de appellant zelf niet tot het instellen daarvan gerechtigd zou zijn. De koninklijke beslissing in deze zaak volgt later. HULST. Maandag namiddag had in het „Wa- Te Vurht werden jl. Woensdag morgen in I de R. K. kerk door den koster drie mannen ge- vonden in de sacristie, eene plaats niet voor het j publiek toegankelijk. Op zijn verzoek om heen te (gaan, werden zij brutaal, zoodat door hem de hulp werd ingeroepen van een voorbijganger. Daar zij er zper verdacht uitzagen en blijkbaar met geen eerlijke bedoelingen ter plaatse aanwezig waren, Iriep men de hulp in van een koiporaal met twee soldaten, die toevallig in de nabijheid op post stonden, als behooi onde tot het garnizoen uit 's i Bosch, dat te Vucht velddienst had. Onder gelel de dezer militairen werden de drie mannen naar j het gemeentehuis gebracht, waar ze door de ma- réchausséé uit 's-Bosch in verhoor werden geno- men en daarna geboeid naar 's Bosch overgebracht. Misschien blijkt het een goede vangst. Eene daad van ruwheid pleegde Zondag avond een te Essen wonend fabrieksarbeider. Met eenige kameraden van eene „bierreis" thuis ko mende, verlangde hij dat zijne vrouw bier zou ha len. Toen dit niet vlug geschiedde, greep hij het kkijje van 10 maanden, dat de vrouw op den arm had, bij de armen en zwaaide bet kindje over zijn hoofd, om er zijne vrouw mede te slaan. De makkers hielden hem tegen, doch van het arme wicht waren de beide armen uit het gewricht ge-1 rukt, tengevolge waarvan het den volgenden dag) overleed. - De houder van een Oostenrijksch lot, dezer dagen de jongste trekking dier loterij in een on- zer bladen naziende, las tot zijne vreugde, dat op i j zijn nummer de prijs van 200.000 florijnen ge vallen was. Teneinde zich nog nader te overtui- I gen van het geluk, hem te beurt gevallen, verifi leerde hij het nummer inet de trekkingsopgaaf in een andere courant en bevond toen tot zijn schrik, (dat er een verschil bestond in één cijfer. Bij na der onderzoek bleek werkelijk, dat de opgaaf van het eerst ter hand genomen blad foutief en van het andere juist was. - Een fabrikant van velocipèdes te Parijs is het slachtoffer van een oplichter geworden. Een keurig gekleed heer wilde een velocipède koo- pen; zijn keus viel op een fraaie bicycle. „Ik wil die onmiddellijk in het Bois de Boulogne probeeren," „geeft mij een uwer bedienden mede, ik zal hem zijn tijd vergoeden." De fabrikant vond dat goed en de kooper vertrok met den bediende in een rij tuig. In een afgelegen laan hield men stil. De cliënt probeerde de bicycle en de bediende en de koetsier schaterden over de moeite, die hij had om zijn evenwicht te bewaren. Maar eensklaps was de cliënt met de bicycle uit het gezicht en on danks alle nasporingen was hij nergens raeer te 1 vinden. Het mooiste van de zaak is, dat de be diende nu ook nog den koetsier moest betalen. De levende coli, Hermann Zeitung, die eeni ge maanden geleden in een koffer de reis uit We«- nen aanvaardde en te Parijs te midden der baga ge aan liet station de 1' Est afstapte, heeft thans een nog buitengewoner reis volbracht. Te Ham burg heeft bij een kist vervaardigd, die hij bij een der stoomvaartmaatschappijen op Londen deed aangeven als gevuld met zijde en fluweel, waar van het hooge invoerrecht ruimschoots opweegt tegen de vracht van een persoon naar Engeland. Hij deed dit met de bepaalde bedoeling om geen onaangenaamheden te hebben met de Engelsehe douane. Alles gcreel zijnde, ook de kleine ope ning in de kist om adem te halen, ging de kleine man Zeitung is niet grooter dan vier voet in zijn planken woning liggen en de reis werd aan vaarci. Zij duurde vier dagen en de kleine reiziger kwam meer dood dan levend in de Theems aan. Maar toen men zijn woning op de kade sjouwde, popelde zijn hart toch van plezier en om van zijn tegenwoordigheid te doen blijken, deed hij door het gat in den koffer drie schoten uft een revolver. Men kan zich de verbazing van de Engelschen voorstellen toen zij, nadat de kist niet zonder ee nige voorzorgen geopend was, daaruit den kleinen man zagen springen, zeer in zijn schik en als een bezetene schreeuwende: „Hip, hip, hoera! „for old England!" Zeitung vertelde nu in 't Engelsch. welke taal hij te Hamburg geleerd had, de gewaarwordingen op reis, zijn zeeziekte en zijn plannen voor de toekomst- Hii werd op staanden voet geengageerd als phe- nomeen door een der grootste „Music Halls" van Londen en treedt daar nu eiken avond op voor een stampvolle zaal, Van Frankfort naar Weenen reisde dezer da- igen met den sneltrein een heer. die tussclien de stations Mark Bibart en Langenfeld het ongeluk j had uit het raampje van den w; ggon zijn reistasch te laten vallen, waarin voor een millioen francs juweelen lagen. Zonder zich een oogenblik te be denken, bracht hij de noodrem in beweging en het volgend oogenblik stond de trein stil. Na zijn naam opgegeven te bobben, verliet hij den trein, die terstond verder stoomde. Na hon derd passen in de richting, vanwaar de trom ge komen was, te hebben afgelegd, had hij hst geluk den verloren schat weder te vinden. Hij wandelde nu verder naar Langenfeld, waar hij uit blijdschap over het teruggevondene al het zilvergeld, wat hij bij zich had, aan de armen uit deelde. Hij betaalde hier zijn 30 mark boete, die hi] moest betalen, omdat hij den trein had laten stilstaan, en vervolgde daarna zijn reis met den eerstkomenden trein. I De bevolking te Withesham is in opschud- [ding gebracht door een vreeselijken moedermoord. De weduwe Dixon is door haren zoon om het leven gebracht. Volgens de korte verklaring van den moordenaar, dië gepoogd heeft zich te zelf moorden, zou het monster Maandag morgen zijne moeder naar de keuken hebben gevolgd en haar daar met een groot mes de keel hebben afgesne den. De arme vrouw moet op den slag dood zijn ge weest, daar het hoofd bijna van den romp was gescheiden. De misdadiger had nog den vreeselij ken moed om het lijk zijner moeder naar de slaap kamer te dragen, Dan poogde hij zich te zelfmoorden, eerst door het innemen van vergif, dan met het mes, nog druipend van het bloed zijner mooder. Toen de I politie, door de buren verwittigd, het huis binnen- j drong, vond zij den moordenaar naast zijn slacht- j offer. j De buren hadden de politie verwittigd na het vinden van eenen blief, welke tegen do deur van het huis lag, en die er door den moordenaar zelf moet gelegd zijn, zoodat de voorbedachtheid ten volle bewezen is. De moordenaar, een slechte kerel van 24 jaar oud, heeft nog de beweegreden niet doen kennen, welke hem tot die monsterachtige misdaad heeft gedreven. Te Bamberg, in Duitschland. zaten onlangs

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2