6l' Jaarg. J U Woensdag iw2 October 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAY, AXEL. vStaatkundig Overzicht. Biiiiieiilaiidscli Nieuws. t Dit Blad verschiint eiken Ikinstls)•>-- en Vrijdag»vond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent yoor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. tot Den aandachtigen lezer moet het reeds meerma" len zijn opgevallen, dat in een staatkundig over zicht meest zaken vermeld en aan eene beschou wing onderworpen worden, die in het buitenland voorvallen. Dit ligt zoo in den aard der zaak. Nu is het zeker, dat op vele regels eene uitzondering gemaakt wordt en een spreekwoord zegt zelfs, dat de uitzondelingen den regel bevestigen, waarom wij ons dan ditmaal niet eens zouden mogen bezig houden met iets dat binnen onze grenzen, en wel in de hoofdstad onzes rijks is voorgevallen We bedoelen de deze week gehouden Tindal- meeting Door de kiesvereeniging „Amsterdam" was eene openbare vergadering uitgeschreven, waarin de heer Henry Tindal, de onvermoeide strijder voor Neer lands onafhankelijkheid, zou optreden om zijne mee ning uit te spreken omtrent de verhouding tusschen Z. M. den Koning en onze volksvertegenwoordiging, met name het ministerie. Wat wil het geval? De sociaal-democraten die in onze hoofdstad elke gelegenheid aangrijpen om van hunne zienswijze blijk te geven, hadden reeds in massa het verga derlokaal ingenomen, eer anderen een plaatsje kon den verkrijgen. Fortuijn was hun aanvoerder. En hij had zijn volkje blijkbaar onder de plak 1 Of dit laatste nu strookt met de opgehemelde vrijheid, waarvan de volgelingen van Domela Nieuwenhuis altijd gewagen, laten we in het midden, dit is ze ker. dat de heer Tindaj niet voornemens was voor socialisten op te troden en allerminst het gevoeleu nit te lokken omtrent het Koningschap. De heer Tindal heelt reeds meermalen van zich doen spreken door de bekende circulaires en open brieven, waarvan wij ook reeds herhaaldelijk mel ding maakten. Nu weer had genoemde heer een manifest gericht aan het Nederlandsche Volk. In dit manifest weid gezegd, dat öf de koning tegen zijn wil buiten aanraking gehouden wordt met het1 volk, ofschoon hij tot regeeren in staat is, öf deze afzondering is het gevolg geweest van Z. Ms. gezond heidstoestand. Do regeering dient in beide gevallen ter verant woording te worden geroepen. De heer Tindal zei de: Ik kan elke overtuiging eerbiedigen, maar ik walg van elke huichelarij. Er zijn bladen die tegen geen vleierij opzien wanneer zij spreken over het 'vorstelijk huis, maar die intusschen den vorst dien zij zeggen lief te hebben willen verlagen tot een handelende machine. Dit mag niet. Het Neder landsche volk is te veel verschuldigd aan het huis van Oranje. Men zij ten minste oprechtwil men een republiek, men kome er ten minste feitelijk voor uit, maar men trachte niet een geslacht, waar aan het land groote verplichtingen heeft zedelijk te vermoorden. Wij hebben een grondwet. Deugt die niet, dan moet, zij veranderd wordenmaar zoo lang wij deze grondwet hebben, zal ik eischen, dat zij geëerbiedigd worde, in de eerste plaats door hen, die gezworen hebben, haar te handhaven. De heer Tindal stelde nu de volgende motie voor: De openbare vergadering der kiesvereeniging „Amsterdam," gehouden op 13 October 1890, ge hoord den inleider, van oordeel dat er aanleiding bestaat, aan te nemen, dat gezondigd is tegen art. 38 der grondwet, noodigt -de kiesvereeniging ,,Am sterdam" uit lo. zich te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot het houden van een parlemen taire enquête, 2o. zich te richten tot alle kiesvereenigingen in Nederland met het verzoek om dat adres te steunen. Deze motie verwierf echter niet den gewensch ten bijval. De heer Fortuijn bijcestaan dooi zijne getrouwen, durfde eene motie te -doen van den vol genden inhoud De vergadering, gehoord de inleiding van den heer Tindal, hem dankzeggende voor hetgeen bij! omtrent het koningschap heeft aan het licht ge bracht, overwegende, dat daaruit overtuigend is j gebleken, hoe het koningschap door de regeering I slecht, gehandhaafd wordt, verklaart der Regeering dank te zeggen voor hetgeen zij gedaan heeft tot, ondermijning van het koningschap en spreekt dei noodzakelijkheid uit van vervanging van het ko-1 ningschap door de republiek. Er werd gezegd, dat dit punt niet aan de orde j was en toen nam de vergadering eene motie aan dat de koning of de regeering moet aftreden. De heer Tindal heeft met dat al leelijk fiasco j gemaakt en we gelooven met meer anderen, dat j het doel door den heer Tindal beoogd, op verre na j door deze openbare vergadering niet bereikt is. i Wat meer zegt, de heer Tindal heeft door deze I vergadering den steun en d3 sympathie van me nig weldenkend Nederlander verbeurd. De Raad van State vergaderde Vrijdag en Zater dag in volle vergadering in verband met door het ministerie genomen maatregelen tot voorziening in de waarneming der regeering. In eene Vrijdag te 's-Bosch gehouden verga dering van de voorzitters van de katholieke kies vereenigingen in Noord-Brabant is met algemeene stemmen, op ééne na, de volgende motie aangenomen: „De „Provinciale Bond dei R. K. kiesvereenigin gen in Noord-Brabant," „in aanmerking nemende „dat het nu aan bet bewind zijr.de ministerie, ondanks alle vriendelijke en dringende vertoogen, ondanks de van alle zijden geopperde bezwaren en bedenkingen, gemeend heeft de verantwoordelijkheid op zich te moeten nemen van het thans ingedien de wetsontwerp tol legerorganisatie „dat bij de Memorie van Toelichting van genoemd wetsontwerp met geen enkel woord gewag wordt gemaakt van de allergewichtigste bezwaren, die van alle zijden tegen algemeenen dienstplicht en afschaffing der plaatsvervanging werden te berde I gebracht, evenals bestonden die bezwaren niet, of I als waren zij de mobite der wederlegging niet j waardig; „dat dus dit ministerie, in plaats van deplaats- vervanging en andere vrijheden in zake militieplicht i te bestendigen, de behandeling .van een wetsont werp mogelijk maakt, dat onnoodig der bevolking den zwaarsten. bijna ondragelijken last oplegt; „dat toch volgens het oordeel van den Bond geen reden aan te voeren is, dat de eigenaardige ver dediging, die de gesteldheid van ons vaderland eischt, zulke zwate offers van de bevolking vor dert en zulke inbreuk op de vrijheid wettigt. „dat een ander ministerie zich wel zal wachten, wederom een wetsontwerp op zich te nemen, dat zoozeer indruischt tegen den aard, den vrijheids zin en de waarachtige belangen van het Neder landsche volk, en dat zooveel beroering in den lande heeft verwekt; „dat men van dit ministerie had mogen ver wachten van de behandeling van zulk een wetsont werp bevrijd te blijven, te meer nog daar het ministerie wist dat dit onderwerp scheuring en tweespalt tusschen de regeei ingsgezinde partij zou de veroorzaken. „Spivekt als zijne overtuiging uit, dat verdere samenwerking tusschen dit ministerie en de Sta ten Generaal ougewerischt moet geacht worden „Besluit van deze zijne zienswijze, me! volko men eerbiediging van ieders vrijheid, overtuiging en onaf hankelijkheid, kennis te geven aan de ka tholieke le len van de Eerste en de Tweede Ka mer der Staten Generaal." Bij het hevig on weder, dat Donderdag avond te Groessen woeddesloeg de bliksem in de woning, beboorende aan J. D. van Wijhe, welke bewoond wordt door twee arbeidersgezinnen', zonder echter brand fe vei oorzaken. De bliksem sloeg door den schoorsteen, vernielde dezen en giug door den kelder naar buiten Bij de inwonende gezinnen was in enkele oogenblikken alles vernield. Gem meubels!uk was heel gebleven. In het eene gezin had men geen bord gehouden, alles was in scherven en splinters. Als een wonder is het, dat van de ialrijke aanwezigen niemand werd getroffen. Men schrijft uit Kond urn van 17 October; Een vreeselijk onweer woedde gisteren boven de ze gemeente. Tot overmaat van ramp veroorzaak te eene windhoos geduchte schade aan tal van woningen. Het was hier in een oogenblik eeu too- neel van vei warring en onsteltenis. 's Avonds sloeg de bliksem in den roren van de hervormde kerk. zonder brand te verooi zaken, en weid een paard ;n de weide doodelijk getroffen. Te Hindeloopen vielen omstreeks 9 uur drie zwa re slagen, waai bij tusschen bliksem en donder geen seconde te tellen wasalgemeen werd gevreesd voor inslaan, en spoedig hoorde men ook het brand bekken door de stad en zag men vlammen uit den pas gerestaureerden toren slaan. Juist den vorigen dag was men begonnen den steiger af te breken, zooctat er nog een groot gedeelte van stond hier aan hing een takel en daarvan gebruik makende, trok men de slangen een eind in de hoogte, zoo dat de spuitleider de zwakke plaats beter kon over zien. Spoedig was men de vlammen, dank zij het 'flink optreden der brandweer, meester. Uit den Haag wordt aan de Hollandsche bla- den gemeld, dat de heer Hofstede het voornemen I heeft, zijne betrekking van hoofddirecteur der pos-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1