Ijempiigd Nieuws. "De lijst bevat de aanwijzing van 941 scholen, met f 735.924 aan bijdrage, terwijl de provincie Zeeland daarin voorkomt met 34 scholen en ƒ18.983 aan bijdragen. De „Staatscourant" meldt omtrent den toe stand des Konings liet volgende bulletin Sedert veertien dagen hebben zich bij Zijne Ma jesteit den Koning opnieuw de verschijnselen dei- vroegere ziekte voorgedaan. Wel blijven de lichaams krachten voldoende, maar sedert dien tijd is er •eene zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Zijne Majesteit builen staat is. Zich met ern stige aangelegenheden bezig tb houden. Het Loo, 13 October 1890. Dr. Rosenstein. Dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen. AY KL, den 14 October 1890. Dinsdag 21 dezer a. s. zal Z.Exc. de Commissa ris des Konings onzer provincie op zijne rondreis onze gemeente met een bezoek vereeren. Des voormiddags ten 9 ure zal ZExc. ten Raad huize arriveeren en na de gewone inspectie der schrifturen en gemeentelijke stukken audiëntie aan de ingezetenen verleenen. Wij noodigen de ingezetenen uit om door het uitsteken der vlag hunne ingenomenheid met ZExo's bözoek te betuigen. Aan de heden gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten alhier hebben van de 313 kiezers er 140 deelgenomen, Bij de jl. Zaterdag plaats gehad hebbende veiling van Engelscjie en Iersche paarden werden flinke prijzen besteed. Dezelve varieerden van ƒ245 tot ƒ365. HULST. Aanstaande Maandag brengt ZExc. de Heer Commissaris des Konings in deze provincie een officieel bezoek aan deze gemeente en wordt met den trein van 10.40 des voormiddags hier verwacht en zal plechtig worden ontvangen. Van hier uit zal ZExc. verschillende gemeenten in den omtrek bezoeken om Woensdag deze gemeente te verlaten. HULST, 13 Oct. Daar de aanvoer van vee verleden Maandag buitengewoon groot was ge weest, was het te verwachten, vooral nu door het schoone weer de landbouwer de handen overvol heeft van werkzaamheden, dat heden de aanvoer •n evenredigheid van andere marktdagen minder zoude zijn. Er waren dan ook slechts aangevoerd ■ongeveer 25 stuks hoornvee waarvan er 9 ver kocht werden. Kippen en biggen gingen vlug van de hand. Nu de landbouwers deze week met het zaaien •en het vervoer van suikerbieten reeds een goed eind gevorderd zijn, mag tegen a. s. Maandag meei aanvoer verwacht worden. De beter werd vlug opgeruimd aan verhoogde prijzen De uitslag der examens voor de hulpacte in Zeeland is als volgt: Aangemeld hadden zich 15 mann. en 2 vrouw, candidaten. Ben mann. candidaat kwam niet op, een trok zich terug en drie werden afgewezen. Toegelaten zijn de dames A. Boone te Kloetinge, en J. Schoo te Groede en de heeren W. Bruinzeel te St.. Annaland, C. F. Kohier te Groede, C. I, La ven en C J. Oost te St. Maartensdijk, W. H. Bak ker te ftilland-Bath, P. Brakman te Groede, C. de Dreu en N. van der Hoeff te Goes, J. L. Huijzer en A. de Visser te Middelburg. - Naar gemeld wordt, is te Meppel eene vrouw overleden aan rnelaatschheid. - Jl. Donderdag avond werd een bewoner van het Stationsplein te Rotterdam het slachtoffer van een onbeschaamden dief. Tegen negen ure schel de een welgekleed persoon aan bedoeld huis en overhandigde aan de dienstbode een brief, waarbij tevens oin mondeling antwoord werd verzoeht. Toen de dienstbode weder van boven kwam, was de brenger met vier parapluies verdwenen. In de enveloppe was niets dan een wit papiertje te vin den. - Uit het dorp Sramkou, in de nabijheid van Bremen, wordt bericht, dat aldaar een meisje, I sedert vier jaar onafgebroken slaapt. Vier jaar geleden verkeerde het meisje in dergelijken toe- J stand en zy ontwaakte toen in de lente van 1886, I na maanden lang buiten bewustzijn te zijn ge- weest. Gedurende dien tijd was eene zuster van het meisje gehuwd, dat. tot het leven teruggekeerd, zich haastte de jonggehuwde een brief te schrijven, waarin zij haar geluk wenscnte en mededeelde dat I de ziekelijke toestand was geweken, Drie dagen later echter viel het meisje opnieuw i in slaap en sedert het tijdstip slaapt zij zonder j j ophouden door. Zij ligt te bed met gevuld en j rond gelaat, een blos op de wangen, kersroode lippen en een volkomen gezond en gewoon uiter- lijk. Zij krijgt op bepaalde tijden voedsel; gebeurt I dit niet, dan gaapt zij. Meent de moeder dat de zieke genoeg heelt gebruikt, maar is dat in wer kelijkheid niet het geval, dan herhaalt zich het gapen. Bevalt de eene of andere spijs de zieke niet, dan sluit zij de tanden op elkander en kost het de moeder veel moeite het voedsel binnen te krijgen. Het meisje is zeer gevoelig voor de invloeden van licht en zonneschijn; vallen zonnestralen op haar gelaat, dan tracht zij die, door heen en we der te woelen, te ontkomen; ook meent men ont waard te hebben, dat de oogappels zich achter de gesloten oogleden bewegen. I Het Is niet na te gaan, hoe lang deze toestand zal duren, maar de geneesheeien meenen. dat als (de zieke vroog of later wakker wordt, het enkel jzal wezen om spoedig daarop te sterven. Op een monument in de Duitsche stad Duis burg, opgericht ter nagedachtenis van stadgenoo- ten. die in den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 71 zijn gevalleu, staat ook de naam van iemand, die bij Gravelotte vermist en later dood verklaard werd. Ü6 kameraads van dien man, die Herman Brink j heette, hebben steeds als hun overtuiging uitge- j sproken, dat hij niet is gesneuveld; ook liep, in1 het vorige jaar, het gerucht, dat hij nog in leven 1 en in Algiers was. Zijne vrouw was inmihdels hertrouwd en heeft in Duisburg een winkel. Zaterdag avond kwam een vreemdeling bij een tante van Herman Brink, informeerde naar aller lei familie omstandigheden en vertelde, dat Brink nog leefde en hij met hem in Algiers had gediend. Toen de man hoorde, dat Brink's echtgenoote her trouwd was, gedroeg hij zich zoo zonderling, dat de tante hem eens nauwkeurig opnam en thans bepaald beweert, dat zij in hem haar verdwenen neef herkende. De vreemdeling sprak echter geen woord meer en snelde heen, terwijl de vrouw hem met den uitroep. „Herman, ben j\j het te vergeefs naliep. De bloedverwanten van Brink zijn overtuigd, dat hij en de vreemdeling een en dezelfde persoon zijn en zij hqbben overal nasporingen gedaan, die ech ter volkomen vruchtloos zijn gebleven. - Een jaar geleden versoheen bij een beroemd professor te Weenen. den hofraad Northnagel, een ziek man, die den geleerde kwam consulteeren over een kwaal, waaraan hij lijdende was; tijdens het consult reikte hij den professor een gezegelden brief over. Deze las den brief en zag, dat hij kwam van den huisdokter des patiënten. Dadelijk schreef hij een antwoord erop, dat hij, eveneens I verzegeld, den man medegaf. Eerst twaalf maan- I den later werd de brief geopend, en wel door den zieke zeiven, die dan ook de adressant en de ge neesheer zelf was, nl. dr. Baldassy. Deze bemerkte een jaar geleden, dat hij lijdende was aan een ruggegraatsverzwakking. De verschijnselen, die zich hierbij voordeden, maakten hem zeer ongerust en hij nam het genoemde middel te baat, om den juisten aard on den graad der ziektp te weten te komen, Hij schreef zelf een brief aan den be roemden professor, dien hij in persoon ging bien- gen, zich op deze wijze uitgevende voor een pa tient van dr. Baldassy. Hij vreesde, dat de profes sor hem niet de volle waarheid zou zeggen, wan neer hij wist, dat hij de dokter zelf was, om hem niet ongerust te maken. Een jaar lang bleef de brief ongeopend op zijn nachttafel liggen; zijn eer ste blik, wanneer hij 's morgens ontwaakte, viel op den brief, zijn laatste gold ook h9t noodlottige papier, alvorens liij ging slapen. Inmiddels was zijn toestand verergerd en in een van de slape- looze nachten opende hij den onheilspeilenden brief, om zijn lot te vernemen. Het schrijven bevatte de verklaring, dat de patient nog hoogstens een jaar te leven bad. De ongelukkige dokter nam afscheid van familie en bekenden en werd twee weken later grafwaarts gedragen. Een nieuwe soort oplichterij werd dezer dagen met goeden uitslag te Parijs in toepassing gebracht. Een banketbakker en een kleermaker, die naast elkander wonen, ontvingen namelijk een bezoek van een zeer net gekleed heer, die met hen sprak over het aanstaande huwelijk zijner dochtei. Bij den kleermaker bestelde hij een pak voor zich en bij den banketbakker duizend taartjes. Eenige dagon later kwam hij by den banketbak ker terug en liet alvast 150 taartjes inpakken welke hij betaalde, met het verzoek de overige 850 te willen medegeven, wanneer hij er iemand om zou zenden. Daarna ging hij bij den kleermaker binnen, paste zijn pak en liet het door een kruier wegbrengen. Toen het op betalen aankwam, gaf hij voor maar 40 francs bij zich te hebben, die bij den kleermaker gaf met de woorden: „De overige 150 francs zal je buurman de banketbakker je wel geven't is een goede kennis van me, hij zal me die som wel tot van avond leerien." Hij nam den kleermaker mede naar den banketbakker en zeide hem„Geef je buurman 150." „Heel goed", was het antwoord, waarna mijnheer vertrok en de kleer maker weer naar zijn eigen huis ging. Eenige oo- genblikken later bracht de bediende van den bak ker hem 150 taartjes. Heel gauw werd het hun toen duidelijk, dat zij door een sluwen oplichter waren beetgenomen. Een groote ontploffing heeft te Wilmington in Delaware (Amerika) plaats gehad in de kruitfa briek van den heer Dupont. Een ruim lokaal waar kruitmolens stonden, werd door eene ontploffing vernield en door den schok plantte de uitbarsting zich voort over 3 andere afdedingen der. fabriek, zoodat een goweldige verwoesting werd aangericht. Omstreeks 50 arbeiderswoningen rondom de fabriek werden geheel vernield. Volgens de laatste berichten werden 18 tot 20 personen dadelijk gedood en een 3d tal ernstig ge wond. Een groot aantal wordt nog vermist. De verwoesting is buitengewoon. Groote schu ren werden van hun grondslag gelicht, hoornen ontworteld en weggeslingerd, een wijd gat in den grond geslagen en de gele modder op mijlen af stand geslingerd Binnen een kring van 500 me ter is nauwelijks een voorwerp blijven staan en 3 mijlen ver zijn zoo goed als alle ruiten vernield. De schok werd ie Philadelphia en op alle plaatsen binnen een kring van 30 Engelsche mijlen gevoeld, zoodat men eerst aan eene aardbeving dacht. De huizen van de arbeiders der fabriek zijn alle ge heel verwoest en de kantoren gedeeltelijk vernield. Ook zijn vele dieren omgekomen. De plaats, waar de fabriek stond, biedt een treu rig schouwspel. Vrouwenen kinderen loopen wee nend en klagend rond. Waar 't magazijn stond, is nu een groote holte in den bodem en het schijnt alsof de grond over een oppervlak van verscheide ne bunders met een reuzenploeg bewerkt is. Een dicht bosch op de heuvelhelling werd als gras af- Omtrent de oorzaak der ramp is de volgende veronderstelling gedaan. Omstreeks half vier in den namiddag was een werkman in het verpak kingslokaal bezig een kan met hexagonaal kiuit voor verzending gereed te maken. Het schijnt, dat het kruit met vuur iu aanraking kwam en plotse ling met hevige kracht ontplofte, ten gevolge waar van het geheele lokaal in een oogenblik vernield weid. Door den schok vlogen ook het pakhuis, de droogschuur en andere gebouwen in de lucht. De ontploffingen volgden elkaar op hij kleine tus- schenpoozen met knallen alsof stukken van 100 tons geschut achter elkaar werden afgevuurd. Eenige oogenblikken na de uitbarsting ontstond brand op de puinhoopen, zoodat ook het gebouw, waar 't kruit gezuiverd wordt, ernstig bedreigd werd. Reeds tastten de vlammen het dak aan enl zonder de tegenwoordigheid van geest van kolone

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2