No. 443. Woensdag 15 October 1890. 6e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAlY, AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiimeiilaiidscli Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag*- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E X T S P R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Reeds meer dan drie weken is Portugal zonder ministerie, ten gevolge van de met Engeland ge-1 gesloten overeenkomst betreffende het grondgebied in zuidoostelijk Afrika. Zooals algemeen bekend mag verondersteld worden is het Portugeesche pu bliek volstrekt niet met deze overeenkomst inge nomen en er gaat bi]na geen dag voorbij zonder demonstration, bij welke het niet zelden tot ern stige botsingen komt, Het laat zich licht begrij pen, dat het onder deze omstandigheden eene moeilijke en ondankbare taak is. als kabinetsfor meerder op te moeten treden. De heer da Silva Martens heeft die taak moeten neer leggen en ge neraal d' Abreu e Souza schijnt evenmin te zullen slagen. De bekrachtiging der overeenkomst blijft door dit alles nog steeds uit. De „Times"' vindt hierin aanleiding om het ongelukkige Portugal te dringen, dat, wanneer het zich niet spoedig in het onvermijdelijke schikt, Engeland zich ook meester zal maken van de tot nu toe onbetwiste gedeelten van Portugal' s koloniaal bezit in de genoemde streken. Tevens raadt het blad den koning aan, een ministerie samen te stellen, dat de overeen komst aanneemt en mede onderteekent, desnoods tegen den zin of althans zonder de goedkeuring der kamers. De mogelijkheid bestaat dat het zoo ver zal komen, maar is dat het geval dan zal aan het prestige van den jongen koning een onherstel baar nadeel zijn toegebracht. Engeland wil van geen verdere concessies boo- ren; het heeft echter de macht om de bepalingen der conventie, bekrachtigd of niet, te doen uitvoe ren. zoodat het verstandig zou handelen, aan den tijd over te laten de opgewondenheid der Portu- geezen te doen bedaren en liever wat geduld te oefenen, dan met dreigementen aan te komen. De lieeren van de rechtbank te Tipperttry waren de vorige week niet weinig verbaasd, toen bij de voortzetting van het geding de beide voornaamste beschuldigden de afgevaardigden Dillon en William 0' Brien ontbraken. Nog hooger steeg de verba zing, toen men vernam dat zij heimelijk naar Amerika waren overgestoken. Het openbaar ministerie requireerde onmiddellijk inbeslagneming van den gestelden borgtocht van 2000 pond sterling voor beiden, benevens uitvaar diging van bevelen tot hunne aanhouding, nadat gebleken was, dat beiden voortvluchtig waren. Aan deze eischen werd voldaan. Crispi de Italiaansche premier heeft eene groote politieke redevoering gehouden. De Fransche bla den oordeelen daarover zeer ongunstig. De „Liber- té" meent dat do rede verraadt, hoezeer Crispi geen politiek van beginselen, maar een politiek der voor- deelen er op nahoudt. De „Justice" herinnert er aan, boe zes jaren ge leden Francesco Crispi te Parma verklaarde: „De triple-alliantie is een schande voor Italië en dit mag niet rusten voor het bloed van Oberdank is uitgewischt En deze zelfde man hield thans een vurigen lof zang op de triple-alliantie en verklaarde het irridentis me voor de gevaarlijkste ziekte van de openbare meening in Italië. zeer enkele uit Noord-Brabant en Zeeland. Ten slotte verzekert de „Justice te walgen van jjen raejdt ujt Amsterdam aan de N. R. Ct. dezen staatsman zij verzoekt hem met verder j In de Damstraat alhier had Zaterdag avond om meer over Frankrijk te spieken dat mets van hem Htreeks ha]f tien uur eene gr0ote Oranje demonstra- verlangt ook geen beleefdheden. De „Nordd. Alg. Ztg." schrijft over ons land het volgendeVoor de toekomst is het niet zonder belang te constateereu, hoe Russische bladen over de toekomst van Nederland schrijven en door wil lekeurige combinaties en zuiver persoonlijke opvat tingen Duitschland en de Duitsche poiitiek in een verkeerd licht pogen te stellen. Om dit te bewij zen haalt de „Nordd.'" een artikel aan van de „No tie plaats. De Oranjeklanten dreven eerst een aan tal socialen naar de Kalverstraat, keerden toen plotseling om, en vielen voor ,,Cafe Neuf" opnieuw de socialen aan. Na een hevig, ge vecht werden de beide reclame-chassinetten dooi* het volk veroverd. De colporteur Bos werd, door de politie beschermd, naar het bureau gebracht. Duizenden waren op de been. De menigte zong voortdurend nationale en anti- veja Vremja' waarin wordt gezegd Het groother-socialistische liederen, en maakte, zoo dikwijls een togdom Luxemburg zal onder het bestuur van dender socialistische colporteurs iets riep, dit onver - nertog van Nassau geheel onder Duitschen invloed Vaanhaar door luid getier. komen. De koning van Belgie is op de hand van De veroverde chassinetten droegen opschriften tot Duitschland en derhalve zou Duitschlaud in gevalaanbeveling van eene brochure van mr. Spin over van oorlog aan.de noordwestelijke grenzen alleen de houding van minister Lohman in zake de be- vnenden vinden. Bismarck heeft hierop reeds ge rekend en ook de nieuwe regeering rekent er op Dat Nederland ook onder Duitschlands invloed komt, moet den Duitschen keizer alleen reeds hier om veel waard zijn, omdat de revolutionaire partij in Nederland op Frankrijks hand is en omdat het voor de Duitsche vloot van belang zou wezen, om in geval van oorlog in de Nederlandsche havens te kunnen binnenloopen. storming der Nieuwe Kerk, en van eene brochure getiteld „Het beloofde land Kanaan." Te 10.30 komt een nieuwe bende jeugdige oran jeklanten met oranjevlaggen en fragmenten der ver overde eereteekenen de Damstraat binnen. Op den hoek der Nes ontstaat een algemeene kloppartij. Burgers, volgens sommige rechercheurs, slaan met stokken en andere verweermiddelen, in bet rond, bijgestaan door één agent. Alles vlucht in de zij straten. Sedert zijn nog vier agenten verschenen. Eene groote menigte wacht in de Damstraat, op Sedert de vorige mededeeling in de „Staatscou-1 c'en ^am enz* f'e dingen die komen zullen. Het rant" is er in den toestand van Zijne Majesteit den 1 Sezan8 der oranjehederen en het geschreeuw dei- Koning weinig verandering ten goede te bespeuren, colporteurs is verstomd. Alles wandelt kalm. be- De Koning lijdt weinig pijn. maar gevoelt zich steeds jlialve enkele oploopjes, lusteloos. De voeding blijft voldoende. Later bericht: i Omstreeks kwart voor elf uur begon een kleine- S S aftleeling Politie in de Damstraat, oude Hoog het N. v. d. D., dat Z. M. steeds weinig voedsel gebiuikt en zeer kalm blijft. In een laag, doch ruim ledikant ligt de vorste lijke lijder, meestal onbewust van wat er in zijne omgeving voorvalt. De atmosfeer in het slaapver trek wordt verfrischt door verdamping van eau de cologne, welke men daartoe op een verhitten lepel giet. De tapijten zijn gedrenkt met een verdund carbolzuur. H. M. de koningin bezoekt de kranke eenige malen per dag. - Bij de Tweede Kamer zijn tot nu toe betref- Ifende het aanhangige voorstel van wet van den heer Bahlmann ter voorziening in den kwijnenden 1 toestand van sommige takken van landbouw, inge- I komen 81 adressen voor het ontwerp, waarin het voorstel-Bahlmann met meer of minder ingeno- j menbeid wordt begroet en op aanneming daarvan 'wordt aangedrongen; 144 adressen tegen het ontwerpalsmede één adres waarin de noodzake- lijkheid wordt betoogd van een voorafgaand nader onderzoek alvorens eene beslissing te nemen. De adressen voor de graanrechten komen vooral luit Zeeland en Limburg, ook verscheidene uit N.- Brabant, de Betuwe en verschillende Zuid Holland straat en op omliggende grachten met den stok te- chargeeren op de wel gedunde, maar nog telkens samenscholende menigte. Intusschen hoorde men in de verte verspreide groepen socialisten het vrij heidslied zingen. Ten 11.20 seinden de verschillende sectien om- sterkere afdeelingen ter assistentie. Zoodra deze versterking was aangekomen, werd zonder den stok te gebruiken, voor de circulatie gezorgd. De menigte is sedert wel iets toegenomen, maar vrij kalm. - Zekere S. te Bruidisse, die tijdens de jongste volkstelling zijne telkaart verbrandde en alle op gaven weigerde te beantwoorden, waarvan een vonnis van 20 of 6 dagen hechtenis het gevolg is geweest, heeft het zóó ver laten komen, dat hij door de politie opgepakt en te Zierikzee in het huis van bewaring gebracht is moeten worden, waar hij des avonds omstreeks 8 uur aangekomen, den volgenden ochtend reeds betaalde en ontsla gen werd. Als bijlage D bij de begrooting van het de partement van binnenl. zaken voor 1891 is ver- sche gemeenten, enkele uit de Noordelijke provin- j schenen een lange lijst der bijzondere scholen, ge- cien. De adressen daartegen komen meerendeelsj sticht of onderhouden door vereenigmgen, welker uit Groningen, Friesland, Overijssel, Noord- en Zuid-besturen aanvraag hebben gedaan om uitkeering Holland, sommige uit Gelderland en Utrecht, ookvan de toelage volgens de nieuwe onderwijswet.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1