- Itemciigd Nieuws. Landbouw. - De commissie van rapporteurs voor het reeds lang aanhangig wetsvoorstel van den heer Bahl- inann. ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw" heeft, na kennis genomen te hebben van de Memorie van antwoord, haar eindverslag uitgebracht, waarin zij -enkel te kennen geeft, dat door de gewisselde -schrifturen de openbare beraadslagingen over het voorstel geroegzaam is voorbereid. De Tweede ■kamer heeft nog geenbesluit genomen over de be handeling van het ontwerp. - De toestand des konings is onveranderd, maar blijft zorgelijk het accomidatie vermogen van dan j geest is zwak. Van de instelling van een regent- schap is wel sprake, maar het kan nog zeer goed veertien dagen duren. Eerst zal een consult plaats hebben tusschen de geneeskundige autoriteiten waarschijnlijk Maandag a. s Aan de koningin is de, beslissing daaromtrent overgelaten. De ministers ontvangen eiken dag een bulletin van den genees heer, op last der koningin dus zijn zij geheel op de hoogte - Men bericht uit Apeldoorn aan de N. R. Ct.. -dat de koning dezer dagen minder schijnt te lijden, tmaar steeds buiten staat blijft tot werken met 't hoofd, waarin, naar het zich laat aanzien, voorloo- pig geene verandering te wachten is. De hoop op herstel wordt echter niet opgeheven. - De bijeenroeping van de Eerste Kamer dei- Stat en Generaal wordt spoedig verwacht. AXEL, den I» October Burgemeester en Wethouders hebben bepaald, dat de verkiezing voor een lid van den Gemeen teraad vacature A. v. O. Kruijsse zal plaats liehben op Dinsdag 11 November a. s. en de her stemming - zoo noodig - op Dinsdag 25 Novem her, d. a. v. - In de heden namiddag gehouden vergadering -van stembevoegde ingelanden van den Buthpolder, is tot ontvanger griffier benoemd.de heer P. Dreg mans. notaris alhier. HULST. Mer ingang van 1 Januari 18(J1 zal het weegloon aan de stadswaag alhier aanmerkelijk verminderd worden. Voor ieder stuk vee zal dan slechts 25 cent per stuk geheven worden, terwijl daarvoor nu 50 cent moet worden betaald. - Jl. Woensdag ochtend omstreeks half 7 had aan den Ueijkant (gem. Koewacht) een ernstig on geluk plaats. De landman M. d'Hooge bezig zijnde met het vervoeren van mest naar zijn land, had -daarihg het ongeluk te kort te draaien, met het gevolg, dat de kar in de aldaar liggende sloot te •recht kwam. Ten einde zijn voertuig weder op den weg te brengen, .trachtte hij bet uit de sloot te lichten, doch thans viel de kar, tengevolge van haar over wicht op zijde en kwam juist terecht op 's mans lichaam. Op diens geroep kwam onmiddellijk hulp .opdagen, doch, helaas! te laat. De ongelukkige was rreeds overleden. - Tot pred. bij de herv gem. te Nieuwvliet is beroepende heer M. W- Snoep, cand. te Middelburg. - Door de vereeniging „Welbegrepen Eigenbe lang te Aardenburg had jl. Dinsdag de aanbeste ding plaats van de levering vac 109600 KG. su ,perphosphaat vac 14 phesphorzuur, oplosbaar m water. Hiervoor werd ingeschreven door de hee -ren Coenen Schoenmakers te Uden voor 3.68 -per 100 KG. te leveren in Breskens en door de iheeren Standaert Co. te Sint Laureps voor J 3.69 per 100 KG. te leveren in Aardenburg. De .levering is aan eerstgenoemden gegund. - Te Appelsóha hebben de verveners eene samenkomst géhouden met het doel om reeds nu (het werkloon voor het volgende jaar vast te stel Jen. Terwijl vroeger voor het turfleggen ƒ2 voor dagwerk werd betaald, is dit nu met 0,50 ver hoogü en dus op 2,50 bepaald. Daarmede hou den zij het midden met de ten vorigen jare afge wezen eischen hunner werklieden. Deze toch vroe gen in den herfst van 1889 eene verhooging van ƒ0,25. in het laatste voorjaar daarentegen eisch- fen zij 1 meer. Men verwacht., -dat de werklie den liet thans aangeboden nccoord zullen aanne men en daardoor het gevaar voor nieuwe werk stakingen in een volgend jaar voorkomen zal zijn. N. R. Ct. De trein, die te Groesbeek om 3.25 vertrekt, is aan een groot gevaar ontsnapt. Eene baldadige hand had groote steenen op de rails gelegd, maar bij tijds werd dit door de baanwachteis ontdekt. Bij den goederentrein was het ook reeds gebeurd. Het geschiedde bij den doorloopenden trein Am sterdam - Keulen. De dader is gevat en reeds in handen der justitie gesteld. Op grond der wet, houdende verbod om wa penen te dragen, is op de kermis tb Tilburg tegen den houder van eene schiettent proces-verbaal opgemaakt en zijn de twee eenloope geweren, welke daarbij dienst deden, in beslag genomen. LI. Woensdagavond zijn twee jongens van de Wassenaer. die aan den wal waren, omstreeks half zeven op den Zeeburgenliik nabij het Slachthuis te Amsterdam aangehouden door een hun onbekend manspersoon, die hun om geld vroeg. Na de wei gering hem dit te geven, haalde de schurk onver wachts een mes te voorschijn en gaf een der jon gens een steek boven het oog. De andere jongen kwam onverschrokken zijn kameraad te hulp en ging den kerel te lijf, die hem bij de gevolgde schermutseling een gedeelte vari een zijner vin gers afsneed en hierop wegliep. Door laatstgenoem den jongen is het signalement van den man vrij nauwkeurig opgegeven. Na afloop van het geval wilden de jongens naar boord terugkeeren, doch daar dit te ver verwijderd was, zijn zij naar het Militair Hospitaal gegaan, tevergeefsch uitziende naar een politieagent, aan wien zij het gebeurde konden mededeelen. Het voorgevallene is des te meer te betreuren, daar de jongen met den ver minkten vinger waarschijnlijk voor den dienst zal worden afgekeurd, en wel zonder pensioen, daar de verwonding noch in, noch door den dienst ontstaan is. Een reuzenboom werd dezer dagen aange voerd te San Francisco. De boom is afkomstig uit Californie en is bestemd voor de wereldtentoon stelling te Chicago. Er waren niet minder dan drie lange zware wagens noodig, om den boom te transporteeren. Het gevaarte weegt niet minder dan 70,009 pond en was, alvorens gekapt te zijn, 312 voet hoog. De boom heeft op 28 voet van den grond nog een doorsnede van 20 voet. Hij zal een eigenaardige plaats innemen op de ge noemde tentoonstelling. Hij wordt namelijk uit gehold en in een zaal herschapen, die 100 perso nen zal kuunen bevatten. De boom zal door 250 electrische lampen, zoowel van bniten als van binnen, verlicht worden, waardoor hij ongetwijfeld een der grootste aantrekkelijkheden der wereldten toonstelling zal vormen. Voor het gerechtshof te Woodstock, in Ca nada, is dezer dagen een opzienbarend moordpro- ces behandeld. Een elegant jonggehuwd Engelsoh- man, Birchall, die onder een valschen naam in Amerika op grooten voet leefde, heeft een jonk man van aanzienlijke familie, Benwell genaamd, uit Engeland meegenomen om hem voor den land bouw op te leiden op de groote goederen, welke hij voorgaf te bezitten, en dien jonkman van al zijn geld beroofd en vermoord, om daarna den ou den Heer Benwell zooveel mogelijk geld af te vragen in naam van zijn zoon, wiens lijk, naar de moordenaar berekende, niet spoedig gevonden en wiens dood eerst na verloop van geruimen tijd in Engeland bekend zou worden. De misdaad kwam echter weldra uit. Birchall, op wien spoedig de verdenking viel, werd in hech tenis genomen, niettegenstaande zijn aanhoudend ontkennen schuldig bevonden en tot de galg ver oordeeld. Den 14 en November zal het vonnis voltrokken worden. Zijn vrouw, die men aanvankelijk van mede plichtigheid verdacht, maar wier onschuld schitte rend werd bewezen, viel bij het vernemen van het doodvonnis bewusteloos neer en zij is thans zoo bedenkelijk ziek, dat men twijfelt aan het behoud van haar leven of althans van haar verstandelijke vermogens. Zooals hij onze meeste landbouwers bekend is, werd dit jaar voor het eerst door de regeering een som van 40.000 ter verbetering der paardenfok kerij beschikbaar gesteld, Dit bedrag werd over de verschillende provincies verdeeld, bij welke verdeeling tot grondslag geno men werd het volgens de statistiek in 1887 in elk gewest geboren aantal veulens, zoodat voor Zeeland over 3500 kon worden beschikt. De regeling van het gebrnik dezer subsidie werd aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zee land opgedragen. Bovenbedoelde maatschappij, reeds door een pro vinciale subsidie in staat gesteld de verbetering onzer paardenfokkerij in de hand te werken, haast te zich die regeling dankbaar te aanvaarden en een reglement te maken dat, in verband met het reeds bestaande provinciale reglement tot strek king heeft door het uitreiken van flinke bewarings- premien een voldoend aantal goede hengst - en menieveulens en éénjarige hengsten en merrienin onze provincie te houden. De uitreiking toch van een behaalden bewarings- prijs geschiedt eerst, wanneer het bekroonde dier op'eene keuring in het jaar, volgende op dat der bekrooning, vertoond is. Het reglement, regelende het gebruik der pro vinciale subsidie, heeft tot doel voorschotpremien toe te kennen aan tweejarige hengsten en verder eerste en tweede prijzen aan hengsten minstens 3 jaar oud. Iemand, die dus een goed hengstenveulen heeft, kan eerst mededingen naar de bewaringsprijzen voor het veulen en den éénjarigen hengst, daarna naar de voor schotpremie voor den tweejarigen hengst en ton laatste naar de prijzen voor hengsten mins tens 3 jaar oud. Het doel, dat duidelijk uit deze regeling blijkt, is te voorkomen dat de beste hengstveulens ver kocht wordenof op andere wijze voor de verbe tering voor ons paardenras verloren gaan. Een landbouwer toch, die een goed hengstveulen heeft, zal nu wellicht denkenik verkoop mim veulen niet dadelijk of maak het niet op andere manier als hengst onmogelijk, doch zend het eerst naar de keuring, daar het behalen van een bewa- ringsprijs van ƒ60 hem niet onverschillig is en het ter keuring brengen in geen geval iets kost. Wordt dit veulen op de keuring het volgend jaar niet bekroond dan kan hij nog altijd op andere wijze daarmee handelen. De keuringen voor de uitreiking van bewarings prijzen, konden dit jaar niet vroeg genoeg plaats hebben, zoodat de deelneming minder gioot was dan verwacht werd en slechts een gedeelte der rijkssubsidie kon gebruikt werden. Op voorstel van het hoofdbestuur van de Land- bouwMaatschappij hebben de ministers van water staat en oorlog goedgevonden, van het restant, een prijs van 1000 uit te loven voor hem, die voor 1 December a. s., den bestem Hengst in onze pro vincie invoert onder de volgende voorwaarden le. De hengst moet minstens 4 tanden gewis seld hebben, doch nog niet aftands zijn; 2e. Ingeschreven worden in het Nederland- sche Paarden-stamboek afdeeling Zeeland 3e. Geschikt zijn tot verbetering van het ras in de streek, waar hij gestationeerd wordt. 4e Wanneer hij slechts 4 tanden heeft niet meer dan driemaal per dag worden toegelaten. 5e. Gedurende twee dektijden ter beschikking blijven voor een dek- en veulengeld van hoogstens U" voor minstens 60 merrien. 6e. De merrien, ingeschreven in het N. P. S., bedienen tegen een dek-en veulengeld van hoog stens 7.50. Wanneer deze bepalingen worden nageleefd zal de behaalde prijs, die als tegemoetkoming voorden aankoop moet beschouwd worden, voor de helft beschikbaar zijn op 1 Augustus 1891, terwijl de wederhelft op 1 Augustus 1892 zal uitbetaald worden, mits uit de te verstrekken deklijsten blij- ke dat 'aan de gestelde voorwaarden is voldaan. Alle verplichtingen voor den eigenaar vervallen, [wanneer het dier sterft of onderhevig wordt aan

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2