No. 444. Zaterdag 11 October 181)0. 6e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. Dl EL KM A Y, AXEL. voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. Biniieiilaiidscli Nieuws. - 4XIÏLSC Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Een medewerker van den Figarode heer Jac ques St. Cère, heeft onlangs een onderhoud gehad met den Italiaanschen minister-president, den heer Crispi, en natuurlijk, want daarom was het hem juist te doen, dit openbaar gemaakt. Nu wordt sedert die openbaarmaking tusschen verschillende bladen een polemiek gevoerd, of de heer St. Cère het onderhoud wel naar waarheid heeft weergege ven, want, volgens het verslag zou de heer Crispi, zooals men weet een bondgenoot van Duitschland. zich minder gepast hebben uitgelaten over den Duitschen rijkskanselier, Von Caprivl, keizer Wil helm en prins Bismarck. De Capitan Fracassa verklaarde eerst alles voori verzinsel, maar thans ziet het blad zich genood zaakt te erkennen, dat het gesprek in hoofdzaak nauwkeurig is medegedeeld, doch merkt verder op, dat genoemde heer ontvangen was onder beding dat hij de samenkomst niet openbaar zou maken. Maar wat heeft een journalist dan aan zoo'n ge- I wichtige samenkomst De Riformahet orgaan van mijnheer Crispi zegt, - dat al hetgeen in het verslag van der. Figaro voorkomt omtrent 's ministers oordeelvellingen over Caprivi, Wilhelm en Bismarck, onwaar is, terwijl een ander Italiaansch blad den heer St. Cère „het verachtelijkste aller gewervelde dieren" noemt. Zeer vleiend. Niet vleiend zijn ook de verdere onthullingen in zake het Boulangisme voor den betrokken ex ge neraal. Een zeker iemand, die van nabij betrok ken was in de Boulangistische samenzwering schrijft aan de Pall Mall Gazette eenige kleinigheden, voor wier waarheid hij instaat. Gedurende zijn verblijf te Clermont stond Bou- lacger in voortdurende onderhandeling met prins Napoleon, wien hij beloofde aan het hoofd der re geering te brengen. De generaal ontdekte echter tot zijne groote verwondering, dat het den prins totaal aan moed ontbrak en zoo knoopte hjj ver bindingen aan met de royalisten. Hij had in den grond een afkeer van de Orleansen, maar hij wilde prins Napoleon dwingen tot een werkzaam optre den door te gelegener tijd tot hem te kunnen zeggen, dat, als hij niet wilde handelen, de graaf van Parijs zulks zou doen. daar deze laatste hem zijn woord gegeven had. Toen hij eindelijk dit oogenbllk g6komen achtte, weigerde de persoon die bij alle onderhandelingen als bemiddelaar was opgetreden en wiens gevoe-j lens naar de Orleansen overhelden, daarvan bericht te doen aan prins Napoleon hij wilde er het al lereerst den graaf van Parijs mee in kennis stellen. Een twist ontstond en de bemiddelaar, die alle overtuigende bewijzen van Boulangers schuld in handen had, verliet hem onder bedreiging, dat hij alles aan den minister Constans zou vertellen. Bou langer zond den volgenden dag om hem, maar de vogel was gevlogen. Nadat hij eerst bij den mi nister van binnenlandsche zaken, Constans, was geweest, had hij Parijs verlaten. Toep begreep de generaal, dat het voor hem nu ook zaak werd, en j wel hoe eer -hoe beter, Parijs te verlaten en alzoo vluchtte hij naar Brussel. Meergemelde bemiddelaar schijnt echter niet al les aan den minister verteld te hebben maar de regeering wist toch genoeg om Boulanger te waar schuwen, dat haar het een en ander van zijn ge-1 drag bekend was. Vandaar dan ook zijn groote j vrees om in Frankrijk terug te komen, waar on herroepelijk de kogel hem wachtte, hem, die zich had schuldig gemaakt aan de laagste misdaad waaraan een soldaat zich kan vergrijpen, namelijk de rol te spelen van verrader zijns vaderlands. De generaal is thans bezig aan een werk waar in hij de juiste geschiedenis van het Boulangisme zal neerschrijven, doch het zal hem ongetwijfeld moeilijk vallen zich schoon te wasschen van den smet, dien al zijne vijanden en vroegere vrienden op hem geworpen hebben. De volksstemming in het Zwitsersche kanton Tessino heeft den uitslag geleverd, dat de meer derheid herziening wil van de grondwetdie meer derheid bedroeg echter slechts 94 stemmen, zoodat wel de herziening zal plaats hebben, doch daaren tegen de ontevredenheid slechts vei plaatst is naar de andere zijde. Misschien is ook hier het genees middel erger dan de kwaal. Bij de verkiezing onder de Duitsche .sociaal-de mocraten gehouden, ter aan wijziging van de ge delegeerden naar het congres der partij, dat in de volgende week te Hallo zal plaats hebben, leden de zoogenaamde „jongeren" der partij in alle dee len des rijks de nederlaag, zoodat Bebel en zijne aanhangers te Halle weinig of geen oppositie zul len vinden. Tegenover de informatien door den heer Tindal omtent 's Konings toestand ingewonnen, zijn we in staat andere en betere informatien te kunnen stellen, voor wier nauwkeurigheid we borg spreken. Tot voor nu veertien dagen heeft de Koning zijn gewonen arbeid verricht. Gelijk bekend is, verlaat hij nooit het Loo en moeten de ministers alles schriftelijk met hem afdoen, maar dit belet de persoonlijke bemoeiing met 's lands zaken geens zins. Geheel den zomer gaf Z. M. bljjk, dat hij zich op de hoogte stelde van hetgeen er omging, en er is niet de minste grond om te meenen. dat hij in meer of min onbewusten toestand zijne toestemming, waar dit noodig is, ooit zou hebben gegeven. Natuurlijk eischt dit lichamelijke in spanning; van daar dat, toen de oude ziekte weer in hevigheid toenam, Z. M. den arbeid moest sta ken. Juist de omstandigheid dati zoodra die ziekte erger werd, ook geen enkel kon. besluit meer in de „Staatscourant" verscheen, toont dat alles in volkomen normalen toestand is. Nog dient er op te worden gelet, dat de doctoren huisdok ters zijn, en dat dus de regeering geShe macht over hen heeft- De bijzonderheden waaruit de persoonlijke be moeiing des Konings wiskunstig zeker blijkt, zijn natuurlijk voor mededeeling onvatbaar, maar niet temin van zoo stelligen aard, dat ze geen ruimte voor eenigen twijfel laten. (Standaard.) Een particulier telegram uit Londen aan het i „Hdbl." meldt aangaande het verbod van den in voer van Nederlandsen vee, dat drie aangekomen ladingen mogon gelost worden, doch geen verdere zullen worden toegelaten. Twee der voornaamste veehandelaren zijn naar 's Gravenhage vertrokken. Volgens de N. R. Ct. wordt in den toestand des konings weinig verandering waargenomen, zoo min ten goede als ten kwade. De koning houdt steeds het bed. Natuurlijk is op dien leeftijd de toestand zorgelijk. Wegens 's konings buitenge woon sterk gestel evenwel en na de ondervinding in het voorjaar van 1889, blijft men nog op her stel hopen. Krachtens art. 3 eerste lid der wet van 9 Mei 1890 (Stbl. no. 81) is door den minister van justitie, bij beschikking van 27 Sept. 11. no. 91. bepaald dat de hierna te noemen ambtenaren en beambten, gedurende de uitoefening van hunne ambtsbediening, een wapen bij zich mogen heb ben; de fungeeiende directeuren van politie; de commissarissen van politie; de officieren en sub stituut officieren van justitie; de burgemeesters en kantonrechters, als hulpofficieren van justitie; de rech ter-commissarissen belast met de instructie van strafzaken; de griffiers en substituten of waar nemende griffiers, die de rechters commissarissen, belast rr.et de instructie van strafzaken, vergezel len, en de deurwaarders. Met 28 tegen 7 stemmen heeft do gemeente raad van Rotterdam afwijzend beschikt op de a- dressen, die op de afschaffing der kermis aandron gen. Het behoud der kermis werd vooral verde digd door den burgemeester, die aanvoerde dat ook de volksklasse eene gelegenheid moet vinden om zich te ontspannen, en dat men in de plaats van de kermis weet te stellen. Dat gedurende de kermis de drankwet niet zou worden gehandhaafd, werd door den burgemeester tegengesproken met een be roep op de tien dronkaards, die gemiddeld per dag door de politie werden ingerekend tijdens de jong ste kermis. De heer Boomgaard, de oudste bewoner van Groningen, heeft dezer dagen den 102den verjaar dag zijner geboorte geviel d; De oude man, rus tend scheepskapitein, verpleegde in het „Lekker - beetjes"'-gasthuis, geniet eene goede gezondheid en j heeft geene andere gebreken des ouderdoms, dan dat hij eenigszins doof is. Uit Haarlem schrijft men aan het Hbld Gisteren avond was de Raamsteeg in- rep en roer, naar aanleiding, van bene vechtpartij tusschen twee broeders. Om hieraan een einde te maken liet de moeder de politie te hulp vragen, om den oudsten zoon uit hare woning te verwijderen. Dit ging echter niet gemakkelijk, daar hij zich met een bijl en een mes gewapend had, waarmede hij eerst het paneel van de vooideur en daarna eenige glas ruiten stuksloeg, vervolgens wilde hij de politie, een adjunct-inspecteur en drie agenten, te lijf, maar geholpen door de buren is het deze gelukt hem te overmeesteren en naar het politiebureau over te brengen. Een agent hoeft hij echter nog J een snede aan den linkerduim toegebracht.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1