(jemengd Nieuws. Vrijdagochtend om bjtlf elf ïs de sinds 1834 'bestaande Enscbedesche katoenspinnerij, die heel wat beeft doorleeid, door brand vernield. De spinnerij was sedert eenige maanden geheel voorzien van Grinnel 's brandblusch-systeem. Dit ■weikte een tijdlang uitstekend en hield den brand "tegen, doch gebrek aan water in het resesvoir bo ven de fabriek beeft de vlammen doen voortwoe den. Ik begrijp dan ook niet dat de stoommachi ne werd stil gezet in plaats van die met volle kiacht te laten doorwerken om het noodige water naar boven in het reservoir te pompen, hetgeen later wel gedaan werd, doch toen was het te laat. Een 130 tal arbeiders zijn met den nu naderenden wintei' geheel buiten werk. wel seinde ik dat zij misschien te Gronau in de in aanbouw zijnde spin nerij zouden kunnen geplaatst worden, doch de spinners der verbrande fabriek zijn tal van jaren gewend aan hunne spinmachines, de vingers staan daarnaar, en nu kunnen zij niet werken aan an dere, zoogenaamde trosselmachines. Van de voor korten tijd afgebrande fabriek der firma Gebr. van Heek loopen nog vele arbeiders ledig en thans komen er pl. m. 130 bij. Het is te hopen, dat er handen aan het werk zullen geslagen worden om hen op de eene of andere wijze te helpen. Door den hevigen westewind geraakten op tamelijk verren afstand verschillende woonhuizen in brand: door krachtdadige hulp van ingezetenen werden die perceelen behouden, doch verbrand werden door het hebben van daken met gedokte pannen, een huis van 2. een blok van 5 en een blok van 8 woningen. De Commissaris des Konings kwam Vrijdag uit Zwolle hier om zich persoonlijk van de ramp te overtuigen. N. R. Ct. De toestand van Zijne Majesteit den Koning is in de laatste week weinig veranderd. Zijne Ma jesteit lijdt, zooals do geneesheeren des Konings bevonden hebben op een consult gehouden den 29 September 1890, aan eene verheffing van het chro nisch nierlijden, hetwelk Zijne Majesteit noodzaakt het bed te houden. De voeding is voldoende en de krachten van den Hoogen Lijder zijn zeer be vredigend. (Staatsct.) AXEL, den 7 October IHttO. Jl. Vrijdagavond bracht het fanfaren gezelschap „Concordia" alhier eene serenade bij zijnen be noemden Eere-Voorzitter, den heer dr. S. J. van .Nooten. Naar wij uit officieele bron vernemen, zullen er enkele kleine wijzigingen gebracht worden in de veitrekuren der treinen van de Maatschappij Mechelen Ter Neuzen, vermoedelijk na 15 Oct. as. De eventueele veranderingen hopen wij later mede te deelen. In de heden namiddag alhier gehouden ver gadering van Stembevoegde ingelanden van den polder Coegors c. a. is tot Ontvanger-griffier van dien polder benoemd de hew P. Dregmans, nota ris alhier. HONTENISSE. De voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Lamswaarde bestaat ■(alphabetisch gesteld) uit de heerenP. Adriaan- sen te 's Heerenhoek, V. J. Borm te Koewacht, A. J. d'Haens te Graauw, E. Lauret te Overslag en J. F. Peuleman te Hengstdijk. HONTENISSE. Na door den heer Ds Buijze van Hulst, naar aanleiding van Coloss. I vs. 28, in zijne nieuwe gemeente bevestigd te zijn, deed •de heer Ds. Coenen van Leeuwen (Geld.) voor een vrij talrijk gehoor zijn intrede alhier op j. 1. Zon dag, tot tekst nemende Hand. 14 vs. 7. HULST. 6 Oct. Niet minder dan 109 stuks rundvee waren heden ter markt ten verkoop aan de lijn gebracht, en dat daarin nog al handel was bewijst dat er ongeveer tweederden van het aan gevoerde vee is verkocht geworden; van de 41 stuks varkens werden er 37 verkocht en 1 schaap, in paarden waarvan er 10 ter markt waren ging niets om. Aardappelen zijn verkocht geworden ad 2.50 de 100 kilos aan het station te leveren. De suikerfabriek te Sas van Gent is gisteren ■met hare werkzaamheden aangevangen. Daarin .zijn de volgende ambtenaren der dir. beiastingen geplaatst, als J. J. Eijke van Sluis, chef van dienst, B. Talboom van Sluis, M. Sierveldt van Philippine, M. van der Male van Koewacht en I. Azen berg van Bier vliet. De herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen is voltooid. In een der bijdragen van de memorie van toelichting van het wetsontwerp op de grondbelasting is het be drag der grondbelasting van alle provinciën te za- men naar de nieuwe belastbare opbrengst omge slagen, met dat gevolg dat de belasting zou ver minderen onder anderen in Noord Brabant met 12, in Zeeland met 16 pCt. N. R. Ct. Te Nieuwvliet met Cadzand (Evang. lokalen) biacht de collecte voor de scholen met den bijbel 22,19s op en te Groede met Breskens 139,31'. Tot directeur der stoomtram-maatschappij Breskens-Maldegbem is benoemd de heer B. Nij zink, vroeger hoofdopzichter bij de Kon. Ned- Lo caalspoorwegmaatschappij Willem III, thans op zichter van den provincialen waterstaat van Gel derland te Arnhem. Jl. Donderdag was er spektakel op de anders zeer deftige Amsterdamsche Beurs. Een Beursbezoeker, de heer L, wordt sedert ee- nigen tijd lastig gevallen door een niet-beursbezoe ker, den heei G., die pretendeert eene schuldvor dering te hebben van zeer ouden datum reeds op eerstgenoemde. Deze schuldvordering, oorspronke lijk groot circa 29,000, is door rente op rente in ongeveer dertig jaren opgeloopen tot /68,ütHJ. Eene bijkomende omstandigheid schijnt de ge rechtelijke invordering van het bedrag in den weg te staan. Sedert Maandag nu beproeft de heer G. op zeer bijzondere wijze den heer L. tot afbetaling te be wegen. Hij bezoekt de Beurs en blijft voor den heer L. heen 6ii weer wandelen, wat natuurlijk spoedig de opmerkzaamheid en ook de spotzucht wekte. Eenige personen maakten er een aardig beid van, namen den heer G. in hun midden en wilden hem van de Beurs dringen. Ten slotte geraakte de heer G. in de afdeeling der schippers terecht. Inmiddels had een der bezoekers, een einde wil lende maken aan het storend rumoer, de politie te hulp geroepen, en twee ageuten verschenen dan ook op het door hen slechts zelden betreden terrein. Die verschijning van de gewapende macht was echter tegen den zin van andere bezoekers, en nu keerde men zich tegen de politie, die ondanks haar krachtigen tegenstand, waarbij zij zelfs den wa penstok trok, van de Beurs gedrongen werd. De agitatie duurde den ganschen middag voort. Men schrijft uit Gennep aan de N. R. Ct. Op de lijn Bokstel-Wesel, der Noordbrabantsch Duitsche Spoorweg-Mij., had jl. Donderdag avond een ongeluk plaats, dat aan die maatschappij groo te stoffelijke schade berokkent. De trein namelijk die te 10.23 's avonds te Gennep moet aankomen, heeft te Hedemerbruch (Pruisen) een gedeelte der wagens verloren, juist daar waar de weg eene sterke helling heeft. De machinist stopte toen hem geseind werd dat er onraad was, en daardoor bot sten de achter aankomende losse wagens tegen het voorste gedeelte van den trein, met het gevolg dat zeven wagens totaal verbrijzeld werden. Passagiers heeft deze trein zelden, omdat hij alleen dient om het materieel voor den volgenden morgen te Gennep te brengen, en ook het perso neel kwam met den schrik vrij. De weg is versperd, men moet dus ter plaatse van het onheil in een anderen trein overstappen, maar er wordt met alle kracht gewerkt om de lijn weer zoo spoedig mogelijk in orde te houden. De schade wordt op ƒ10,000 berekend. Het stormachtige weder van jl. Woensdag deed zich 's avonds tusschen 10 en 11 uur te Scheveningen op het hevigst gevoelen. Vele schui ten werden dan ook in de duinen nabij de Ge denknaald en het hotel „Zeerust" verankerd. Na bij het Paviljoen is een gedeelte van het strand ter lengte van ongeveer 50 M. weggeslagen. Ee nige aangekomen schuiten en de zich reeds bevin dende tusschen genoemd Paviljoen en het Kurhaus, hebben in meerdere of mindere mate averij beko men. Bij het aanbreken van den dag is met begonnen met het aanbrengen van de noodige her stellingen, opdat tegen den vloed alles gereed zij, In het dorp heeft de schade zich bepaald tot en kele afgewaaide dakpannen, terwijl ook hier et daar eenige ruiten verbrijzeld zjjn. Tusschen 10 en 12 uur werden Donderdag voor middag nog enkele zeebaden genomen. In den nacht van jl. Woensdag op Donder dag is tengevolge van het stormachtige weder de polder, genaamd „de Kwistgelden" gelegen nabij Zevenbergen en Klundert en grenzende aan het Hollandsche Diep, overstroomd. Veel wild is door deze overstrooming omgekomen. Door den hoogen vloed, zijn te Pernis van den bouwman Molendijk 10 schapen, en van C. Kleiine 1 veulen verdronken. Het overige vee en de paar den hebben zich zwemmende gered. Al de gorzen, gelegen langs de rivier Het Spu! te Oud-Beierland, zijn door den hoogen vloed onder water gezet, en het grootste gedeelte van het daar grazende vee is gestald. Op Tesselstroom was gisteren veel klein wrak hout in drift. De toestand der zee was hol, niet stormachtig weer uit het W. Z. W. De Kamper beurtman, die jl. Woensdag mid dag van Amsterdam vertrok, is den volgenden nacht op de Zuiderzee met man en muis vergaan' Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Eene vreeselijke wraakneming beeft plaats gehad te Moelke, bij Neurode. Eenige mijnwerkers dier plaats, werkende in den put Adolf, hebben den stoker machinist vastgegrepen, terwijl hij aan zijn werk was en hem in het vuur geworpen. De on gelukkige was nog enkel eene verkoolde massa toen men de verschrikkelijke misdaad bemerkte. Wat meer is, men kent de schuldigen niet. Men heeft niet de minste inlichting over de daders van dit afschuwelijk schelmstuk kunnen inwinnen. Men zegt dat het slachtoffer door zijne houding in de laatste werkstakingen den haat der mijn werkers had opgewekt. Men beschuldigde hem een verrader van de werkliedenpartij te zijn. Ongeveer twee maanden geleden maakte de 20jarige Rus Peter Wladimiroff op een reis in het Zuiden van Frankrijk kennis met een 32jarige we duwe Ida, waarop hij dol vorliefd werd. Mevrouw Ida merkte hem op, dat zij moeder was van twee kinderen en zij twaalf jaren ouder dan hij was. Do Rus liet zich niet overtuigen, zeide dat hij baar lief bad en zTjne ouders om hun toestemming tot het huwelijk zou vragen. Zoo gezegd, zoo gedaan en beider families knoop ten besprekingen aan. Het verschil in leeftjjd maakte ook hierbij be zwaar uit; doch de jonkman was zoo vreeselijk opgewonden, dat men de toestemming niet durfde te weigeren en hem in den waan liet, dat het huwelijk weldra gesloteH zou worden. De beide gelieven, die buren waren, zagen elkander dagelijks. Verleden week trachtte do weduwe, verschrikt door de steeds toenemende opgewondenheid van haar aanbidder, bet af te maken en maakte hem wijs, dat zij door een man van haar leeftijd ten huwe lijk gevraagd was, wat haar meer paste. Zij trachtte hem aan het verstand te brengen, dat zij over eenige jaren te oud voor hem zou zijn. In plaats van den Rus tot bedaren te brengen, deden deze woorden hem in een vreeselijke woede ontsteken. Zelfs dreigde hij haar en uit angst drong zij niet verder aan. Maandag ochtend vertrokken beiden naar Ville d' Avraff, waar zij dejeuneerden en een wandeling om den vijver maakten. lu een koepel gezeten, bemerkte de weduwe, dat Peter een revolver in zijn zak had en vroeg hem wat hij daarmede doen wilde. Hij antwoordde, dat hij de revolver des ochtends gekocht en geladen had als voorzorgsmaatregel te gen de een of andere kwade ontmoeting in het bosch. Zij nam de revolver en loste een schot, waarbij een kogel in een boom terecht kwam. Denkende dat er verder geen kogels meer opzaten gaf zij de revolver aan Peter terug. Daarop be gaven zij zich naar een hotel en vroegen een ka mer. Tenauwernood bevonden zij zich een kwartier uurs alleen, toén men vier schoten hoorde vallen,

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2