6e Jaarg. No. 443. Woensdag 8 October 181)0. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAlY, AXEL. Staatkundig Overzicht. Hinncu la arisch Nieuws. AMI,SCII! COURANT. Dit Blad verschijnt eiken IHusria»'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Berliner Volksblatt heeft het programma openhaar gemaakt, der socialistische arbeiderspartij in Duitschland. Het is van den volgenden inhoud 1. De arbeid is de bron van allen rijkdom en alle beschaving, en daar arbeid, die voor het al gemeen nuttig is, slechts door de maatschappij kan worden verricht, behoort aan de maatschappij, dat wil zeggen aan al hare leden, het gezamenlijk product van den arbeid, bij algemeenen arbeids plicht, maar gelijk recht, voor ieder naar de mate zijner redelijke behoeften. In de tegenwoordige maatschappij zijn de arbeidsmiddelen het mono polie van de kapitalistenklasse. De hierdoor ver oorzaakte afhankelijkheid der arbeidersklasse is de oorzaak van al de ellende en van de dienstbaar heid in alle vormen. De bevrijding der arbeiden de klassen eischt de verandering der arbeidsmid delen in een gemeenschappelijk bezit van de maat schappij, en de genootschappelijke regeling van den geheelen arbeid, met gebruikmaking te alge meenen behoeve en rechtvaardige verdeeling van de opbrengst van den arbeid. De bevrijding van den arbeid moet het werk zijn van de arbeidende klasse, tegenover welke alle klassen slechts eéne reactionaire massa zijn. 2. Van deze beginselen uitgaande, streeft de socialistische arbeiderspartij met alle middelen naai den Vrijen staat en de socialistische maatschappij, naar de verbreking van de ijzeren loonwet door afschaffing van het stelsel van den loonarbeid, de opheffing der exploitatie (van den werkman) in iederen vorm, de verwijdering van elke maatschap pelijke en staatkundige ongelijkheid. De socialistische arbeiderspartij in Duitschland, ofschoon in de eerste plaats op nationaal gebied werkzaam, is zich bewust van het internationaal karakter der arbeidersbeweging, en besloten, alle plichten, welke deze beweging den arbeiders op legt, te vervullen, teneinde de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk voor te bereiden, de oprichting van socialistische productievereenigingen met staatshulp onder de democratiscde controle van het arbeidonde volk. De productie vereenigin- gen moeten voor de nijverheid en den landbouw in zoodanigen omvang in het leven worden geroe pen, dat uit haar de socialistische organisatie van den geheelen arbeid ontstaat. De socialistische arbeiderspartij in Duitschland eischt als grondslagen van den staat: 1. Algemeen en rechtstreeksch kios- en stemrecht, met g e - heime en verplichte stemming, en stemmingen zoowel in den staat als in de gemeen te; de stemming moet op een feestdag of zondag plaats vinden. 2, Rechtstreeksche wetgeving door het volk. Beslissing over oorlog en vrede door het volk. 3. Algemeene weerplicht. Eene volksweer in plaats van staande legers. 4. Afschaffing van alle uitzonderingswetten, met name van de wetten betreffende de drukpers, vereeniging en vergadering, in het algemeen van al die wetten, welke de vrije uiting van meeningen, het vrije denken en het vrije onderzoek beperken. 5. Rechtspraak door het volk. 6. Algemeene en voor allen gelijke volksopvoeding door den staat. Algemeene schoolplicht, kosteloos onderricht in alle inrichtingen van opleiding. Ver-I klaring van den godsdienst tot eene persoonlijke j zaak- De socialistische arbeiderspartij in Duitschland eischt binnen de grenzen der tegenwoordige maat schappij 1. Eene zoo groot mogelijke uitbreiding der staatkundige rechten en vrijheden in den geest der bovenstaande eiscben. 2. Eene enkele, pro gressieve inkomstenbelasting voor staat en gemeen te, in plaats van alle .bestaande belastingen, met nam9 van de indirecte, welke vooral op het volk drukken. 3. Een onbeperkt recht van coalitie. 4, Een overeenkomstig de maatschappelijke behoeften vastgestelde normale arbeidsdag; verbod van Zon dagsarbeid. 5. Verbod van kinderarbeid en van allen voor de gezondheid en zedelijkheid nadeeligen j vrouwenarbeid. 6. Wetten tot bescherming van j het leven en de gezondheid der arbeiders. Contro- j le van den gezondheidstoestand der arbeiderswo ningen. Toezicht op de mijnen, de fabrieks-, werk plaats- en huisnijverheid door ambtenaren, die dooi de arbeiders worden gekozen. Eene afdoende wet tot regeling der verantwoordelijkheid der werkge vers. 7. Regeling van den arbeid in gevangenis sen. 8. Volkomen zelfbeheer voor alle arbeiders-, hulp- en ondersteuningskassen. Portugal is nog altijd ten prooi aan gisting en ontevredenheid, zoodot de vrees voor eene uitbar sting eer toe- dan afneemt. Zondag heeft in Tes- sino de volksstemming plaats gehad over de her ziening der kantonnale grondwet. Overal zijn voor zorgsmaatregelen genomen, daar men algemeen voor ongeregeldheden vreesde. Overigens valt er wei nig bijzonders mee te deelen. Uit 's Gravenhage wordt aan het Hbld. gemeld De Koning is vrij kalm, na de aandoening ten gevolge van de verheffing der kwaal in het begin dezer week. Z. M. moet evenwel nog het bed houden. Aan het „Utr. Dbl." wordt geseind De toestand van Z. M. den Koning blijft nage noeg stationnair, niet zorgwekkend, hoewel de re- geeringszaken nog niet worden behandeld. De Haagsche correspondent van de Zutph. Crt. schrijft, naar aanleiding van het onderzoek der legerwet in de afdeelingen „Naar ik hoor, geven de antirevolutionairen den moed nog niet op om hunne katholieke bondge- nooten te overtuigen, dat aanneming in 's lands belang is. Er loopen zelfs allerlei geruchten aan gaande de middelen, die zouden worden aangewend om ook in deze quaestie tot overeenstemming te komen. De een zegt, dat de overgangsbepalingen, die bij afzonderlijke wet zullen worden voorgesteld, de invoering der wet zoo zullen verschuiven, dat de tegenstand der katholieken gebroken wordt. An deren beweren en dit heeft in elk geval meer de waarschijnlijkheid voor zich dat er bij den min. van oorlog op wordt aangedrongen om zich met de afschaffing der plaatsvervanging tevreden te stellen en de nummerverwisseling weer in zijn ontwerp op te nemen. Nummerverwisseling tusschen zonen van 't zelfde gezin laat nij nu reeds toe, zoo rede neert men nog een stap verder en de vrede is weder geteekendOndertusschen zou het toch een heele groote stap zijn, een stap zoo groot, dat ik vooralsnog niet geloof, dat de minister tot dien prijs de stemmen van zijn geloofsgenooten zou wil len koopen. Want door dat te doen, zou hy niet alleen zijn eigen «telsel weer afbreken, maar zich ook laten overhalen tot iets, wat volgens zijn me morie van toelichting naar zijne innige overtuiging voor de defensie zeer schadelijk zou zijn." De Tijd, dit stukje overnemend, schrijft dienaan gaande „Dat er van het eerste gedeelte van het bericht der Zutph. Crt. wel iets aan is, en dat de anti revolutionairen de Hemel mag weten om welke redenenzich in den jongsten tijd weder omtrent de gedweeheid en volgzaamheid der katholieken il- lusiën scheppen, komt ons op grond der laatste Standaard-artikelen en van nog een en ander, door ons zeiven waargenomen, niet onwaarschijnlijk voor. Wat het blad laat volgen, klinkt echter te onge looflijk, om waar te zijn. Bij een afzonderlqke. la ter in te dienen wet zou de uitvoering van deLe- geiwet, als die eenmaal aangenomen zal zijn, voor onbepaalden of minstens zeer langen tijd worden uitgesteldeen palliatief dei halve van gelijken aard als door de Duitschers werd gebezigd, om aan de bewoners van Helgoland den dienstplicht sma kelijk te maken en vertrouwende op de belofte van aanneming dezer tweede wet, zouden de ka tholieke afgevaardigden alvast medehelpen om de Legerwet aan te nemen, de Legerwet, die „nota bene" door de voorstanders ervan steeds werd aan bevolen als een zaak van de hoogste urgentie Nog grover boerenbedrog zou het wezen, indien men de katholieken tot aanneming van de wet trachtte te bewegen door een amendement tot in voering van de nummerverwisseling. Wil num merverwisseling (ruiling van nummer tusschen de ingeschrevenen eener zelfde lichting) iets beteeke- nen, dan is allereerst noodig, dat oen zeker getal miliciens vrijloten en dus voor anderen in de plaats kunnen treden. Zooals wij reeds vroeger uitvoe rig hebben aangetoond, zal dit bij aanneming van 't tegenwoordige wetsontwerp geen plaats hebben. Het getal van hen die, voor den dienst geschikt zijnde, jaarlijks vrijloten, zal niet meer bedragen dan ongeveer drie honderd en nog worden deze weinigen niet absoluut vrijgelaten, maar aangewe zen om in oorlogstijd te worden ingelijfd bij een aanvullings reserve. In het stelsel der aanhangige Legerwet ware dus nummerverwisseling eenvoudig een wassen neus. Bij resolutie van den minister van financien dd. 1 October jl. is eervol ontslag verleend aan den heer B. G. van der Have te Ouwerkerk, als voorzitter der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen in het schattingsdistrict Goes, onder dank betuiging voor de vele diensten door hem in die betrekking aan den lande bewezen.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1