6e Jaarg. No. 442. Zaterdag 4 October 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAV, AXEL. Staatl u nd ig Overzicht. Itiniiciilaiidscli Nieuws. OlllUNT. Dit Blad verschiint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiê'n worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De radicalen hebben bij de verkiezingen in Ser- vie eene schitterende overwinning behaald. Twin tig der hunnen, benevens negen liberalen werden gekozenterwijl verder twintig herstemmingen moeten plaatshebben. Van «Ie progressistische candidaten zijn slechts twee gekozen en de kan sen voor den leider dezer partij, den gewezen mi nister Garaschanine, stonden vanzelf alles behalve gezond. Hij zelf is wel herkozen, doch wat doen twee personen tegen een 119tal radicalen en 17 liberalen, waaruit, benevens de beide progressisten, vermoedelijk de Skoeptina zal bestaan. Deze uit komst is voor koning Milan verpletterend. Terwijl deze laatste met zijn zoon, den jeugdi gen koning Alexander, een rijtoertje in den omtrek van Belgrado, de hoofdstad van Servie, maakte, ontplofte plotseling een patroon onder het rijtuig. Natuurlijk dacht men in het eerst dadelijk aan een zoogenaainden aanslaglatere berichten evenwel zeggen dat hiervan geen sprake kan zijn. Er wordt verzekerd, en voor de rust der vorstelijke persoren is het ook te wenschen, dat toevallig kort voor de koning voorbijreed, een patroon uit de patroontascli van een gendarme is gevallen en ontplofte, toen het wiel van het rijtuig er mede in aanraking kwam. Niettegenstaande doze verzekering maakt het voorval te Belgrado toch een pijnlijken indruk. Met de oplossing der moeilijkheden in het Zwit- sersche kanton Tessino wil het nog maar niet vlot ten. De bondsraad heeft besloten mede te deelen. dat het vaststaat, dat het omvergeworpen bestuur van het kanton het wettig gouvernement aldaar was en dat de bondsraad van oordeel is, dat dit bestuur zoo spoedig mogelijk moet worden hersteld. Uit den loop der beraadslagingen moet worden opge maakt, dat de noodzakelijkheid eener wijziging van het tegenwoordig kies- en stemrechtstelsel in Tes sino algemeen erkend werd. De eerste October was voor de Duitsche socia listen een ware feestdag- Op dien dag toch was de beruchte wet tegen de socialisten niet meer van kracht. Deze wet, die ten doel had de socialisti sche beweging te bestrijden en zoo mogelijk te on derdrukken, heeft juist het omgekeerde resultaat opgeleverd, daar de Duitsche socialistische partij zich gedurende den tijd dat de wet van kracht was, meer dan ooit heeft ontwikkeld. Van 437.158 in 1878, het eerste jaar der wet, is hun aantal thans gestegen tot 1.341.587 1 Het zal nu van de houding der socialisten zelve afhangen, of eene nieuwe wet tegen hen zal wor den noodig geacht. Spreekt men van socialisten, dan denkt men ook onwillekeurig aan werkstakingen, al worden zij ook niet altijd door de socialisten in het leven geroepen. De naderende winter schijnt een groot deel der arbeiders toch geen schrik aan te jagen, want uit verschillende landen komen weer tijdin gen van werkstakingen of bedreiging daarmede. Niet minder dan 70 tulle-en kantfabrieken zijn te Calais gesloten. De 8000 werkstakende kant arbeiders hebben op e6ne bijeenkomst eenparig be sloten, de werkstaking zoolang vol te houden, tot de patroons het loontarief aannemen, zooals dit door hunne vakvereenigingen is opgemaakt. On geregeldheden kwamen niet voor. Duizend mijnwerkers staakten te Arras het werk wegens loonsvermindering. De gedelegeerden dei- mijnwerkers in het Loire district besloten in eene vergadering de mijnbestu- ren uit te noodigen de mannen, die tengevolge van de werkstaking in Juni dezes jaars waren ontslagen, weder in dienst te nemen. Geeft men aan dezen wensch geen gehoor, dan zal tot eene j algemeene werkstaking worden overgegaan. Zestien weken hadder. een 1500 tal mijnwerkers) te Wearmonth, Sunderland, eene werkstaking vol gehouden Enkele dagen waren zjj weer aan het werk, doch om dit weder neer te leggen, wpl zij niet wilden samenwerken met mannen die niet tot hun bond behooren. In eene mijn te Seraing en in eene ketelmakerij in het bekken van Charleroi werd ook het werk 1 gestaakt, wegens weigering van gevraagde loons- verhooging, terwijl tengevolge van eene aangekon digde loonsverlaging door vijfhonderd vlasarbeiders te Wevelghem bij Kortrijk besloten werd daar mede geen genoegen te nemen en als protest den arbeid te staken. De honger zal ongetwijfeld velen weer wel noodzaken det werk te hervatten, doch de onte vredenheid is daardoor niet weggenomen en de ongezonde toestand blijft voortbestaan Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning (Z. M. hield de 3 laatste dagen het bed) wordt medegedeeld de oude kwaal, nieraan doening, zich weder deed gevoelen, waardoor de eetlust minder en behoefte aan rust grooterwerd De geneesheeren Vlaanderen en Vinkhuijzen, ter stond ontbeden, beschouwen den toestand den toe stand van voorbijgaanden aard. Te Apeldoorn liep Zondag het gerucht dat Z. M. huip bij zijne bewegingen afwijzende, tweemaal zou gevallen zijn. Aan den anderen kant mag men uit het feit, dat de koningin Zondagnamiddag met prinses Wilhel- mina en de beide prinsen van Benlheim, zuster- kinderen van H. M. van half drie tot half vier in een met vier paarden bespannen rijtuig een rit door Apeldoorn en zijne naaste omgeving maakte, be sluiten dat de toestand geen zorg baarde. Naai' van goederhand wordt gemeld, laat het zich aanzien, dat Z. M. de Koning de Viijdag 11. gestaakte bemoeiing met staatszaken spoedig zal kunnen hervatten. Tot lid der Provinc. Staten in het district Zie- rikzee - Vac.—Van der Vliet - is gekozen de heer mr. J. C. van der Lek de Clercq (lib.) met 904 stemmen, tegen 356 op den heer P. Way (a.r.) Voor het najaars examen in Zeeland hebben zich aangemeld 2 vrouw, en 15 mann. candidaten. Tot deskundigen zijn benoemd voor opvoedkun de de heer P. Mooijen, hoofd der school te Kloe- i tinge voor schrijven, lezen en Ned. Taal. de hee- 1 ren P. G. do Jager, hoofd eener openbare en A. Rademaker, idem eener bijzondere school te Mid delburg; voor vormleer de heer Ph. Rank Lz.,on derwijzer bij de rijkskweekschool te Middelburg; voor vormleer de heer A. Cenze, onderwijzer bij de rijksnormaalschool aldaar; voor kennis der natuur de hoer dr. H. Japikse, leeraar bij de rijks hoogere burgerschoolvoor de vaderlandsche geschiedenis de heer J. W. Slager, hoofd der school te St. An- naland voor aardrijkskunde, de heer P. Barentsen, hoofd der openbare school te Schoondijkevoor zingen de heer A. Lijssen, onderwijzer aan de rijks kweekschool te Middelburg en voor de nuttige handwerken voor meisjes, mej. S. W. H. Klaar, hoofd eener openbare school te Middelburg. Te Meppel heeft een buitengewone volksop loop plaats gehad. Een zoogenaamde wildeman, een Afrikaner, liet zich zien in eerie der tenten op de kermis en verslond voor de oogen van het pu bliek dagelijks onder allerlei dwaze sprongen en geluiden, eenige hoeveelheden rauwe paardelong. Op zekeren avond echter had de spullebaas wat te diep in het glaasje gekeken, en dit werkte zoo aan stekend op den wildeman, dat hij de paardelong en de tent in den steek liet, de straat opvloog en zich in eene heiberg verzadigde aan het lang ont beerde vocht. En wat bleek nu Dat de Afrika ner nibmand anders was, dan een Meppeler, die, na geruimen tijd in de gevangenis te hebben door gebracht thans als wildeman den kost trachtte te verdienen. De min. van binnenl. zaken heeft een nota van wijziging ingezonden omtrent het wetsontwerp tot verandering van de grenzen tusschen de ge meenten Biervliet, IJzendijke, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen en Hoek. Het in het voorl. verslag geopperde bezwaai te gen de grenswijziging tusschen de gemeenten Phi lippine en IJzendijke, voor zoover dientengevolge de katholieke ingezetenen burgerlijk tot de eene en kerkelijk tot de andere gemeente zouden be hooren, is door den minister nader overwogen, en daar het bezwaar gegrond schijnt heeft hij die grenswijziging uit dit ontwerp doen vervallen. De termijn der verandering is thans gesteld op 1 Januari 1891. De Staatscourant bevat de uitkomsten der zevende algemeene tienjaarlijksche volkstelling wat de provincie Zeeland betreft. I De werkelijke bevolking der provincie bestond j op 31 December 1889 uit 199.234 personen, 98270 |m en 100.964 vr. Middelburg telde 17116 inw. 7804 m. en 9312 vr.Vlissingen 13165, 6476 m. en 6689 vr.Goes 6566, 3069 m. en 3497 vr.'s Heer Arendskerke 2928, 1480 m. en 1448 vr.Kruiningen 2964. 1485 m. eri 1479 vr.IJerseke 4711, 1856 m. en 1855 vr.Wissekerke 3071, 1507 m. en 1564 vr., St. Maartensdijk 2795, 1422 m. en 1373 vr.Tho- len 2932, 1461 m. en 1471 vr.Groene 2489, 1214 m en 1275 vr.IJzendijke 2861. 1397 m. en 1464 vr.Sluis 2415, 1174 m. en 1241 vr. Axel 3431, 1684 m. 1747 vr.Boschkapelle 1263; 627 m. 636 vr.Clinge 2661, 1303 m. 1358 vr. Graauw 1931.' 983 m. en 948 vr.Hengstdijk 639,

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1