Gemeenteraad van Zaamslao;. derzochte monsters' ais van het aantal onderzoo kingen. Aant. monsters. Soort. Aant. onderzoeking. 237 Meststoften 326 15 Aaide 18 27 Voerir.iddelen 101 134 Zaden 2U8 191 Suikerbieten 191 190 Zuivelproducten 190 Totaal 781 monsters niet 1034 onderzoekingen. Ook werden een aantal uitgewerkte adviezen over bemesting, voeder wijze, enz. gratis verstrekt, wel een bewijs dat het proefstation door de land bouwers wordt gewaardeerd. Als deskundige, door de regeering aangewezen tot het onderzoeken der in beslag genomen mon sters boter, op vermoeden dat vermenging met margarine had plaats gehad, werden den heer Swa ving door verschillende kantongerechten 163 mon sters boter ter onderzoek toegezonden 148 daar van bleken na onderzoek vervalscht te zijn en e- ven zoovele vonnissen (soms zeer hooge boeten), waren daarvan het gevolg. 'sKonings lijfarts, dr. C. W. Vinkhuijzen, bezooht j.l. Zondag en Maandag Z. M. op bet Loo. AXEL, den 30 September ISttO. De Weleerw. Heer Ds. O J. L. Ruijscb van Dugteren, pred. bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Strijen (Zuid.Holland) aangenomen. Van de 313 kiezers hebben heden alhier 134 hun stembriefje ingeleverd. HULST, 29 Sept. Heden werden alhier ter vee markt aangevoerd 17 stuks hoornvee, waarvm er 10 verkocht werden aan goed9 prijzen benevens 19 biggen waarvan er 7 van de hand werden ge daan, terwijl eveneens een kevie hanen spoedig koopers vond. As. Maandag met de jaarmarkt wordt meer vee verwacht, wijl alsdan voor ƒ70 aan pre mies is uitgeloofd. Gisteren zijn te Hulst verpacht Tol Jagertje, Wed. Schopmar, ƒ420 per jaar Zandberg, A. Willems ƒ500 Graauw, H. Vermast ƒ280 Paal, J. F. de Bakker ƒ730 GROEDE, 27 Sept. Heden had alhier de ten toonstelling plaats van wege de Maatschappij tot bevordering van Ooft en Tuinbouw in 't kanton Oostburg. Ter opluistering van de driedaagsche feesten, die tengevolge daarvan zijn georganiseerd, waren op verschillende gedeelten van het dorp eerepoorten opgericht, waaraan met kwistige hand groen en kunstbloemen waren aangebracht, terwijl loepasse lijke opschriften daartusschen prijkten. Lustig wapperde de nationale driekleur ton teeken van de feestelijke stemming, waarin de bewoners zich bevonden en nijvere handen hadden aller wege zich als om strijd beijverd om het dorp in feestgewaad te steken. Des namiddags ten 3 ure werd de tentoonstel ling geopend door den voorzitter der Maatschappij, den heer P. Steenhart te Schoondijke, met eene toepasselijke rede, welke op hartelijke wijze door den Burgemeester Gerritsen, als eere voorzitter der Feestcommissie werd beantwoord. Het muziek en zanggezelschap bracht elk een paar stukjes ten ge- hoore, waarna de tentoonstelling ter bezichtiging werd opengesteld. Het ruime schoolgebouw was smaakvol versierd en de geexposeerdb voorwerpen net gerangschikt. Onder de talrijke bloemen en bouquetten, het ve lerlei ooft en de verschillende tuingewassen, merk ten we fraaie, buitengewone en bewonderenswaar dige exemplaren op. Als een voorbeeld uit velen raag een tentoongestelde meloen (pompoen) we gens haren enormen omvang en ongeloofelijke zwaai te niet onvermeld blijven. Volgens mededee ling had deze collossus bij een omvang van 1.80 M. een zwaarte van 75 kilogram. Verder getuigden de veie inzendingen van noeste vlijt en belangstellende sympathie in de verbou wing en aankweeking van ooft, groenten en bloe men. Voorts waren eene menigte voorwerpen en werk tuigen, die op deze tak van nijverheid betrekking hadden, wel de aandacht waard. Al de bekroningen te vermelden, zou te veel ruimte vragen; echter willen we mededeelen, dat onder de bekroonden voorkomt met een tweeden prijs de heer Iz. van Dixhoorn te Zaamslag voor den sierlijksten ruiker van droge bloemen en gras sen. De overige bekroonden wonen in het wes telijk deel van Zeeuwscli-Vlaanderen. Aan deze tentoonstelling ging een festival ge paard, ter viering van het 50jarig bestaan van 't muziekgezelschap „Eendiacht mankt, macht" alhier, warutoe de zusterverenigingen van St. Kruis, Sluis, Biervliet, Zuidzande en Aardenburg het hunne ter opluistering bijdroegen. Des namiddags werden de voornoemde gezel schappen veiwelkomd door de jarige vereeniging en hun ten gemeentehuize de eerewijn aangeboden. Na het doen van eene muzikale wandeling ga ven deze eene uitvoering op de estrade. Bij dit alles heeischte eene opgewekte stemming onder de talrijke menigte. Des avonds werd een prachtig vuurwerk ontsto ken, waarbij het devies „Ooft- en Tuinbouw" ten zeerste de aandacht trok en een algemeen applaus ten gevolge had. Maandag hadden verschillende volksspelen, ten aanschouwe van eene dichte en groote volksmassa plaats, terwijl eene optocht van de onderscheidene |0eelnemers werd gehouden. Des avonds werden de prijzen aan de bekroonden der tentoonstelling uitgereikt, cn in het logement „De drie Koningen" werd een concert met pianobegeleiding gegeven j door het orkest van den neer Dobbelaere te Gent. Gedurende geruimen tijd bleef men gezellig bij een, tenvijl de feesten, die ten zeerste goed ge slaagd mogen genoemd worden, een allezins gun- stigen en aangenamen indruk bij de ingezetenen zullen achterlaten. Zitting van Vrijdag 26 September. Voorzitter de heer C. de Bokx. Tegenwoordig de heeren Van de Ree, Van Kerk voort, Van Vessem, De Kraker en Riemens, Afwezig de heer De Klerk, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de oide komt: I. Mededeeling van ingekomen stukken, als: a. Brief van Ged. Staten, houdende kennisge ving, dat zij berusten in de door den Raad ver leende Subsidie aan het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur voor 1891. b. Kennisgeving van den heer M. Eijke, dat zijn vader de heer M. Eijke op 75-jaiigen leeftijd te Zaamslag is overleden, onder dankbetuiging voor de betoonde bereidwilligheid jegens den overledene. Hij beveelt zijne moeder ten zeerste aan in den steun van den Gemeenteraad. Deze kennisgeving is bereids namens den Raad door den Burgemeester met een brief van rouw beklag beantwoord. c. Missive van Ged. Staten betrekkelijk het raads besluit van 11 Juli 11., waarbij 2 lokalen van de openbare School in den Grooten Huissenspolder verhuurd zijn aan de vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Zaamslag. Het voornoemd schrijven komt ongeveer op het volgende neer Zij deelen als hun gevoelen mede, dat de goed keuring op het raadsbesluit niet kan worden ver leend. daar de schoollocalen, als publiek rechterlij ke eigendommen der gemeente, niet het voorwerp kunnen uitmaken eener burgerrechterlijke overeen komst, zoodat, bij instandhouding van het raads besluit, de vernietiging er van zal worden voor gedragen, Nog wordt door hen er op gewezen, dat zij, indien bedoelde lokalen aan den publieken dienst worden onttrokken 't geen voor zoover hen be kend niet is geschied en daarna aan de Veree niging verhuurd, hunne goedkeuring aan een der gelijk raadsbesluit zullen onthouden, indien de ver huring onder dezelfde voorwaarden, als in het be. sluit van 11 Juli 11. opgenomen, plaats heeft; dit hoofdzakelijk met het oog op den bedongen lagen huurprijs van 60. welk bedrag te gering is ge rekend naar de renten van betgeen de lokalen aan de gemeente gekost hebben, zoodat bij instandhou ding van het raadsbesluit, in strijd met de wet op het lager onderwijs, subsidie wordt verleend aan eene bijzondere school. Bovendien moeten bij de huursom gerekend worden de kosten van on derhoud der lokalen, die van brandwaarborg en eene zekere rente van de meubelen, welke aan de vereeniging in gebruik worden afgestaan. Volgens hunne berekening de huur ongeveer 240. zou moeten beiragen. Verder zal de vereeniging alle andere kosten, uit de verhuring voortvloeiende, zooals die van verbouw (daar de lokalen, voor het openbaar on derwijs benoodigd, moeten afgescheiden zijn van die voor bijzonder onderwijs) voor hare rekening moeten nemen, Eveneens dient bepaald te wor den, dat. wanneer de gemeente de lokalen weder noodig mocht hebben, op kosten der vereeniging alles zal moeten worden opgeruimd, wat thans tot stand wordt gebracht en wat verhindert dat de lokalen weder voor het openbaar onderwijs worden in gebruik genomen. Naar aanleiding daarvan hebben Burg. en Weth. mededeeling van dit schrijven gedaan aan het Bestuur der voornoemde Vereeniging, waarbij zij tevens in een begeleidend schrijven het Bestuur het aanbod doen om de verhuring, zooals door Ged. Staten bedoeld, aan te gaan. Het Bestuur geeft echter aan Burg. en Weth. kennis, dat zij niet welwillendheid het raadsbesluit van 11 Juli willen aanvaarden, doch niet op de voorwaarden van Ged. Staten Den Raad biedt het tevens een request aan om het meergemeld raadsbesluit van 11 Jui te hand haven en in hooger beroep bij Z. M. den Koning of Z.Exc. den minister van Binnen!. Zaken te komen. Dit verzoekschrift gaat vergezeld van oen adres van adhaesie. voorzien van een 49-tal handteeke- ningen, allen ingezetenen der gemeente Zaamslag. De heer K. de Kraker zegt, dat het schrijven langs een anderen kant, dan van dien der publie ke raadszittting, is bekend geworden, daar het reeds in eene openbare courant heeft gestaan. Hij meende, dat zittingen van Burg. en Weih. niet openbaar waren. Den heer Van de Ree is hetzelfde opgevallen. Hij vraagt den Voorzittbr om inlichtingen dien aangaande De Voorzitter, hem wijzende op art. 22 van het Reglement van orde, antwooordt, dan indien door de Wethouders hem geheimhouding wordt opgelegd hii zich daaraan moet houden. Zulks heeft in dezen niet plaats gehad, zoodat hij, op eene hem geda ne vraag, of het stuk publiek mocht worden, be vestigend heeft geantwoord De Voorzitter brengt thans, na eenige gedach- tenwisselisgen van ondergeschikt belang, het ver zoek van het Bestuur der vereeniging strekkende tot handhaving van het raadsbesluit in stemming, 't welk wordt aangenomen met 7 tegen 1 stem, die van den Voorzitter. Aan Burg. en Weth. wordt alsnn opgedragen, de redactie van het adres Z. M. aan te bieden, en wel zoo spoedig mogelijk, daar bedoeld schrijven vóór 5 October aan het Departement van Binn. Zaken moet zijn ingeleverd. De heer Van de Ree stelt den Vrorzitter voor, in het adres, de toestand zooa'.s die is. in zijn ge heel bloot te leggen, en tevens te Ipten invloeien, dat van de school in den Grooten Huissenspolder 1882 aldaar gebouwd, slechts steeds 2 lokalen voor bet openbaar onderwijs zyn gebezigd en dat van de beide overige lokalen wel geen gebruik meer zal gemaakt worden. Dienovereenkomstig wordt besloten* d. Kennisgeving van den heer Commissaris des Konings, dat tot leden in het Collegie van Zetters bij 's Rijks dir. belastingen, voor deze gemeente, zijn benoemd, de heeren G. de Visser Cz. en K. de Kraker. e. Missive van Ged. Staten houdende toezending van de door Z. M. goedgekeurde verordening op de heffing en invordering van schoolgelden. Een door den heer Jac. van de Ree schrifte lijk ingediend voorstel tot heffing van eene hon denbelasting, in te gaan met 1 Jan. 1891. De heer Van de Ree legt daarbij over een con cept-besluit, waaruit blijkt, dat voor een hond van weelde een som van ƒ4. en voor een trek-, waak

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2