Gemeenteraad van Axel. ZAAMSLAG- 26 September, In de heden na middag gehouden Raadszitting is besloten om het d<»or Ged. Staten niet goedgekeurd raadsbesluit van 11 Juli j,l. tot verhuring van 2 schoollokalen ki 'den Grooten Huissenspoldor aan de vereniging voor Chr. Onderwijs te handhaven en bij Z. M. in liooger beroep te komen. De gemeente begrooting voor 1891 is vastgesteld met een bedrag van 19,947,99 voor inkomsten en uitgaven. Tevens is een voorstel tot herten eeuer hondenbelasting verworpen. Tot onderwijzer aan de ■dorpsschool is benoemd dhr. C. P. Geelhoedt te Hoek, Tot lid van de Prov. Staten van Zeeland in 'het district Goes. vac. Quai les Van Uttord - is gekozen de heer M. Noordijke. (a. r.notaris te Golïjnsplaat, met 1325 stemmen. De heer P. Dekker Jzn. (1.) burgemeester van Wemeldinge bekwam 1245 stemmen. De toestand van Z. M. den Koning blijft, naar men aan het Hand. meldt, over het geheel genomen, steeds bevredigend. Alleen begint zich ■meer beboette aan rust te openbaren. Ook schijnt in de laatste dagen de eetlust minder goed te zijn. De Voorzitter deelt mede. dat als zoodanig is af- I 1600. Die som is enorm, overdreven, kortweg getreden, de heer jhr. nar. Quarles van Ufford. j zoo hoog, als om het pad niet te willen verkoo. Worden uitgebracht 8 st., als: D. J. Oggel 7 en; pen. Met het oog daarop heb ik gemeend, deze C N. Jansen van Rosendaal l st., zoodat de Voor-zaak tot gelegener tijd te moeten laten rusten, zitter is benoemd. j De heer Drogmans deelt mede dat de heer 5. Idem van een lid van het algemeen burger-1L. de Feijter Jz. hem gezegd heeft, dat Zegers lijk armbestuur- De Voorzitter deelt mede, dat door deze benoe ming moet worden voorzien in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer A. t Kruijsse. Worden uitgebracht 7 st., als: L. Jansen van ven. genegen zou zijn om bedoeld pad voor 500 over te laten. De Voorzitter zegt dat volgens zijne mededeeling O.jde nelft der sloot daarbij is begrepen. Ook Jac. Koster wit er liever buiten blij. Rosendaal C.Nz., 8, C. N. Jansen van Rosendaal 2, P. Dieleman en W. DieRman Pz. ieder 1 st. Bij tweede vrije stemming worden uitgebracht 8 at., 'alsL. Jansen van Rosendaal C.Nz., 6, C. N. i te gemoet te komen aan het belan; Jansen van Rosendaal en W. Dieleman Pz. ieder i enkele personen. En Adr. Riemens zegt de heer Van Dixhoorn wil in 't geheel niets van de zaak weten. De heer Wolfert vindt de prijs veel te hoog om van slechts Zittiig van Donderdag 25 September. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Tegenwoordig de heeren Dieleman, Van Dixhoorn, Drogmans, Jansen van Rosendaal, Koster, Van de Ree en Wolfert. Afwezig de heeren De Feijter en Van Hoeve. Alvorens over te gaan tot de werkzaamheden, zegt de Voorzitter ongeveer Mijne Heeren! „Waar ik voor de eerste maal de voorzitters- plaats inneem om uwe vergaderingen te leiden, daar beveel ik mij in uwe welwillende medewer king aan. Ik hoop, dat wij met bezadigdheid mogen werkzaam zijn, om het goede voor Axel te zoeken." De notulen der beide vorige zittingen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komt 1. Mededeeling van ingekomen stukken, als: a. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderbandschen verkoop van gemeentegrond. b. Missive van Z.Exc. den Commissaris des ko- nings, houdende kennisgeving van de benoeming der heeren A. Luteijn en P. Koster, als leden in het college van zetters bij 's rijks directe belastingen. c. Proces-verbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat in kas is 4 656.44. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming van leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten. De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de hee ren Wolfert en Jansen van Rosendaal. Voor het eerste lid worden uitgebracht 8st. als: P. Dieleman 4, P. Koster 2, C. N. Jansen van Ro sendaal en J. Wolfert ieder 1 stem. Bij 2e vrije stemming worden uitgebracht 8 st, als P. Dieleman 5, P. Koster 2 en J. Wolfert 1 stem, zoodai de heer P. Dieleman is benoemd. Voor het tweede lid worden uitgebracht 8 st., als: P: Koster en J. Wolfert ieder 8 en P. Dreg- mans en C. N. Jansen van Rosendaal 1 st. Bij 2e vrije stemming worden uitgebracht 7 st., als J. Wolfert 4 en P. Koster 3 st., zoodat de heer J. Wolfert is benoemd. 3. Idem voor den Gemeenteraad Voor het eerste lid worden uitgebracht 8 st., als: P. Koster 5 en P. Drogmans 3 st zoodat de heer P. Koster is benoemd. Voor het tweede lid worden uitgebracht 8 st., P. Dregmans 4, C. N. Jansen van Rosendaal 2, P. Dieleman en L. van Dixhoorn ieder 1 st. Bij tweede vrije stemming zijn de 8 uitgebraob te stemmen over dezelfde personen en in gelijk ge tal verdeeld. Bij herstemming tusschen de heeren P. Dreg mans en C. N. Jansen van Rosendaal, worden uit gebracht 6 st., alsP. Dregmans 4 en C. N. Jan- sendaal 2 st.. zoodat de heer P. Dregmans is be noemd. 4. Benoeming van een lid der districts-commis «ie voor den ge wapenden dienst. 1 st., zoodat de heer L. Jansen van Rosendaal C.Nz is benoemd. 6. idem van een wethouder. Worden uitgebracht 7 st. alsP. Dregmans 6 en C. N. Jansen van Rosendaal 1 st., zoodat de heer P. Dregmans is benoemd. De Voorzitlei vraagt hem of hij de benoeming aanneemt. De heer Dregmans antwoordt hierop: Mijne Heeren „Daar ik op deze oogenblikken een zoo on dubbelzinnig bewijs van uw vertrouwen mocht ontvangen, gevoel ik mij gedrongen niet te mo- De heer Dieleman zegt dat het beslist var. alge-, meen belang is. En - merkt de heer Van de Ree op - naardien wij geroepen om het algemeen belang te beharti gen, zoo zouden wij ook deze zaak tot een goed einde moeten brengen. Maar ik ben ook overtuigd dat de prijs te hoog is. Een volgend jaar kan men weer met een ander pad komen om te onteigenen en dit zou op den duur een ondraaglijke last voor de gemeente worden. De heer Jansen kan zich biermede goed ver eenigen, want, mocht de Raad besluiten tot ont eigening van het stoofpad, dan zou hij er bepaald voor zijn. om, ter bevordering der communicatie en ge- loopend. - vioschersooldeitie. op dep ligger te Oren- men. De Voorzitter zegt daarop: Mijnheer Dregmans! „Ik wensch U hartelijk geluk met het ver trouwen en de onderscheiding U te beurt geval door het Visscherspoldertie, op den ligger §en- De heer Dregmans zegt, dat het eene moeilijke zaak is. Volgens de acte van eigendom kan Ze gers niet gedwongen worden om het pad te vei- koopen. Is echter de Raad van oordeel dat het pad „publiek" is, dan kan zij tegen Zegers een len. Ik hoop dat het ons moge gegeven zijn, j proces inspannen, terwijl de burgerlijke rechter uit- i -i a*.. I i_ ..i. Jr»\i~e- i In .lr,n «Aoot om samen te werken voor het heil onzer dier bare gemeente Axel." 7. Vaststelling van de premiën voor de vee markt. De heer Dieleman vraagt of ook voor hengsten en stieren premien worden uitgeloofd. De Voorzitter geeft hierop een bevestigend ant woord. spraak moet doen. Beslist deze in den geest van den Raad dan komt het pad ten bate der gemeente, zonder dat daarvoor iets of slechts eene billijke vergoeding verschuldigd is. Thans wordt besloten overeenkomstig het eerst gesprokene van den Voorzitter. De Vooizitter stelt namens Burg. en Weth. nog voor om do leiding der verbetering van den Ooste- Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. 'ijken buitenweg, in overleg mut een deskundige, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, de aan bun college over te dragen, premien vast te stellen, zooals die ten vorigen jaie waren. 8. Aanvraag om machtiging tot af- en over schrijving van posten op de begrooting van 1890. De Voorzitter zegt dat op die begrooting een post van ƒ25 is uitgetrokken vooi verplegings- kosten van krankzinnigen. Thans is die post, ten gevolge van herhaalde aanvallen bij G. den Deur waarder en diens verpleging, reeds overschreden. Burg. en Weth. vragen mitsdien machtiging tot at en overschrijving van posten op die begrooting, waartoe zonder hoofdelijke stemming woidt beslo ten. De heer Van de Ree zegt dat het toch een zeer treurige zaak is met dien man. Zou er geen mo gelijkheid zijn om hem naar het eene of andere gesticht over te brengen? De Voorzitter zegt dat bedoelde persoon inder tijd naar Delft is gezonden. Na aldaar slechts kor ten tijd vertoefd te hebben, is hij, als zijnde beter, weder teruggekomen. Het is echter geene voort durende krankzinnigheid, doch zij doet zich voor bij vlagen, zoodat het der gemeente ondoenlijk is, hem telkens weg te zenden. Daarenboven heeft de werkman L. Verberkmoes zich bereid verklaard om bij elke voorkomende gelegenheid de verpleging waar te nemen. Nogtans ben ik niet ongenegen om naar een ik meen te Utrecht gesticht te informeeren. Dit gesprokene vindt algemeen bijval. De Voorzitter brengt thans verslag uit van zijne pogingen tot het treffen eener minnelijke schikking met G. Zegers. Die pogingen - aldus zegt spr. mogen als geheel mislukt beschouwd worden, want voor het onteigenen van het zoogenaamde stoof- padje bedingt voorn. Zegers 2 per M. of voor het gebeele pad circa f 800. Den geheelen rijweg wil hij afstaan voor 1 per M. of ip massa a De hoer Koster vraagt wanneer met dat werk kan begonnen worden. Tevens wijst hij op het noodzakelijke herstel van de heul, nabij het station en uitwaterende in den polder Beo'ostenblij benoor den. De Voorzitter antwoordt hierop, dat Burg. en Weth. hebben gemeend, eerst met het voorjaar aan het wegje te beginnen, en wel om de volgende re den ten eerste kan men in dezen tijd van 't jaar weinig schippers bekomen om den grind aan te brengen, ten tweede is het leggen van een aarden bed in dit natte jaargetijde niet verkieselijk en ten derde zou het drukke vervoer van suikerbieten, dat nu reeds is aangevangen, niet anders dan na- deelig op den weg werken. Met betrekking tot den wenk ter verbetering van de heul; is dienende, dat zulks in het bestek zal worden opgenomen. De heer Van Dixhoorn deelt mede dat h\j, met het oog op het roeien der boompjes, staande langs dien weg, een vrij gunstig succes beeft gehad bij den heer F. Hombach, als rentmeester der goede ren van de eigenares, die. voorstander zijnde van goede wegen, zich persoonlijk van de noodzakelijk heid zal komen overtuigen. De heer Dregmans kan hieraan toevoegen, dat voornoemde heer Hombach hem jl. Maandag heeft gezegd wel genegen te zijn de boomen te roeien, mits de gemeente het recht van beplanting wil af- koopen ad. ƒ100. De Voorzitter vindt in deze mededeelingqp nog te meer een spoorslag om tot het voorjaar te wach ten. Hij stelt voor om het voetpad te laten op maken en het van den rijweg af te zonderendoor afbakening met palen. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stem men besloten. De heer Dieleman interpelleert den Voorzitter

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2