\o. 451). Woensdag *25 September 1890. 0' Jaai'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMA\, AXEL. Staatkundig Overzicht. Biniieiilaiidscli Nieuws. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Musduif- en Vrijdagavond. A B 0 NNE M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De ongelukkige Iersche bevolking gaat met angst en vrees den naderenden winter te gernoet. De bijna totale mislukking van don aardappeloogst moet onvermijdelijk hongersnood tengevolge heb ben. In plaats dat het rijke Engeland nu te hulp komt om. nu het nog tijd is. te voorkomen dat vele Ieren, die toch ook onderdanen zijn van ko ningin Victoria, weldra van gebrek zullen omko men, hoort men van geene hulpveischaffing spre ken. Integendeel; twee van de voornaamste woord voerders der Ieren, de heeren O'Brien en Dillon zijn onverwacht gearresteerd, naar beweerd wordt, omdat zij de pachters van een landheer te Tippe- rary tot niet betaling der pacht en boycotten aan spoorden. De waarheid moet echter zijn, dat de regeering wilde verhinderen, dat de beide heeren eene reis naar Amerika zouden maken, om een nieuwen propaganda-tocht voor Ierland te onder nemen. Niet door financieelen of anderen steun helpt men dus Ierland; maar men ontneemt het uitgehongerde volk nog bovendien zijne meest po pulaire mannen, die in staat zouden zijn door woord en geschrift de harten voor Ierland te neigen en Qe beurzen te openen. Of dit de rechte manier is om de liefde tot Engeland bij de Ieren aan te kweeken, valt te betwijfelen. Het is zeker dat de leren een beklagenswaardig volk zijn, maar niet minder medelijden verdienen de ongelukkige Israëlieten in Rusland. De Russische regeering, door geloofshaat gedre ven, maakt het den joden op alle mogelijke wijzen lastig. Voortdurend worden strenge maatregelen genomen om den joden het verblijf in Rusland on draaglijk ie maken. Nu weer spreekt men er over dat twee millioen joden van hunne haardsteden en uit hun nering verdreven worden, zonder dat de wet hun het recht schenkt, indien hunne ellendige omstandigheden hun dit al veroorloofden, zich op eene nieuwe woonplaats te vestigen. Integendeel worden zij naar een beperkt gebied verwezen, waar reeds ruim twee millioen joden opeengehoopt hun kommerlijk bestaan voortsloepen, met het vooruit zicht langzamerhand oin te komen, terwijl de hun toch reeds zuinig toegemeten menschenrechten dagelijks meer worden ingekrompen. Het is duidelijk te zien dat al wat de Russi sche regeering tegen de joden doet. er op aange legd is. om dezen volksstam in Rusland geheel en al te doen ondergaan. Het plan bestaat om weer 64 nieuwe bepalin- j gen uit te vaardigen, hoofdzakelijk op het volgen- j de neerkomende. Alle gouverneurs hebben zich ten gunste van de opheffing der wet van 1865 verklaard, waarbij den joodschen handwerkslieden bet verwijl in het binnenland van Rusland werd toegestaan. Daardoor zullen 200.00G joodsche fa milies uit de binnenlandsche gouvernementen ver dreven worden. De middelen van bestaan wil men voor de joden nog meer beperken; zij zullen geen handel in levensmiddelen meer mogen drijven en in het algemeen zal het getal joodsche kooplieden verminderd worden. Alle in de dorpen wonende joden zullen daaruit verdreven worden; hun getal bedraagt ongeveer 500.000. Hetzelfde zal met de in de Poolsche provinciën wonende joden gebeuren waardoor nog honderd- j duizenden families zonder woonplaats geraken. Voorts zullen uit de grootere steden een 300.000 joden die krachtens een vroeger ministerieel besluit j zich aldaar mochten ophouden, worden verdreven. Eindelijk worden nieuwe maatregelen beraamd met betrekking tot de militaire plichten der joden Voor hen zullen geene uitzonderingsbepalingen, zooals vrijstelling van dienst als eenige zoon, enz. i gelden, integendeel zullen zij de plaats der geluk kig bevoorrechten vervullen. Met het koninkrijk Portugal staat het dezer [dagen niet gunstig. Ware het niet, Jat men bang I was voor Spanje, we gelooven, dat alsdan weldra oene nieuwe republiek in Europa zou in 't leven (geroepen ziin. De aanleiding tot de ontevredenheid moet ge- j zocht worden in de Engelsch Portugeesche over i eenkomst omtrent Afrika, welke voor Portugal minder eervolle bepalingen bevat. Het ministerie is aan den dijk gezet en men spreekt van een militairen opstand, wat echter officieel wordt te gengesproken. Er worden van alle zijden adressen ingezonden om de regeering te bewegen de overeenkomst niet goed te keuren. Meer en meer worden de ge moederen tegen Engeland ingenomen en het is I voorzeker geen gemakkelijke taak oin in de te j genwoordige omstandigheden de leiding der zaken op zich te nemen. Zoo denken in het Zwitsersche kanton Teasino zeker ook velen er over, want de vorige week werd de regeering verdreven en is sedert nog niet door eene niouwe vervangen. Tot eene schikking kan men tot heden met geraken, dank zij de moeilijkheden die door de beide partijen worden opgeworpen en vanzelf eene spoedige regeling dei- zaken belemmeren. Een tweede oproei' zou wel eens het gevolg van het dralen kunnen zijn. De Indische begrooting voor 1891 is verschenen. De uitgaven worden op 136 millioen, de ontvang sten op 116 millioen geraamd; het tekort alzoo op 20 millioen. De opbrengst der koffie wordt op 15,5 millioen lager, die van de opium op ruim 1 millioen en van de suiker op ƒ667.000 lager, geraamd. Voor de bevloeiingswerken zijn 2 mil lioen, voor verlenging van den spoorweg in de Otnbiliënvelden 12 ton uitgetrokken. - De aangekondigde buitengewone vergadering van het „Leger des Heils" had Donderdag te Rot tordam in de groote zaal van het Verkooplokaal plaats. Alhoewel de 1000 soldaten, waarvan sprake was, niet bleken opgekomen te zijn, waren er toch vrij wat leden der Vereeniging in de zaal, terwijl de ruime estrade geheel bezet was door wat men in idien kring noemt officieren en cadetten, de laatste i meest allen meisjes in het zwart gekleed, met een 'hoofd- en schouderbedekking, die op eene witte Inonnenkap gelijkt. Voor het overige had deze bijeenkomst geener lei buitengewoon karakter. Er werden eene menig te liederen gezongen van zedelijk maatschappelij ken aard of tot verheerlijking van Christus. De liederen zijn eenstemmig en worden nu en dan, begeleid door trom, flageolet, trompet, tamboerijn en hand geklap, wat bijeengenomen een oorverdoovend leven maakt. Er werden voorts een paar toespraken in het Engelsch gehouden, gelijk altijd zin voor zin in I liet Hollandsch vertaald, doch zoowel van den kant des sprekers als van dien des vertalers mei (onvoldoende stemraiddelen, met het gevolg dat de meeste toehoordeis er waarschijnlijk niets van zul len gehoord hebben. Ziedaar alles. Aan het boveneinde van de slechts ten deele gevulde zaal een troepje kwaadwilligen, spotters öf lieden die zich verveelden. Men hoorde althans van dien kant nu en dan eenig tumult of vernam eene poging om een kermisdeuntje aan te heffen. In een goed uur was alles afgeloopen. Daarbuiten was de ingang van het gebouw aan den Goudschen Singel door de politie in een bree den kring afgezet. Buiten dien kring vrij wat volk. Ook aan de achterzijde van het gebouw, aan het kleine deurtje achter de kegelbaan, stonden eenige agenten. De menigte, van lieverlede gedund, bleef wach ten totdat de Heilsoldaten het gebouw verlieten, doch deze lieten op zich wachtenTen laatste ver lieten drie jonge knapen, in hun uniform, het ge bouw aan de achterzijde. Het had veel van een krijglist, en indien het er een was, dan is zij goed gelukt. De drie knapen, die hun weg naar den Oostzeedijk namen, waar zij natuurlijk niets te ma- iker. hadden, hadden zich nauwelijks op straat, ge- 1 waagd, of zij werden gevolgd door een troep Ha- lelujah zingende straatbengels, en nauwelijks had den zij den Goudschen Singel bereikt of de lieden, die voor bet gebouw wachtten - meest opgescbo (ten knapen - schoten toe en omstuwden, so h re hu I wend en tierend, de drie jongelieden. Op den Oostzeedijk kwam het tot eenige mishandeling, die hen dwong in eene herberg de vlucht te nemen, waarvan de debr terstond aoor den eigenaar werd gesloten. Een volksoploop volgde. De politie ont- ving versterking, waarna de menigte werd gesom- 1 meerd uiteen te gaan. Toen dit niet baatte, kre- I geu de agenten bevel de sabel te trekken, en had i er eene charge plaats, die ten gevolge had dat de 1 tierende hoop uit elkander werd gejaagd. Kort daarna deed men de knapen in eer, tram-omnibus plaats nemen en werden zij, onder geleide van de politie in veilig kwartier gebracht. Van de aldus bezorgde afleiding maakten al de overige Heilsoldaten, voor het meerendeel zeer jon go lieden van beiderlei kunne, gebruik om onge- I hinderd het gebouw te verlaten. Onder de goedgezinde omstanders vonden de stichters van deze wanordelijkheden, zeer terecht, (de meest onvoorwaardelijke afkeuring. - Het beroep, dat het Centraal Comité op den Prinsessedag tot de Natie richtte ter vorming van een fonds tot ondersteuning van behoeftige dragers van bet Metalen Kruis of de Citadel-Medaille heeft weerklank gevonden. Reeds dadelijk kwamen van

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1