Biiiiienluiulscli Nieuws. Met een daverend „leve de Burgemeester en luide hoera's werd deze, toespraak begroet. De EA.heer Oggel antwoordde daarop ongeveer: Getroffen dooi' de schitterende ontvangst, in mijne dierbare gemeente, moet ik u, mijnheer de Voorzit ster myneii hartelijken dank zeggen. Zooveel in mijn vermogen is, zal ik voor uwe belangen wa -ken en den bloei en de welvaart der gemeente 'trachten -te bevorderen. En waar u sprak van verschil van gevoelen en .inzichten, daar geef ik U de verzekering dat ik al des zal tei' zijde stellen, 0111 Axels burgerij te re geeren niet alleen ais een burgemeester, maar ook als een burgervader en recht voor allen zal doen gelden. Weder volgde een herhaald gejubel van „leve de Burgemeester De beer Ph. J. van Dixhoorn. commandant der -eerewacht te paard, trad thans nader en sprak Z. E.A. als volgt toe Namens de eerewacht te paard bied ik U Edel achtbare by uwe intrede als hoofd der gemeente 'mijnen harteJijken welkomstgroet aan. Ik ver 'trouw, dat, aangezien ik landbouwer ben en het spreken in het openbaar niet mijne roeping is, deze woorden U welkom mogen zijn. De Buigemeester zeide hierop -Ik denk u hartelijk voor de eer en hulde mij toegebracht. Weest echter verzekerd, dat het rui 'tersvolk, evenals het volk van Axel mijn volk en mij even dierbaar is Onder luide hoera's en het lossen van saluutscho tten zette de stoet zich in beweging, om den Bur gemeester naar de kom der gemeente te leiden, ter- «wijl de ruiters Henri Mussche en Henri Verhelst aan weerszijden van het rijtuig, waarin Z.E,A. ge zeten was, plaats namen. Aan den tol bij C. L. Sijs genaderd zijnde, werd aan den Nieuwendijk een tweetal moordsiagen ont stoken, tenteeken. dat de verbeide in aantocht was. Aau de Normaalschool weid de stoet door hel muziekgezelschap „Concordia", dat Z.E.A. met het „Wien Neerlandsch bloed" begroette, de Zangver eeniging, de eerewacht te voet onder leiding van -den commandant J. 't Gilde, en den Gemeenteraad, 'den Secretaris en den Gem.-Ontvanger opgewacht. Da heer Verbruggen richtte, na het uitstappen, .het, woord tot den Gemeenteraad, als volgt Geachte Heeren, Leden van den Raad dei- Gemeente Axel Wij hebben de eer' gehad en het genoegen rao- .gen smaken, den Edelachtbaren Heer D. J. Oggel, beëedigd Hoofd onzer Gemeente, die gereed staat als voorganger met U de Gemeentebelangen op -zich te nomen in uw midden te brengen, en nu verzoeken wij U zoo goedte willen zijn, U met Z. E.A. bij den stoet, die zich aanstonds in beweging zal stellen, aan te sluiten, teneinde te gaan naar ■de plaats waar het eeregestoelte Z.E.A. wacht. Thans sprak de heer P. Dregmans den nieuwen Burgemeester ongeveer als volgt aan Hooggeachte heer Oggel Dewijl gij door Z. M. onzen geërbiedigden koning benoemd zijt tot hoofd dezer gemeente, wensch ik U namens den Wethouder Van Dixhoorn, die mij opdroeg U te verwelkomen, de leden van den Raad en de verdere beambten der gemeente, hartelijk geluk. lk:hoop dat uwe leiding, om bestuur onder hoo- gereii-zegen moge strekken, tot welvaart en bloei der gemeente. We hopen en vertrouwen, dat U als burgervader, de belangen der ingezetenen, die van U zullen ge vraagd en verwacht worden, zult behartigen. De gemeenteraadsleden U voorstellen, is een ijdel vertoonze zijn u allen bekend, sedert gerui- imen tijd waart gij in hun midden werkzaam. Nog- tans gevoel ik mij verplicht, met het oog op uwe boogere betrekking hen u op te diagen om met hen voor de belangen der gemeente te waken. Moge uwe en onze bede vervuld worden opdat gij door Gods onmisbaren zegen, in staat moogt gesteld worden om den duren plicht die aan uw ambt is verbonden, waardiglijk te volbrengen. De E.A. heer Oggel beantwoordde deze rede al dus Geachte Heer Dregmans! Ik vind geene woorden genoeg om U mijnen hartelijken dank te betuigen, voor de treffende en eervolie ontvangst mij bereid. Zoo ik reeds als lid van den Gemeenteraad en als Wethouder in j uw midden werkzaam was, daar is bet mij eene behoefte bij de zware taak die ik thans gereed sta te aanvaarden, als burgemeester, als voorzitter van |uwe vergadering van mijne zijde U de verzekering te geven, dat ik alles zal aanwenden, om tot wel vaart der bevolking mede te werken. Ik reken daarbij op uwen weiwillenden steun j en medewerking, want met zulk een Raad kan j veel goeds tot stand gebracht worden. Het is mijn vurige wensch, dat onder Gods ze gen onze pogingen daartoe mogen geiukken. Hierna werd Z.E A. door den beer M. J. van Doorn, namens de Zangvereeniging een welkomst groet aangeboden, die daarop door genoemd gezel schap werd aangeheven. Daarop weergalmde de lucht van het oorverdoo vend geroep „leve de Burgemeesterwaaraan geen einde scheen te komen. Langzaam richtte de stoet, bestaande uit eerste helft eerewacht t6 paard, muziekgezelschap, den Burgemeester met den Gemeenteraad, de feestcom- j missie, zangvereeniging, kroonsters, eerewacht te voet. kroners en tweede helft eerewacht te paard 'onder het spelen van een vroolijk marschje door „Concordia" gevolgd door eene geestdriftvolle men jschenstroom door de Lange Noord- en de Korte I Weststraat, zijne schreden naar het Raadhuis, al waar den Buigemeester door de jongejuffrouw Adr. Dregmans een prachtig bouquet werd aangeboden. Terwiil de muziek zich thans op de tribune liet hooren en eene diente volksmassa zich op de markt opeenlioopte, had omstreeks 4 ure de plechtige in stallatie in de Raadzaal plaats. Na voorlezing van net koninklijk, besluit van 7 Sept., waarbij de heer D. J. Oggel is benoemd tot buigemeester dezer gemeente, en het proces ver baal van eedsaflegging, werd hem door den waar- nemenden voorzitter, met een toepasselijk woord het waardigheidsteeken overhandigd. Hierop hield de E.A. heer Oggel de volgende rede Nog verkeerende onder den indruk van den du ren eed dien ik jl. Maandag in handen van Zijne Excellentie den Commissaris des Konings onzer Provincie heb afgelegd, gevoel ik mij gedrongen, om, wanneer ik deze plaats heb ingenomen, nog een woord van dank uit te spreken, allereerst aan den wethouder Van Dixhoorn; met wien ik een viertal jaren als wethouder de belangen van Axel in -ie beste harmonie heb behartigd. Ik hoop dat God a nog lange jaren moge sparen om het goede van Axel met mij te zoeken. De Heeren leden van den Raad moet ik mijnen hartelijken dank betuigen voor de hartelijke en eervolle ontvangst. En daar het mijn vurigste wensch is, om te waken voor het welzijn en de belangen der ge meente, daar reken ik op uwen weiwillenden steun en hoop dat wi] met kalmte en bezadigdheid mo gen werkzaam zijn en dat Gods onmisbare zegen daarop moge rusten. U, mijnheer de Secretaris, wien ik wel mijn rechterhand mag noemen, ik vertrouw in mijne nieuwe betrekking op uwen steun en medewerking Mogen uwe jaren reeds vrij hoog geklommen zijn, uw hoofd is nog jeugdig en frisch om qaij in mijne moeilijke betrekking ter zijde te staan. En hiermede verklaar ik plechtig de betrekking van Burgemeestsr te hebben aanvaard- Een daverend applaus volgde va» de zijde van het talrijk aanwezige publiek, terwijl de heer Van de Ree den Burgemeester nog een haitelijk woord van gelukwensching toevoegde. Maar niet alleen de ter raadzaal aanwezigen, ook de gansche feestvierende gemeente wenschte Z.E.A. toe te spreken, tot welk einde hij zich, na de slui ting der plechtige zitting, voor de pui van het stad huis, plaatste van waar Z.E.A. met krachtige stem zich in de volgende bewoordingen uitdrukte Beminde Axelaren 1 Ik zou geaarzeld hebben, deze taak op mij te nemen, indien ik niet de overtuiging had. dat gij een volk zijt hetwelk iiefhebt en eert degenen die over u gesteld zijn, doch dat geeft mij moed en kracht om onder opzien tot God mijne gewichtige betrekking te aanvaarden. Inwoners van Axelhet Voor mij zoo dierbaar plekje grond, waar eens mijn wieg op stond, gaat mij na aan 't hart, ik zal daarom van mijne kant alles aanwenden, om uWe belangen te behartigen, voor uw welzijn te waken en uw geluk te bevorderen. Ik hoop niet aileeö voor u te zijn een burgemees ter maar ook een burgervader, zoover eed en plicht mjj gebiedt. Ik reken op uw aller medewerking, ik reken er op uwe achting te blijven genieten, welke ik zoo menigmaal mocht ervaren. Aan u mijne heeren leden van de feesteommis-, sie, ja aan allen rnrjn icnigen dank voor den fees* telijken intocht mij bereid, voor de hulde mij ge bracht. Indien bet mij vergund zjj eene opmer king ie mogen maken zij is dezete veel eer is mij bewezen, gij hebt te veel voor mij gedaan. Axelaien viert blijde feest op dezen dag maar viert ook waardiglijk feest opdat wij geen klach- 1 ten van u mogen hooren, dan brengt gij nogmaals een dankbare hulde aan uwen buigemeester Ik eindig met den wensch dat de gemeente van Axel, in welvaart en bloei onder mijn bestuur voortdurend moge toenemen. Leve de Axelaren Weder klonk uit volle borst en herhaaldelijk „leve de Burgemeester Daarna werd in dezelfde volgorde van zooeven e-'ire wandeling door de straten ondernomen, waar bij de Mnziek en bet gezang van de talrijke be langstellende en geestdriftvolle menigte eikander afwisselden. Te circa 5 ure stapt Z.E.A. na den optocht aan zijne woning af en werd de stoet op het Markt plein ontbonden. Concordia bracht daarop nog eene serenade bij de weduwe J. P. Oggei.de moederdes Burgemees ters, waarvoor door den oudsten zoon van deze laatste hartelijk dank werd gezegd, voor de eer zijne grootmoeder bewezen. Alsnu gaf ieder aan eigen feestviering uiting, waardoor de vreugde meer algemeen werd. Door den Raad werd zijnen nieuwen voorzitter ten 6 ure een diner aangeboden, waar menig har telijk woord ten beste werd gegeven. Te 7 ure gaf de zangvereeniging eene uitvoering op de tribune, welks verlichting en illuminatie, even eens als die van het stadhuis een schitterenden aan blik opleverden. Ook de poort voor de woning des Burgemeesters, alsmede enkele bogen in verschil lende straten waren verlicht. Te half negen was ieder trouw op zijn post om getuige te ziin van het afsteken van het vuurwerk. Toen de eerste vuurpijl de lucht doorkliefde en hare gekleurde starren liet nedervallen, ruischte de muziek over de tiootden van de talrijke toeschou wers. vv aarvan een ïuid hoera het gevolg was. Toen zoo het een na het ander was ontstoken, wachtte ons het wapen van Axel, waarnaar ieder reikhalzend uitzag. Eindelijk stond in een oogwenk het lang verbeide stuk in vollen glans en kiemen voor ons en als om den E.A. heer Oggel eene verrassing te berei den. lazen we er in vurige en duidelijke letters onder„leve de Burgemeester." Als uit een mond hief dein vervoering geraakte menigte denzelfden juichtoon aan en ten hoogste voldaan over het prachtig stuk ons door den heer Eug. Hendrickx van Antwerpen, geleverd, verlieten we het marktplein, terwijl de feestvierende men- schen massa nog gedurende geruimen tijd gezellig bijeen bleef, tot het sluitingsuur ons van elkander scheidde in de overtuiging, dat Axel een schoon en waardig feest heeft gevierd. En hiermede meenen we een zoo getrouw moge lijk verslag te hebben geleverd en ons van onze lang niet gemakkelijke taak te hebben gekweten. Ten slotte mag een woord van lof en eer aan de feestcommissie in het bijzonder en aan de ingeze tenen in het algemeen, voor den feestdag ons be reid en de loffelijke wijze, waarop zij hun edel achtbaar Hoofd hebben ontvangen, niet achterwege blijven. In de Dinsdag gehouden vereenigde zitting van de beide kamers der Staten-Generaal is door den heer Mackay, minister van koloniën, de volgende rede gehouden

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2