No. 158. Zaterdag 20 September 1800. Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAtf, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. - WliLSC.m iJc2*5 Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De feestelijke inhaling van den E. A. heer D. J. OOG EL als Burgemeester van Axel, oii Woensdag den 17 September 1890. o— Niet zoodra was het besluit van Zjjne Majesteit, waarbij de heer D. J. Oggel, wethouder alhier, was aangewezen als opvolger van den heer jhr. mi. Qnarles van Ufford, bekend, of op initiatief van en kele heeren vormde zich eene commissie, tot het organiseeren van eene feestelijke inhaling als bur gemeester van Axel. Die commissie vond bare medewerking ook bij de Axelaren, zoo door milde bijdragen, als door par ticuliere versieringen. Er werd als om strijd gear beid, om zijne instemming met het feest te betuigen. Reeds in den vroegen van den I7den dezer, heerschte er binnen onze oude veste eene ongewo ne bedrijvigheid, die haren oorsprong vond in het feest, dat heden binnen Axels muren zou gevierd worden. Als bij tooverslag verrezen de eerebogen, waaraan met kwistige hand groen, guirlandes en kronen waren aangebracht, terwijl verschillende woningen met versieringen prijkten. Daartusschen I wapperde vroolijk het dundoek, om aan het geheel I een feestelijk aanzien te geven. Allengskens vertoonde zich aan de oosterkim het 1 eerste flauwe schijnsel der dagvorstin, die ons een heerlijke dag voorspelde. Hooger, hooger verhief zij zich en begroette weldra het in een lusthof ver anderd Axel, terwijl zij van onze zijde met de meeste opgewektheid werd ontvangen. Ons eerste werk was een morgenwandeling te maken, om de drukte zoo eens van naderbij gade te slaan. Gezellige kout, vroolijke SGherts, een vriendelijke lach, dat alles werkte mede om het aangename van den dag te verhoogen. Onder het doen dier wandeling troffen wij onder de talrijke eerepoorten, vele schoone aan, waaraan waarlijk kosten noch moeite gespaard waren daai ieder echter naar zijn vermogen heeft gedaan, is: hel ook onloochenbaar, dat allen eer van hun werk en lof voor hun loon hadden. Waren er verscheidenen, die tot opschrift „leve i de Burgemeester", „lang leve de Burgemeester leve burgemeester Oggel", Hulde aan den Burge meester" enz hadden, w\j zagen er ook met toe passelijke verzen, zooals in den Verloren hoek B\jna ieder werkt om 't meest, Om straat en steeg te sieren En mee te werken aan het feest, Dat Axel thans wil vieren. Komt, nieuwe Burgemeester, kom, Treedt vrij deez' hoek maar in. Is soms de vreugde niet alom, Wanneer heeft elk zijn zin Het heet hier wel Verloren hoek, Maar kom gerust maar nader, Wij reek'nen ook op een bezoek Van onzen Burgervader. En zij een ieder niet content, Wat doet men tegen 't lot? Maar wij, wij staan niet graag bekend, Voor knies- of knorrepot. De kroners en kroonsters uit den Verloren hoek Aan de brug bij A. van Aerde Heer Burgemeester, Gij zijt de wenseh Der Axelsche POpulatie, Want ja, Gij zijt een brave mensch En staat, GELoof me, in ieders gratie. Kon Hij de tweedracht besnoeien, Den vrede hier doen bloeien, Door ons te geven wijzen raad, Dat was een groote weldaad. Bij C. de Visser: Vandaag zijn wij verheugd, verblijd, hoezee! Dat gij het Hoofd der stad nu zijt, hoezes Wij hopen dat de goede God, U krachten schenke in eik lot, Hoezee 1 Hoezee Hoezee Heel Axel wenscht dat uw bestuur, hoezee Moog' zijn van jarenlangen duur, hoezee En dat elk burger, groot en klein. Hierbij uw hulp en steun moog zijn. Hoezee Hoezee Hoezee Bij den heer P. Dregmans Burgemeester OGGEL leev' God 1 dat Gij zijn steun en staf, Zij tot over dood en graf. Zegen mede zijn bestuur, Doe het zijn van langen duur! Bij Joh. Smies: Komt, Axelaren, thans verheugd, Nu gij het weer beleven meugt, Dat een van uwe brave zonen, Tot Burgemeester ziet bekronen. Komt maar binnen, achtbre vader, Wij verheffen hart en ader. En zingen steeds verheugd en blij Leef lang tot heil der burgerij Bij J. Groothaert: Waar heel Axel feest nu viert, Straat en woning tooit en siert, Doen wij daaraan dapper mee Met een lnid VivatHoezee In 't geheel waren binnen de kom 40 poorten, waarvan ook een voor de woning van den E. A. Te dier gelegenheid begroette de heer Verbrug- gen den burgemeester in de volgende bewoordin- ëen Edelachtbaar Hoofd der Gemeente Axel Wil heeten U hartelijk welkom en feliciteeren U met de volvoerde plechtigheid van de eedsafleg ging, waarvoor U als Burgervader het bestuur gaat aanvaarden over uwe zoo zeer beminde geboorte plaats, de plaats, waar wij hopen, dat ook ondei uwe leiding bloei en welvaart meer en meer mo gen toenemen. En nu Edelachtbaar Heer hebben wij namens de feestcommissie de eer, U hier een gering bewijs te kunnen brengen van de ingenomenheid der Bur gerij van Axel, en vragen U, wel gebruik te wil len' maken van het rijtuig, d«t w\j U aanbieden, en U aan te sluiten bij den stoet, die zich aan de grens van Axel bevinden om U te vergezellen naar de plaats, waar de bevolking dier gemeente, haar waardig Hoofd een blijden intocht bereidt. Keeren wij met onze gedachten naar het inmid dels in feestdos getooide Axel terug. Ongeveer 12 ure was de ganscbe eerewacht te paard, bestaande uit 44 ruiters, onder commando van den heer Ph. J. van Dixhoorn, opgesteld. De rijtuigen, waarin het bestuur en de leden der feest commissie zouden plaast nemen, rangschikten zich in volgorde, terwijl het Zanggezelschap „Oefening kweekt Kunst" zich mode in den stoet aansloot om de eerewacht die omstreeks half een naar de grens der gemeente vertrok, tot aan het station uitgeleide te doen. Zoo vervolgde de stoet zijn weg tot aan het gehucht het Spui, na onuerweg nog een zevental eerebogen, waarvan eveneens met toe passelijke opschriften, de eer bewezen werd om hen in oogenschouw te nemen. Na eenige oogenblikken aldaar rust genomen te hebben, genaakten we eindelijk de grens der ge meente alwaar we door de estafetten Jac. Boeije en L. <1e Regt Lz. met Z.E.A.s komst in kennis werden gesteld. Aanstonds stelde de stoet zich op en weid Z.E.A. door den voorzitter der feestcom missie, de heer B. van Ruijven, met de volgende rede verwelkomd Edelachtbare Heer Burgemeester! v»™""11 Mn )Sde vereerende taak opgedragen, U namens heer Oggel, opgericht, wel een bewijs van de al- feestvierend Axel te begroeten. Bij uw hooger gemeene geestdrift en feestelijke stemming waai -d h t ik y dan ook hartelijk welkom in in Axels ingezetenen zich bevonden. Op het marktplein was eene tnbune voor de z M_ onzen geëerbiedigden Ko- muziek- en zangvereemgmg geplaatst, terwijl het benoemd zi)t aan het hoofd dezer plaats te stadhuis met groen en guirlandes was versieid en8 brengt Axel, dat u kent, èn als lid van den de ramen van des Burgemeesters woning net wa-Geme'enteraad èn ala Wethouder, deze hulde. I ren omhangen. hQ Moge het u gegeven zijn de belangen der gemeen Hebben w« de versieringen in het algemeen be-terzydKesKte]]ing Jvan verschil van inzichten, i sproken, thans komen we meer aan het feesteli)k behartigen en niet nalatig zijn in de ver gedeelte. vullimr van de dure plichten die u zullen worden I Zoo zij allereerst vermeld, dat in de bewaar- 8 P school, van wege den Burgemeester des moigens hooen dat uwe regeering onder hoogeren te 9 ure eene bedeeling van krentebrood aan do vreedzaam en tot heil der gemeente moge armen plaats vond. i Te ruim 10 ure stegen in een open rijtuig 'U me0r kunnen zeggen. maar er zijn van den voerman L. Wiemes, de heeren h-JJm honderden achter ons die uwe komst met Verbruggen en Jac. Dregmans. om den E. A heer) on ongeduld verbeiden; daarom wensch Oggel, die te circa half een ure met de provinciale, P indigen om neiJ geene teleurstelling te be- boot van Hoedekenskerke zou amveeron, te Ter Atai einmgen meeater Neuzen te verwelkomen.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1