No. 457. Woensdag 17 September 1890. 6e Jaart». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell-V7 laanderen. F. DIELEMAlY. AXEL. Staalknmliu Overzicht. iruiiHMiliindsch Nieuws. AMI,SCII! COIIRAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bijna op denzelfden tijd kwam te Amsterdam het congres bijeen voor de veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, vergaderde té Liver pool dat der Trades Unions en werd te Luik het internationaal Katholieken-Congres ter bespreking der sociale vraagstukken. Qp den eersten dag der zittingen van hetLuiksche Congres werd een brief voorgelezen van kardinaal Manning aan den bisschop van Luik, welk schrij ven belangrijk genoeg is om hier een plaats te erlangen. Monseigneur zoo schrijft de kardinaal het Congres van Luik heeft de quaestie van den ar beid in nijverheidsondernemingen verstandig om schreven door haar onder de sociale vraagstukken te plaatsen. De staathuishoudkunde houdt zich niet slechts bezig met waarden en ruilmiddelen en met a|Éüje contracten, maar zij moet eene studie make» van het ir.enschelijk ieven in al zijne be hoeften en in zijn welzijn. Het is onmogelijk er over te discuteoren. hoeveel uren per dag of eene vrouw moeten werken, zoolang men het niet eens zal zijn over het aantal uren. dat een mensch iederen dag moet wijden aan de behoeften van zijn leven als mensch, en over den tijd, die eene vrouw dagelijks noodig heett om zich van hare plichten te kwijten. Den arbeid en het loon te stellen vóór de be hoeften van het menschelijk en huiselijk leven, is de door God en de natuur voorgeschreven orde omkeeren en de menschelijke maatschappij in haar oorspronkelijk beginsel te gronde richten. De econo mie der nijverheid wordt beheerschf door de hoogste zedelijke wet, die al hare verrichtingen bepaalt, be grenst en controleert. Yan deze zedelijke controle uitgaande, kan ik zeggen, dat voor den arbeid van mijnwerkers en voor iederen anderen zwaren arbeid een werkdag van acht uren billijk en redelijk is, Voor den min der zwaren arbeid kan gevoegelijk een werkdag van tien uur worden aangenomen. Het is niet redelijk, eenzelfden maatregel vast te stellen voor zwaren en voor minder zwaren arbeid. Het is moeilijk te begrijpen, dat eene moeder die aan het hoofd van eene huishouding staat, ver van hare kinderen kan werken. Het voorafgaand geheiligd huwelijks contract verzet zich tegen ieder later contract van belangen, dat eene schending van het eerste zou wezen. Wat de overige vrou wen betreft, acht of tien uur arbeid per dag is al wat zij kunnen geven, zonder de noodzakelijke vervulling der plichten van het menschelijk leven en haar recht om bij eigen haard het huiselijke le ven te genieten, in de waagschaal te stellen. Aan de kinderen mag geen arbeid worden ver oorloofd voordat zij hunne opvoeding behoorlijk hebben voltooid. De hiervoor noodige tijd hangt af van de verscheidenheid der voorwaarden van het maatschappelijk l9ven bij de verschillende na- tien. Intusschen moet voor bijna alle landen de grens van den voor het schoolbezoek bestemden leeftijd ruimer worden genomen. Voor jonge meisjes moet iedere arbeid, die voor hare gezondheid nadeelig of gevaarlijk is, worden verboden. Het behoort door de wet streng te worden ver boden, kinderen en vrouwen in de mijnen te laten werken; hetzelfde geldt voor den nachtarbeid. De zondagsrust behoort den arbeiders door de wet te zijn verzekerd; het staken van eiken arbeid op dien dag, behoudens enkele dringende gevallen. I dient te worden voorgeschreven, onder bedreiging van straf tegen overtredingen. Indien eene Christelijke regeering in het chris telijk heelal eene zonderlinge uitzondering wil ma ken door den dag des Heeren niet te erkennen, dan moet zij ten minste, ter wille van de gezond heid en om physiologische redenen, één rustdag per week aan de arbeidende klassen toestaan Eindelijk is het recht van vereeniging, met het doel om elkander onderling te helpen en te steu nen, een natuurlijk en wettig recht, dat zoowel toekomt aan den kapitalist als aan den voortbren ger, zoowel aan den patroon als aan den werk man. Deze soorten van vereen igin gen zijn zoer vruchtbaar en zeer bevorderlijk aan den vrede, wanneer de meesters en de werklieden zich ver eenigen tot broederschappen of corporatiën. In dien zij daarentegen gescheiden en van elkander onafhankelijk blijven, dan bebooren zij vrijelijk en zonder getuigen te kunnen onderhandelen, zoodra tusschen hem eene moeielijkheid ontstaat, en in dien zij er niet in slagen het met elkander eens te worden, dan moeten zij hare verschillen kun nen onderwerpen aan den raad van scheidsrech ters. vrijelijk door beide partijen gekozen. Indien eindelijk ook door deze arbitrage de vrede niet tot stand wordt gebracht, dan zou de maat schappij in het algemeen, om zich zelve te be I schermen, óf uit eigen beweging tusschen beiden kunnen komen, óf ten minste zich kunnen wen- j den tot het wetgevend gezag. Mijn laatste woorden, Monseigneur, schijnen wel- I licht heftig en gewaagd. Ik geloof niet dat het j ooit mogelijk zal zijn, op eene afdoende en duur zame wijze vreedzame betrekkingen tusschen pa troons en werklieden tot stand brengen, zoolang) men niet zal hebben erkend, vastgesteld en in het openbaar bevestigd een rechtvaardigen en behoor lijken maatstaf tot regeling van de winsten en de loonen, een maatstaf door welke alle vrije con tracten tusschen kapitaal en arbeid zouden wor den beheerscht. En omdat de waarden in den handel aan on vermijdelijke wisselingen onderworpen zijn, zouden die vrije contracten op gezette tijden bijvoorbeeld om de drie of vijf jaren, moeten worden herzien, ten einde de wederzijdsche overeenstemming te kunnen behouden. Deze voorwaarde zou in het j contract zelf moeten worden opgenomen. Kardinaal Manning is door de vergadering in vele opzichten in het gelijk gesteld, zoodat deze brief als 't ware eene weerspiegeling is van het op het congres verhandelde. Zaterdagnamiddag is in vereenigde zitting van de beide kamers de tegenwoordige zitting der Sta ten-Generaal door den minister van binneriland- sche zaken gesloten met de volgende rede Mijne Heeren! „Ter voldoening aan de opdracht des Konings vervul i k de aangename taak u Zijner Majesteit» dank te betuigen voor de ijverige zorgen door u aan 's lands belangen besteed. „Dank zij uwe medewerking, kwamen in dit zittingjaar gewichtige wetten tot stand, die op do zedelijke en stoffelijke welvaart des lands gunsti- gen invloed kunnen uitoefenen. „De gedeeltelijke/herziening van de wet op het lager onderwijs en het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs mochten uwe goedkeu ring verwervon „Door de nieuwe regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, van hunne weduwen en weezen en van de mindere geëmplooieerden bij de inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht, is de toekomst van menig gezin beter dan tot dusver -verkeerd. „Handel en scheepvaart zullen worden gebaat door de overeenkomsten nopens de afschaffing dei- kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal, welke overeenkomsten door u werden goedgekeurd voorts door de wijzigingen die in de wet op de consulaatrechten gebracht zijn en door de verbete ring van de rivier de Waal, waarvoor de noodige golden door u werden toegestaan. „Verwacht mag worden dat de belangrijke over eenkomsten, met de drie groote Spoorwegmaat schappijen hier te lande gesloten, en bij de wet bekrachtigd, aan de volkswelvaart zeer ten goede zullen komen. „Door de in de wet op de zeevisscherijen aan gebrachte wijziging, waartoe een uwer léden het initiatief nam. weid een verbod opgeheven, waar onder een deel onzer nijvere visschersbevolking ge drukt ging. „Verschillende wetsontwerpen ter uitvoering van nepalingen der Grondwet werden u aangeboden. Een daarvan, strekkendq om uitvoering te geven aan art. 99 van ovengenoemde wet, werd door u aangenomen. „In naam des Konings sluit ik deze zitting van de StatenGeneraal." Den minister van binnenlandsche zaken werd, na het uitspreken dezer sluitingerede, door de com missie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde ver gadering door den voorzitter werd gesloten. Behalve het bureau en de commissieleden voor het in- en uitgeleide van den minister, waren bij het uitspreken der sluitingsrede in de vereenigde zitting der Staten-Generaal alleen tegenwoordig de heeren Levyssohr. Norman, v. d. Schriek, Zaayer, v. d. Velde, Michiels van Verduynen. Goekoop, Mackay, Merkelbach, Dobbelman, Van Bylandt en Land. De gereserveerde tribune was matig bezet, de publieke tribune ledig, naar men zegt. omdat de deuren, waarvoor zich eene menigte bezoekers ver drongen, niet opengemaakt konden worden. De „Avondpost" deelt hieromtrent mede Toen het oogenblik der opening was genaderd, en zich langzamerhand een dichte drom van men-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1