\o. ir»(i. Zaterdag IT» September 1800. 0e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAlV AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiiinciilandscli Nieuws. mi.scus: 88 j? COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER 5 Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. We hebben er reeds op gewezen, dat Bulgarije, het eenige land, dat nog aanleiding zou kunnen geven tot eene verstoring van den Europeeschen vrede, zich langzamerhand meer zelfstandig begint te gevoelen. Dat gevoel van zelfstandigheid heeft zich vooral geuit in de verkiezingen, welke Zondag voor de volksvertegenwoordiging hebben plaatsge had. Hoogst gunstig was de uitslag daarvan voor de regeeringeen bewijs, dat het volk met die regee ring is ingenomen, ten minste voor het oogenblik geen andere verlangt. De heer Stamboeloff, de energieke eerste vorst Ferdinand had vooraf eene verkiezingsreis door hef land ondernomen, welke liet bovengenoomde gunstige ïesultaat heeft opge leverd, waaraan trouwens door niemand getwijfeld werd. Sofia, de hoofdstad van het vorstendom, zag alle regeeringscandidaten zegevierend uit de stemkus komen hunne mededingers der oppositie konden slechts enkele stemmen op zich vereenigen, bijvoor beeld had majoor Popoff 67, Radoslawoff 58 en Ka- raweloff 48 stemmen. Groot moet de geestdrift der bevolking geweest zijn. Met muziek trokken heole troepen volks door cie straten en manifesteerden ten gunste van vorst Ferdinand en zijn eersten minister. Deze hield een toespraak en legde de verzekering af, dat de regeering van dit nieuwe bewijs van vertrouwen van de zijde der bevolking in haar politiek moedig op den ingeslagen weg zou voortgaan. Dit had ten gevolge dat een storm van geestdrift losbrak en het volk jubelend Stambouloff op de schouders ronddroeg. Uit de provinciën komen even verblijdende be richten voor de regeering bijna overal kwamen de regeeringslijsten zonder aanmerkelijken strijd uit de stembus. Van de 295 afgevaardigden berekent men dat 265 tot de regeeringspartij behooren. Slechts op enkele plaatsen werden de oppositie man nen van Zankoff gekozen. Het getal leder, dei- oppositie bedraagt 20, terwijl nog 10 candidaten verkozen werden, die tot zeer uiteenloopende frac tion behooren. Het behoeft voorzeker geen betoog dat de re geering in de wolken is over dezen uitslag, even min behoeft gezegd te worden dat Stambouloff vaster dan ooit in het zadel zit. Van geene en kele plaats hoort men dat er wanordelijkheden plaats hadden, wel werden talrijke manifestation gehouden ten gunste der regeering. Dit laatste is minder te verwonderen dan hei eerste, te oordee- len naar de groote meerderheid der vrienden van de regeering. Zal men zich te Sint Petersburg misschien erge ren over dezen uitslag, te Weenen zal de overwin ning der regeering met blijdschap vernomen ziju, want Oostenrijk draagt den Bulgaren geen kwaad hart toe. In Rusland zal men misschien klagen over de pressie door Stamboeloff op de verkiezin gen uitgeoefend, daar tegenover staat, dat, wan neer Rusland in Bulgarije heer en meester geweest was, die .pressie minstens even groot, zoo niet nog greater zou geweest zijn. Menige stem wordt in de Balkan-staten met de revolver in de hand ge wonnen en het was vooral Rusland dat zich op deze wijze meermalen invloed wist te verschaffen. Beter dus, dan aan Stamboeloff verwijtingen te doen, zou Rusland handelen, als het de hand in eigen boezem stak. Meer en meer hoort men van eene toenadering spreken. Mochten beide partijen eenmaal tot eene minnelijke schikking komen, dan was voor goed een einde gemaakt aan den onzaligen strijd, die, al wordt hij slechts op papier gevoerd, een toe stand bestendigt, die in allen gevalle ongezond mag genoemd worden. Ons werelddeel zou ongetwijfeld ruimer ademhalen, daar, door het wegnemen van het Bulgaarsche struikelblok, een groot deel van het beschaafde Europa zijne krachten ongestoord zou kunnen besteden aan de oplossing van het vraagstuk van den dagde sociale kwestie. Nu echter wenden velen nog dikwijls met bezorgdheid den blik naar het oosten, onzeker als men is van de plannen welke het groote en machtige- Russi sche rijk koestert omtrent het kleine, in vele'op zichten onbeduidende Bulgarije- Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de tegeu woordige zitting van de Staten Generaal zal wor den gesloten op Zaterdag 13 September 1890, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt ge machtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten Gene raal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in 's Konings naam ie sluiten. Heden vertrekt uit 's Bosch een detachement, sterk 1 officier, 26 onderofficieren en minderen, van het tweede regiment huzaren, onder bevel van den le luitenant J. Staats Boonen, om dienst te doen bij de sluiting en opening van de zittingen der Staten Generaal. Het detachement keert den 18n naar zijne garnizoensplaats terug. De Indische begrooting voor 1891. welke eerstdaags wordt ingediend, zal - naar wij ver nemen - een belangrijk tekort komen; men spreekt zelf van 20 millioen. Vermoedelijk is de slechte koffieoogst daarvan de oorzaak. (Hbl.) Ongeveer een jaar geleden verzocht een no taris uit Tholen, die daar een plaats voor een na burig dorp genomen had, aan den majoor der rijks- veldwacht V. een pakje aan zijn huis te willen af geven, rr.et de boodschap dit in de brandkast te bergen. Toen de notaris den volgenden dag den inhoud van het pakje nazag, vermistte hij een ef fect ter waarde van /10C0. Terstond gaf hij den majoor van zijn vinding kennis, die zich over deze zaak zeer verwonderd toonde en beloofde al het mogelijke te zullen doen om indien de notaris zich omtrent den inhoud van het pakje niet had vergist, het verlorene terug te bezorgen. Alle nasporingen bleven vruchteloos tot voor eenigen tijd, op verzoek der justitie te Zierikzee, de Amsterdam- sche recherche een onderzoek aldaar instelde, met het gevolg dat het vermiste effect in een wissel kantoor in de Kalverstraat werd teruggevonden. Ook den dader of heler kwam men op het spoor. De zuster van V., bierhuishoudster te Amsterdam, tijdelijk te Tholen gelogeerd, was juist uit Thoien verdwenen toen de justitie daar aankwamdoch zij werd te Goes gearresteerd en naar Zierikzee overgebracht. Nader onderzoek en huiszoeking bij den majoor V leidde tot diens in hechtenisneming. N. R. De heer jhr. mr. J H. J. Quarles van Uflford burgemeester der gemeente Noordwijk, en zijne echtgenoote, werden jl. Dinsdag op luisterrijke wijze de gemeente binnengeleid. Door eene eerewacht van circa 100 ruiters, allen in feestkostuum, werd het echtpaar aan de grens der gemeente opgewacht, waar de voorzitter der feestcommissie de heer G. L. v. d. Weijden, met eenige welgekozen woorden aan mevr. Quarles van Ufford een bouquet aanbood. Aan het raadhuis stond eene commissie uit de raadsleden met den secretaris gereed om den bur gemeester en diens echtgenoote tot een bezoek aan de raadzaal uit te noodigen Daar werd hun de eerewijn aangeboden door den oudsten wethouder, G. van Eeden onder eene hartelijke toespraak welke op even hartelijken toon door den heer Quar les werd beantwoord. Na eenige oogenblikken werd de tocht voortge zet naar Noordwijk aan Zee, waar de schooljeugd het echtpaar een welkomstgroet toezong en in het hotel van Konijnenburg gedejeuneerd werd. Met Zaagmans kapel aan het hoofd werd nu de terugtocht naar Noordwijk binnen ondernomen. Het geheele dorp was in feesttooi en feeststem ming. Het zanggezelschap „Advendo" bracht 's avonds eene serenade. Men meldt aan de N. R. Ct. Hoewel men te 's Hage berekend had binnen den tijd van anderhalf jaar gereed te zullen zijn met de schifting enz. der kaarten van de volks telling. zal dat tijdperk waarschijnlijk belangrijk worden overschreden, aangezien var. sommige ge meenten de ingekomen kaarten, wat de invulling betrelt, zeer weinig beantwoorden aan de gestelde eischen. Zoo moet o. a. de inzending van Amster dam teruggezonden zijn ter verbeteriug, aanvulling en juister sorteering. Vooral ook de controle bij het ophalen der kaar ten moet veel te wenschen hebben overgelaten. H. M. de Koningin en H. K. H. Priuses Wil helmina kwamen Dinsdag met een eigen trein te half twee in den namiddag aan het station te Arn hem aan, waar zij ontvangen werden door den bur gemeester, die de vorstelijke bezoeksters welkom heet te en de verzekering gat van de trouw en liefde zij ner stadgenooten voor het stamhuis van Oranje. De Koningin antwoordde, dat zij verlangd had de schoone stad Arnhem terug te zien. De jongejuffrouw Cordes bood ruikers aan. Buiten het station speelde de schutterij-muziek de volksliederen. De schutterij was als eerewacht op- 1 gesteld artillerie en infanterie zetten den weg af.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1