\o. 434. Zaterdag September 18JH). 6P Jnai'g'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAiV AXEL. liiiuimlaiidscli Nieuws. 0lllt4\T. Dit Blad verscliiint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bei.gië 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Geen enkele volksklasse trekt op het laatst der negentiende eeuw meer de aandacht van alles wat eenigszins belang stelt in het lot der natiën, dan de arbeiders. Geen land waaruit niet eenig be richt wordt vernomen van de arbeidersbeweging, welke een omvang blijkt te nemen, die alle ande re zaken op den achtergrond schijnt te zullen ver dringen. In den laatsten tijd trokken de werkstakingen in de Borinage, het Belgische steenkolengebied, de aandacht. Enkele betreurenswaardige feiten zijn daarbij voorgekomen van mishandeling der man nen, die aan den arbeid bleven; maar daarbij heeft zich de beweging zonder andere ongeregeldheden van belang bepaald, Thans geven weder allen den wensch te kennen het werk te hervatten en kalmte heeft zich van de gemoederen meester ge maakt, ofschoon moet erkend worden dat de gre- visten zich over het algemeen toch bedaard heb ben gehouden. Van algemeene bekendheid is het, dat zich onder Fde arbeiders vele socialisten bevinden, zoodat de woorden arbeiderscongres en socialisten-congres als 'l ware synoniem zijn geworden. De Spaansche socialisten houden te Bilbao een congres, waarop behandeld wordt de arbeidsdag van acht uren. Ook wordt beslist of de socialisten een werkzaam aan deel zullen nemen in de toekomstige algemeene verkiezingen, terwijl een voorstel in behandeling komt om eene strenge regeling te verkrijgen op het werk in de gevangenissen, dat afbreuk doet aan de arbeiders. Wat aangaat het punt van verkiezingen, daar over wordt in Belgie ook druk onderhandeld. In het meerendeel der steden zullen aldaar binnen kort de gemeenteraadsverkiezingen plaats vinden en nu schijnt het plan te bestaan, dat de liberale partij met de arbeiders zal samengaan om de thans bovendrijvende partij te bestrijden. Beide partijen hebben daar te lande zooveel punten van overeen j komst zegt men, dat deze samenwerking ongetwij leid moet verkregen worden. De uitslag hangt natuurlijk altijd af, van den min of meer volgza- - men aard van het kiezerspersoneel, want, ai ne men de leiders nog zulke prachtige maatregelen om de overwinning te behalen, de kiezers zijn toch de mannen, die uitspraak doen. Liverpool vindt binnen zijne muren ook een congres bijeen der Trades Unions of anders gezegd Vereenigingen van werklieden, De 460 daar ver gaderden vertegenwoordigen een ledental van an-1 derhalf millioen. Onder de afgevaardigden bevin den zich vele vrouwen. John Burns deed een voorstel waarbij instem ming werd betuigd mei de werkstakers in Austra lië en een beroep gedaan op alle op het congres vertegenwoordigde vereenigingen, tot het openstel len van inschrijvingen ten einde de werkstaking in Australië, waar thans een grooter veldslag ge- leverd wordt dan ooit in de zaak der Trades Uni ons heeft plaats gehad, te steunen in den strijd, welk voorstel met algemeene stemmen werd aan genomen. Te Melbourne in Australië is eene groote arbei ders-betooging gehouden. Meer dan 40,000 man van alle takken van bedrijf trokken in ordelijken optocht door de straten. Een sterke politiemacht was op de been, maar behoefde niet handelend op te treden, daar de orde gehandhaafd bleef. Door het voortduren van de werkstaking der gasarbei- ders is voortdurend gebrek aan gas en worden vele straten reeds electrisch verlicht. Uit Chicago komt nu weder een bericht, dat aldaar niet minder dan 8000 timmerlieden het werk hebben neergelegd, daar zij te karig beloond worden. De sociale quaestie is het onderwerp van den dag en dat wij in dit ons oordeel niet alleen staan, bewijzen de vele artikelen omtrent dit punt ge schreven, bewijst ook het bericht, dat Z. H. de paus ijverig bezig is met het samenstellen eener nieuwe encycliek over de sociale quaestie, het pa viljoen van Paul V. waarin hij een groot gedeelte van den dag doorbrengt, bevat eene groote menig te socialistische geschriften. De paus heeft den priesters aanbevolen, zich toe te leggen op de studie van het sociale vraagstuk, dat alleen door den godsdienst kan worden opgelost. De commissaris des konings in Zeeland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 29 Augustus 1890, no. 81 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in de provincie is bepaald op Zaterdag 13 Sept. 1890 voorts dat de jacht op fazanten zal worden ge opend op Woensdag 1 October 1890, en dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van ie dere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaan de aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Door Ged. staten is de verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van den heer mr. L. Stevens, uit de provincie vertrokken, bepaald op Dinsdag 30 September en herstemming -- zoo noodig op 14 October. Aan Prinses Wilhelmina is ter van haar geboortedag, naar het D. meldt, door H. M. de Koningin geschonken eene afbeelding van den lievelingshond der Prinses, geschilderd door den heer O. Eerelman. De hond, een zeer fraaie Iersche setter met lang zijde-achtig bruin haar, is levengroot voorgesteld, geheel van ter zijde, recht en vierkant op de poo ten, de ooren gespitst en de vernuftige oogen ge richt naar den kant vanwaar een gerucht tot het waakzame dier doordringt: Ofschoon pal stilstaan- I de, is de hond vol actie en leven. De bouw van het dier komt zeer schoon uit onder het langharige vel, waarvan de bruine kleur en de zachte, zijde achtige gloed de gelijkenis voltooien. De hond staat op een dikke vacht, die gespreid ligt over ,een vloer van wit marmer. Tegen het wit van vacht en marmer en tegen het blauw van een zware fluweelen draperie op den achtergrond, komt de bruine kleur van het dier zeer fraai uit, zoodat hier tevens een uitstekend geslaagd kunstwerk werd voortgebracht. Z. M. de Koning schonk haar eene fraaie pendu le Louis XV. De met sierlijke koperen ornamen ten en muziekinstrumenten versierde pendule bevat een speelwerk, een miniatuur klokkospel met zes airs, uit den tijd waarin het uurwerk werd ver vaardigd. De poppen der Prinses, om een tafe! geschaard, boden haar het eerste bloemenstuk op haar tienden verjaardag aan. Prinses Wilheimina neemt tegenwoordig onder toezicht van den heer Steers, chef van het stalde parlement, in de open manege van het paleis rijles. Zij maakt goede vorderingen en toont geen vrees. Koken is een van haar lievelingsbezigheden, en daar zij zich gaarne met allerlei liefhebberijtjes bezighoudt, is zij nu ook aan liet metselen geko men met een kalkl>akje en een truffeltje, en steen, tjes, voor haar vervaardigd. Zij gaat er al handig mee om. Te Middelburg is Maandagavond te ongeveer 12 uur een kleermaker uit Vlissingen, die het feest ter eere van de prinses had bijgewoond en huis waarts wilde keei en, op de Pottemarkt op de tram willende springen, voordat deze stilstond, met beide beenen er onder geraakt. Hij merd zoo zwaarge wond, dat hij binnen een uur overleden was. Uit den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld Dank het waakzame oog der politie is Maandag een plan tot verstoring van den feestdag tijdig verijdeld. Een troep socialisten, ongeveer 50 man steik, scheen het voornemen te koestoren. zich achter den oprecht van de welgezinde werklieden te scharen en met een bord, waarop een doods hoofd en opschriften als: arbeid en broodeloos- beid, ben soort van contra manifestatie aan den dag te leggen. Het gelukte hun evenwel niet ach ter den stoet plaats te krijgen, zoodat zij zich spoedig uit de voeten maakten en zich verder niet meer vertoonden. Zondag ochtend had een man, die behulpzaam was bij het afscbieten van een saluutschot op eene in de Maas liggende stoomboot, het ongeluk het schot in de hand te krijgen. Aanvankelijk op het schip verpleegd, is hij Maandag ochtend naar het ziekenhuis gebracht, waar nog dienzolfden dag zjjne hand geamputeerd werd. Tengevolge van het springen van een kanon op de passagiersboot „Mercurius," bij het doen van saluutschoten ter eere van het Princessefepst te Bommel, werden zekere v. d. Pijl van Zuilichem gedood en twee personen gekwetst. A V E L, 5 September 189 0. Alhier heeft zich een geval van vlekziekte on- der de varkens voorgedaan. 1 - Door het Bestuur van den polder Coegors c. a. I is gisteren aanbesteed het aanleggen van een grind j baar, loopende van de hotstede bewoond door J. F. de Maat, tot aan den Provincialen weg bij Spui, waarvoor 4 inschrijvingsbiljetten waren ingekomen

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1