n i\ wju k? \jiu No. Woensdag 5 September 1800. 0' Juarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAiV, AXEL. Staatkundig Overzicht, OUR AI\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Men zendt ons met verzoek tot plaatsing het vol- nige dagen levens die hun nog resten ervaren dat gem|e j Nederland bewezen diensten riet veigeet o i a iionatiia 1 nOO Zou voor het weldadig Nederlandde taak te zwaar zÜn> ora gedurende de korte spanne tijds, dat we Landgenooten "°g van die braven in ons midden hebben, hun en den hunnen het noodige meer wij vragen met Wij komen op dezen nationalen feest- en vreug- verstrekken dedag, onzen prinsessedag, tot u met een bede. Landgenooten Wij wachten van U het antwoord Er leven in ons dierbaar vaderland honderden op deze" vraag, die we U heden doen, omdat Ge he mannen, thans oud van dagen, stram van leden, niet, den feest viert, heden blijde en dankbaar gestemd ot te nauwernood meer in staat om door arbeid in staat om door arbeid in hun onderhoud te voorzien, slecht gehuisvest, slecht gekleed, slecht gevoed, mannen, die eenmaal, toen zij in de volle kracht huns levens waren op 's Konings roepstem lijf en leden voor het Vaderland beschikbaar stelden. De mannen, die wij bedoelen, dragen het Metalen Kruis of de Citadelmedaille, ten bewijze dat de Ko ning hen eene eervolle onderscheiding waardig keur de, dat zij zich jegens het Vaderland verdienstelijk hebben gemaakt. Die mannen lijden gebrekhun ontbreekt het noodigste. Het eeremetaal, dat hun borst versiert, rust op een achtergrond van lompen, de hand, die eenmaal de eenmaal de wapens voerde, wordt uitgestoken om een aalmoes te vragen Mag dat zoo blijven Neen, heeft de Prov. Bond der Vereeninging het Metalen Kruis in Noord-Brabant geantwoord, en het sloeg de handen aan den ploeg. Het gevolg daarvan was de oprichting van een ondersteuningsfonds ten bate van behoeftige oud- strijdeis van 183031. gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis ot de Citadelraedaille. Aan het hoofd van dat fonds staat een Hoofd comité, dat weldra zijne vertakkingen door het gan- sche land zal hebben, terwijl een Centraalconnté gevestigd is te Utrecht, en bestaat uit, de hh. Generaal jhr. W. von Wrongel aut Lindenberg, Eere-voorzitter. Mr. W. H. baron de Watteville, Eere lid. J. W. Schubart. Voorzitter. Jhr. mr. J. E. Huydecoper van Nigtevecht, Penningmeester. Mr. A. W. van Beeck Calkoen. S. I. de Beer. A. J. van den Bergh. G. M. Biankenhegm. Mr. W. J. M. Bosch. H. Coopmans. H J. D. Doorman. Majoor H. Eilbracht. Th. H. Funnekotter. J. W. R. Gerlach. A. I). Hamburger. C. Kossen. A. H. Laseur, F. L. A. Roelofs Valk. Dr. A. R. Ruitenschild. Mr. F. D. Giaaf Schimmelpenninck, en M. Brinkgreve, Secretaris, allen te Utrecht. Wij, leden van dat Centraal Comité, zeggen met den N. Brab. Bond: „Neen, dat mag zoo niet blij ven zyt. Het big gemoed geeft gaarne en wie zelf stof tot danken heeft, wil ook anderen beweldadigen. Daarom komt onze bede heden tot U geeft mil delijk en geeft haastelijk, want de dagen der ger.en, die geholpen moeten worden, zijn geteld 1 Namens het Centraal Comi'.é boveng. J. W. SCHUBART, Vooiz. M. BRTN KG RE VE, Secr. Toezeggingen voor bijdragen, 't zij jaarlijksche of voor eenmaal, gelieve men te adiesseeren aan den secretaris M. Brinkgreve, Tolsteegsingel, K 34, te Utrecht. Alle overige leden van het Centraal Comité zijn overigens bereid giften en toezeggingen in ontvangst te nemen. van Londen, het personeel van het Engelsche ge zantschap, de leden van den gemeenteraad van Brussel, de meeste aldaar gevestigde Engelschen en en een aantal Belgen woonden de plechtigheid bij, die ondanks het zeer ongunstige wedar een indruk wekkend karakter had. Er weiden verscheidene redevoeringen gehouden en de hertog van Cambridge droeg men het monument op aan de hoede der stad Brussel. Een proefneming heeft in Frankrijk plaats ge. had ten einde vast te stellen in hoeveel tijd het lie vel tot mobilisatie van het leger in het gansche land kan zijn verspreid. Gedurende eenige minuten waren daartoe de ongeveer 10,(JOU telegraafkanto ren van het rijk alle gelijktijdig in verbinding met den generalen staf van het leger. Men telegra- feeide eenvoudig: „Guerre a recrutement. Möbili- sez." Elk bureau antwoordde met opgaaf van 't juiste tijdstip van ontvangst der dépêche. En zoo bleek, dit men in 3 uren ongeveer de mobili satie-order in geheel Frankrijk kan uitgeven. Bimicnlaiidscli Nieuws. De vorige week is te Berlijn eene socialistische vergadering gehouden, waarin ongeveer 700u per sonen aanwezig waren en die eerst des nachts na 1 uur was afgeloopen. Nadat Bebel twee uren achtereen had gesproken heeft de vergadering op hem een votum van ver trouwen uitgebracht. Daarin was de verklaring opgenomen, dat de voorstelling, alsof de socialisti sche partij in den Rijksdag eene bedorven club zou zijn, eene zware beleediging is, waarvoor geen enkel bewijs kan worden aangevoerd. Verder strekte het votum om de partijgenooten aan te sporen, alle onderlinge polemiek in de pers en in de vergaderingen te staken, en de beslissing in de bestaande punten van strijd op te dragen aan de algemeene vergadering der partij. Bebel's voornaamste tegenstander, dr. Bruno Wille, kon nauwelijks aan 't woord komen, en werd spoedig zoodanig uitgejouwd, dat hij moest zwijgen. Voor- ioopig heeft Bebel derhalve eene schitterende ze gepraal behaald. Evenwel, daar de laatst ontstane louter persoonlijke geschillen een dieperen grond j hebben, blijft het nog de vraag, boe het verder met 1 de partijtwisten zal gaan. Gelijk bekend is, ver- I tegenwoordigt Bebel de gematigde richting, en dien aangaande heeft de volgende zinsnede uit zijne re de eene kenmerkende beteekenis„Wij hebben niet noodig, revolutionaire phrasen te maken, die in zekere zeer toongevende kringen ongevallig zijn, het is voldoende, licht te verspreiden over de fei ten, die echter ook buitendien een steeds meer zich uitbreidend socialisme Un gevolge hebben." Een kind van 5 maanden te Rijnsburg was erg ziek, gloeide niet en werd bij den dag magerder, zeodat de ouders besloten in het ziekenhuis te Leiden hulp in te roepen. Vergezeld van de grootmoeder ging de moeder derwaarts. In de wachtkamer toe gelaten, kon zi] het kinddat niets deed dan scqreeuwen, niet tot zwijgen brengen, waarom ee ne daar aanwezige medelijdende vrouw aanbood dit te beproeven, en daarin ook werkelijk slaagde. De moeder kreeg medicijnen voor het kind, maar de gewenschte beterschap bleef uit. Onder deze omstandigheden kwam men ten slotte tot de ont dekking, dat het kind „betooverd" moest zijn, en wel door de vrouw, die in de wachtkamer van het ziekenhuis het kind gesust had. Het eenige red middel was. dat de heks verscheen om den boozeri geest te verbannen Om haar te lokken, werd aan geraden, eene zwarte kip - liefst een gestolene levend te koken. Aan de macht, die van de ko kende kip uitging, zou het kwade wijf geen weer stand kunnen bieden. De grootvader van het zieke kind, ten volle overtuigd van zijn gewichtig werk, stopte de kip in den pot en hield het deksel er stijf op, opdat het gemartelde beest niet zou ont snappen. Toen de kip gekookt was verscheen de heks echter nog niet, en tot heden wordt zij vruchteloos verbeid. Zulke dingen gebeuren er nog in onze dagen. - Donderdag heeft te Noordwijk een treurig on geluk plaats gehad. Twee boerenwagens, achter elkander gespannen, reden met netten naar het dorp. Een jong knaapje, op den achtersten wagen gezeten, had het ongeluk daar af te vallen en kwam met bet hoofd tusschen den wagen en een wiel terecht. De dood volgde onmiddellijk. Te Hoevelaken bu Amersfoort, dus schrijft men aan dn „Standaard," is een vreeselijke mis daad gepleegd. Iemand, die met het hoofd van een gezin ongenoegen had gehad, kocht de meid om, o Verleden Dinsdag werd op het kerkhof te Evere hier moet de helpende hand uitgestoken wor- het gedenkteeken ter nagedachtenis van de te Wa - den deze honderden, de eenig overgeblevenen van terloo en gevallen in Belgie begraven Engelsche i om het geheele gezin te vergiftigen. Als beloo- zoovele duizenden, moeten althans gedurende de wei soldaten onthuld. De hertog van Cambridge, de lord ning zou zij daarvoor twee gulden ontvangen. De

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1