IVo. 431. Woensdag 27 Augustus 1800. ÏA i 1 ii kJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHFLEMW, AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiiuiciiliiiidsch Vieuws. !i A N T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Frankrijks hoofdstad, de bakermat vhn de eigen aardige politieke inzichten, dikwerf het toonbeeld van wanorde en onrust op verschillend staatkundig terrein, heeft in de afgeloopen week, weder een voorbeeld harer onstuimigheid, in zake het houden van vergaderingen, gegeven. In eene der openbare zalen te Parijs, heeft de bé Garnier een tegenstrijdig debat trachten te houden met Martinet, een der vurigste aanhangers van het anarchisme, over de Sociale Kwestie. Hoe welsprekend, grondig en bevattelijk Garnier zijne rede ook aanvaing, toch is het hem slecht bekomen. Het rumoer, bij dergelijke gelegenheden onver mijdelijk, was oorverdoovend en handtastelijkheden waren er een natuurlijk gevolg van. Geduldig als hij was, om, zoodra de opgewonden menigte eenigs- zins tot kalmte was gekomen, onmiddellijk het woord te hernemen, was het geschreeuw en het tumult hem toch te machtig om zijne rede voort te zetten. Na ruim een halt vur verliefde abbé het spreek gestoelte, doch de vergadering wilde niet uiteengaan. De eigenaar der zaal, zich hiermede niet kunnende vereenigen, draaide het gas af, om door dat middel de aanwezigen tot vertrek te noodzaken. Deze maat regel, hoe vaak ook met gunstig succes aangewend, baatte thans nietintegendeel scheen zij de anar chisten tot nog meer gewelddadigheden aan te wak keren. Een hoop lucifers werd afgestreken en eeni- ge papieren, waarop Garnier zijne rede had aange stipt, in brand gestoken, terwijl men in het licht daarvan klappen ging uitdoelen. Niet zoodra was de menigte geheel door duisternis omhuld, of meer dere voorwerpen werden tot dat doel gebezigd. De verwarring was onbeschrijfelijk, de zaal onherken baar, de vergaderden aan woestelingen gelijk. Eu dat is een voorbeeld uit velen we meenen dat door dergelijke vergaderingen de volksvrede eer zal ontaarden in volkshaat dan deze eerste bevorde ren. In October a.s. komt voor de rechtbank te Ver- viers wederom een proces in behandeling wegens het sluiken van spiritus op groote schaal, waarin opnieuw betiokken is, zekere Meijers, die reeds in November '88 te Luik veroordeeld is tot een jaar gevangenisstraf en betaling van fr. 350,620, het bedrag der gefraudeerde belasting en van het tien voudige daarvan als boete, dus te zamen ƒ3.850,820 wegens sluiking van spiritus. Thans loopt het proces over nog grooter sommen "hl. over eene gesloken belasting van fr. 681.636,35 en het tienvoudige als boete en verder de waarde van de fusten en hunner inhoud, omdat een en an der ten bate van het rijk had moeten veibeurd ver klaard zijn. In dit proces zijn, behalve de Duitsche afzenders Wilhelm Kayser— Pankow te Aken en de ontvan gers Meijers en De Beuckelaer te Antwerpen, ver scheidene makelaars, distilateurs enz. betrokken, die aan de fraude hebben medegewerkt of wisten dat de hun goedkoop geleverde Duitsche spiritus sluikwaar was. De fraude werd gepleegd door middel van groote vaten, gevuld met kleurstoffen, aardsoorten enz., maar in het midden een vaatje bevattende, inhoudende 150 liter spiritus. Een spoorwegbeambte, dip belast was met de opening der goederenwagens en den bijstand der douaneambtenaren te Welckenraedt, was in bet komplot. Graaf Benomar is door de Spaansche regeering benoemd tot gezant bij het Italiaansche hof. Deze benoeming heeft vrij wat opzien gebaard en de vrij zinnige partij pijnlijk getroffen. En geen wonder Onder het vorige liberale ministerie was Benomar gezant bij de Duitsche regeering, doch weid, be schuldigd van mededeeling van ambtsgeheimen aan den toenraaligen leider der oppositie Canavos del Castillo, ontslagen. Aan dezen laatste, thans de premier van het conservatieve Kabinet, heeft Beno mar zijne benoeming hoogstwaarschijnlijk te danken. We zien het dus ook hier weer, dat meermalen, ook in de hoogeie politiek, de gunst, zonder aanzien van goede hoedanigheden, den scepter zwaait. De kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn hebben een besloten prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van een nieuw kerkgebouw met toren. Het terrein, waarop de kerk moet. komen, is hetzelfde, waar de afgebrande kerk heeft gestaan Men kan desnoods van de nog bestaande muien gebruik maken. De bouwstijl is geheel vrij, doch tegenover den preekstoel moeten ontworpen worden, de banken voor het Koninklijk Huis, zijnde een sierlijke bank of loge, waarin ruimte voor 4 A 5 leuningstoelen en ter weerszijden van deze bank 2 gesloten ban ken voor het gevolg, bevattende 20 a 24 zitplaat sen. In de nabijheid daarvan een gesloten bank voor 8 A 9 zitplaatsen, voor de hoofdambtenaren van het Paleis, en nog een voor de autoiiteiten der gemeente Apeldoorn. Voorts zes gesloten banken, te zamen bevattende 30 a 36 zitplaatsen voor de beambten der Hofhouding, en een gesloten bank voor 8 a 9 zitplaatsen voor het dienstpersoneel der hoofdambtenaren. In het geheel moet het gebouw bovendien ruim te aanbieden voor minstens 1500 zitplaatsen waar aan bij eventueele behoefte nog uitbreiding kan ge geven worden. Het kerkgebouw moet, behalve de afzonderlijke uitgangen vooi het Koninklijk Huis, 4 ruime uitgangen hebben, de deuren naar buiten opendraaiend. Het ontwerp mag de som van ƒ170,000 niette boven gaan. Voor deze prijsvraag zijn uitgeloofd vier pre mien elk van 500. Ter reede van Texel heeft Vrijdagmiddag een droevig ongeluk plaats gehad. Een der sloepen van het oorlogsstoomschip „Van Galen," waarmede een zestal matrozen, onder commando van den iuite- tenant ter zee 2e kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, zei lende was, om zich tegen den op 30 Augustus a. s. aldaar te houden roei- en zeilwedstrijd'te oefe nen, werd op korten afstand van Het Nieuwediep plotseling door een rukwind omgeslagen. Van ver- schillende zijden werd het ongeval opgemerkt, zoo wel van den wal als van verschillende i» de na bijheid zijnde vaartuigen. De heer T. H. P. Bakker, luit -kwartierm. der mariniers, die eveneens met eene sloep ter reede zeilde, had het eerst de omgeslagen boot bereikt, waaraan een viertal matrozen zich vastklemde terwijl een andere zich op eenigen afstand met zwemmen boven water hield. Spoedig werden de ze vijf personen met zeer veel beleid door den heer Bekker en zijne manschappen geied. Voor den commandant der sloep en den matroos Nieuwen- huis kwam de redding echter te laatdeze beiden zonken bijna terstond in de diepte weg. zonder dat men hun te hulp kon komen. Hunne lijken zijn tot heden nog niet gevonden. De beide omgekomenen waren ongehuwd- De geredden zijn in het Marine Hospitaal te Nieuwe diep opgenomen. - In de veenkoloniën van Groningen zijn som mige landbouwers met het rooien van de fabrieks aardappelen begonnen. De verschillende soorten zijn groot van stuk, hetgeen een voordeel voor den boer is. Enkele vroege soorten - alsmagnum, bonums, imperators, Amerikanen en Turken worden minstens 14 dagen vroeger gerooid dan ver leden jaar, omdat het loof snel wegsterft. De ctnarn pions blijven goed. De oogst valt niet mee en bedraagt Van 80 tot 100 H.L. per H.A. minder dan in den vorigen zomer, Eenige dagen geleden vond, naar de Midd. I Ct. verhaalt, een jongmensoh, die in het Kapelsche I gat wilde visschen, een jonge otter in zijne boot. Hij gaf het dier een slag en op het geschrei van het jong kwamen de ouders on een ander jong op de boot af. die ze nazwoinmen. Eindelijk klom I een der oude otters in de noot, viel den jongeling aan en beet hem in de dij. Moedig wist. hij de dieren te verjagen. - Te Haarlem heeft Vrijdag een 44jaiige stu- cadoor getracht eene 46jarige vrouw te vermoor j den met een broodmes, waarmede hij haar oj> [straat achtervolgde tot in een water- en vuurwin- kei in de Rozenpriëelstraat, alleen omdat hij haar verdacht medegewerkt te hebben om hem te laten verhuizen wegens achterstallige verschuldigde hum aan haar zoon, den eigenaar van het door haar be woonde perceel. De dader had het mes reeds op haar hals gezet, toen hij door eenige vrouwen ge grepen, en aan de politie werd overgeleverd. Met de eene hand had hij haar reeds in het aan gezicht vastgegrepen en op verschillende plaatsen verwond. - Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) heeft zich dezer dagen een geval van slaapziekte voor gedaan. doch gelukkig met gunstigen afloop. Zekere W. T., na 2 maal 24 uur geslapen te hebben, kwam weer tot bewustzijn. Op het terrein van den in aanbouw zijnden schouwburg „Tivoli" aan den Coolsmgel te Rotter dam, viel Vrijdagvoormiddag een steendiager in een bak met ongebluschte ka'.k. Hevig aan het hoofd gebrand, is hij per raderbrancard uaar het Ziekenhuis vervoerd. Een bewoner van de Sarphatistraat te Am sterdam heeft aangifte gedaan van de vermissing

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1