(icmengd Nieuws. inwoners op ééne vergunning zal worden bereikt dat in de vijf grootste gemeenten van het rijk het aantal verkoopplaatsen van sterken drank in de laat ste jaren zeer langzaam afneemt, terwijl het aantal geoorloofde verkoopplaatsen daar tevens klimt dat echter ir, 1901 nog een aantal vergunningen boven het maximum zullen bestaan dat in alle vijf de grootste gemeenten eene afna me van het verbruik per hoofd te constateeren valt; dat het vergunningsrecht in de verschillende ge beenten op zeer uitéénloopende wijze geheven wordt, ïu hoeverre het reeds oorzaak was van het vei min deren van bet aantal verkoopplaatsen van sterken ■drank wordt alleen over de jaren 188(5, 1887 en 1888 opgegeven dat een groot deel van den accijns niet op de plaats van verbruik van het gedistilleerd wordt betaald !maar door de branders in Zuid Holland aan de ver fkoopers wordt voorgeschoten dat het vergunningsrecht (door de gemeenten ge liever.) in de meeste provinciën achteruitgaat, ter wijl de accijns (door liet rijk opgeheven) in alle orovincien jaailijks meer opbrengt; dat liet aantal veroordeelden wegens openbare dronkenschap sterk atneemt; dat er «een verhouding bestaat tusschen de mate van drankverbruik en het aantal veroordeelden, zoo dat het zeer twijfelachtig is of de afname van het aantal veroordeelden aan het verminderde drankver bruik, dan wel aan de slechte toepassing van de wet moet worden toegeschreven. - Gisteren werd te 's Gravenhage eene alge meene vergadering gehouden van den Antidienst- venmiqinqsbondwaarop Amsterdam, Rotterdam den Haag, Oudewater en Zwolle vertegenwoordigd waren. De voorzitter, generaal Mac Leod, constateerde den vooruitgang van de beginselen van den bond en bracht hulde aan de regeering voor haar krach tig optreden voor het beginsel van afschaffing dei- plaatsvervanging. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Besloten werd een adres van adhaesie aan de legerwet aan de regeering te zenden. Daarin zal alleen gesproken worden van aanneming van den persoonlijken dienstplicht. A.XEIi, t '5 iBjfHStHS 18 9 0. Uit verschillende plaatsen van ons land komen berichten, waaruit is op te maken, dat de tiende verjaardag van ons geliefd vorstenkind niet onop gemerkt zal voorbijgaan, maar op min of meer luisterrijke wijze zal gevierd worden. Daar de 81ste Augustus op zondag valt, is op de meeste plaatsen de maandag gekozen voor de feestelijkhe In onze gemeente hebben we omtrent iets der gelijks nog niets vernomen; misschien komt daar in nog wel verandering en zal Axel evenals zoo vele gemeenten toonen, dat ook hier vele harten warm kloppen voor het huis van Oianje, waarvan prinses Wilhelmina de laatste telg is. - De werkzaamheden voor den aanleg van de telefoonverbinding met Zaamslag vordeien flink, (bijna zijn al de palen geplaatst, zoodat binnen kort de opening van den dienst voor het publiek kan worden tegemoet gezien. - Dinsdagmorgen viel onder het draaien van ■den korenmolen van W. J. Leenhouts te Zaamslag .een der wieken naar beneden en sleepte in haar val een gedeelte van de gaanderij, aan de zijde van den molen, mede. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. (M. Ct.) Zaterdag stapte uit den pleziertrein Amster dam - Kleef een der reizigers even met zijn vrouw uit om een glas bier te drinken. De man, kwam toen hij zou betalen, tot de ontdekking, dat hij zijn portemonnaie met 25 en spoorwegkaartjes kwijt was en dacht niets anders dan dat hij door een zakkenroller bestolen was. Bescheidenheid hield hem echter terug om zijn vermoeden te uiten, hij durfde zelfs aan zijn medereizigers van zijn verlies niet reppen, uit vrees dat men hem niet gelooven zou en voor een gelukzoeker aanzien. Eensklaps echter werd er een hand uit het portier gestoken en een portemonnaie en geroepen Wie heelt die verloren V Men kan zich de blijdschap van den man voorstellen. Onder de reizigers was er maar een roep over de eerlijkheid van den vinder, die zich daarmede rijk beloond achtte. Men schrijft uit de Bovenlanden: In den nacht van den I4den op den J5den Juli jl. brandde een groot deel van de kampong Soeliet air, bestaande uit 15 groote en 7 kleine buizen, 67 gevulde padieschuren en een wachthuis, at. De schade wordt berekend op ƒ100,000. Een ern stiger brand op Zondagmiddag den 22sten d a. v., j deed de geheele kampong Saningbakar, onderaf-] deeling Singkara, eene prooi der vlammen worden. De brand moet ontstaan zijn in een mesdjid, waar een liadjie dien dag bezig was aan het gebouw eenige reparation te bewerkstellingen. Aangewak kerd door een hevigen wind deelde zich het vuur met ongelooflijke snelheid aan de belendende hui zen mede, zoodat aan redding van goederen niet te denken viel, te meer daar de mannelijke be volking uit was. Saningbakar is een der oudste, grootste en welvarendste kampongs van de Boven landen, en bestond uit172 groote planken wonin gen met idjoek daken, waarbij twee nieuwe van een panghueloe kepalawaarvan de bouw hem /2U,UÜU kostte415 gevulde padieschuren, 14 sou- rouws, 1 mesdjid, 24 lapouws, 1 balei of vergader- zaal en 30U0 vruchtdragende klapperboomen, ter j wijl zich in een paar voorname iiuizen bevonden i |/11,000 aan zilver en banknoten. De daardoor aangerichte schade wordt op minstens 400,000 1 geschat. Gelukkig dat een groot gedeelte van den oogst nog niet was binnengehaald, üp initiatief van den assistent resident van Solok hebben Euro peesche en inlandsclie ingezeten van de hoofdplaats voor een bedrag van ruim 400 ingeteekend ter j tegemoetkoming in den tijdelijken nood der be i j volking. Te Rozendaal is Maandag avond een jongen uit een boom gevallen. Hij was terstond dood. Uii Horn (Limburg) wordt aan de „N. Koe rier" geschreven. Vrijdag gaf de weide tusschen Hom en Weerd een ongewoon schouwspel te zien. De groote vergadering van ooievaars scheen daar gehouden te worden. Meer dan 150 langbeenen waien er tegenwoor dig grootvaders en grootmoeders, weduwen, schoon mama's en papa's en jeugdige snaken, alles was er bij. Het ging er deftig toe. Zij sloegen een grooten kring, en midden in stond de raad der ouden naar hei scheen en zij schetterden en kwetterden. Na veel deliberatie 'gaf een der langbeenen het sein, en men trok op het kasteel aan, waar de meesten, op de tinnen gezeten, den kop in de veeren sta ken en vernachtten. Op de poort alleen zaten er dertig. De haasjes, die er talrijk zijn, waren in middels van schrik in het gras gedoken en zagen niet ongaarne het vertrek der langsnavels. Daar het nu de tijd van trekken nog niet is, was deze verzameling opmerkelijk. Het schouwspel werd dan ook door vele nieuws gierigen uit de Weerd en Horn gadegeslagen. In den nacht van 2 op 3 Augustus jl. is eene te Kralingen wonende meid, volgens hare opgaaf binnen de gemeente Rotterdam, op straat bevallen van een kind vermoedelijk van het man nelijk geslacht. Dat kind is zoek en vermoedelijk vermoord. Volgens hare opgave zou het in de Maas gevallen zijn. Een 15 jarig jongeling had Woensdag de on voorzichtigheid van de in beweging zijnde stoom tram te Deutichem te springen, om een hoed, aan eene der dames ontsnapt, voor de eigenaresse op te halen. Het was van dat gevolg, dat hij in zij nen sprong viel en daardoor met de tram in aan raking kwam. De dood is onmiddellijk gevolgd. Een blik uit het volksleven. In de Sloot- straat te Amsterdam woonde de metselaar H. v. K. met vrouw en twee kinderen, een van 2 en een van 4 jaar. De man was reeds eenigen tijd werkeloos en in de laatste dagen sukkelende. De vorige week werd hij. op raad van den dokter - de ziekte bleek typhus te zijn - naar het Buiten Gasthuis vervoerd. De vrouw schonk eenige dagen later het leven aan haar derde kind. 't Zag ei toen in de arme lijke woning treurig uit. De moeder was zoo ziek, dat de dokter het noodig achtte, ook haar onver wijld naar het Gasthuis te doen overbrengen. Toen de arme vrouw daar was aangekomen, was baar jongste, dat met de twee andere stumpers, zonder vader en moeder, in de verlaten woning was ach tergebleven, inmiddels gestorven. Goedig, als de menscben uit de klasse, waartoe dit ongelukkige gezin behoort, zich doorgaans in dergelijke omstan digheden betoonen, deden de buren voor de wich ten alles, wat zij kondeneenigen waren zelfs voornemens, de twee kleinen, zooling zij de ou derlijke zorgen ontbeerden, tot zich te nemen. De politie oordeelde het beter lien in het Bestedelin- genhuis te plaatsen. Het doode kindje zou dan den volgenden dag door een begrafenisvereeniging, waarbij v. K-, met zijn gezin zich had doen in schrijven, worden ter aarde besteld. Toen is de bode van die maatschappij op de kamer gekomen, waar het lijkje was achtergelaten, en heelt het ge kist. Hij nam het bij zijn vertrek mede, zeggende tegen de buren, dat hij het den volgenden morgen zou begraven, doch dat het hem een loop uitwon, als hij het lijkje zoolang in zijn eigen woning ne derzette. De buren, die de zaak niet vertrouwden, volgden den man. Het was reeds donker, 's avonds half negen. Zij volgden den man die zich onbespied waande, totdat zii aan de Westerbegraafplaats wa ren gekomen. Daar werd het hek voor hem ont sloten, en de man die met een kistje gegaan was, keerde zonder het kistje terug. De buren konden daar niet in berusten zij verzetten zich tegen de ze wijze van „begraven" en dwongen den man weder op het kerkhof te gaan en het lijkje weer moe te nemen. Het werd nu op last van de po litie, aan wie van het vooi gevallene was kennis gegeven, naar de woning in de Slootstraat terug gebracht en den volgenden morgen op de gebrui kelijke wijze begraven. Óp dienzelfden dag stierf de moeder in het gast buis. De man is op het oogenblik nog onbewust zoowel van de bevalling als van den dood zijner vrouw. De ongelukkige is thans iets beterende en zeide op den dag harer begrafenis dat nu zeker de vrouw met een der kleinen hem wel eens zou mogen komen bezoeken. N. v. d. D. Zijn wij goed ingelicht, - schrijft de Red. Ct. - dan is door den heer A. Pennock, te Breda, ondernemer der turnhotels. eene vordering groot 1200 ingediend bij de oommissie der feestviering voor de tuinfeesten. De heer Pennock vermeent op die som alle aan spraak te kunnen maken, door de belofte aan liem indertijd gedaan, en die bestond in de mededee- ling, dat de eerste 300 turners, welke aan het feest zouden deelnemen, logies moesten nomen in een der genoemde hotels. Op dit gezegde heeft de heer Pennock voortgebouwd, doch enkele weken voor de feestviering, toen door hem de hotels reeds ge huurd en de bedden gedeeltelijk gereed waren, kreeg hij van de commissie bericht, dat zij de een maal gedane belofte niet gestand kon houden. De commissie van logies beloofde echter op den eer sten feestdag, als wanneer zij zitting zou houden op het gemeentehuis, zijne hotels te recommandee- ren en voor hem gelden in ontvangst te nemen van die turners, welke hun verlangen te kennen gaven in een der turnhotels te logeeren. Bij beloften is het echter gebleven, daai ook hierin niet werd voldaan. De heer Pennock, die in plaats van eiken nacht 300 personen, door de concurrentie met de tenten op het feestterrein, onderscheidenlijk slechts 28, 37 en 6 turners te logeeren kreeg, heeft daardoor eene zeer groote schade geleden. Hij vermeent, dat, op bovenstaan de gronden, de gevraagde som hem zal worden toegestaan, als wanneer hij nog niet geheel zal zijn schadeloos gesteld voor de geleden verliezen. Een verschrikkelijk ongeluk viel Zondagnamid dag te Crefeld voor. Een hevig onweder, dat den geheelen namiddag boven de stad woedde, ging

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2