n/iuiiuvull Ao. 428. Zaterdag 1<> Au 1890. 0' Jaar»'. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAY, AXEL. Sta at k 1111 dig 0 verzicht. liiiuinilaiidscli Nieuws. AXELSCIIE OIIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nurnm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TXX EE uren. Het Nedeiiandsche oorlogsschip eerste klasse Koningin Emma der Nederlanden heelt een veer- tiendaagsch bezoek gebracht aan Rusland. Onder dato 6 Augustus deel! de Nieuwe Rottetdamsche courant in eene particuliere correspondentie omtrent dat bezoek eenige bijzonderheden mede, waaraan wij het hier volgende ontleenen. Hoewel de zaak eigenlijk weinig of niets met de staatkunde te maken heeft, achten wij haar toch een plaatsje waardig in ons overzicht, eerstens omdat belang rijk politiek nieuws in deze dagen te vergeeis ge- zocht wordt en ten andere om te doen zien, dat ons land, hoe klein ook, door een machtigen staat wordt gerespecteerd. Vijftig jaar was het geleden sedert de Neder landsche marine op de Newa de vlag had vertoond, de komst van het oorlogsschip was dus voor de Bollandsche kolonie te Sint Petersburg als een le venwekkende ademdie het nationaliteitsgevoel verlevendigde en het gevoel verstrerkte van een- heid met de iandgenooten in de verte. De officie ren dei Koningin Emma werden met bijzondere geestdrift en ingenomenheid ontvangen en bij de Russische overlieden en bij de marine-officieren hebben zij de meest mogelijke medewerking on dervonden, terwijl al het mogelijke is gedaan, om hun het verblijf in Rusiands hoofdstad aangenaam te maken. Op den avond voor den verjaardag van onze Koningin werd door de te Sint Petersburg wonen de Nederlanders aan de officieren en adelborsten in een lestaurant op een dei- eilanden in de na bijheid der stad, een diner aangeboden van veertig couverts, dat zich gekenmerkt heeft door een zeer aangenain6n en opgewekten geest. Des Zaterdags werd de feestdag in dp kerk der Nederlandsch Hervormde gemeente met een plech- tigen dienst herdacht. Dit was dus op 2 Augus tus. Het keurige kerkgebouw, aan de Newsky- Prospect in het drukste deel der stad gelegen, was voor de gelegenheid feestelijk gesierdde kansel was geheel omgeven door hoog opgaande planten waartusschen een groot portret onzer Koningin prijkte. Tegen twee uur zagen de Sint Péters - burgers een ongewoon schouwspel. Langs de ka den en de Newsky-Prospect trok een troep Neder landsche mariniers en matrozen onder geleide van hunne officieren, voorafgegaan door trommelslagers en pijpers, naar de kerk, waar de officieele ver tegen woord igers van Nederland en de leden der Hervormde gemeente reeds aanwezig waren. Een deel der driehonderd man tellende equipage had wegens de belangen van den dienst op het schip moeten blijven, maar de opgekomenen waren tal rijk genoeg om met de leden der gemeente de kerk geheel te vullen. Nadat de dienst met ge zang en gebed geopend was, hield de predikant der gemeente, ds. Gillot, eene korte, welsprekende toe spraak naar aanleiding van de woorden van Pau- lus: „Alles wat rein is en lieflijk is en welluidt, bedenkt dat," deze woorden toepassende op de hooge jarige, wier naam het oorlogsschip draagt, en ze als richtsnoer aangevende voor den geest waarin men de Koningin eeren en dezen feestdag vieren moet. Gedrukte exemplaren van twee cou pletten van het Wien Neerlandsch bloed waren te voren verspreid, en nu werden door de gemeente de strophen van het volkslied aangeheven, waarin des Hemels zegen over het vorstenhuis en het va derland wordt afgesmeekt. Het was een indrukwekkende dienst, eenig in i de geschiedenis der Hervormde kerk in Rusiands hoofdstad. Den volgenden dag werd de naamdag der Kei- j zerin gevierd, bij welke gelegenheid steeds te Pe terhof, waar de keizerlijke familie vertoeft, eene schitterende illuminatie ontstoken wordt. Dien I dag is kolonel Quispel, commandant van het oor logschip, door den Keizer en de Kei/.eriu ontvan gen. Na het dejeuner ten hove gebruikt te heb-1 ben is bij den geheelen dag in het paleis gebleven, j en toen de keizer des avonds vernam dat vele der andeie officieren van het schip op een jacht, door Russische zeeofficieren te hunner beschikking ge steld, naar Peterhof gekomen waren, heoben zoo wel de keizer als de keizerin den wensch uifge- j drukt ook deze officieren voorgesteld te zien. Na j afloop van het avondfeest is commandant. Quispel met den keizerlijken trein naar Sint Petersburg I teruggebracht. Zelden worden in dei-gelijke geval len zoovele onderscheidingen betoond, en de ont vangst aan de officieren der Koningin Emma ten deel gevallen, mag beschouwd worden als eer.e eer aan Nederland bewezen. Het fraaie schip, dat op de Newa tegenover de aanlegplaats der booten naar Peterhof en de kei zerlijke jachten een zeer goed figuur maakt, is door velen bezichtigd, en de indruk van de gehee- le inrichting en van de flinke, opgewekt uitzien de soldaten er. matrozen aan boord kan niet an ders dan gunstig geweest zijn, terwijl de officieren en adelborsten bij allen die met hen in aanraking kwamen de aangenaamste herinnering hebben ach tergelaten. Des avonds van den 5den dezer werd aan boord een afscheidsfeest gegeven; den 7den werd het anker gelicht om eenige dagen op zee te kruisen, en binnen twee weken weder naar het vaderland terug te keeren, na de Nederlandsche driekleur in herinnering gebracht te hebben aan de Nederlanders, die te Sint Petersburg wonen. Ongetwijfeld zullen de Nederlandsche officieren den meest gunstiger, indruk hebben medegenomen van de Russische gastvrijheid. De toestand des konings blijft naar men van particuliere zijde aan het N. v. d. D. schrijft ta melijk stationair. Temand, die Z. M. sedert gerui- men tijd niet gezien had. Zou in uiterlijk geen verandering zien, doch misschien van tijd tot tijd een plotselingen overgang van lusteloosheid in groote opgewektheid bemerken. Z. M. verricht steeds op de gewone wijze zijne regeerings en particuliere aangelegenheden, maar neemt meer rusttijd dan vroeger. De chronische kwaal doet zich niet gevoelen, en de eetlust is bepaald uitstekend te noemen, zoodat van vermin dering van krachten volstrekt geen sprake is. Uit de rapporten der Algemeene Synode der Nederl. Ilerv. Kerk, betreffende de verslagen over de kerkvisitatie, bleek o. a. dat bij alle provinciën weder giften en legaten door de'liaconiën .zijn ont vangen, zoo in Zeeland tot een bedrag van ƒ8453.09, De verdere statistiek geeft voor Zeeland de vol gende cijfers aan. Het getal godsdienstonderwijzers bedroeg over '89 4, terwijl bet godsdienstonderwijs door 14,218 per sonen werd bijgewoond. Tot lidmaat werden 1535 personen aangenomen. De Staatscourant No. 166 bevat een verslag omtrent de werkzaamheden der commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers over 1889 te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen. Van Amsterdam vertrokken 7082, van Rotterdam 16252 landverhuizers, totaal 22334, tegen 18137 in 1888. Daaronder waren 9111 Nederlanders, te gen 4628 in 1888. In Vlissingen gingen aan boord van 21 schepen der Caste line", met bestemming naar Zuid-Afrika, 154 volwassen personen en 12 kinderen. Over Dordrecht en Harliugen zijn geen landverhuizers vervoerd. Bij gelegenheid van de tentoonstelling tot be vordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaat-en tt Amsterdam, heeft ook Volks bond tot bestrijding van bet misbruik van sterken drank het zijne er toe bijgedragen om door het ge ven van een volledig overzicht van de groote werk zaamheid dezer vereeniging aan te t.oouen hoe innig zij verband houdt met de bevordering van de ge zondheid van den werkman. Daar vele ongelukken geschieden onder irvloed van misbruik van sterken drank, is zij ook uit dat oogpunt daar op hare piaats. Zij wijst aan dat bet gebruik van gedistilleerd se dert, de invoering der drankwet, wel is vooruit ge gaan, maar niet in verhouding tot de toeuame der bevolking dat de opbrengst van den accijns op bet gedistil leerd eveneens -vel is toegenomen, maar niet in ver houding tot de bevolking, niettegenstaande de accijns, in 1884 met 3 cent per liter is veiboogd; dar in de verschillende provinciën het gebruik van gedistilleerd zeer uiteenloopt; dat hel gebruik van gedistilleerd per hoofd in bet geheele rijk. sedert de invoering der drankwet is ge daald dat alle provinciën in den teruggang van het ver bruik (per hoofd) deelen dat bet drankverbruik in 'de voornaamste fabrieks plaatsen, uitgezonderd Maastricht, zeer belangrijk is dat het diankverbruik daalt waar de industrie ach teruitgaattLeiden) dat het rijst, waar de industrie in- bloei toeneemt (Enschede, Hengej.QQ, Aluieloo) dat in alle provinciën het gefoiddeld cijfer van het wettelijk minimum aantal inwoners op welk aantal vergunningen gebaseerd is sterk uit eenloopt dat het aantal inwoners op éene vergunning wél toeneemtmaar dat die toename voor een groot deel verklaard inoet worden door het toenemen der be volking dat het niet te verwachten is, dat onder de thans geldende bepalingen vóór 1901 het wettelijk cjjfer

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1