A (lemciurd Nieuws. Bleken van "hunne gading'te zijn, en daarmee be laden heb!>en zij de woning vei laten echter niet. j 7,onder, waarschijnlijk, gezien te zijn door een dienst meisje uit de buurt, die ten minste het signale- j ment heeft gegeven van twee mannen die zij in den vroegen morgen in de buurt der woning van den heer Keijzer gezien heeft. Deze dieven schijnen het vooral toe te leggen l .op inbraak in huizen die tijdelijk onbewoond zijn, dooi daft de families buiten toeven. - Te Thojen is de zoo gevreesde vlekziekte I onder de varkens Uitgebroken, vooral op het Oude land, een gehucht onder deze gemeento, waar geen varken haast gezond is. Tot nu toe zijn er te St. Annakind reeds tach tig gevallen van vlekziekte voorgekomen. - De „Amst." meldt dat de heer C. Croll, die die zich uit de socialisten gelederen heeft terug getrokken. thans op het. ministerie van binnenland- sche zaken aan de volkstelling werkzaam is. De N. R. Ct. noemt dit bericht onjuist. A X E L, 13 A O ff li S t a s 1 8 O. ZAAMSLAG. Ds N. de Jonge, predikant te Brus sel heeit voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. - Naar men aan de M. C. meldt, zuilen, ten dienste van de vaart op de Wester-Schelde, bin nen kort twee nieuwe kustlichten geplaatst wor den, een nabij het gehucht Otheno, gemeente Zaam slag, aan den weg Zaamslag Ter Neuzen en een op den zeedijk van den Nieuw Othenepolder. Verschuiving een er zandplaat beoosten Ter Neu zen schijnt de reden tot de plaatsing dezer lichten te zijn. - De heer S. de Graaf, onderwijzer te Ter Neu zen, slaagde gistel en te Utrecht voor de Engelsche akte. - De heer J. Fraser, te Schoondijke, slaagde jl Zaterdag te 's-Gravenhage voor de acte gymnas tiek, lager onderwijs. - De heer C. van de Putte, onderwijzer te Oostburg, slaagde Zaterdag voor het Engelsch. - Vrijdag is te Middelburg aan het provinciaal gouvei nement van Zeeland aanbesteed het maken eener loskade nabij het spoorwegstation te Terneu- zen lengte 291 meter Aannemer werd de heer A. Prins, te Sliedrecht, voor ƒ70,000. - Zaterdag middag zijn te Philippine aanbesteed <8e herstellings vernieuwings en onderhoudswerken in het dienstjaar 1890/91. noodig aan de water keeiing van het waterschap Groote en Kleine Isa belle. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. do Ruijscher te Philippine voor 1552, A. Tholens Dz. te Terneuzen voor 1097, en J. de Bree Fz. te Hoek voor 1065, wien het werk is gegund. - Het leggen van de baan voor de tram Schoon dijke-IJ zendijke Belgische grens werd met inbe grip van het vervoer der benoodigde materialen aangenomen door den heer C. van Boven te Nieu wer Aanstel, voor 14900. Het onweder van Zondag, o 'Een hevig onwedei, vergezeld van een zwaren slagregen, woedde jl. Zondag boven onze gemeente. Hier en daar werd nog al aanmerkelijke schade aangericht Te Zaamslag werd de landbouwschuur van Adr. Koster met al wat er zich in bevond als erwten, gerst, hooi benevens 3 varkens en het paardentuig door het hemelvuur in de asch gelegd. Het huis en nog eene schuur in de nabijheid van het brandende perceel staande, zijn, dank zij de windstilte en het krachtig optreden der brandweer, die op de plaats des onheils spoedig aanwezig was, behouden gebleven. Ook nog sloeg de bliksem in een boom nabij het dorp, die geheel van een gespleten werd. Te Westdorpe trof het hemelvuur de schuur van de wed. Dnmoleijn. De brand bepaalde zich alleen 'tot dat gebonw, terwijl men hem door het tijdig aanrukken der brandweer spoedig meester was. Op de hotstede van den landbouwer P. Ramondt, j onder de gemeente Sas van Gent had een droeviger ongeluk plaats. Terwijl diens huisvrouw zich in de oeopende voordeur bevond, sloeg de bliksem in den schoorsteen en veroorzaakte inde woonkamer eenigei schade aan de huismeubels. Zich verder door de ge opende deur een uitweg willende banen, wierp hij j voornoemde vrouw (er aarde, met het noodlottig ge-1 volg, dat het ongelukkige slachtoffer terstond een lijk was. (Jok de dienstbode werd lichteljjk aan den wang getroffen, zoodat die thans gedeeltelijk zwart is, terwijl men voorts vreest voor het gezicht van I een harer oogen. Te Ter Neuzen werd hel dak der woning van .1 Tollenaar getroffen, zonder echter brand te veroor zaken. Van een woning in de Langestraat te Oostburg, weiden eenige pannen afgeslagen, beschadigde den schoorsteen, nam daardoor zijn weg en verliet de j benedenkamer door den voormuur. De bewoonstei die zich in huis bevond werd gelukkig weinig ge deerd. Te Hoofdplaat brak brand uit in twee landbouw- schuren van G. Coi tvriendt en C. Thomaes, op on geveer een hall uur afstands van elkander. De schuur des cerstgenoeraden, nog ledig zijnde, was spoedig een prooi der vlammen en de tweede i waarbij meer gevaar bestond voor belendende ge- bouwen. was voorzien van een tasch hooi, en brand- de eveneens geheei af. De spuit begaf zich naar dit perceel waar weinig tijds later ook de spuit van Biervliet meewerkte. Daar zijn twee wagens verbrand en de kleede ren van een der knechts. Op het eerst vermeld hof is al het paardentuig verbrand. Het vee werd tijdig in veiligheid gebracht. Alles is verzekerd. Te Ai nemuiden is de bliksem in den schoorsteen van eene woning in de Lionstraat geslagen van het bovengedeelte van den schoorsteen zijn eenige steenen afgeslagen en aan het dak is wat schade toegebracht. Te Goes sloeg de bliksem in een houten berg plaats in de Ganzepoortstraat Een begin van brand, uat ontstond, werd weldra gebluscht, In de Poel werd een rund doodgeslagen. Onder Kapelle en IJerseke werden paarden ge troffen en gedood. Te Haarlemmermeer vei brandde een woning van de Gebr. Verburg. Behalve een trommeltje met geldswaarde kon er niets gered worden, i Te Steensel legde de bliksem de onverzekerde boerderij met toebehooren (de oogst was juist bin 1 nen) in asch. Alleen het vee kon met moeite ge- j red worden. Ook sloeg de bliksem in den toren van de r.-k. Ikerk te Winterlee en in een molen te Eergel. I Te Reuzel werd ook eene boerderij door den I bliksem verbrand. j Te Dieren sloeg de bliksem in eene woning dicht I bij het kanaal, op een goed kwartier afstand van 1 het dorp. Een varken werd door den slag gedood I en eenige oogenb'.ikken later sloegen de vlammen I het dak uit. De bewoners R. en H. zagen zich in korten tijd J van al het hunne beroofd. Een betreurenswaardig ongeluk kostte Vrij dagochtend op de stoomtramlijn van den Rijnspoor 'Den Haag-Scheveningen aan een oppassend werk man het leven. Op den Badhuisweg was bij de villa „Buitenzorg" een wegwerker in dienst bij de Rijnspoorwegmaatschappij bezig werkzaamheden te i verrichten aan de rails. Hij stond een oogenblik te leunen op zijn schop, toen juist de stoomtram, die 10.45 Uit Den Haag vertrekt, in volle vaart aankwam. Wel zag de machinist den wegwerker en belde hij op de hoogte van de Wielerbaan maar remde toen nog niet, vertrouwende dat de werkman spoedig zou uitwijken. Doch, door wel ke omstandigheid is niet duidelijk, dit geschiedde niet of te laat, zoodat do man door de machine werd omgeworpen, overreden en voortgesleurd on geveer 30 meter verder tot bij de villa „Arcadia." De machinist had zoo sterk geremd, dat op dit punt de machine ontspoorde. De personenwagens bleven in het spoor. Het misvormde lijk van den ongelukkige, die pas 34 a 35 jaar oud, eerst weinige dagen geleden ge huvvd en sedert drie maanden by den Rijnspoor in dienst was, werd per brancard weggevoerd, en ter wijl de machine werd gelicht, werd de dienst tij delijk op eene lijn voortgezet. Een bewijs van groote zelfopoffering werd onlangs gegeven door een der passagiers van een uit indie keerenden mailstoomer, de wegens ziekte repatiieeiende 2e luitenant der infanterie van het Nederlandsch Indisch leg?r J. L. L. M. Wittich. Aan boord van een der mailstoomers van de Roode Zee bevond zich een Afrikaan, die, eenigs zins aan verstandsverbijstering ladende, aan zijne bewakers ontsnapte en in volle zee over boord sprong. Tengevolge hiervan verspreidt zich aan boord de valsche mare, dat het kind van een der passagiers overboord is gevallen. Luitenant Wit tich bedenkt zich geen oogenblik, ontdoet zich snel van zijne schoenen en springt tot redding van de kleine boven van de verschansing in zee. In dergelijke gevallen isin verband met de snelle vaart van het schip, snelheid van handelen hoofdzaak om zooveel mogelijk nabij den drenkeling te water te gaan. Weder aar. de oppervlakte ko mende, bespeurt hij nergens eenig spoor van het kiDd, terwijl het schip inmiddels door de vaarteen flink eind verwijderd is. Wel werd er direct ge stopt en teruggekeerd om zoo mogelijk den edel- moedigen Wittich te redden, doch door stroom of eenige andere omstandigheid was de afstand tus schen zwemmer en schip te groot, zoodat men van boord, niettegenstaande lang zoeken, niets meer van hem bespeurde. Wel trachtte de flinke zwem mer het schip te naderen, doch bet bleek te ver geefs, en eindelijk is zjjn eenige hoop op redding een vuurtoren, die zich in de verte boven de zee vertoonde. (De vuurtoren op een rotspunt van de twee Brothers). Gelukkig gespaard door de veelvuldig voorko mende haaien, gelukt het hem na langen strijd tegen de golven den vasten wal bij den vuurtoren te bereiken. Hier werd hij na vier dagen opgeno men door een Engelsch kolenschip, naar Suez ge bracht, en van daar is hij met de volgende mail gerepatrieerd. De jonge man, die pas eenigszins van zijne In dische ziekte herstellende was, bracht 3 a 4 uren in zee zwemmende door, en heeft natuurlijk veel geleden door het ontveld raken van de armen, enz. Ongetwijfeld heeft hij zijD leven te danken aan den enei gieken wil die in hem moet zetelen. (Yad.) Mer, schrijft uit Appelscha, aan de N. R. Ct- dat de toestand er voor het oogenblik kalm is, i waartoe niet weir.ig bijdraagt het patrouilleeren ge durende den werktijd door de maréchaussee. Dank I zij het droge weder wordt er thans druk in de veenderijen gewerkt Met het laden van deeeiste vrachten nieuwe turf is oen begin gemaakt. De turfprijzen zijn eenigszins verhoogd. Het' hoofdwerk is thans bet wijk of vaartgraven in het veen doch dit zal weldra ophouden, en dan staat men weder voor gebrek aan werk. Intusschen begint er meer en meer verdeeldheid te komen onder de vroegere werkstakers, die leden zijn van den sociaal-democratischen bond, en ver schillende arbeiders moeten van plan zijn, zich van de vereeniging af te scheiden. De invloed en po pulariteit van Domela Nieuwenhuis winnen er met op, en als hij eens in de veenstreken kwam ook in andere gemeenten, waar dit jaar door werksta kingen duizenden, ja tienduizenden guldens voor de arbeiders zijn verloien gegaan, zon hem waarschijn lijk eene weinig aangename ontvangst wachten. Misschien ook wel daarom zal hij bij de groote nationale meeting voor algemeen stemrecht, den 17den Augustus a. s. bij Heerei.veen te houden, niet opkomen. Een metselaar uit Harlingen, die op eene boerenhofstede in de nabijheid dier stad werkzaam was, had het ongeluk bedolven te worden onder een nieuw gemetselden muur, welke voor een he vige wind- en stortbui bezweek. De man, die reeds diep in de zestig was, werd dood thuis gebracht. Gisteren zijn twee jongens te Almeloo bij het baden in een diepe kolk terecht gekomen en ver-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2