No. 4-27. Woensdag 15 Aligns!us 1800. 0' .laoi'o. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX AXEL. Staatkundig Ovorziclif. II i iiiien 1 and scli Nieuws. AXELSCH COllliAIVT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Arijdagiiaiiiidriii»- TAV EE uren. Zooals we weten is in den laatsten tijd in de Duitsche sociaal-democratische partij eene soort scheuring ontstaan en naar aanleiding daar van hebben de hoofden het noodig geoordeeld de zaak eens ferm op pooten te zetten, natuurlijk om te zorgen dat het zaakje niet verloopt. Wie tegenwoordig zijn boeltje in stand wil houden, moet zorgen, dat het op een goed fondament rust en dat alles zoodanig is geregeld, dat het met gerust heid een stootje, desnoods een fikschen stoot, kan afwachten en weei stand bieden erbij. De Duitsche sociaal democratische partij dient dus gereorganiseerd te worden, dat wil zeggen met andere woorden, dat de zaak anders moet worden ingepikt, dan tot nu toe het geval was. Een ontwerp in dien geest is reeds in gereed heid gebracht en openhaar gemaakt in het. Volks- blatt. Volgens dit ontwerp behoort tot de partijge nooten ieder, die het program erkent en aan de party financieelen steun verleent. Elk jaar wordt eene groote bijeenkomst gehouden. Daaraan mogen deelnemen gemachtigden der kiesdistricten, leden van den rijksdag en bestuursleden. Deze bijeen komst, als hoogste macht, beoordeelt het verslag van het bestuur en beslist over de organisatie Het bestuur bestaat uit vijf leden, die door de jaarlijksche vergadering worden gekozen. Aan de bestuursleden kan eene bezoldiging worden toege legd. Het bestuur leidt de partijaangelegenheden, schryft de vergaderingen uit en oefent toezicht op de houding der partijbladen. Het bestuur wordt gecontroleerd door eene commissie van vijf leden uit de sociaaldemocratische leden van den rijks dag. Het Volkshlatt wordt het officieels orgaan der partij. Door eene dergelijke handelwi'ze moet de paitijscheui dichtgestopt worden, ofschoon de ondervinding leert, dat bij oneenigheid in eene vereeniging of partij zoo veel niet kan geplooid en geschikt worden, d it allen weder bescherming zoeken onder de vleugelen dei- leiders, daar steeds een gedeelte, die men de on- verzoenlijken zou kunnen noemen, van de liefde niet meer wil weten en rechtsomkeert maakt om zich bij anderen aan te sluiten of een clubje op zichzelf te vormen. Scheuring heefl nog altijd ver zwakking ten gevolge gehad. Meer dan ooit zijn de blikken van Europa in deze dagen gericht op het Duitsche rijk of liever op den Duitschen monarch, die zich ten taak schijnt gesteld te hebben aan ons werelddeel den vréde en de rust, welke thans alomme heerschen, voori onbepaalden tijd althans, te verzekeren. Waar de keizer aan de eene zijde de leuze huldigt, dat het best de vrede gewaarborgd is door een steik le ger, zoekt hij aan den anderen kant den vrede te bevorderen en te verzekeren meteen, in het aan- knoopen van vriendschapsbetrekkingen met de machtigen der aarde, die het lot van Europa in handen hebben. Wanneer het Wilhelm mag ge lukken door zijn flink optreden, door zijn onver- moeiden ijver en ijzeren wilskracht dat ideaal te bereiken, dan sticht hij zichzelf het schoonste mo nament, dat nog ooit voor een vorst is verrezen. Aan hem zullen de volken in de naaste toekomst hun bloei en vooruitgang te danken hebben en on getwijfeld zal nog nooit een gekroond hoofd zoo zeer op de dankbaarheid der menschheid hebben knnnen aanspraak maken als hij. De toestand in ons werelddeel is reeds thans van dien aard, dat nog slechts enkele dagen gele den een groot staatsman getuigde, dat daarvan weinig of niets te zeggen valt. Alle geschillen, zoo heette het, worden tegenwoordig langs min nelijken weg in orde gebracht, dank zij den vor sten die zich beijveren, om dat streven in de hand te werken. Mag Europa zich langen tijd in dien toestand verheugen, dan zullen de vruchten daarvan niet uitblijven. De vorsten, als banierdragers van vre de en rust, zul'en het genoegen smaken hunne onderdanen gelukkig en welvarend te zien en met ware zelfvoldoening de werkzaamheden zege - nen welke hebben geleid tot 'net edele doel waar van de beieiking de kroon op hun arbeid zal zijn. En wanneer dan de volkeren zelve datgene op prijs stellen, wat edele menschenvrienden voor hen tot stand brachten, wanneer zij hunne opperhoof den zien voorgaan in het zoeken van kiacht door vereeniging, en zij, door dit voorbeeld aangespoord, alle twist en tweedracht in eigen boezem laten varen, dan zal voor Europa eene toekomst zijn weggelegd, welke andere werelddeelen met recht zullen benijden. Moge het eenmaal zoover komen 1 In de buitenlandsche pers worden tegenwoordig ourustbarende geruchten verspreid, omtrent den toestand des konings Wel was zijn tostand som tijds minder goed dan voorheen, viel de lichaams zwakte van Z. M. op en bleef de koning zijn ka mer houden, doch op het oogenblik moet de toe stand zeer bevredigend zijn. Door de politie te Winschoten werd eenigen tijd geleden tegen verschillende arheiders proces verbaal opgemaakt, wegens het verrichten van veld arbeid op Zondagochtend. Eenigen hunner hebben zich tot den minister van justitie gewend, met verzoek die processen in te trek ken en hun, zoo mogelijk, vorgunning te verleenen des Zondagmorgens tot 8 uur op hunne akkers werkzaam te zijn. De Minister heeft hierop geantwoord, dat de processen verbaal geene aanleiding geven tot eene strafrechterlijke vervolging, doch dat de gevraagde vergunning door de Zondagswet niet wordt toege laten. - Men schrijft van Terschelling dd. 7 Aug. aan het Handelsblad. In 1859 strandde in de Bui tengionden van Tei schelling de Duitsche schoener El Doredo, met eene lading zilver- en kopererts van Caldero in Chili naar Hamburg. De lading was verzekerd voor ongeveer vier tonnen gouds. Nadat het gezonken was en men met de toenmalig onvol komen duikerstoestellen en den grooten toevoer van zand neits van belang kon bergen, lieten de koopers van het wrak niets meer van zich hooien. j Voor eenige maanden werden deze omstandighe- j lieden opnieuw besproken, hetwelk tengevolge had dat er concessie voor berging werd aangevraagd en j men begon met het gezonken wrak op re zoeken, dat betrekkelijk spoedig gevonden was. Volgens I de mededeelingen van vroeger was het schip be laden met 400 last kopererts en 20 last of meer zilvererts, dit laatste in zakken. Door de stoom- I schelpenzuigers de „Friesland" en de „Tijd" werd I nu op 6 vaam eene geul in het zand om 'het wrak gezogen opdat daarin het zand kon afstroomen, dat het erst bedekte. De toevoer van zand is echtor daartoe te sterk. Het duikersonderzoek, dat jl. Woensdag plaats had, moest nu aan hel licht bren gen, of de zakken nog te behandelen, dan of ze weggeiot waren. Dit laatste bleek het geval te zijn. Het onderzoek biacht verder aan het licht, dat het wrak op 5 vaam ligt. nog in zijn geheel zit, met dekbalken er in en tal van stutten, boven het zand uitstekende. Daarop werd een proef ge nomen met het opzuigen, waarbij in korten tijd 3 last en ÖOU kg. erts werd opgehaald en aan wal gebracht De toeloop van zand belet vooralsnog dat de duiker beneden werkt, doch is voor de zui gers geen beletsel om het op te halen bij gunstig weder meent men het wrak binnen eenige dagen geheel gelost te hebben Het erst is zeer rijk aan metaal; het koper- en zilvererts is door elkaar ge mengd. .Sommige stukken zien er vrij donker en aangezet uit, doch andere en wel verreweg de meeste schitteren, vooral als ze pas worden opge haald. Of alles echter wel zoo glad van stapel zal loepen, is nog te bezien, omdat het wrak op eene zeer ongunstige plaats is gezonkenals men den rijken oogst eerst heeft, kan men zeggen, dat er door de schelpenzuigers een buitengewoon gevaar lijk werk is verricht. - De dieven die sinds eenigen tijd te Amster dam op een paar plaatsen met meer of minder succes inbraken hebben gedaan en door vernieling van alle voorworpen die hun ender de hand kwa men en niet meegenomen kunnen worden, sporen achterlieten van hunne vluchtige werkzaamheid, hebben de vorige week 's nachts ook een bezoek gebracht aan de leeg staande woning van den heer H. Keijzer, Grensstraat 19, onder N.-Amstel. De Grensstraat is eene stille, weinig bezochte straat aan de Weesperzijde, en uit verschillende omstan digheden blijkt, dat de dieven eene poos lang in de buurt op de wacht gelegen hebben, eer zij hunnen slag trachtten te slaan. Ook is, door een beitel dien zij achterlieten, geble ken, dat zij hunnen weg hebben genomen over een erf in de buurt van de woning des heeren Keijzer. Daarin hebben zij zich door verbreking van het s'.ot dei- buitendeur weten binnen te werken. Het huis was onbewoond, daar de familie Keijzer in Baarn toefde- Zij konden dus ongehinderd de geheele woning door zoeken, iets wat zij ook niet hebben nagelaten. Ten minste in nagenoeg alle kamers hebben zij als krankzinnigen huis gehouden. Spiegels stukge slagen, stoelen stukgesneden, andere voorwerpen verbrijzeld kortom de schade voor de bewoners is zeer groot. Voorwerpen van groote waarde hebben zij echter niet mede kunnen nemen; eene geladen revolver, een barometer, een pak kleeren e. d.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1