2 2|f Zaterdag 9 Augustus 1890. 6e Jaarg. Ao. 4D2(>. Nieuws- en Advertentieblad r voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAY AXEL. Staatkundig Overzicht. Itiniiciilaiidsch Nieuws. til) Iffl Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM EE uren. Zooals we weten is keizer Wilhelm van Osten- de naar Engeland vertrokken om een bezoek te brengen aan zijn grootmoederkoningin Victoria. Maandagmorgen tien ure kwam de Hohenzollern mer, keizer Wilhelm aan boord te Cowes op het eiland Wight aan. De Hohenzollern was verge zeld van het Duitsche eskader, vijf Engelsche tor pedobooten en het jacht van de Engelsche admi raliteit met marine en militaire commandanten van Portsmouth aan boord. Tegen bet uur van aankomst had koningin Vic toria een der torens van het kasteel beklommen om welkomstsignalen aan den keizer te doen ge ven. De prins van Wales ging aan boord om zijn neef te begroeten. Verder werd de keizer door de koninklijke iamilie allerhartelijkst ontvangen en verzekerde hij op zijn beurt gelukkig te zijn, dat hij weer eens in Engeland was. In open rijtuigen begaf men zich naar Osborne te midden van eene onafzienbare en juichende me nigte. Bij aankomst aldaar inspecteerde de keizer de eerewaeht, en na liet gebruik van een lunch bracht hij met prins Heinrich een bezoek aan de hertogin van Edinburgh. Aan het diner dat on der prachtige tenten gehouoen werd, namen be halve beide gasten, deel de koningin, de prins en de prinses van Wales en hunne dochters, de her tog en de hertogin van Connaught, die van Edin burgh, prinses Louise en de markies van Lorne, de prinses van Bottenberg, de Duitsche gezant en lord Salisbury. De komst van Wilhelm heeft dus ook daar e- venals te Ostende, heel wat drukte teweeggebracht. De keizer houdt er nu eenmaal van een deel van liet jaar op reis door te brengen en daarbij gaat Z. M. bezoeken afleggen bij de gekroonde hoofden, zelfs al regeeren zij over een landje als Belgie. Ofschoon sommige beweren, dat de keizer die be zoeken alleen uit vriendschap aflegt en de politiek daarmede geenszins heeft te maken, houden ande ren het er voor, dat 's keizers bezoeken wel de gelijk een staatkundig karakter dragen. Koning Leopold bij voorbeeld is \eel te oud in vergelijk met den keizer om de intieme vriend van dezen laatste te kunnen zijn. Met grootmoeder Victoria was Wilhelm ook niet erg be vrind in de verste verste niet. Er bestond zelfs een ge spannen verhouding tusschen deze twee personen en nu is het botertje tot op den bodem. Klaar en duidelijk is uit de handelwijze des keizers waar te nemen een streven om overal een goeden indruk omtrent Duitschland te doen krij gen. Hoe machtiger Duitschland is, des te meer kans bestaat ei op bet behoud van den vrede Belgie is voor een groot deel Franschgezind, veie Belgen dragen der republiek een goed hart toe, is het dus wonder, dat de Duitsche keizer door zijn bezoek aan Ostende omtrent zijn rijk een goe de opinie heeft trachten ingang te doen vinden En het herhaaldelijk bezoek aan Engeland getuigt van een aanhoudend onderhandelen over een bond genootschap ook met dat rijk. Zoodoende worden de vriendschapsbanden welke de keizer met de verschillendfe rijken aanknoopt steeds talrijker. Op het deze week te Berlijn gecppj&d genees kundig congres heelt het de aandacht getrokken, dat de Fransche afgevaardigden aldaar met zooveel onderscheiding zijn ontvangen en bejegend. Er werd op dat congres van alle zijden verzekerd dat het Duitschland niet te doen is om oorlog te voeren, maar enkel en alleen om werkzaam te zijr. tot het behouden van den vrede en tot nut der lijdende menschheid. Wat de officieele berichten ook zeggen mogen over den rustigen toestand in de tegenwoordige republiek, niets is minder waar dan dat. President Celman wil maar niet aftreden en nu wil niemand meer met hem samenwerken. De beurs te Buenos Ayres is nog altijd gesloten en de toestand is er nog steeds zeor gespannen. Uit San Salvader wordt bericht, dat generaal Rigas voor verrader heeft gespeeld. Hij overviel de hoofdstad met ruim 2000 Indianen, doch werd nadeihand door de troepen der republiek Verslagen en gevangen genomen. De lage ziel is gefusileerd. In de stad San Salvador is toen de orde hersteld. Van gevechten tusschen Guatemala en San Salva dor hoort men niets, dus ook geen verkeei de voor stellingen. 't Is in Zuid-Amerika tegenwoordig niet pluis. De reizigers, die Dinsdag avond, met een onaf- zienbaren trein het Rijnspoorstation te Amsterdam te 9 u. 35 m. verlieten, zijn er goed afgekomen. Ongeveer op 10 minuten afstands sporens van Amsterdam, schrikten 5 paarden, die zich met twee boerenknechts in eene weide bevonden, voor den naderenden trein, sloegen het afsluitingshek aan stuk en holden den weg op in dezelfde richting waarin de trein zich bewoog, waarmede zij ten slotte een wedren hielden, de trein op het rechter en de paarden op het liukerspoor, waar zij bij het schijnsel van het licht der locomotief door de rei zigers konden worden waargenomen. Ongelukker- wijze kwam op hetzelfde oogenblik de trein uit Rotterdam aansnorren. Wat nu gebeurde, is met geen zekerheid te zeggen. Naar alle waarschijn lijkheid hebben de paarden, dol van angst voor de naderende locomotiej. eene uiterste poging gewaagd en zijn zij er in geslaagd den Amsterdamscben trein voorbij te komen, om toen rechts te zwpn- ken, met het doel om den trein uit Rotterdam te ontloopen. Toen echter bereikte hen de locomotief van den Amsterdamschen trein en ging er over heen. De reizigers konden een schok waarnemen, maar in hetzelfde oogenblik stond de trein stil. De machinist had met zooveel kracht gestopt, dat de trein tot staan was gebracht op dezelfde plek, waar det ongeluk gebeurde. De verminkte, deels aan stukken gescheurde dieren lagen nog onder de wagens en werden alsnu verwijderd in tegenwoor digheid van de bedoelde boerenknechts. Vier paar den waren gedood Het vijfde was het met eene wonde aan den kop ontkomen. De trein kon ein delijk zijnen weg vervolgen. Het voor Rotterdam bestemde gedeelte kwam door het oponthoud 20 minuten te laat aan. Het onderstel van de loco- motiet en ook d&t van sommige wagens zagen er uit, alsof zij met ,oo*ie verf waren bestreken. Het treinpersoneel heeft kalm en bedaard zijnen j plicht gedaan. Ook de talrijke reizigers onthielden zich bij den schok en bij het plotseling tot stilstand brengen van den trein van alles wat naar opge- wondendheid zweemde. Maandag heeft te Amsterdam een treurig on geluk plaats gehad. Een huis op de Achtergracht werd herbouwd en was sinds drie weken onder de kap. De eigenaar, Van Schagen en zijn vrouw woonden tijdelijk op een bovenzoldering. in het onderhuis waren aanwezig een vrouw, een dienst meisje en twee kindertjes, waarvan een in de wieg- Zes timmerlieden en een metselaar werkten aan het huis, waarvan twee in den tuin en vier in het huis; de zevende was gaan schutteren. Eensklaps stort het gebouw in een. Vier der werklieden werden onder de puinhoopen bedolven maar gelukkig gered. De brandweer inmiddels door het hulpgeroep toegeschoten Ixxid onmiddellijk redding aan en ruimde alles weg, om de nog 2 vermisten op te zoeken. Nader meldt men De beide werklieden Burgerhout en Rokelhof, die bij het noodlottig ongeluk den dood hebben gevon den. schenen op het oogenblik der instorting in elkanders nabijheid te hebben gewerkt. Rekelhof had nog den beitel in de hand, toen zijn zwaar verminkt lijk van onder de puinhoopen werd ge dolven. Waarschijnlijk is de ongelukkige, die 52 jaar oud was en een huisgezin met veischeidene kinderen nalaat, dadelijk gestorven, want de ont binding van zijn lijk was reeds Ingetreden toen men het vond. Aandoenelijk was het te voorschijn brengen van een kind van zes maanden van het huisgezin Her- manides, dat in het onderhuis een kruidenierswin kel begonnen was. Eene latafel was over de, wieg waarin do kleine lag, heengevallen en aldus waar schijnlijk het behoud van het kind geweest. Slechts met groote moeite kon men de kieine redden. De wieg zat heel en al beklemd tusschen de neerge storte balken, onder het meubel dat er hoven op lag, en men moest den kap er van wegzagen en het beddegoed er uittrekken, voor men het kind kon redden, dat kraaide van plezier toen het op de armen vau den brandwacht le kl. Stoetenbroek de open lucht werd ingedragen. In het algemeen werd door ooggetuigen groote hulde gebracht aan het moedig en beleidvol optre den der brandwachten, die ijlings ter hulpe snel den toen zij door de buren van het ingestorte per deel waren gealameerd. Een der toeschouwers schonk een der officieren der brandweer een bank biljet van ƒ25 voor het brandweerfonds, terwijl een der geredde werklieden openlijk getuigde, dat hij aan de brandweer zijn leven te danken had, want dat hij, zonder hare spoedige hulp, verplet terd zou zijn geweest. Dit is trouwens ook het geval met de overige menschen die zich in het perceel bevonden. De heer Schagen is er aller wonderlijkst goed afgeloopen. Hij bestudeerde op het oogenblik der instorting eene bouwkundige tee- kening. Plotseling hoorde hij een vreeselijk gekraak boven, onder en om zich heen. De grond zakte

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1