i\o. ir>. Woensdag Augustus 1890. 0e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad F. RIFLEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jütaatkundig Overzicht. Biimeiilandsck Nieuws. AXGLSGHI courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdajr- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten ti en van 1 tot 4 regels 25 cent- voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. HERIJK der maten en gewichten is voor de navolgende gemeenten be paald als volgt: Graauw 7 Augustus. Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de ge meenten Hontenisse en Ossenisse 8 en 9 Aug. De Duitscbe keizer, zal, na het bezoek aan zijne grootmoeder in Engeland, ook zijne tweede reis naar Rusland ondernemen. De rijks-kanselier Von Caprivi zal hem vergezellen. Aldus luiden de be richten. En naar aanleiding daarvan zijn weder heel wat pennen in beweging gebracht om „onder stellingen te maken. De samenkomst van de! twee machtigste Europeesche' monarchen geven vol doenden waarborg voor de vriendschappelijke hou ding dier beide hoven en is bovendien een zeer geruststellend teeken voor het behoud van den zoo zeer gewenschten vrede. Al vermoedt men dat s keizers bezoek een hooge staatkundige bedoeling zal hebben, zoo verzekert men uit St. Petersburg nogtans dat noch in den internationalen toestand verandering te wachten is, noch bijzondere over eenkomsten zullen gesloten worden. Het ware van de zaak komt men echter niet te weten, en daar om zullen we ons maar vleien met de hoop dat I zoolang vriendschappelijke bezoeken gebracht wor' den, we vooralsnog geen vredeverstoring te wach-1 ten hebben. De praatzieke ex-kanselier heeft ook in deze dagen zijn stem weder doen hooren, en tegenover een dag-1 bladschrijver zijne politieke geloofsbelijdenis afge-1 legd omtrent zijne vriendschappelijkheid jegens' Rusland. Hij gelooft aan de vredelievendheid van t Russische volk en hunne politiekdaarentegen zeer weinig aan de waarschijnlijkheid van een oorlog Niets is toch onbestendiger dan het menschdom. De Duitsche socialisten geven daarvan dezer dagen weder blijk. In bun kamp is tegenwoordig tweeër lei strooming waar te nemen, vormt zelfs twee tegen elkander staande vijandige partijen. De eene I waartoe Bebel, Liebknecht en andere van de voor naamste aanvoerders behooren, predikt gematigd heid de andere, meest bestaande uit jongere le- den, wil daarvan niets hooren en ijvert voor kras se handelingen. Ziedaar het verschil van opvatting. De eersten l die reeds meer met het terrein bekend zijn en uit ondervinding spreken, worden door de stormlusti- PP met verwijten, scheldwoorden en hatelijkheden beladen. Zoover -moet het komen, dat de partii- genooten elkanders beginselen, die tot nadeel van zich zelve en tot, ondergang van de natie leiden ver foeilijk vindeneerst dan wacht ons een van on zuivere deelen gedistilleerde maatschappij. Te Brussel zal den lOden Augustus eene reus achtige optocht gehouden worden, ten gunste van het algemeen stemrecht. Uit een schrijven van burgemeester Buis moet af te leiden zijn. dat de betooging niet zal verboden worden. De deelne mers allen leden der Werkliedenpartij zul len des ochtends te 10 uren samenkomen op den •.poulevard van den Plantentuin, alwaar een pro test tegen het voorrecht van den census zal wor den gelezen, en daarna zal de stoet in optocht naar [het gebouw der kamers trëkken en aan de bureaux van de beide takken van volksvertegenwoordiging het manifest aanbieden, belovende „onverpoosd te blyven strijden totdat de staatkundige gelijkheid V«r?ers ni de landswetten geschreven zal zijn." Bij zijne aankomst te Ostende werd Z. M' do Keizer van Duitschland en gevolg, jl. Zaterdag door koning Leopold van Belgie, de graaf van Vlaande ren en Prins Boudewijn, op hartelijke wijze begroet. De stad, di6 zich geheel in feestdos had gestokes heeft den machtigen nabuur met waardigheid en geestdrift ontvangen. en Minder aangename tijdingen komen uit het Bal I kanschiereiland tot ons over. Eerstdaags zal daar I 1)0111 barsten en zullen zich dan ongetwijfeldi I nieuwe tooneelen aan ons oog voordoen. In bpanje is bet ook alles behalve rozengeur I n° 3Ë£esc*HJn- Het ziet er daar zeer ellendig uit De cnölera-epidèmie richt er onder de be volking vér- schrikkelijke verwoestingen aan. Tengevolge van ïn^ r8!lijke h'"e der laatste 'H'en bezwijken tahooze lijders en komen telkens nieuwe gevallen vooi. Ge.ukkig wordt het bericht, als zoude het Koninkje aangetast en zelfs overleden zijn ten stel hgste tegengesproken. De berichten uit Zuid-Amerika worden hoe lan ger vreedzamer. De rust zoo heet het - is hei- Hot 1S dan °ok meer dan tijd; na zooveel menschenlevens prijs gegeven te hebben aan de blinde woede van het volk is de sluiting van den vrede nooit te vroeg aangekondigd. van een ballon in den Dierentuiu, bleef, tot spijt van duizenden die zich in en buiten den tuin ver- j drongen, achterwege. Wel trachtte men nog tot de duisternis intrad het gevaarte omhoog te doen gaan maar ofschoon men van 8 uren des ochtends af aan het vullen was, de ballon beliefde zich niet op te richten, en bleet half gevuld. Of de fout aan an dere oorzaken lag zal later wel blijken. Ondanks deze kleine teleurstelling werd de feestdag met vroo lijke opgewektheid gevierd. Zelden slaagde het avondfeest ter eere der ver jaardag van H. M. de Koningin in het Haagsche Bosch zoo uitstekend als ditmaal. Geen windje was er aan de lucht, zoodat alle lichtjes brandden. Een keurig effect maakte het groote stuk in den twee den vijver. Over de volle breedte van het water verhief zich een voorfront van de Praijsche tentoon stelling in 1889 er. het monumentale stuk, nage bootst, straalde van licht. De hooge koepel met het beeld van de faam bovenop, zoowel als de zjjstuk- ken met de vensteropeningen en hoeken kwamen flink uit bij den donkeren boog van den hoofdingang De weerspiegeling in het water was betooverend I Een fraaie geïllumineerde gondal, waaruit de iager- muziek over het watervlak weerklonk, dreef static over den vijver en verhoogde den indruk van een Venetiaanschen nacht. De brug die de beide met hchtshngers omzoomde vijvers verbindt, was ook fraai verlicht, en maakte vooral van verre een aan- genanten indruk. Zooals gewoonlijk gaf de konink lijke kapel een welgeslaagd concert in de societeits- tent. die langs alle lijnen van licht fonkelde, terwijl I bij den Koekamp in eene verlichte kiosk het muziek- I korps der veld-artillerie vroolijke tonen deed hooren. Eene ontzaglijke menigte bewoog zich door de la nen om van den heerlijken avond te genieten en be zichtigde ook de verschillende gasilluminaties voor de openbare gebouwen, die zonderonderscheid slaag den. Het, slot van het middagfeest, de opstjjginc Te Puttershoek is Vrijdag avond te ongeveer half negen ure bij zwaar onweder de bliksem ge slagen in eene schuur, in eigendom toebehoorende aan C. Vogelaar. Zij is met de daaraanstaande drie woningen tot den grond toe afgebrand. Het huis is verzekerd, -terwijl de inboedels der arbei- derswoningen onverzekerd waren. Voo'st is de bliksem geslagen op eene roede van den korenmolen van den heer Spruitenburg te Alblassei dam. Een stuk van de roe is weggeslagen en hoewel ook in den molen eenige schade ver oorzaakt werd. heeft de bliksem geen brand ver oorzaakt. Te Rijp en omstreken ging het onweder gepaaid met zwaren slagregen. Twee koeien van den heer J. S. fe Grootscher mer weiden door den bliksem doodelijk getroffen. ie Bus en Dam (gemeente Uitgeest) is, door het inslaan van den bliksem eene groote boerderij, be woond door den landbouwer Kleijne, en toebehoo rende aan den heer Laan van Wormerveer, in de asch gelegd. Te Graftdijk is, ook tengevolge van het onweder de houtzaagmolen van den heor G. afgebrand. Omtrent het inslaan van den bliksem te Kat- tendyke wordt gemeld, dat de hoeve toebehoort aan jhr Ridder Huijssen van Kattendijke en eerst daags te voren door een nieuwen pachter was be trokken. Deze heeft groote schade geleden, daar hij zijne bezittingen (de roerende - have. enznoe met verzekerd had. De pastorie der doleerenden te Heeg werd ins gelijks door bliksem getroffen. Het huis is aan- meikehjk beschadigd. De bewoners bleven onge deerd. - Bij het hevige onweder, dat Vrijdag avond woedde, sloeg de bliksem in de boerderij van W. Barendregt, te Klaaswaal, welker gebouwen, op i eene wagenkeet na, met al het zich daarin bevin dende booi. graan, meubelen, gereedschappen, eene I prooi der vlammen werden. Ook de spaarpennin gen der kinderen verbrandden. De burgemeester een der eersten die zich bij den brand bevonden' ziende dat er aan blusschen niet %ie\ te denken en i dat geen der belendende panden werd bedreigd gaf bevel de komst der brandspuit af te zeggen' idie bovendien door het noodweer moeilijk de kom [der gemeente mocht verlaten. Terwijl de burge- meester zich bij het tooneel van den brand ophield [sloeg de bliksem nog. in de nabijheid, in een wilgen hoofdstoof, die dadelijk in vlam geraakte. De schoonmoeder van den eigenaar, eene hoogbe jaarde vrouw, mede bewoonster der boerderij, lag ziek te bed, doch kon juist in tijds vervoerdwor den. Alles is tegen brandschade verzekerd.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1